Close
رستوران

صومعه گغارد

Monastery Geghard

Monastery Geghard (1).jpg
Monastery Geghard (2).jpg
Monastery Geghard (3).jpg
پیشنهاد کاربران
از نقد و بررسی

گغارد یک صومعه متعلق به قرون وسطی است که در استان کوتایک (Kotayk Province) کشور ارمنستان قرار دارد. بخشی از این صومعه توسط صخره ها احاطه شده است. صومعه گغارد به عنوان میراث جهانی در سازمان یونسکو به ثبت رسیده.

نوع جاذبه:
 • کلیسا ها
 • جاذبه های مذهبی

نقد و بررسی کاربران


امتیاز این جاذبه :
 • ناصر Nassaj2011
  نقدها:
  گزارش
  کلیسای گغارد
  توصیه شده توسط کاربر

  کلیسای گغارت در منطقه خوش آب و هوا با فاصله کم از شهر ایروان در دل کوه ساخته شده است و اهمیت آن نیز بیشتر به خاطر همین سنگی بودن آن و کنده شدن آن در کوهستان است. به خاطر سنگی بودن فضای داخل کلیسا کم نور و تیره است و حال و هوای عجیبی دارد.پس از ورود به سالن اصلی کلیسا در سمت چپ اتاقکهای کوچکی وجود دارند که یکی از آنها چشمه ای جوشان وجود دارد و مردم محلی معتقدند با شستن صورت شان از آن آب جوان میمانند. دیدن این کلیسای زیبا را توصیه می کنم

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • araz b
  نقدها:
  گزارش

  در حدود 30 کیلومتری شهر ایروان و در استان توانیک به این کلیسا که ساختار عجیب ان که از سنگ تراشیده شده در نگاه اول به چشم میاد. حس عجیبی دیدن کنده کاری های سنگی کلیسا و رنگ های سنگین و تقریبا مرده کلیسا به ادم میده. نکته ای گفتنش به نظرم خالی از لطف نیست اونم اینه که ما برای رفتن به کلیسا اسم گغارد رو به راننده ها میگفتیم و اونا فقط نگامون میکردن دیدیم متوجه منظور ما نمیشن عکس کلیسا رو نشون دادیم تا یکی از راننده ها کلاهشو برداشت و سرشو خاروند و گفت سوار شین و مارو به اسن کلیسا رسوند

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • محسن خرمایی
  نقدها:
  گزارش
  کلیسای گغارد
  توصیه شده توسط کاربر

  بر اساس افسانه ایی باستانی ، سرنیزه افسانه ایی که در مسیح فرو رفته است به کلیسای گغارد آورده شده است . دیواره های تراشیده شده این کلیسا که در دل کوه واقع شده است زیبایی خاصی به این مجموعه بخشیده است. داخل کلیسا جامع که همچنان فعال می باشد می توانید شمع روشن کنید. در بیرون از کلیسا دست فروشان محلی به فروش محصولات خود مشغول هستند که حتماً سری به آنها بزنید. جهت دیدن این مجموعه که بیرون از شهر ایروان واقع شده است می توانید از طریق تورهای یک روزه کلیسای گغارد و معبد گارنی استفاده نمایید.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • Sareh soltanpour
  نقدها:
  گزارش
  کلیسای گغارت
  توصیه شده توسط کاربر

  کلیسای گغارد در ارمنستان و ۳۵ کیلومتری جنوب شرقی ایروان قرار دارد.این کلیسا در دل یک کوه کنده کاری شد و در ابتدا این کلیسا فقط یک محل عبادت غاری کوچک بود که به عنوان یک مکان مقدس شناخت می شد.گغارد به معنای «نیزه» است و احتمالا اشاره به نیزه ای دارد که بعد از مصلوب شدن حضرت مسیح، از آن استفاده کردند تا مطمئن شوند زنده است. کلیسای گغارت در آن دوران به دستور آل زاکاریان که یکی از ثروتمندترین مردم ارمنی در آن دوران بود، ساخته شد و بنابراین به خاندان آل زاکاریان تعلق داشت. مدتی بعد، خاندان پروشیان این ملک را از آل زاکریان خریدند و کلیسای داخلی آن را ساختند.نشانی از یک شیر سلطنتی در بیرون کلیسا قرار دارد که نماد خاندان ال زاکاریان است.در ورودی این کلیسا یک تو رفتگی کوچک وجود دارد که بعضی از بومیان منطقه بر این باورند اگر کسی بتواند ۷ سنگ به آن پرتاپ کند که از این ۷ سنگ، ۳ سنگ داخل آن برود و نیفتد، به هر آرزویی داشته باشد، می رسد. وقتی وارد کلیسا می شوید، به چشمه ای بر می خورید که محلی ها اعتقاد دارند اگر از آب چشمه روی صورت خود بزنید، جوان می مانید. در خارج از این کلیسا هم مکانی برای قربانی کردن وجود دارد.لازم به ذکر است که ساخت کلیسا ده سال به طول انجامید

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • فاطمه خرقه پوش
  نقدها:
  گزارش
  #کلیسای گغارد#ایروان
  توصیه شده توسط کاربر

  #کلیسای_گغارد در 35 کیلومتری جنوب شرق #ایروان در کشور#ارمنستان قرار گرفته است و در دل کوه کنده شده است و ثبت یونسکو نیز میباشد.
  معنی #گغارد ، نیزه میباشد، ساخت این مکان به دستور#آل_زاکاریان از ثروتمندان بنام ارمنی انجام شده است که نشان این خاندان شیر سلطنتی میباشد و در بیرون کلیسا قرار دارد.
  کلیسایی زیبا که در دل کوه بنا شده است و در مکانی بسیار سرسبز و آرام، این کلیسا از قدیمی ترین کلیساهای ارمنستان میباشد.
  بسیار بسیار فضای عرفانی دارد که وقتی وارد آن میشوید انگار به خلصه میروید.
  از#ایروان میتوانید با تاکسی های شهری به این مکان بروید و قبل از سوار شدن با تاکسی ها چونه بزنید و قیمت را دقیقا مشخص کنید.
  بعد از بازدید کلیسا میتوانید سوغاتی هایی نظیر نمادهای کلیسا و#ارمنستان و نان گردویی و مربای گردو را خریداری قرمایید.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • Mr.Traveler
  نقدها:
  گزارش
  نیایش در دل کوه
  توصیه شده توسط کاربر

  صومعه و یا کلیسای گغارد ( گغارت ) در دل صخره ای از کوه تراشیده شده است و داخل آن بقدری زیبا و گیرا ست که قابل وصف نیست. این کلیسا به نوعی همچنان فعال است و برخی امور مذهبی در آن انجام میپذیرد. کلیسای گغارد یکی از جاذبه های اطراف ایروان است که معمولا طی تور یکروزه از آنها بازدید بعمل می آید.
  این کلیسا حدودا نیمساعت با ایروان پایتخت ارمنستان فاصله دارد. گغارد به معنی نیزه و سرنیزه است و اشاره می کند به نیزه ای که با آن پهلوی عیسی (ع) را درحالیکه مصلوب بود، دریدند. در اطراف کلیسا افرادی را مشاهده خواهید کرد که محصولات محلی ازجمله نان خوشمزه گاتا را میفروشند . حتما به بساط این دستفروش ها سر بزنید.
  #تایسیز

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید: