Close

شمس العماره

Shamsol Emareh
4.8
(از 10 نقد و بررسی)
Shamsol Emareh (2).jpg

درباره شمس العماره

نوع جاذبه
بناها و مجسمه های تاریخی
معماری خاص و باشکوه
موقعیت
تهران
پیشنهاد کاربران
%100 از 10 رای
رتبه در تهران
16 از 1078 جاذبه
این مسافت به صورت خط مستقیم در نظر گرفته شده است

اطراف شمس العماره

رستوران های اطراف
{{ item.titleFa }}
{{ item.distance | metric }}
هتل های اطراف
{{ item.titleFa }}
{{ item.distance | metric }}
جاذبه های اطراف
{{ item.titleFa }}
{{ item.distance | metric }}
مراکز مهم شهر
{{ item.titleFa }}
{{ item.distance | metric }}
comment icon
افزودن نقد و بررسی
نوشتن نقد و بررسی
camera icon
افزودن تصویر
افزودن تصویر
مرتب سازی براساس:
Ehsantrips
نوشته شده در 25 بهمن 1398
report-icon گزارش

شمس العماره یا عمارت خورشید روزگاری نماد تهران بود و با توجه به آنکه گاراژ اتوبوس های بین شهری کمی پایین تر از این عمارت و در خیابان ناصرخسرو بود، بنابراین هر فردی وارد تهران می شد ابتدا با این عمارت بلند روبرو می شد مثل میدان آزادی امروز!
این عمارت در ضلع شرقی مجموعه کاخ گلستان قرار دارد و دری هم به خیابان ناصرخسرو دارد که البته اکنون بسته است. شمس العماره در دوره ناصرالدین شاه قاجار بنا شده و دو برج و یک ساعت بین آن دو قرار دارد. عمارت ۵ طبقه است اما در حال حاضر فقط طبقه اول آن قابل بازدید است و طبقات بالا به علت ایمنی و عدم وجود استحکام کافی بسته است. البته راهنمای موزه اعلام کرد عمارت در حال مرمت است و باید دید در آینده چه تصمیمی برای بازدید آن گرفته می شود. در این عمارت برای اولین بار در دوره قاجار از فلز در ساخت یک بنا استفاده شده است. ساعت روی برج بعد از سال ها دوباره تعمیر و راه افتاده بود اما در زمان بازدید من دوباره از کار افتاده بود!
طبقه اول عمارت که قابل بازدید است شامل یک تالار شاه نشین و ایوان آن و دو اتاق گوشواره نیز در طرفین شاه نشین است. تزئینات و آیینه کاری های خوبی دارد اما واقعیت اینکه نمای بنا از داخل آن زیباتر است و بنابراین اگر شما وقت کافی برای بازدید نداشتید می توانید از شمس العماره عبور کنید.

بیشتر
امتیاز کل
5
RashiD
نوشته شده در 20 بهمن 1398
report-icon گزارش

یکی از بناهای شاخص کاخ گلستان، شمس العماره می باشد که در قسمت شرقی کاخ قرار گرفته است. شمس العماره دارای پنج طبقه می باشد با ارتفاع سی و پنج متر می باشد که در زمان ساخت بلندترین ساختمان آن دوره به حساب می آمد. داخل شمس العماره با آیینه و طرح های زیبا تزئین شده است که بسیار چشم نواز است. امکان بازدید از طبقات بالا وجود ندارد و فقط طبقه همکف برای عموم قابل بازدید است. هزینه ورودی برای این مجموعه هر نفر چهار هزار تومان می باشد.

بیشتر
امتیاز کل
5
Yannar
نوشته شده در 16 آبان 1398
report-icon گزارش

عمارت زیبا و چشم نواز شمس العماره در کاخ گلستان قراررداره که با پرداخت مبلغ ۳۰۰۰ تومان بجز مبلغ ورودی به کاخ گلستان که مجزا نفری ۲۰۰۰ تومان هست میتونید از این مکان که روزگاری بلند ترین عمارت تهران بوده و ناصرالدین شاه جهت دیدن شهر تهران از بالای این برج دستور ساختش رو داد دیدن کنید .انتخابهای زیادی در زمان بازدید از کاخ گلستان خواهید داشت که بنظرم حتما توی بازدیدتون این عمارت رو بگنجونید.ساخت این عمارت در سال۱۲۸۲هجری قمری شروع و درسال ۱۲۸۴ به اتمام رسید و در طول این دو سال ساخت یکی از زیبا ترین عمارتهای تهران با تزیینات زیبا و اصیلش به اتمام رسید.نام دیگر این عمارت ،عمارت خورشید است که خارج آن تماما کاشی های زیبا و در بالای بخشی از آن تصویر شیر و خورشید با کاشی نقش بسته شده.باوجود ۵ طبقه بودن بنا بازدید از طبقات فوقانی امکانپذیر نیست و فقط امکان بازدید از طبقه اول رو دارید.تزیینات داخل بنا تلفیقی از هنر ایرانی و نئو کلاسیک غربی هست که احتمالا نشات گرفته از سفر ناصرالدین شاه به اروپا میباشد.در میان دو برج در بخش شمال و جنوب این بنا ساعتی وجود دارد که هدیه ملکه ویکتوریابه ناصرالدین شاه میباشد.

بیشتر
امتیاز کل
5
نادر مزرعه شادی
نوشته شده در 11 مهر 1398
report-icon گزارش

اگر مثل من وب سایت کاخ گلستان را به دقت نخوانده باشید که بازدید تنها از طبقه اول پایین شمس العماره ممکن است، شاید شما هم بعد از دیدن چند اتاق تو در تو و شاه نشینی و ایوانی در همان طبقه پایین حس نومیدی را تجربه کنید. شمس العماره که سازه آن در پنج طبقه بنا شده است، از بناهایی است که در زمان ناصرالدین شاه قاجار به ضلع شرقی مجموعه کاخ گلستان اضافه شده است. بر بالای ساختمان ساعتی نصب شده که اهدایی ملکه ویکتوریا بوده است.
بلیت بازدید از این مجموعه که به صورت جدا تهیه می‌شود و ۲۵۰۰ تومان قیمت دارد برای بازدید از طبقه همکف عمارت تنها معتبر است. البته قبل از بازدید کاشیکاری‌های نمای شمس‌العماره زیبایی منحصر به فردی دارد.
بعد از ورود از در کوچک ساختمان که قطعا در مشهور شمس العماره نیست، آن در از سمت خیابان ناصر خسرو بوده است، وارد سالنی می‌شویم که شاه نشین این بخش است. پنجره‌های ارسی با رنگ‌های چشم نوازشان و آیینه کاری‌های سایر فضاها از دیوارها تا سقف فضای با شکوهی ایجاد کرده است. تقریبا تا می‌خواهی از تزیینات و زیبایی این بخش شمس العماره لذت ببری، به پایان مسیر بازدید می‌رسی. امیدوارم با تمهیداتی طبقات بالا هم برای بازدید باز شود.

بیشتر
امتیاز کل
5
هانا صالحی
نوشته شده در 27 شهریور 1398
report-icon گزارش

کاخ شمس العماره یا بنای خورشید درمجموعه کاخ گلستان قرار دارد و در زمان ناصر الدین شاه در پنج طبقه ساخته شده است و اولین نماد و بنای بلند تهران است . از ویژگی‌های این بنا فلزکاریهای طبقه آخر است. آینه کاریها و گچ بریهای شمس العماره بی‌نظیر است.گفته میشود ساعت مابین دو برج شمس العماره اولین ساعتی است که به ایران آورده شده است.هزینه ورودی 2000 تومان و زمان لازم برای بازدید نیم ساعت است.در زمان بازدید ما نمایشگاهی از آثار هنرمندان هندی در کاخ شمس العماره برپا شده بود که نقاشی‌های آبرنگ از بناهای مختلف هندوستان بود و شکوه معماری هند را نشان می‌داد.

بیشتر
امتیاز کل
4
ادریس بهرام پور
نوشته شده در 28 شهریور 1398
report-icon گزارش

شمس العمارە, یا ساختمان خورشید, از بنا های مشهور تهران و واقع در مجموعه کاخ گلستان در مرکز شهر تهران است.
از بناهای دوران قاجار است و در اولین دیدار یادآور عالی قاپو ی اصفهان است و با ارتفاعی که دارد ویوپوینت شاهان قاجار به تهران بوده است. اما خوب امروزه امکان بازدید از طبقات فوقانی وجود ندارد.
بنا در شرق مجموعه قرار گرفته است و حدود 15 دقیقه وقت برای بازدید لازم است. تزیینات داخلی هم بسیار زیبا و چشم نواز است.
در زمان بازدید ما نمایشگاه نقاشی به مناسبت هفتادمین سالگرد روابط دیپلماتیک ایران و هند در حال برگزاری بود.

بیشتر
امتیاز کل
4
خدیجه عربی
نوشته شده در 5 مرداد 1398
report-icon گزارش

ناصرالدین شاه این عادت را داشته به کشورهای اروپایی که سفر می کرده و عمارتها و داشته های آنها را می دیده شبیه به آنرا هم دستور می داده در ایران بسازند. یکی از زیباترین عمارتهایی که در نتیجه این سفرها ساخته شد عمارت شمس العماره در ضلع شرقی کاخ گلستان است. این ساختمان 5 طبقه که تلفیقی از معماری سنتی و اروپایی است زمانی بلندترین ساختمان تهران بوده. در طبقه اول یک شاه نشین و ایوان قرار دارد که با آینه کاری زیبا و تزییناتی که انجام شده جزء زیباترین قسمتهای عمارت هستند ، همچنین کاشیکاریهایی هم در کف شاه نشین و اتاقهای اطراف وجود دارد. این عمارت دو برج قرینه دارد که در وسط آنها ساعت قرار گرفته. در بازدیدی که از این عمارت داشتیم تنها اجازه دیدن طبقه اول وجود داشت. نوری که از شیشه های پنجره به تالار می تابد زیبایی را دوچندان می کند. گویا اگر در طبقات بالای ساختمان قرار بگیرید قسمت وسیعی از تهران قابل مشاهده خواهد بود. تا جایی که صحنه های فیلم کمال الملک را به خاطر دارم یکی از لوکیشنهای این فیلم در این عمارت با ارزش می باشد. 

بیشتر
امتیاز کل
5
Arezou.SB
نوشته شده در 9 تیر 1398
report-icon گزارش

شمس العماره یکی از شاخص ترین بناهای تهران قدیم به دستور ناصرالدین شاه قاجار بعد از سفرش به اروپا ساخته شده، این بنا پنج طبقه داره و تا مدتی بلندترین ساختمان تهران بوده، در بالاترین طبقه در مرکز بنا یک ساعت و در برجهای دوطرف زنگهایی برای اعلام زمان نصب شده.طبقات بنا همونطور که بالاتر میره از مساحتش کم میشه تا ایستا باشه، از کل بنا فقط طبقه اول قابل بازدیده که شامل یک تالار پر از تزیینات سنگی و کاشی و ایوان آینه کاری شده با پنجره های گره چین رنگیه، ازاره های داخل بنا از سنگ حجاری شده است که با رنگ تزییناتش برجسته تر شده و کاشیهای هفت رنگی که طرحهایی از مناظر اروپایی رو به نمایش گذاشته. دیواره های خارجی نما با کاشیهای رنگی که رنگ زرد غالب بر بقیه رنگهاست پوشیده شده و وقتی نور خورشید به نما میخوره رنگ زرد تشدید میشه و بنا جلوه خاصی پیدا میکنه، مخصوصا در فصل پاییز. مشبکهای سنگی تراشیده شده در دیواره خارجی همکف با ارتفاع زیاد که به عنوان تهویه طبقه زیرین بنا استفاده میشه یکی دیگه از تزیینات زیبا نمای خارجیه، در همین دیواره زیر ایوان اصلی یک طرح از گروه ارکستر سربازان روی کاشی نقش بسته که جالب توجهه، در کل بنا شما میتونید المانهای مهم معماری سنتی ایرانی رو مشاهده کنید.به شخصه بعد از عمارت بادگیر بنای مورد علاقه من در مجموعه شمس العماره هست که امیدوارم روزی بتونم تا بالاترین طبقه برم. برای بازدید از این بنا باید بلیط جداگانه تهیه کنید.

بیشتر
امتیاز کل
5
پوریا اقتداری
نوشته شده در 6 اسفند 1397
report-icon گزارش

این بنای تاریخی در خیابان ناصر خسرو در منطقه 12 تهران و در نزدیکی بازار تهران قرار گرفته. این جاذبه همچون سایر بناهای تاریخی منطقه به دستور ناصرالدین شاه قاجار ساخته شده و مورد استفاده از این بنا در گذشته تماشای شهر توسط ناصرالدین شاه قاجار بوده است. در حال حاضر دسترسی به آن از داخل کاخ گلستان امکان پذیر می باشد.
ساعت قرار گرفته بر بالای این بنا همچون ساعت قرار گرفته در بین دو مناره مسجد امام خمینی، در زمان ناصر الدین شاه قرار داده شده است.
از سایر جاذبه های تاریخی این منطقه می توان به بازار تهران، مسجد امام خمینی، سرای روشن، محله عودلاجان، میدان امام خمینی، مدرسه دارالفنون و کاخ گلستان اشاره کرد.

بیشتر
امتیاز کل
5
Amin
نوشته شده در 29 آذر 1397
report-icon گزارش

عمارت شمس العماره در کاخ گلستان قرار دارد. این عمارت مربوط به دوره قاجاریه است که ساخت آن دو سال طول کشید و دلیل برجسته بودن این سازه،بلندی،تزیینات و طراحی آن است.

بیشتر
امتیاز کل
5
آیا شما صاحب این کسب و کار هستید؟

برای پاسخ به نظرات، بروزرسانی اطلاعات و موارد دیگر مالکیت خود را به ثبت برسانید و پنل اختصاصی خود را از ما دریافت کنید.

ثبت ادعای مالکیت