Close
رستوران

گورستان شیرهای سنگی ایذه

Izeh Stone Lions Cemetery

Ancient_Cemetry_Izeh1.jpg
Izeh Stone Lions Cemetery (2).jpeg
Izeh Stone Lions Cemetery (1).jpeg
Izeh Stone Lions Cemetery (3).jpeg
Izeh Stone Lions Cemetery (4).jpeg
Izeh Stone Lions Cemetery (5).jpeg
پیشنهاد کاربران
از نقد و بررسی

واقع در انتهای روستای کهباد

نوع جاذبه:

نقد و بررسی کاربران


امتیاز این جاذبه :
 • Ehsantrips
  نقدها:
  گزارش
  گورستان شهسوار
  توصیه شده توسط کاربر

  در جنوب شهر ایذه و حدود سه کیلومتر که از این شهر دور می شویم در سمت راست جاده مسیری به سوی گورستان شیرهای سنگی شهسوار باز می شود. اینجا در دامنه کوه و رو به تالاب بندون، علاوه بر شیرهای سنگی، یک نقش برجسته عیلامی نیز وجود دارد که حدود ۳۷۰۰ سال قدمت دارد.
  شیرهای سنگی نمادی از غیرت و شجاعت بختیاری هاست و در گذشته بر سر قبر بزرگان از این شیرهای سنگی زیبا قرار می دادند. در حال حاضر نیز این رسم وجود دارد و بر سر قبر بزرگان و افراد برجسته شیرهای سنگی می گذارند اما اهمیت این گورستان به خاطر تاریخ آن است. روی بدن شیرهای سنگی نیز نقش و نگارهایی مثل شمشیر و گُرز حکاکی شده که به نوعی نشان دهنده ویژگی های فرد مدفون در آن قبر است. همچنین اندازه شیرها نیز بستگی به جایگاه متوفی نزد بازماندگانش دارد.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • ویدا مهین پو
  نقدها:
  گزارش
  قبرستان تاریخی شهسوار
  توصیه شده توسط کاربر

  دیرزمانی است که دیار سخاوتمند خوزستان نعمت ‏های خود را به این سرزمین ارزانی داشته و نامش مزین به افتخارات کوچک و بزرگ است. گاهی این افتخارات در قالب یادمان‏ هایی کوچک ولی پر ارزش در این سرزمین به چشم می ‏خورد که یکی از آنها شیرهای سنگی یا برد شیر است.

  شیر سنگی یا برد شیر نماد ایل بختیاری در استان خوزستان است که به نشانه شجاعت و دلاوری در شکار و جنگ بر سر مزار بزرگان قرار می‏دادند. در این تندیس ‏ها دست‏ های شیر به نشانه حراست به جلو کشیده شده و در پهلو مزین به نقوش شمشیر و خنجر می ‏باشد.

  مشخصات متوفی نیز بر گرده آن نقر شده است. برای دیدین‏ شیرهای سنگی می‏ توانید راهی آرامستان شهسوار در انتهای روستای کهباد شوید. برای رسیدن به این آرامستان وارد جاده کمربندی ایذه به سمت اهواز شوید. روبروی پمپ بنزین جاده‏ای باریک به سمت شهسوار در روستای کهباد شهرستان ایذه وجود دارد که باید آن را دنبال کنید.

  این آرامستان مربوط به دوره صفویه است و گفته می‏شود که حدود 60 شیر سنگی در اینجا وجود داشته است که متاسفانه اغلب تخریب شده‏ اند. اما شیرهای سنگی باقیمانده همچنان صلابت خود را حفظ کرده‏ اند. به نقش و نگار روی مزارها دقت کنید که هر کدام گواهی بر پیشینه کاری فرد متوفی می ‏باشد.

  تمام شیرها به یک سو قرار داده شده‏ اند که احتمالاً باید رو به قبله باشد. کمی بالاتر از آرامستان در دل کوه نقش برجسته شهسوار وجود دارد. شاید در نگاه اول متوجه سنگ نگاره عیلامی در بالای کوه نشوید، اما جوینده یابنده است! کمی به سمت کوه جلوتر و بالاتر رفته تا به نقش برجسته 3700 ساله عیلامی برسید که نمایش بار عام یکی از شاهان عیلام است.

  این آرامستان چندان شناخته شده نیست در حالیکه به عنوان ثروت معنوی ملی نمایانگر فرهنگ، ارزش‏ها و باورهای یک ملت است. امید است آنچنان که شایسته است نگهداری و حراست شود.‌
  #تایسیز

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید: