Close
رستوران

تاریکه بازار (بازار قدیمی کرمانشاه)

Tarikeh Bazzar

Tarikeh Bazzar.jpeg
پیشنهاد کاربران
از نقد و بررسی

نوع جاذبه:
 • مراکز خرید

نقد و بررسی کاربران


امتیاز این جاذبه :
 • کاربر لست سکند غزاله آشتیانی
  نقدها:
  گزارش
  بازار قدیمی کرمانشاه
  توصیه شده توسط کاربر

  بازار قدیمی کرمانشاه یا تاریکه بازار در خیابان مدرس این شهر قرار داره و جزو قدیمی ترین بازار های ایران محسوب میشه. بافت کلی بازار شبیه سایر بازار های سنتی ایرانه. ولی پارچه های زیبای این بازار رنگ و لعاب بیشتری به فضاش داده. چون تمام مغازه های فروش نان برنجی و شیرینی کرمانشاهی در این بازار قرار دارن تمام فضا پر از بوی نان برنجی تازه هست و گشتن رو خیلی لذت بخش میکنه. به نظر من اگر یک روز برای گشتن در تمام بخش های این بازار در نظر بگیرید باز هم وقت کم میارید. با توجه به زمان محدودی که داشتیم بیشتر در مغازه های فروش پارچه های لباس کردی گشتیم و بسیار لذت بخش بود.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • کاربر لست سکند Lahiji_majid
  نقدها:
  گزارش
  بازار لباسهای پولک دار رنگارنگ
  توصیه شده توسط کاربر

  در اقامت کوتاهیی که در کرمانشاه داشتیم، به بازار سنتی کرمانشاه رفتیم.
  بازاری سرپوشیده که حس و حال بازار های قدیمی ایرانی را دارد.
  با همان حال هوا و مردمانی مهربان.
  کسبه هایی که بیشترشان با لباس محلی، دم در مغازه حاظر شده اند، بازار را سنتی تر کرده.
  از پارچه فروشیهای بازار برایتان بگویم که از زرق و برق چشم هر رهگذری را به خود جلب میکند.
  سنتی دیرینه ی هم میهنان کُرد ، پوشیدن لباسهای پر چین با رنگهای شاد و پولک های پر زرق در مراسم ها و جشنهایشان است که خبر از روحیه ی شاد مردم این خطه میدهد.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • کاربر لست سکند امید خدایاری
  نقدها:
  گزارش
  سرای وکیل الدوله
  توصیه شده توسط کاربر

  سرای وکیل‌الدوله که مربوط به دوره قاجار می باشد و قدمتی 100 ساله دارد در بازار  سنتی کرمانشاه (تاریکه بازار) و در مجاورت بازار مسگرها قرار دارد و از شرق به بازار زرگرها و از شمال به محله جوانشیر می‌رسد. برای ورود به سرا ابتدا باید وارد دالانی شوید که دارای کاشی های تک رنگ است بعد از عبور از دالان وارد حیاط بزرگی می‌شوید که معماری و طراحی آن بسیار زیبا و ساده است. در این سرا هنوز مسگرها و رنگرزها مشغول به فعالیت هستند و بنای اطراف آن حال و هوای سنتی و قدیمی دارد. ضمنا این جاذبه به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده، اما کوچکترین توجه ای بهش نشده و به حال خود رها شده است.  در کنار بازدید از این سرا با کمی پیاده روی می‌توانید مسجد زیبای شافعی و انواع راسته بازارهای سنتی کرمانشاه رو ببینید.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • کاربر لست سکند S.khezri
  نقدها:
  گزارش
  بازاری رنگارنگ‌
  توصیه شده توسط کاربر

  بازار قدیمی کرمانشاه یا تاریکه بازار دارای قدمتی بیش از ۱۵۰ سال هست که از اوایل دوره قاجاریه بر جای مانده است. این بازار شامل سراها و‌ مساجدی هست که از جمله آن ها میتوان به سرای حکیم الدوله، سرای کاشانی،سرای وکیل الدوله، سرای نور، سرای اصفهانی ها ، سرای فراش باشی، مسجد عمادالدوله و مسجد و حمام شهبازخان اشاره کرد، در این بازار از سوغاتی های خوراکی کرمانشاه (مثل نان برنجی، کاک، نان خرمایی) گرفته تا پارچه های رنگی و شاد کردی و انواع لباس ها و گیوه و بدلیجات زیبای کردی و ظروف مسی یافت میشود، این بازار معماری زیبایی نیز دارد که علاقمندان به بناهای تاریخی را به سمت خود میکشاند، در کل این جاذبه کرمانشاه بهترین جا برای آشنایی با فرهنگ و سبک‌ زندگی مردم این منطقه هست.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • کاربر لست سکند سعیده قاسم پور
  نقدها:
  گزارش
  بازار سنتی کرمانشاه
  توصیه شده توسط کاربر

  بازار سنتی کرمانشاه از پررونق ترین بازارهای ایرانه،تاریکه بازار،بازار مسگرها،بازار زرگرها و ... ازجمله راسته های این مجموعه بشمار میره. پخت نان برنجی به روش سنتی،بافت موج و گلیم که همچنان در این بازار رونق داره،از جذابیتهای تاریکه بازار بشمار میره.قسمت پارچه فروشها با پارچه های رنگارنگ و براق و همینطور زیورآلات مخصوص لباس کردی محبوبترین قسمت این بازاره.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • کاربر لست سکند امید خدایاری
  نقدها:
  گزارش

  تاریکه بازار (بازار قدیمی کرمانشاه) بازاری سرپوشیده و تقریبا به قدمت صد و پنجاه ساله است که در زمان خود بزرگترین بازار سرپوشیده خاورمیانه بوده. این بازار در گذشته 18 راسته با ۱۸ صنعت بوده که اکنون تعدادی غیرفعال شده اند. الان راسته پارچه فروش ها، آهنگرها، کلوچه‌پزها، زرگرها، مسگرها و ... فعالند همچنین این بازار چندین دالان، چارسوقی (محل تقاطع چند راسته بازار) گنبدی، تیمچه‌ها (مکانی سرپوشیده برای عرضه کالای گرانبها)، سراها و کاروانسراها، مساجد و تکایا فعالی دارد.
  در راسته کلوچه پزها سوغات های خوشمزه ای مانند نان خرمایی، نان برنجی، نان شکری، کاک‌ و بژی را میتوانید خریداری کنید.
  در بازار اسلامی میتوانید انواع ادویه ها و لوازم آرایشی و بهداشتی را خریداری کنید البته لوازم آرایشی و بهداشتی که در این راسته هستند هم جنس اصل وجود داره هم جنس فیک.
  یکی از قشنگترین راسته بازارها، راسته پارچه فروشها است که انواع پارچه های رنگارنگ برای دوختن لباس کردی وغیره رو میتونید خریداری کنید.
  تاریکه بازار بین خیابان های مدرس (بین میدان آزادی (گاراژ) تا چهار راه اجاق (مدرس)) و خیابان جوانشیر قرار داره البته اگه با ماشین میرین در خیابان مدرس جا پارک نیست و بهتره برین میدان جوانشیر، همچنین در بازار دیدن مسجد زیبای شافعی که به سبک مساجد ترکیه ساخته شده رو از دست ندهید.
  دیدن تکیه معاون الملک و بیگلربیگی ،که فاصله اش تا بازارفقط چند دقیقه پیاده روی است،رو از دست ندین.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید: