Close
رستوران

چشمه علی دامغان

Cheshmeh Ali

6764-HQFLABBH9Je84U4Hm2Rv.jpeg
پیشنهاد کاربران
از نقد و بررسی

چشمه علی که نام اصلی آن بنا به نوشته مورخین علی بولاغ است، در شمال غربی دامغان و در مسیر راه دامغان ـ کیاسر ـ ساری و به فاصله ۳۲ کیلومتری از دامغان قرار گرفته . در اطراف آن باغات و کوه های زیبا و سرسبزی وجود دارد که از آب چشمه علی آبیاری می شود. این چشمه از لحاظ تقسیمات جغرافیایی در حوزه دهستان رودبار قرار دارد و دارای دو دریاچه می باشد که اولی در شمال و دیگری در جنوب عمارت فتحعلی شاه قرار دارد. دریاچه شمالی بر تپه خاکی هموار با سنگ و شن متصل است که قسمت اعظم آب چشمه از این قسمت خارج می شود.

نوع جاذبه:
 • جاذبه طبیعت

نقد و بررسی کاربران


امتیاز این هتل:
 • فاطمه خرقه پوش
  نقدها:
  گزارش
  چشمه علی دامغان
  توصیه شده توسط کاربر

  #چشمه_علی از مناطق تفریحی و طبیعی بسیار بسیار زیبای #شهر_دامغان می باشد که در نزدیکی های شهر و در میانه کوه ها قرار گرفته است.
  مکانی که در کنار کوه و چشمه منظره بسیار زیبایی را به خود اختصاص داده و جایی برای تفریح و خوش گذرانی پادشاهان قاجار بود طوریکه شما دو تا از عمارت های متعلق به دوره قاجار و متعلق به پادشاهان قاجار را در این جا مشاهده میکنید.
  بهترین زمان برای سفر به این منطقه زیبا فصل بهار و تابستان میباشد که در این دو فصل شما گردشگران زیادی را در اینجا میبینید که برای تفریح نیم روزه و پیکنیک به همراه خانواده و یا دوستانشان آمده اند.
  بچه ها و حتی بزرگسالان را در چشمه مشغول آب تنی میبینید، در فضای اطراف چشمه علی برای رفاه حال گردشگران آلاچیق هایی برای اسکان و استراحت ، مسجد، سرویس بهداشتی و غذاخوری هایی احداث شده است که میتوانید از آنها استفاده بفرمایید.
  در مجموعه چشمه علی شما دو ساختمان قدیمی به نام های ( قراول خانه و عمارت درون آب(کاخ) را که در واقع متعلق به دوره صفوی ولی کاربری اصلی آنها در دوره قاجار بوده است را مشاهده میکنید. ساختمان وسط آب دارای ستون های بلند و ایوانی بزرگ در دو طبقه میباشد که محل نشستن و استراحت پادشاهان بوده که توسط پل های کوچکی در دو طرف ساختمان از روی چشمه رد شده و وارد عمارت میشوید.
  برای رسیدن به این مکان زیبا شما میتوانید از شهر ساری و از جاده زیبای کیاسر به سمنان و همینطور هم از خود جاده سمنان راهی شوید.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • محمود رضایی
  نقدها:
  گزارش
  چشمه علی
  توصیه شده توسط کاربر

  مجموعه‌ی چشمه‌علی که یکی از مهم‌ترین تفریحگاه‌های شهر دامغانه در واقع جایی برای تفریح تابستانی پادشاهان قاجار بوده .چشمه علی دارای دو دریاچه است که یکی در شمال و دیگری در جنوب عمارت فتحعلی شاه قرار داره. .بنای چشمه‌علی از دو قسمت تشکیل شده است؛ یکی عمارت قراول‌خانه که بنایی خشتی داره و قسمت دوم، بنایی که درون آب ساخته شده وبنایی آجریه و توسط فتحعلی شاه قاجار ساخته شده ، این بنا دو طبقه ساخته شده و از دو طرف بازه و هر کس داخل بنا باشه دو طرف دریاچه را می‌ببینه.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • مریم رجایی
  نقدها:
  گزارش
  تفرجگاه خنک دامغان
  توصیه شده توسط کاربر

  چشمه علی در نزدیکی شهر دامغان قرار دارد. ما در یک بعدازظهر سوزان خرداد ماه به چشمه علی رفتیم که هوای دلپذیر و خوبی داشت. مردم در اطراف چشمه مشغول استراحت بودند و این محل برای پیک نیک بسیار مناسب است. البته جمعیت زیادی در محل بودند و عده ای نیز در داخل چشمه اب تنی میکردند. در دو طرف استخر دو عمارت مربوط به دوران قاجار وجود دارد که ترکیب انها با چشمه نمای زیبایی بوجود اورده است. در بخشی از چشمه که به نظر میرسد سرچشمه میباشد نیز مردم در حال برداشت اب بودند و این محل و اب این چشمه به روایتی مقدس میباشد. در این محدوده پارکینگ، چند سوپرمارکت و یک لباس فروشی نیز وجود دارد و برای گذراندن یک بعدازظهر تابستانی مکان مناسبی است.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • Mohsen MN
  نقدها:
  گزارش

  مجموعه چشمه علی دامغان در سی کیلومتری این شهر و در ناحیه ای خوش آب و هوا قرار گرفته است که خیلی از دامغانی ها برای تفریح در روزهای تعطیل به آنجا می روند. این مجموعه دارای دو بنا به نام آغامحمدخان قاجار هست و معروف هست که او این بنا را احداث کرده . آب و هوای این منطقه معتدل و آب چشمه به خارج از مجموعه روان هست که برای آبیاری باغ های اطراف از آن استفاده می شود. هزینه ورودی به این تفرجگاه به ازای هر نفر هزار تومان تعیین شده

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • نیلوفر ورزش نژاد
  نقدها:
  گزارش
  شکوه آب در دل کویر
  توصیه شده توسط کاربر

  چشمه علی منطقه ییلاقی در ۳۵ کیلومتری شمال شهر دامغان است. چشمه ای زیبا و عمارتی متعلق به دوران قاجار تشکیل دهنده تفرجگاه باصفایی برای شاهان قاجار، خصوصا محمدعلی شاه بوده.
  در اطراف این چشمه، دو عمارت کوچک وجود دارد. یکی از این عمارت ها در دوره صفویه ساخته شده و توسط فتحعلی شاه قاجار ترمیم شده و عمارت بزرگتر به دستور آقا محمد خان قاجار ساخته شده است که به علت تعمیرات، داخل آن قابل بازدید نبود.
  فروردین ماه شاید خیلی زمان مناسبی برای بازدید از این منطقه نباشد چون هنوز درختان سبز نشده اند و این منطقه سرد است ولی با اینحال ما از دیدن این چشمه در دل کوه ها و منطقه کویری سمنان بسیار لذت بردیم.
  اکثر خانواده ها با وسایل کامل برای اقامت نیم روزه و صرف نهار به این منطقه آمده بودند.
  توصیه میکنم در سفر به استان سمنان این منطقه را از دست ندهید

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • سیمین ابراهیمی
  نقدها:
  گزارش

  مجموعه چشمه علی یک فضای محصور شده برای تفریح تابستانی شاهان قاجار بوده‌ .بهترین زمان برای بازدید بهار و تابستان هست.زمانی که مراجعه کردیم در حال تعمیرات بودن اصلا فضای تمیزی نداشت.مگس پر بود. دیوارهای سازه پر از یادگاری های قشر بی فرهنگ بود که با دیدنش اعصاب ادم بهم میریخت.


  آدرس:
  چشمه علی در استان سمنان، در شمال غربی دامغان و در مسیر راه دامغان – کیاسر – ساری و به فاصله ۳۲ کیلومتری از دامغان قرار گرفته است.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • میرزایی
  نقدها:
  گزارش
  چشمه علی دامغان
  توصیه شده توسط کاربر

  سلام.
  چشمه علی دامغان در 5 کیلومتری شمال شهر دامغان واقع است و گردشگران زیادی به انجا سفر میکنند و اب و هوای خنکی دارد.فضای سبز توأم با چشمه روان آن جالب توجه است

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • گزارش

  به نام حضرت حق..
  سلام دوستان، #چشمه_علی_دامغان در نزدیکهای شهر دامغان در شمال شهر قرار دارد و فضای سرسبز و هوای خنک آن به همراه آب همیشه جاری آن جلوه زیبایی را به طبیعت و طبیعت گردان هدیه داده است
  ارادتمند :
  #پیام_جمال_لیوانی
  #تایسیز

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید: