Close
رستوران

گنبد قابوس

Gonbad e Qabus

images.jpg
پیشنهاد کاربران
از نقد و بررسی

نوع جاذبه:
 • بناها و مجسمه های تاریخی

نقد و بررسی کاربران


امتیاز این جاذبه :
 • کاربر لست سکند فریدون
  نقدها:
  گزارش
  گنبدکاووس
  توصیه شده توسط کاربر

  گنبدکاوووس شهر هفتادو دو ملت، با انوع اقوام لباسهای رنگارنگ، در عین‌حال مردمی مهربان، خونگرم و باصفا، غذاهای سنتی و رنگارنگ که چکدیرمه، بورگ، مانتی، بیشمه و قاتلامه از غذاها و خوراکی های پرطرفدار اون هست. بهترین زمان سفر به گنبدکاووس اواخر اسفند تا ۲۰ فروردین هست، که بهترین آب و هوا را دارد و از اوایل خرداد تا اواخر شهریور هوای گرم و شرجی دارد. غیر از برج ۱۰۰۰ ساله قابوس که در یونسکو هم ثبت جهانی شده، دریاچه مصنوعی این‌شهر و میدان اسبدوانی هم از مراکز مهم‌ گنبد است. شهرتاریخی‌جرجان نیز در ۳ کیلومتری غرب اشهر گنبد قرار داشته که محل آرامگاه امامزاده یحیی بن زید (ع) نیز در جوار‌این شهر تاریخی است.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • کاربر لست سکند مریم رجایی
  نقدها:
  گزارش
  گنبد بلند قابوس
  توصیه شده توسط کاربر

  این برج آجری چشمگیر بلندترین گنبد اجری جهان است که در قرن چهارم هجری قمری بدستور قابوس بن وشمگیر پادشاه وقت ساخته شده است. مصالح بکار رفته اجر و گچ است و ارتفاع ان بیش از 62 متر است. نمای بیرونی دارای 10 گوشه میباشد که در فواصل مساوی قرار گرفته اند و باعث شده برج بلندتر و کشیده تر به نظر برسد. در بنا در ضلع جنوب شرقی قرار دارد و کتیبه ای بر روی بنا قرار دارد که به ستایش پروردگار و قابوس بن وشمگیر میپردازد. داخل بنا مقبره ای وجود ندارد و معماری ساده ای دارد. ویژگی انعکاس صدا در داخل بنا بسیار جالب است حتما ان را امتحان کنید. برای بازدید از داخل بنا بایستی بلیت تهیه کنید. در مجاور این گنبد پارک کوچکی قرار دارد که امکان عکسبرداری با لباس محلی ترکمنی نیز در ان وجود دارد.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • کاربر لست سکند Ehsantrips
  نقدها:
  گزارش
  بلندترین برج آجری جهان
  توصیه شده توسط کاربر

  شهر باستانی و قدیمی هیرکان (گرگان) که در محل فعلی شهر گنبدکاووس قرار داشته، پایتخت حکومت آل زیار در سده چهارم هجری بود. برج قابوس در سال 375 شمسی بدستور قابوس بن وشمگیر چهارمین پادشاه آل زیار بنا شد تا بعدها آرامگاه وی باشد اگرچه در حال حاضر قبری در این مکان وجود ندارد. بنای برج به ارتفاع 53 متر بر فراز تپه ای قرار دارد و بلندترین برج آجری جهان لقب گرفته است. بدنه برج دارای ده تَرک 90 درجه و شبیه ستاره ده پَر است. دور گنبد نیز ده کتیبه به خط کوفی نوشته شده که روایت و تاریخ ساخت بنا را نشان می دهد. برج قابوس در سال 1391 به عنوان پانزدهمین اثر از ایران در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شد.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • کاربر لست سکند فاطمه فراهانی
  نقدها:
  گزارش
  گنبد قابوس، بلندترین برج آجری جهان
  توصیه شده توسط کاربر

  برج قابوس یکی از برج های عظیم آجری ایران هست که دیدنش واقعا حس عجیبی به ادم منتقل میکنه. اولا که من خیلی در مورد تاریخ این برج اطلاعات جزیی ندارم ولی به طور کلی این برج طبق گفته مسئول فروش بلیت مربوط به دوره آل زیار بوده. اینکه این برج برای چی ساخته شده هم خیلی علت دقیقی براش وجود نداره اما مسئول فروش بلیت یه داستان برام گفت که رسما به واقعی بودنش میتونستم شک کنم ولی این افسانه برام جالب بود. به طور کلی افسانه های محلی خیلی برام جذاب هستن. گفته میشه این برج رو اقای قابوس بن‌ وشمگیر به عنوان آرامگاه خودش ساخته و علت اینکه تابوتی هم پیدا نکردن این هست که تابوت از سقف آویزان بوده تا اولین اشعه های خورشید به این اقا بتابه. حالا این داستان چقدر واقعیت داره ما اطلاع نداریم ولی باستان شناسان ردش کردن. بنا تماما آجری هست و هیچ تزیین خاصی در بنا نخواهید دید. یعنی انتظار شکوه و زیبایی کاخ چهل ستون یا چیز عجیبی مثل چغازنبیل نداشته باشید. ولی ارتفاع بنا فوق العاده ست و جوری ادم رو محو خودش میکنه که وقتی جلو در ورودی قرار میگیرید واقعا به عظمت این بنا پی میبرید. داخل بنا هم هیچ تزیین خاصی وجود ندارد و فقط از پایین که به سقف خیره میشید انگار وسط یک چاه عمیق قرار دارید. فضای اطراف برج هم با توجه به اینکه من بهار به اینجا رفته بودم سبز بود اما به نظرم تو فصل گرم تابستون همون سبزی هم وجود نخواهد داشت. قیمت ورودی بنا هم مثل اکثر بناهای ایران برای ایرانی ها سه هزار تومن هست ولی برای خارجیان فک کنم بیست هزارتومن هست. من پیاده تا برج رفتم ولی از هر قسمت شهر گنبد کاووس فک کنم با تاکسی بشه به این مکان رسید. نزدیک برج هم یه رستوران سنتی بود که بعد از گشت رفتم اونجا. در انتها بگم که این برج به لحاظ جهانی خیلی معروف هست و خوب ثبت جهانی هم شده ولی برای خانواده های که بچه کوچک دارند شاید جذاب نباشه یعنی برای بچه ها جای جذابی نباشه به ویژه که اطراف بنا یا داخل بنا هیچ چیزی نیست که بچه ها سرگرم بشن. ولی حتما یکبار به این برج برید و تو خاطراتتون ازش یاد کنید. برای بازدید هم همانطور که گفتم چون بنا خیلی تزیینات عجیب و غریب نداره شاید در حدود یک ربع وقتتون رو بگیره مگر اینکه بخواهید عکس بیشتری ثبت کنید یا تو خود بنا استراحت کنید.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • کاربر لست سکند نوید مکوندی
  نقدها:
  گزارش

  برج گنبد قابوس ، بلندترین برج تمام اجری جهان ، مهمترین جاذبه شهر گنبد کاووس در استان گلستان است . این برج که در واقع ارامگاه کاووس بن وشمگیر ملقب به شمس المعالی چهارمین پادشاه زیاریان می باشد بر فراز تپه ای در مرکز شهر واقع شده است . بلندای این برج به همراه پی ، 72 متر می باشد .محوطه آن نیز فضا سازی شده و تحت نام باغ ملی معروف است . همچنین در نزدیکی آن فروشگاه های فرش و روسری های ترکمن با رنگهای زیبا وجود دارد که بسیار دیدنی است .

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • کاربر لست سکند زهرا طوسی
  نقدها:
  گزارش
  بلندترین برج آجری دنیا
  توصیه شده توسط کاربر

  برج گنبد کاووس بنایی تاریخی از قرن چهارم هجریه که در شهر گنبد کاووس و در استان گلستان قرار داره و در قدیم راهنمای مسافرینی بوده که وارد این شهر میشدند. لازم به ذکره که این برج بلندترین برج آجری دنیا محسوب میشه و از دو قسمت پای بست و گنبد مخروطی تشکیل شده که پای بست 15 متری از ابتدا تا انتها از آجر و مصالح شبیه اون ساخته شده و بدنه بیرونی به شکل ستاره 10 پره و در دو طرف مخروط گنبد هم نوشته های کوفی مشاهده میشه. از ویژگیهای دیگه این گنبد ثبت شدن در فهرست یونسکو هست و ختم کلام هنگام عید نوروز نمایشگاه عیدانه بزرگی اطراف این برج برپا میشه که از تنوع زیادی برخورداره و قسمت شیرین بازدید من خرید روسری ترکمنی از این نمایشگاه بود.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • کاربر لست سکند حمید قره چایی
  نقدها:
  گزارش
  برج گنبد قابوس
  توصیه شده توسط کاربر

  این برج ب عنوان بزرگترین برج اجری دنیا مشهور است ک در زمان پادشاهی کاووس بن وشمگیر بنا شده است.
  این برج در وسط شهر واقع است ک مراکز خرید و رستوان های زیادی رو ب دور خودش جمع کرده است

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • کاربر لست سکند nazarian
  نقدها:
  گزارش
  برج بلند قابوس
  توصیه شده توسط کاربر

  برج قابوس در بالاي تپه اي به ارتفاع 15متر در شهر گنبد كاووس قرار دارد ارتفاع آن با احتساب تپه 72متر است فضاي سبزي اطراف آن ايجاد شده است.برج به شكل ستاره و بالاي آن مخروطي است .بلندترين برج تمام خشتي جهان است و قدمتي بيش از هزا سال دارد.درون برج با مچاله كردن كاغد صداي انعكاس آن بلند به گوش مي رسد و در دايره اي كه در تصوير مشخص است با ايجاد صدا انعكاسش شنيده مي شود .ديواره برج از قطر زيادي برخوردار است .#تايسيز

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • کاربر لست سکند امید توکلی
  نقدها:
  گزارش
  برج قابوس
  توصیه شده توسط کاربر

  برچ قابوس بلندترین برج آجری جهان که در شهرگنبدکاووس در استان گلستان قرار دارد که تماما از آجر ساخته شده. #تایسیز

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید: