Close
رستوران

دریاچه و کوه دالامپر

Dalamper lake & mountain

3625-LyOdxv9nGZ7c9dslWSrV.jpeg
-کوه-و-آبشار-دالامپر_2.png
پیشنهاد کاربران
از نقد و بررسی

کوه دالامپر در نقطهٔ صفر مرزی ایران، ترکیه و عراقه به طوری که قله این کوه متعلق به این سه کشور است و از فراز آن خاک هر سه کشور قابل مشاهده است. این کوه که جزء بکرترین مناطق کشور محسوب می شه، دارای یخچالهای چندین هزار ساله و دریاچه های طبیعی است، که از جمله این دریاچه ها می توان به دالامپر، مامه شیخ، بنچول، دیمهک و... اشاره کرد. همچنین از برف آب های این کوه، رودی پر آب سرچشمه می گیره که در دامنهٔ این کوه به صورت آبشاری بزرگ به نام سوله دوکل (به معنای آبشار مه آلود) به پایین می ریزه. ارتفاع دریاچه از سطح دریا ۲۷۲۰ متر و دایره شکل است. قطر دریاچه در حدود ۴۵۰ متره.

نوع جاذبه:
 • کوهستان

نقد و بررسی کاربران


امتیاز این جاذبه :
 • کاربر لست سکند Shilan
  نقدها:
  گزارش
  دریاچه دالامپر
  توصیه شده توسط کاربر

  این دریاچه زیبا در ارتفاع ۲۷۲۰ متری از سطح دریا در ارتفاعات دالامپر جنوب غربی و چهل و پنج کیلومتری ارومیه و سی و پنج کیلومتری اشنویه در دامنه کوهی به نام دالامپر قرار دارد.
  بومیان این منطقه آن را دریاچه مام شیخ و به زبان کردی دالانپر هم مینامند.
  این دریاچه در منطقه مرزی و کرد نشین سه کشور ایران و عراق و ترکیه قرار دارد.
  ما به همراه گروه کوهنوردی از سنندج راهی ارومیه شدیم از آنجا به اشنویه و بالاخره روستای دیزج رسیدیم از آنجا با ماشین های آفرود به نزدیکی دریاچه رفتیم شب را کمپ زدیم و طلوع صبح را نظاره گر طبیعی زیبا بودیم.
  بهترین فصل برای دیدن این همه زیبایی اردیبهشت و خرداد میباشد که طبیعتی آمیخته از برف و سبزی زمین و آبی دریاچه را دارد.
  همیشه حتی در تابستان هم شاهد هوای خنک و فرح بخش در این منطقه خواهید بود.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • کاربر لست سکند Roya.noori
  نقدها:
  گزارش
  دریاچه و کوه دالامپر(آلپ ایران)
  توصیه شده توسط کاربر

  دریاچه دالامپر یا به نام محلی (دریاچه مام شیخ)در ارتفاعات دالامپر در جنوب غربی ارومیه در چهل و پنج کیلومتری ارومیه و سی و پنج کیلومتری اشنویه در دامنه کوهی به نام دالامپر در ارتفاع 2720 متری در منطقه مرزی کردنشین و در مرز سه کشور ایران،عراق،ترکیه قرار گرفته..
  چگونه به دریاچه دالامپر برویم؟
  برای رفتن به دریاچه باید راهی جاده ارومیه_اشنویه بشویم و از سه راهی (آغ بلاق)به سمت روستای (دیزج)میرویم..
  از دیزج تا روستای سوله دوکل 8کیلومتر آسفالته و بقیه راه خاکی که حتما باید با ماشین های آفرود یا نیسان های محلی برید..
  بهترین فصل و تایم اواخر بهاره که منطقه هم سرسبزه هم برف داره و فوق العاده زیباست ،اما بنا به شرایط امسال قسمت نشد بهار بریم و طبیعت ترکیب از برف و گل چمن که به الپ ایران معروفه رو ببینیم ولی بازهم زیبایی های خودشو داشت.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • کاربر لست سکند Shilan
  نقدها:
  گزارش
  کوههای دالامپر
  توصیه شده توسط کاربر

  این کوهها که دالانپر هم مینامند مرز مشترک ایران ،عراق و ترکیه میباشند.
  در ۴۵ کیلومتری جنوب غرب ارومیه قرار دارند و مسیری خوش آب و هوا به خصوص در فصل تابستان دارد زیرا در ایام دیگر سال سرد و پربرف میباشد و به همین خاطر مسیرهای دسترسی به این کوههای زیبا کمی ناهموار و طاقت فرساست.
  در این کوهها یخچال های طبیعی وجود دارد و با تابش نور خورشید و آب شدن برف ها جویبارهای زیبای روانه میشوند .
  به خاطر خاکی و ناهموار بودن مسیر حتما باید از ماشین های آفرود و لیدرهای محلی کمک گرفت .

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • کاربر لست سکند nadiajalilade
  نقدها:
  گزارش
  مرز سه كشور
  توصیه شده توسط کاربر

  درياچه و كوه دالامپر در جنوب غربي اروميه و ٣٥ كيلومتري اشنويه قرار دارد.اين درياچه به علت قرار گرفتن در ارتفاع و نبود جاده اسفالتي
  نمي توان تا درياچه با ماشين شخصي رفت. اما براي رسيدن به درياچه مي توان به نزديك تربن روستاي درياچه رفت و از ماشين هاي افرودي كه اهالي با گرفتن هزينه اي شما را ابتدا به دشت گل و سپس به درياچه مي برند كه هم در دشت گل و هم در كنار درياچه مي توانيد چادر هاي عشاير را در ان مشاهده كنيد .راه دوم برا رسيدن به درياچه به شكل كوهنوردي است كه به علت طولاني بودن مسير و تابش مستقيم افتاب كمي ازاردهنده باشد.از اين درياچه اواخر ارديبهشت تا اواخر مهر مي توان ديدن كرد زيرا در باقي ماه ها به علت بارش برف سنگين راه هاي ارتباطي با درياچه قطع مي شود

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • کاربر لست سکند آوات مام قادری
  نقدها:
  گزارش
  دالامپر بهشتی گمشده
  توصیه شده توسط کاربر

  منطقه دالامپر به منطقه ای اطلاق می شود که با دو کشور عراق و ترکیه هم مرز است .
  این منطقه پر از زیبایی های طبیعی و بکر است و در مسیر با انواع اسب های وحشی که در طبیعت ره هستن برخورد میکنید. بهترین فصل برای سفر تیر ماه هست چون قبل از اون خیلی سرد هست و در هر فصل سال هم اونجا برید میتونید برف ببینید. مردم بومی منطقه هم کردزبان هستند و اکثریت به دامپروری مشغول هستن ما با گروهیشون برخورد کردیم و مشغول پشم زنی گوسفندا بودن مهربون بودن واجازه دادن عکس بگیریم. مسیر رو که تا آخر ادامه بدین به دریاچه زیبایی میرسید که زلال بودنش شما رو مجذوب خودش میکنه.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • کاربر لست سکند Limo
  نقدها:
  گزارش
  دریاچه و کوه دالامپر
  توصیه شده توسط کاربر

  دالامپر برترین و برف گیر ترین جاذبه مرز مشترک ایران،عراق و ترکیه است. در ۴۵ کیلومتری جنوب غربی ارومیه و ۳۵ کیلومتری اشنویه قرار دارد. کوه دالامپر به معنی محل پرواز عقاب هاست این نام به خاطر وجود عقاب در این منطقه است علاوه بر عقاب حیواناتی چون گرگ و سمندر نیز در این منطقه زندگی میکنند که امروزه تعداد خیلی کمی از آن ها باقی مانده است. بدلیل مسدود بودن راههای این منطقه با برف،تنها فصل بازدید از کوهستان های پر برف تابستان است. منطقه مرگور معروف به آلپ ایران مجموعه ای از تپه ها و کوه های پر برف تا ارتفاع ۳۵۰۰ متری است، این منطقه با دره ها، رودها و آبشار های پر آب و خروشان، دریاچه ها و تالاب های گوناگون مکانی پر از آرامش را برای مسافران مهیا می کند. از جذابیت های این منطقه حضور گروههای آفرودی کشوری و استقرار آنها در دریاچه واقع در قله کوههای سربه فلک کشیده و پر از برف می باشد. حضور تورهای گردشگری به وفور در این منطقه شور و شوق و هیجان به خصوصی را در تابستان ایجاد کرده است. از بازی هایی که صدای ان شما را به دوران کودکی برمی گرداند،بالا رفتن از دامنه پر از برف کوهها و پایین آمدن با حالت سرسره با جیغ و هیاهوی فراوان می باشد.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید: