Close

حمام ارگ کریمخان

Karim Khan Arg Bath
4.3
(از 4 نقد و بررسی)

درباره حمام ارگ کریمخان

نوع جاذبه
مجموعه تاریخی
موقعیت
شیراز
پیشنهاد کاربران
%100 از 4 رای
رتبه در شیراز
56 از 272 جاذبه
این مسافت به صورت خط مستقیم در نظر گرفته شده است

اطراف حمام ارگ کریمخان

رستوران های اطراف
{{ item.titleFa }}
{{ item.distance | metric }}
هتل های اطراف
{{ item.titleFa }}
{{ item.distance | metric }}
جاذبه های اطراف
{{ item.titleFa }}
{{ item.distance | metric }}
مراکز مهم شهر
{{ item.titleFa }}
{{ item.distance | metric }}
comment icon
افزودن نقد و بررسی
نوشتن نقد و بررسی
camera icon
افزودن تصویر
افزودن تصویر
شیلان صادقی
نوشته شده در 1 آذر 1400
report-icon گزارش

حمام ارگ کریمخان در حیاط و جنوب شرقی مجموعه ارگ کریمخانیست و حمام اختصاصی کریمخان زند و خانواده سلطنتی ایشان بوده است که ۲۵۰ سال قدمت دارد و از اولین حمام های خصوصی آن دوران بوده است.حوض هشت گوشی که در وسط حمام تعبیه شده خزینه را تکمیل کرده .گرمخانه حمام شامل سه بخش خزینه،نورخانه و گرمخانه است.زمانی که ما داخل حمام شدیم مردی با صدای بسیار دلنشینش چند بیت شعر را میخواند که واقعا این فضای حمام را برایم به گونه ای بیادماندنی کرد که هیچوقت این حمام و ارگ را از خاطرم نمیبرد.ساعات بازدید از حمام همانند ارگ از ۹ صبح تا ۶ بعدازظهر میباشد.

بیشتر
امتیاز کل
4
Reza
نوشته شده در 22 آذر 1398
report-icon گزارش

سلام. برای رفتن به این حمام که جرئی از ارگ کریمخانی هستش ابتدا باید به فلکه شهرداری رفته و پس از تهیه بلیط وارد این مجموعه شده و سپس هنگام ورود در سمت چپ خود دقیقا گوشه ارگ این حمام را مشاهده خواهید نمود. این حمام از چندین اتاق کوچک، سه تا حوض بزرگ و سه عدد خزینه بزرگ ساخته شده است که بسیار مرموز و دیدنیست. بر اساس تابلویی راهنمای اونجا این حمام از دو بخش بینه و گرمخانه تشکیل شده که مورد استفاده کریمخان زند و خانواده وی بوده است(عکس آنرا پیوست کردم). بینه به عنوان رخت کن و گرنخانه همان حمام خودمان محسوب میشود. توضیحات کاملتر در عکس پیوستی موجود است. اگر اهل مکانهای تاریخی هستید، حتما در سفر به شیراز به ارگ کریمخانی و این حمام که در داخل آن است سری بزنید.

بیشتر
امتیاز کل
5
nazarian
نوشته شده در 21 مهر 1398
report-icon گزارش

حمام ارگ کریمخان در گوشه ای از ارگ قرار دارد کهد به عنوان حمام خاندان سلطنتی مورد استفاده قرار می گرفته است . این حمام از سه بخش بینه (رختکن) ، گرمخانه و خزینه تشکیل شده است . از در چوبی که وارد می شویم اولین قسمت بینه یا رختکن است که فضایی مدور است که دور تا درو آن سکوهای مرمری قرار گرفته است در زیر سکو محل نگهداری کفش و بالای آن محل رختکن می باشد .‌ در وسط آن حوضی با فواره در وسط آن قرار دارد . دو راهرو در دوسمت بینه را به قسمت بعدی که گرمخانه می باشد متصل می کند در انتهای گرمخانه خزینه قرار دارد و در زیر مرکز گرمخانه تون حمام تعبیه شده که حفره ای است که در آن هیزم جهت گرم شدن آب قرار می گرفته و گرما را تامین می کند گرمای تامین شده توسط خزینه به فضای گرمخانه منتقل می شود تا فضای گرمخانه همواره گرم باشد .‌ ستونهای سنگی مارپیچی یک پارچه درون حمام و همچنین نورگیرهای سقف هنرمندانه اجرا شده است . راهروی گرمخانه تا بینه با شیبیدار و متفکرانه اجرا شده است تا هنگام خروج از گرمخانه ناگهان با هوای سرد مواجه نشویم . در زمان بازدید از ارگ کریمخانی دیدن حمام را نیز از دست ندهید . بلیط ورودی ارگ ۳۰۰۰ تومان بود .‌

بیشتر
امتیاز کل
5
فرشاد شفیعی شهیدلو
نوشته شده در 1 تیر 1398
report-icon گزارش

حمام ارگ کریمخانی دریکی از گوشه های داخل مجموعه ارگ کریمخان شیراز قراردارد.این حمام که اخیرا بازسازی و مرمت گردیده است، از دو بخش بینه و گرمخانه تشکیل شده است.در زمان سفر ما به شیراز در اوایل اردیبهشت ۹۸ فرصتی دست داد تا بعد از بازدید از ارگ، از این حمام هم دیدن کنیم.در بدو ورود به حمام محل بینه یا سربینه قرار داشت که از یک سکوی بزرگ با سنگ مرمرین در گرداگرد حوضی که در وسط بود،تشکیل شده بود.قسمت بالای سکو محل رختکن و قسمت پائین محلهائی تعبیه گردیده بود که مراجعه کنندگان کفشهای خود را آنجا قرار دهند.این حمام در زمان زندیه مورد استفاده کریمخان و خانواده اش بود . بعد از عبور از قسمت بینه به قسمت گرمخانه می رسیدیم که توسط راهروئی با هم ارتباط داشتند. در قسمت وسط گرمخانه، تون حمام قرار داشت که توسط وسایل گرمایشی آن زمان از جمله چوب ، بعد از سوختن ایجاد گرما میکرد و در نهایت باعث داغ شدن آب حمام میشد.دیدن این حمام قدیمی خالی از لطف نبود و توصیه میشود بعد از دیدن ارگ زیبا حتما از این حمام هم بازدید شود.

بیشتر
امتیاز کل
3
آیا شما صاحب این کسب و کار هستید؟

برای پاسخ به نظرات، بروزرسانی اطلاعات و موارد دیگر مالکیت خود را به ثبت برسانید و پنل اختصاصی خود را از ما دریافت کنید.

ثبت ادعای مالکیت