Close
رستوران

حمام ارگ کریمخان

Karim Khan Arg Bath

Karim Khan Arg Bath (1).jpg
Karim Khan Arg Bath (1).jpeg
Karim Khan Arg Bath (2).jpg
Karim Khan Arg Bath (4).jpg
Karim Khan Arg Bath (3).jpg
Karim Khan Arg Bath (5).jpg
Karim Khan Arg Bath (6).jpg
پیشنهاد کاربران
از نقد و بررسی

نوع جاذبه:
 • مجموعه تاریخی

نقد و بررسی کاربران


امتیاز این جاذبه :
 • Reza
  نقدها:
  گزارش
  حمامی خاص و تاریخی
  توصیه شده توسط کاربر

  سلام. برای رفتن به این حمام که جرئی از ارگ کریمخانی هستش ابتدا باید به فلکه شهرداری رفته و پس از تهیه بلیط وارد این مجموعه شده و سپس هنگام ورود در سمت چپ خود دقیقا گوشه ارگ این حمام را مشاهده خواهید نمود. این حمام از چندین اتاق کوچک، سه تا حوض بزرگ و سه عدد خزینه بزرگ ساخته شده است که بسیار مرموز و دیدنیست. بر اساس تابلویی راهنمای اونجا این حمام از دو بخش بینه و گرمخانه تشکیل شده که مورد استفاده کریمخان زند و خانواده وی بوده است(عکس آنرا پیوست کردم). بینه به عنوان رخت کن و گرنخانه همان حمام خودمان محسوب میشود. توضیحات کاملتر در عکس پیوستی موجود است. اگر اهل مکانهای تاریخی هستید، حتما در سفر به شیراز به ارگ کریمخانی و این حمام که در داخل آن است سری بزنید.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • nazarian
  نقدها:
  گزارش
  حمام ارگ‌کریمخانی
  توصیه شده توسط کاربر

  حمام ارگ کریمخان در گوشه ای از ارگ قرار دارد کهد به عنوان حمام خاندان سلطنتی مورد استفاده قرار می گرفته است . این حمام از سه بخش بینه (رختکن) ، گرمخانه و خزینه تشکیل شده است . از در چوبی که وارد می شویم اولین قسمت بینه یا رختکن است که فضایی مدور است که دور تا درو آن سکوهای مرمری قرار گرفته است در زیر سکو محل نگهداری کفش و بالای آن محل رختکن می باشد .‌ در وسط آن حوضی با فواره در وسط آن قرار دارد . دو راهرو در دوسمت بینه را به قسمت بعدی که گرمخانه می باشد متصل می کند در انتهای گرمخانه خزینه قرار دارد و در زیر مرکز گرمخانه تون حمام تعبیه شده که حفره ای است که در آن هیزم جهت گرم شدن آب قرار می گرفته و گرما را تامین می کند گرمای تامین شده توسط خزینه به فضای گرمخانه منتقل می شود تا فضای گرمخانه همواره گرم باشد .‌ ستونهای سنگی مارپیچی یک پارچه درون حمام و همچنین نورگیرهای سقف هنرمندانه اجرا شده است . راهروی گرمخانه تا بینه با شیبیدار و متفکرانه اجرا شده است تا هنگام خروج از گرمخانه ناگهان با هوای سرد مواجه نشویم . در زمان بازدید از ارگ کریمخانی دیدن حمام را نیز از دست ندهید . بلیط ورودی ارگ ۳۰۰۰ تومان بود .‌

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • گزارش
  حمام ارگ کریمخانی
  توصیه شده توسط کاربر

  حمام ارگ کریمخانی دریکی از گوشه های داخل مجموعه ارگ کریمخان شیراز قراردارد.این حمام که اخیرا بازسازی و مرمت گردیده است، از دو بخش بینه و گرمخانه تشکیل شده است.در زمان سفر ما به شیراز در اوایل اردیبهشت ۹۸ فرصتی دست داد تا بعد از بازدید از ارگ، از این حمام هم دیدن کنیم.در بدو ورود به حمام محل بینه یا سربینه قرار داشت که از یک سکوی بزرگ با سنگ مرمرین در گرداگرد حوضی که در وسط بود،تشکیل شده بود.قسمت بالای سکو محل رختکن و قسمت پائین محلهائی تعبیه گردیده بود که مراجعه کنندگان کفشهای خود را آنجا قرار دهند.این حمام در زمان زندیه مورد استفاده کریمخان و خانواده اش بود . بعد از عبور از قسمت بینه به قسمت گرمخانه می رسیدیم که توسط راهروئی با هم ارتباط داشتند. در قسمت وسط گرمخانه، تون حمام قرار داشت که توسط وسایل گرمایشی آن زمان از جمله چوب ، بعد از سوختن ایجاد گرما میکرد و در نهایت باعث داغ شدن آب حمام میشد.دیدن این حمام قدیمی خالی از لطف نبود و توصیه میشود بعد از دیدن ارگ زیبا حتما از این حمام هم بازدید شود.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید: