Close
رستوران

مسجد جامع دامغان

Damghan Central Mosque

6770-aXCOEIlwhsNzFNdhITvs.jpeg
Damghan Central Mosque (1).jpg
Damghan Central Mosque (2).jpg
Damghan Central Mosque (4).jpg
Damghan Central Mosque (3).jpg
Damghan Central Mosque (5).jpg
پیشنهاد کاربران
از نقد و بررسی

نوع جاذبه:
 • میراث فرهنگی
 • مسجد و حسینیه

نقد و بررسی کاربران


امتیاز این هتل:
 • محمود رضایی
  نقدها:
  گزارش
  مسجد جامع دامغان
  توصیه شده توسط کاربر

  مسجد جامع دامغان در شمال شرقی شهر دامغان و روبروی مدرسه پامنار قرارداره. این مسجد دارای ۳۵ متر طول، ۱۸ متر عرض و دو ردیف ستون است که روی ستون‌ها سقف‌ های مدور آجری کار شده و در فاصله بین آجر ها با گچ بند کشی شده . در ضلع جنوبی صحن مسجد سه ایوان وجود داره که ایوان وسط بلندتره و و محراب نیز در همین ایوانه. در ضلع غربی و شرقی نیز شبستان‌ های مسجد هستند.
  منار مسجد جامع دامغان قدیمی ترین بخش مسجده که کاشیکاری های کمی هم هنوز روش مونده ، ارتفاع منار در حدود 27متره.خود مسجد هم سطحش از کف حیاط پایین تره و نمای داخلش تماما از آجره و مسجد دارای دو ردیف ستونه که گنبدهای داخل مسجد روی اونها سوار شده.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • مریم رجایی
  نقدها:
  گزارش
  مسجدی با معماری چهار دوران!
  توصیه شده توسط کاربر

  مسجد جامع دامغان در نزدیکی سایر اثار تاریخی این شهر است . بخش های مختلف مسجد جامع در چندین دوره تاریخی ساخته شده است. قدیمی ترین بخش مناره و زیرزمین مسجد میباشد که مربوط به دوره سلجوقیه است. معماری زیبای اجرکاری در مناره واقعا شگفت انگیز است. زیرزمین مسجد تخریب شده و بعدها در دوره قاجار بازسازی شده است. برای بازدید از زیرزمین بایستی از کلیددار مسجد بخواهید درب را باز کند و مبلغ 5هزار تومان نیز دریافت میکند. این زیرزمین ویژگیهای خاصی دارد. انعکاس صدا وقتی در مرکز مسجد میایستید و جالبتر از ان، انتقال صدا بصورت ضربدری بین ستونها. یعنی اگر در کنج ستون مسجد چیزی بگویید و یک نفر دیگر گوشش را در کنج ستون مقابل قرار دهد به وضوح صدای شما را میشوند که واقعا جالب و عجیب است. شبستانی که در سمت راست قرار گرفته است و کاشکیاری های زیبایی دارد مربوط به دوره پهلوی است و گنبدی نیز در پشت این مسجد در سالهای اخیر به ان اضافه شده است. بازدید از این مجموعه همه روزه ممکن است و به جز زیرزمین بازدید از سایر بخشها رایگان میباشد.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • نیلوفر ورزش نژاد
  نقدها:
  گزارش
  مسجد جامع دامغان
  توصیه شده توسط کاربر

  مسجد جامع دامغان، یکی از آثار تاریخی و دیدنی شاخص در این شهر است. نشانه هایی از معماری دوره های مختلف مانند غزنوی و سلجوقیان در این مسجد وجود دارد ولی بنای اولیه آن متعلق به قبل از قرن چهارم هجری است.
  این مسجد چهار شبستان و یک مناره به ارتفاع ۳۲ متر دارد که البته بخشی از آن تخریب شده. جالب ترین قسمت این مسجد، بخش مسجد زیر زمین است که هوای خنکی دارد و تابستان ها از این بخش استفاده میشود. این قسمت به نوعی طراحی شده که صدای سخنران، به صورت آکوستیک و یکنواخت در همه جای مسجد پخش میشود و یکی دیگر از نکات جالب این بود که طاق های این بخش با طراحی هندسی جالبی ساخته شده بود و در کنار یک ستون آن، اگر کسی به صورت خیلی آهسته صحبت میکرد، در کنار ستون ضربی روبه رو، فرد دیگر میتوانست آن صحبت ها را بشنود.
  به علت همزمانی زمان بازدید ما با زمان برگزاری نماز جماعت، ما از داخل شبستان اصلی دیدن نکردیم.
  این مسجد در محله قیصریه دامغان قرار دارد و بازدید از آن رایگان است. جای پارک خودرو در خیابان پشتی مسجد به راحتی پیدا میشود.
  تاریخ بازدید: نوروز ۹۸

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • سیمین ابراهیمی
  نقدها:
  گزارش
  مسجد جامع تاریخی دامغان
  توصیه شده توسط کاربر

  این مسجد جامع یکی از بناهای ارزشمند مربوط به قرن ﭺهارم هجری هست . دو در ورودی در شمال شرق وجنوب شرقی دارد که یکی به زیر گنبد قیصریه و دیگری به محله خوریا باز می شود.مناره مسجد جامع دامغان در قسمت شمال شرقی مسجد واقع شده است و تاریخ بنای آن سال ۵۰۰ هجری قمری می‌باشد ودروسط این مناره کتیبه ای با خط کوفی آیه ای از سوره ای نور را در خود جای داده خودنمایی می کند.
  قسمت بالا وانتهای مناره هم یک ردیف کاشی کاری است که جزو قدیمی ترین کاشی های ایران میباشد. خادم مسجد جامع باوجود بسته بودن مسجد با روی باز و البته کمی با تعجب گوشه گوشه ی مسجد را نشانمان داد ممنونیم از ایشون.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید: