Close

آرامگاه شیخ ابوالحسن خرقانی

Tomb of Sheykh Abolhasan Kharghani
4.3
(از 6 نقد و بررسی)

درباره آرامگاه شیخ ابوالحسن خرقانی

نوع جاذبه
آرامگاه
موقعیت
شاهرود
پیشنهاد کاربران
%100 از 6 رای
رتبه در شاهرود
3 از 39 جاذبه
این مسافت به صورت خط مستقیم در نظر گرفته شده است

اطراف آرامگاه شیخ ابوالحسن خرقانی

رستوران های اطراف
{{ item.titleFa }}
{{ item.distance | metric }}
هتل های اطراف
{{ item.titleFa }}
{{ item.distance | metric }}
جاذبه های اطراف
{{ item.titleFa }}
{{ item.distance | metric }}
مراکز مهم شهر
{{ item.titleFa }}
{{ item.distance | metric }}
comment icon
افزودن نقد و بررسی
نوشتن نقد و بررسی
camera icon
افزودن تصویر
افزودن تصویر
amirkamranfar
نوشته شده در 18 مهر 1400
report-icon گزارش

شیخ ابوالحسن خرقانی در روستایی به نام قلعه نو خرقان در 24 کیلومتری شمال شاهرود در بخش بسطام آرمیده است. مجموعه آرامگاه با طراحی جالب به صورت باغ ایرانی است و نهر آبی از کنار آن روان است و در کنار آن مکانی برای استراحت گردشگران در نظر گرفته اند. در وسط مجموعه بنای آرامگاه و مسجدی منسوب به شیخ ابوالحسن واقع است. محراب این مسجد که متعلق به دوره ایلخانی است از جمله مهمترین بخش های بنا بوده و تنها محرابی است که رو به مغرب ساخته شدهو در آن نوشتار فارسی بکار رفته که بدین مظمون است: «گفت علی شيخ قدس الله رحمه: قبله بر پنج است؛ کعبه، قبله مومنان است . بيت المعمور، قبله فرشتگان است. عرش، قبله دعاگويان است و حق، قبله جوانمردان و دوستان».
شیخ ابولحسن خرقانی از عارفان صوفی بوده که هم اکنون نیز از مریدان زیادی برخوردار است و افراد زیادی با انجام فرایض عرفانی خاصی در این بنا مشغول دعا هستند.

بیشتر
امتیاز کل
4
Amir
نوشته شده در 23 آبان 1398
report-icon گزارش

آرامگاه عارف بزرگ شیخ ابوالحسن خرقانی در ۲۴ کیلومتری شاهرود در روستای قلعه نو‌خرقان در داخل باغی ایرانی قرار دارد. در وسط باغ بنای آرامگاه و مسجدی قرار دارد که در حال حاضر از مسجد فقط محراب آن باقیمانده است که دارای گچبری های زیبایی است. بر روی قبر شیخ قطعه سنگ‌ مرمری قرار دارد و اشعاری بر روی آن نوشته شده است. در اینجا محلی برای استراحت مسافران نیز در نظر گرفته شده است و‌ سرویس بهداشتی نیز دارد و در کل محلی زیبا، خلوت، عارفانه و پر از انرژی مثبت هست. بر روی پله های ورودی مجسمه شیخ قرار دارد که در دو طرفش شیر و در دستش عصایی مثل مار دارد که گفته میشود شیر نر و ماری توسط او اهلی شده اند.

بیشتر
امتیاز کل
5
ناصر
نوشته شده در 16 مهر 1398
report-icon گزارش

ارامگاه شیخ ابوالحسن خرقانی در روستای قلعه نو خرقان واقع در ۲۴ کیلومتری جاده شاهرود ، آزادشهر قرار گرفته است ؛ وقتی که از در پایین به داخل حیاط وارد می شوید ، مسیری پلکانی را می بینید که تا خود مقبره دو طرف آن درختان بلند کاج قرار گرفته اند که بیشتر مردم هنگام ورود از سلفی گرفتن قافل نمیشن ؛ توی مسیر پله ای مجسمه این شاعر را در اطرافتان می بینید و هنگام رسیدن به بالا ،بنای ارامگاه که با باز شدن درب چوبی جلویی و قرار گرفتن گلهای شمعدانی کنار مزار در فصل بهار منظره زیبا و عارفانه ای رو ایجاد کرده بود که نظر همه بازدیدکنندگان رو جلب کرده بود ؛ قسمت داخلی آرامگاه محرابی را می بینید که با گچبری های فوق العاده زیبا درست شده است و کنج دیوار سمت چپ محراب تابلویی وجود دارد که روی آن سخنان نابی از این عارف بزرگوار نوشته شده است ؛ هرکه در این سرا در آید نانش دهید و از ایمانش مپرسید چه آنکس که نزد باریتعالی به جان ارزد البته بر خوان بوالحسن به نان ارزد

بیشتر
امتیاز کل
5
S.khezri
نوشته شده در 31 شهریور 1398
report-icon گزارش

آرامگاه شیخ ابوالحسن خرقانی، در روستای قلعه‌نو خرقان در ۲۴ کیلومتری‌شاهرود در بسطام در یک‌ منطقه خوش آب و هوا قرار دارد. محوطه بیرونی آرامگاه باغی ‌بسیار زیبا و سرسبز میباشد. بنای آرامگاه از آجر هست و روی قبر شیخ، یک تکه سنگ مرمر است که اشعاری بر آن حک شده است. در کنار این آرامگاه مسجدی وجود داشته که در حال حاضر فقط محراب مسجد باقیمانده است و رویش نوشته های فارسی دارد. ورودی مقبره چندین پله دارد و روی پله های ورودی مجسمه ای از شیخ قرار دارد که کنارش دو شیر‌ و‌در دستش عصایی مثل مار هست که گفته میشود شیخ آنها را اهلی کرده بود.

بیشتر
امتیاز کل
4
محمود رضایی
نوشته شده در 8 شهریور 1398
report-icon گزارش

آرامگاه شیخ ابوالحسن خرقانی، در روستای قلعه‌نو خرقان در ۲۴ کیلومتری شمال شاهرود در بخش بسطام قرار دارد. آرامگاه این صوفی نامدار، در میان باغی زیبا و چشم‌نواز قرار دارد.ودر چند جای این باغ تندیسهایی از شیخ وجود داره.ساختمان مقبره زیاد قدیمی نیست .روی قبر شیخ یک قطعه‌سنگ مرمری قرار دارد که اشعاری بر آن حک‌شده است.یه محراب هم هست که برای حفاظت ازش جلوش رو شیشه کشیدن.

بیشتر
امتیاز کل
4
Reza
نوشته شده در 28 مرداد 1398
report-icon گزارش

سلام. این آرامگاه در در ۲۴ کیلومتری شهر شاهرود در تپه‌ای در شمال روستای قلعه نو خرقان قرار دارد. حدود 20 تا سی تا پله که تشریف ببرید بالا خود مقبره که آنچنان هم بزرگ نیست رو خواهید دید که داخل آن قبر ایشان بنا شده است. محیط اطراف پارک مانند و آرامش بخش هستند.
ابوالحسن علی بن جعفر بن سلمان بن احمد خرقانی(زادهٔ ۳۵۲-درگذشتهٔ ۴۲۵ق) عارف و صوفی نام‌دار ایرانی بوده‌است. وی از انگشت شمار پیرانی است که پیرو حکمت خسروانی و پاسدار فرهنگ ایران بودند. همچنین ایشان در آزاد اندیشی و مردم گرائی جهانی و وسعت نظر انسانی و تفکر والای عرفانی ممتاز و کم نظیر است.
اگر اهل فضاهای اینچنینی هستید پیشنهاد می کنم یه سر حتما به اینجا بزنید که حال و هوای خاصی دارد.

بیشتر
امتیاز کل
4
آیا شما صاحب این کسب و کار هستید؟

برای پاسخ به نظرات، بروزرسانی اطلاعات و موارد دیگر مالکیت خود را به ثبت برسانید و پنل اختصاصی خود را از ما دریافت کنید.

ثبت ادعای مالکیت