Close
رستوران

آرامگاه شاه نعمت الله ولی

Aramgah-e Shah Nematollah Vali

Aramgah-e Shah Nematollah Vali (1).jpg
Aramgah-e Shah Nematollah Vali (2).jpg
Aramgah-e Shah Nematollah Vali (3).jpg
Aramgah-e Shah Nematollah Vali (5).jpg
Aramgah-e Shah Nematollah Vali (4).jpg
Aramgah-e Shah Nematollah Vali (7).jpg
Aramgah-e Shah Nematollah Vali (6).jpg
پیشنهاد کاربران
از نقد و بررسی

شاه نعمت الله شاعر و عارف ماهانی کرمانی از پدری عرب و مادری ایرانی زاده شد. از ۵ سالگی در پی عرفان قدم در وادی سختی گذاشت. او که هم عصر با حافظ شیراز بود شعرهای زیادی هم سرود.میگویند او و حافظ با هم دیدار هم داشته و چند مشاعره رندانه هم با هم کرده اند؛

.همانجا که شیخ نعمت الله میگوید:

 

ما خاک راه را به نظر کیمیا کنیم                  صد درد را بگوشه چشمی دوا کنیم

 

و حافظ شیرین سخن در جواب میسراید که :

 

آنانکه خاک را به‌نظر کیمیا کنند                   آیا بود که گوشه چشمی بما کنند؟

از معماری و رمز و راز گنبد فیروزه ای این آستان گفتیم،که مورد توجه و بررسی چندین دانشمند و ریاضیدان خاجی قرار گرفته است، اینست که : دکتر وینسنت کارلز کارشناس ارشد ریاضی در دانشگاه اترخت که مدتی بر روی طرح گنبد فیروزه ای این بنا پژوهش می کرد، در طرح این گنبد به 11 قسمت مساوی رسید و از آنجا که در بسیاری از گنبدها از اعداد زوج برای معماری استفاده می شود این عدد شگفتی کارلز را برانگیخت چرا که از نظر ریاضی، محیط دایره بطور معمول به قسمت های مساوی زوج تقسیم می شود. این استاد ریاضی درتوضیح ساختمان شگفت انگیز این گنبد می گوید زمانیکه 360 را 11 تقسیم شود عددی حاصل می شود که برای ساخت این گنبد طرحی بی‌نظیر بوده و آشنایی کاشی کاران ایرانی آن زمان با تمام محاسبان ریاضی این گنبد و چگونگی ساخت آن اعجاب انگیز است. آرامگاه شاه نعمت‌الله ولی شامل مجموعه‌ای از ابنیه‌ی تاریخی است که هر کدام با توجه به پیشینه‌ی تاریخی خود بخشی از سبک معماری ایرانی اسلامی را معرفی می‌کنند. ابنیه‌ای که متعلق به دوره‌های تاریخی متفاوت هستند؛ از دوران پس از تیموریان گرفته تا دوران قاجار که بیشترین توسعه‌ی بقعه مربوط به آن دوره است.

نوع جاذبه:
 • اماکن مذهبی
 • مکان های تاریخی

نقد و بررسی کاربران


امتیاز این جاذبه :
 • مریم رجایی
  نقدها:
  گزارش
  مقبره شاه نعمت الله
  توصیه شده توسط کاربر

  شاه نعمت الله عارف و شاعر بزرگ قرن هشتم و نهم هجری قمری بوده است که از 5 سالگی با تصوف آشنا شده است و از صوفیان بزرگ ایران و اسلام است. مقبره وی در شهر ماهان در نزدیکی کرمان است. این فضا شامل چندین حیات، بقعه اصلی، صحن های جانبی، موزه و ... میباشد. درب موزه نیز معمولا بسته است و برای بازدید بایستی با مسئول آن هماهنگ کنید. بازدید از این محل همه روزه از ساعت 9 صبح الی 11 شب بصورت رایگان ممکن است.
  مقبره شاه نعمت الله حال و هوای عرفانی خوبی دارد و میتوان چند ساعتی در صحن اطراف مقبره نشست و گوش به اوازهای عارفان سپرد. محوطه و باغ مقبره نیز دلنشین و بزرگ است.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • Yannar
  نقدها:
  گزارش
  آرامگاه شاه نعمت الله ولی
  توصیه شده توسط کاربر

  آرامگاه شاه نعمت الله ولی در جنوب کرمان در ماهان قرار داردیکی از جاذبه های دیدنی مربوط به دوره ی صفوی میباشد . این آرامگاه مساحتی حدود۳۵۰۰۰متر مربع دارد. این بقعه اتاقی با طاق گنبدی آراسته به نقاشی های روی گچ و کاشی معرقهای لاجوردی و فیروزه ای روح انگیز دارد. سنگ قبر این بقعه از جنس مر مر ساخته شده و اطراف آن نام دوازده امام و آیاتی از قران مجید با خطی زیبا حکاکی شده است. در این مقبره اتاقی است که محل چله نشینی شاه نعمت الله بوده است .درب های این بقعه ساخته هندوستان است و خاتم کاری با استفاده از عاج فیل است.برای برگشت به کرمان در کنار بقعه اتوبوس های شرکت واحد وجود دارد ک امکان رفت و برگشت به کرمان را مقدور میسازد. همه عالم تورا و ما اورا طلب او کن و بجو مارا سر زلفش بدست ما افتاد می نمایند مو به مو ما را غرق بحریم تا نپنداری تشنه جویای آب جو مارا ما خراباتیان سرمستیم جام می آن تو سبو ما را نعمت الله رند سرمست است میکشد باز سو به سو ما را❤❤

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • ماه نو
  نقدها:
  گزارش
  آرامگاه شاه نعمت الله ولی
  توصیه شده توسط کاربر

  اینجا آستانه شاه نعمت الله ولی، شاعر و عارف و موسس سلسله نعمت اللهی است. ایشون پیروان زیادی داشته و در زمان صفوی به احترامش آرامگاه رو ساختند. از دیگر جاذبه های شهر ماهان در کرمان هست، آرامگاه شبیه مسجد با صحن و مناره و منبر و موزه که مسلما دیدنی است. داخل حرم می تونید اشعار استاد و آیات قرآن رو ببینید که بیشتر دیوارها رو تزئین کردند. این هم یک بیت از اشعار ایشون:

  در پی عشق روان شو که طریقت اینست

  تو چه دانی که در این راه کجا باید رفت

  #تایسیز

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید: