رستوران

گنبد سلطانیه زنجان

Dome of Soltaniyeh Zanjan

Dome of Soltaniyeh Zanjan (2).jpg
Dome of Soltaniyeh Zanjan (1).jpg
Dome of Soltaniyeh Zanjan (3).jpg
Dome of Soltaniyeh Zanjan (4).jpg
Dome of Soltaniyeh Zanjan (5).jpg
Dome of Soltaniyeh Zanjan (6).jpg
Dome of Soltaniyeh Zanjan (7).jpg
Dome of Soltaniyeh Zanjan (8).jpg
Dome of Soltaniyeh Zanjan (9).jpg
Dome of Soltaniyeh Zanjan (10).jpg
Dome of Soltaniyeh Zanjan (11).jpg
Dome of Soltaniyeh Zanjan (12).jpg
Dome of Soltaniyeh Zanjan (13).jpg
Dome of Soltaniyeh Zanjan (14).jpg
Dome of Soltaniyeh Zanjan (16).jpg
Dome of Soltaniyeh Zanjan (17).jpg
Dome of Soltaniyeh Zanjan (15).jpg
Dome of Soltaniyeh Zanjan (18).jpg
Dome of Soltaniyeh Zanjan (19).jpg
Dome of Soltaniyeh Zanjan (20).jpg
پیشنهاد کاربران
از نقد و بررسی

این گنبد، بزرگ ترین گنبد از نظر مصالحه در دنیا، با ارتفاع ۴۸٫۵ و قطر دهانه ۲۵٫۵ متر که در سال ۷۰۳ (ه. ق) به دستور الجایتو (سلطان محمد خدابنده) جهت انتقال پیکر حضرت علی (ع) امام اول شیعیان از نجف به سلطانیه ساخته شده. این بنا در مدت ۱۰ سال توسط ۳۰۰۰ کارگر ساخته شد.
تزیینات و نحوه ساخت این مقبره در واقع نقطه عطفی در معماری اون دوران بوده به این شکل که سبکی جدید را در معماری به وجود آورده که از معماری سلجوقی منفک شده .
موزه باستان شناسی گنبد سلطانیه در ورودی گنبد سلطانیه قرار دارد که می توانید در روزهای اداری از آن بازدید کنید.
اشیاء نمایشی در این موزه عبارتند از : اشیاء کاوش شده از سلطانیه شامل انواع پی سوز سفالی یک قسمتی و بشقابی ساده ،انواع کاشی های زرنگار ، صلیبی ،ساده ،معرق و .. ، انواع سکه های مسی و نقره مربوط به دوره ایلخانی و ...

نوع جاذبه:
 • موزه های تاریخی
 • بناهای باستانی
 • میراث فرهنگی

نقد و بررسی کاربران


امتیاز این هتل:
 • هانا صالحی
  نقدها:
  گزارش
  گنبد سلطانیه
  دیدن این جاذبه توسط کاربر پیشنهاد شده است

  گنبد سلطانیه بزرگترین گنبد خشتی جهان و سومین گنبد بزرگ دنیاست .جز آثار جهانیه اما محوطه اش هیچ امکاناتی نداره.بنا ۸ضلعیه و ۸مناره داره از بیرون زیباست امکان بازدید داخل بنا زمانیکه‌ما رفتیم نبود

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • سپيده محمدي
  نقدها:
  گزارش
  گنبد سلطانيه
  دیدن این جاذبه توسط کاربر پیشنهاد شده است

  اگر مسافر زنجان يا ابهر باشيد يكي از جاذبه هاي مهمي كه در اين سفر در انتظار شماست گنبد سلطانيه است. اين گنبد كه نماد خوبي از معماري دوره ايلخاني است مقبره الجايتو را در خود جاي داده. در اين مكان قطعا جذب معماري خشتي و گنبد فيروزه اي، كاشي كاري ها، معرق و كچكاري هايش خواهيد شد. داخل بنا در حال بازسازي است.
  در طبقات بالاي گنبد نماي زيبايي از منطقه سلطانيه را خواهيد ديد كه در فصل بهار و اب و هواي بهاري دلنشين تر از هميشه است.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • نادر مزرعه شادی
  نقدها:
  گزارش
  یادگار ایلخانان
  دیدن این جاذبه توسط کاربر پیشنهاد شده است

  بنای سلطانیه که در نزدیکی زنجان قرار دارد یادگار دوره ایلخانی است. برای رسیدن به این بنا از زنجان‌ وارد جاده قدیم زنجان-ایهر می شویم و‌ بعد حدود چهل کیلومتر به سلطانیه و بنای معروف آن می‌رسیم. عظمت بنا از چند کیلومتری مشخص است. ارتفاع این بنا به حدود ۵۰ متر می‌رسد. در زمان بازدید ما در اطراف محوطه پارکینگ‌مناسبی نبود و علاوه بر خودروهای شخصی به خاطر برگزاری نماز‌جمعه قسمتی از مسیر نیز مسدود شده بود.
  این گنبد در حقیقت یکی از آرامگاه‌های ایلخان مغول سلطان محمد خدابنده می‌باشد و جزو بزرگترین‌ بناهای خشتی جهان می‌باشد و گنبد آن به صورت دولایه ساخته شده است. در زمان بازدید ما طبقات بالای آرامگاه با دسترسی از طریق پله قابل بازدید‌ بود. هر چند به علت باد شدید امکان بازدید دقیق از طبقات بالایی میسر نشد.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • ادریس بهرام پور
  نقدها:
  گزارش
  سلطان گنبدهای جهان
  دیدن این جاذبه توسط کاربر پیشنهاد شده است

  گنبد سلطانیه قبل از اینکه نزدیکش بشید از دور ابهت و بزرگی ش از رو اتوبان قزوین زنجان مشخصه. دسترسی ش خیلی راحته و واقعن زیبا و استوار پس از گذشت سالیان بسیار استوار ایستاده.
  متاسفانه موقع بازدید ما مشغول مرمت و بازسازی بودن و نتونستیم از داخلش دیدن کنیم. محوطه چندان جالبی نداره و با خانه های شخصی محاصره شده, اما به یک بار دیدنش میارزه

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • مریم شعوری
  نقدها:
  گزارش
  گنبد
  دیدن این جاذبه توسط کاربر پیشنهاد شده است

  حتما از گنبد بی نظیر دیدن کنید و حتما حتما به غار کتله خور که در همین استان قرار دارد نیز تشریف ببرید

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • ویدا مهین پو
  نقدها:
  گزارش
  گنبد زیبای سلطانیه زنجان
  دیدن این جاذبه توسط کاربر پیشنهاد شده است

  به نام خدا
  گنبد سلطانیه زنجان
  راهی زنجان که شوید نگین فیروزه ای بی همتایش یعنی گنبد سلطانیه چشم انتظار شماست. این گنبد نمونه ای از هنر شگرف معماری دوران اسلامی در زمان ایخانیان است که نامش در فهرست میراث جهانی یونسکو به عنوان آرامگاه الجایتو (سلطان محمد خدابنده) به ثبت رسیده است.

  این بنا از بخش های تربت خانه و سردابه و گنبد خانه ساخته شده است. راه دسترسی به گنبد راحت است و کاملا درون شهر سلطانیه قرار دارد. مسیر رسیدن به گنبد از کنار نگهبانی با طرحی مشخص تعیین شده است. اما به جز در قسمتی از بنا به محوطه سبز آن رسیدگی چندانی نشده است که شایسته یک بنای ثبت جهانی باشد. نکته دیگر که کاملا توی ذوق می زد نصب انواع پلاکاردهای بزرگ هلال احمر، تبلیغات برنامه نوروزی و غیره درست روبرو و دور گنبد بود که به نظرم صحیح نیست و نمای زیبای آن را مخدوش کرده بودند.

  بازدید از بنا نزدیک یک ساعت از وققتان را خواهد گرفت البته اگر گذرا از آن رد نشوید لذت بالارفتن از پله های مارپیچ و تنگ آن را درک کنید.

  خود گنبد مزین به کاشی های لاجوردی است و درون گنبد و رواق های آن با آجرکاری های زیبا تزیین شده است و در قسمت های مختلف آن تلفیقی از کلمات الله و علی و محمد به چشم می خورد. جالب است بدانید در ساخت تربت خانه از خاک کربلا استفاده شده است چراکه الجایتو قصد انتقال جسد حضرت علی (ع) و فرزندش را به این مکان داشت اما ناکام ماند. منظره 8 ایوان طبقه دوم آن بسیار دیدنی است.

  مطمن ام آنقدر که مجبورید رو به بالا سقف زیبای درونی آن را انگاه کنید که گردن درد گرفته و هوس می کنید روی زمین دراز کشیده و چند دقیقه ای را وقف نظاره این هنر خارق العاده کنید! پس اگر به زنجان سفر کردید فرصت دیدن بزگترین گنبد آجری جهان را از دست ندهید.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید: