Close
رستوران

میدان مارکار (برج ساعت مارکار)

Markar Squre (Markar clock tower)

Markar-squre (1).jpg
Markar-squre (2).jpg
پیشنهاد کاربران
از نقد و بررسی

نوع جاذبه:
 • اماکن دیدنی

نقد و بررسی کاربران


امتیاز این جاذبه :
 • فرزانه امینی زاده
  نقدها:
  گزارش
  برج ساعت مارکار
  توصیه شده توسط کاربر

  ساعت مارکار در میدانی به همین نام و در تقاطع بلوار بسیج و خیابان آیت الله کاشانی شهر یزد واقع شده. مارکار بازرگان و نیکوکار پارسی ساکن هند بوده که بخشی از اموالش را وقف ساخت مدرسه ، پرورشگاه و موزه در شهر یزد و برای زرتشتیان کرده که مجموعه ای هستند با نام مارکار . ساعت مارکار ، معروف به گاه نمای فردوسی که برای یادبود شاعر بزرگ فردوسی ساخته شده 8 سال پس از افتتاح مجموعه مارکار درسال 1321 در میدان مارکار ساخته شد و نام مارکار را به خود گرفت.بنای این ساعت مربعی شکل و با چهار متر ارتفاع هست که با سیمان ساخته شده و بر روی آن اطلاعاتی از جمله تاریخ احداث، نام سازنده و نام قدیمی ساعت مارکار توسط ابیاتی نوشته شده اند. گفته میشود این ساعت در مرکز ایران قرار گرفته زیرا یزد را مرکز ایران و ساعت مارکار را مرکز یزد میدانند.
  این ساعت تاریخی که در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده هفته ای یک بار کوک می شود و ساعت آن با وجود گذشت این همه سال همچنان کار میکند.#گلفام_سفر

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • farokh.m
  نقدها:
  گزارش

  ساعت مارکار یکی از آثار تاریخی شهر یزد است که در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است. این ساعت که برای یادبود شاعر بزرگ فردوسی ساخته شده است به دلیل اینکه هزینه ساخت آنرا خیری به نام مارکار پرداخته است و در میدان مارکار قرار دارد امروزه این ساعت با نام مارکار شناخته می شود.
  بنای این ساعت که ۴ متر ارتفاع دارد از سیمان ساخته شده و بر روی آن اشعاری نوشته شده است و به گفته محققان این ساعت در مرکز ایران قرار دارد.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • ساره سلطانپور
  نقدها:
  گزارش

  ساعت مارکار یا ساعت فردوسی. میدانی در مرکز شهر یزد و نقطه ی مرکز جغرافیایی ایران است .بنای وسط میدان،دارای پلانی مربع شکل و با ۴ متر ارتفاع میباشد.مارکار متشکل از سه بخش است: پایه، بدنه ی برج و کلاهک بالای برج. بدنه ی خارجی ساعت از مصالح سیمانی ساخته شده است. اطلاعاتی از قبیل تاریخ احداث، نام سازنده و نام قدیمی ساعت مارکار و ابیاتی بر روی بدنه ی آن حک شده است.
  این ساعت با اشعاری از شاعر بومی به نام مرحوم ناصر، تزیین شده است و با حرکت مطابق عقربه ساعت و خلاف حرکت خودروها، تاریخ احداث و هنر این شاعر بر بازدید کننده نمایان می شود.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • طلوع کوچک
  نقدها:
  گزارش
  میدان مارکار، نقطه مرکزی ایران
  توصیه شده توسط کاربر

  میدان مارکار که به آن ساعت مارکار یا فردوسی هم گفته میشود. بدنه خارجی آن مصالح سیمانی و ارتفاع آن 4 مترو متعلق به سال 1313 است و نقطه جالب آن این است که از نظر جغرافیایی این ساعت درست در مرکز ایران بنا شده است. این ساعت هفته ای یک بار کوک می شود و در فهرست آتار ملی ایران به ثبت رسیده و با اشعاری از شاعر بومی به نام مرحوم ناصر، تزیین شده است و با حرکت مطابق عقربه ساعت و خلاف حرکت خودروها، تاریخ احداث و هنر این شاعر بر بازدید کننده نمایان می شود.
  #سفرباطلوع #یزد #ساعت_مارکار

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • Ehsantrips
  نقدها:
  گزارش
  ساعتی در مرکز ایران
  توصیه شده توسط کاربر

  پشوتن‌جی دوسابایی مارکار از زرتشتیان نیکوکار هندی یک مجموعه آموزشی و رفاهی شامل مدرسه و پرورشگاه را برای بچه های بی بضاعت زرتشتی بنا کرد که در اطراف همین میدان و برج ساعت مارکار قرار دارد. مدرسه آن هنوز فعال است اما پرورشگاه تبدیل به موزه شده است. نام اصلی این برج ساعت، "فردوسی" است اما به همان مارکار معروف است که حدود ۸۰ سال پیش ساخته شد. این برج چهار متری که ۷ سال زمان برای ساخت آن صرف شده است، نقطه وسط ایران از نظر مختصات جغرافیایی است. موتور ساعت که هر هفته یک بار کوک می شود، ساخت انگلیس است. دور تا دور این برج و در دو ردیف اشعاری نوشته شده است که اثر شاعری بومی به نام ناصر است. در ردیف بالا می خوانیم:
  ز فردوسی اکنون سخن یاد گیر/ سخن‌های پاکیزه و دلپذیر
  بزرگی سراسر به گفتار نیست/ دوصد گفته چون نیم کردار نیست
  به داد و دهش دل توانگر کنید/ ز آزادگی بر سر افسر کنید
  جز از نیکنامی و فرهنگ و داد/ ز رفتار گیتی نگیرید یاد
  و در ردیف پایین:
  چون به سعی و اهتمام مارکار/گشت در این برج ساعت برقرار/ روح فردوسی پی تاریخ گفت / شادم از کردار نیک مارکار

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • فاطمه خرقه پوش
  نقدها:
  گزارش
  #میدان_ساعت_مارکار_یزد
  توصیه شده توسط کاربر

  #میدان_مارکار در تقاطع بلوار بسیج و خیابان آیت الله کاشانی در #شهر_یزد قرار دارد که در آن برج ساعت نیز قرار گرفته که معروف به #ساعت_مارکار نیز میباشد. بنا به گفته ی یزدی ها #میدان_مارکار #نقطه_وسط_ایران میباشد. #ساعت_مارکار به #ساعت_فردوسی نیز شناخته میشود که توسط یک خیر یزدی احداث شده است. مجموعه #میدان_دبیرستان_پرورشگاه_مارکار با هزینه #پشوتن_دوسابایی_مارکار که از #زرتشتیان ساکن هند بود در سال ۱۳۲۱ به بهره برداری رسید. در روی بدنه برج نیز اشعاری از شاعر بومی #مرحوم_ناصر تزیین شده است. این ساعت هفته ای یکبار کوک‌میشود. #ساعت_مارکار به ثبت آثار ملی رسیده است

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • hamid1976
  نقدها:
  گزارش

  این میدان در واقع مرکز ایران محسوب می شود و قبل از آتشکده زرتشتیان یزد قرار دارد مجموعه این میدان، دبیرستان مارکار و پرورشگاه مارکار با هزینه پشوتن‌جی دوسابایی مارکار سآخته شده که زرتشتیان هند بوده و جز وقفیات زرتشتیان می باشد دیدن این میدان هم خالی از لطف نیست

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • نادر مزرعه شادی
  نقدها:
  گزارش

  ثبت این برج در فهرست آثار ملی و این موضوع که این ساعت در مرکز ایران قرار دارد، گردشگران را برای دیدن این برج وسوسه می‌کند. اگر از مقابل آتشکده زرتشتیان یزد در مسیر شمالی-غربی ادمه دهید به این برج که در میانه میدانی قرار گرفته، خواهید رسید. این برج که ارتفاع چندان بلندی هم ندارد با مقطع مربع شکل در وسط میدان دیده می‌شود که ساعتی بر بالای آن قرار گرفته است. بازدید از این بنا که قدمت تاریخی آن به دوران پهلوی می‌رسد زمان زیادی لازم ندارد ولی شاید پیدا کردن جای پارک در زمان‌هایی مثل عید زمان بر باشد.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • پوریا اقتداری
  نقدها:
  گزارش
  قدیمی ترین ساعت شهری ایران
  توصیه شده توسط کاربر

  این میدان که قدمتش به دوران قاجار برمیگردد به این دلیل بسیار مشهور شده که نخستین ساعت شهری ایران در اینجا نصب شده که توسط یک ساعت ساز یزدی هم ساخته شده. در سفر به شهر یزد بد نیست با این ساعت هم یک عکس با یادگار داشته باشید. از جاذبه های اطراف این میدان می توان به آب انبار شش بادگیر و آتشکده زرتشتیان اشاره کرد. #تایسیز

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • ادریس بهرام پور
  نقدها:
  گزارش

  یکی از جاهای جالبی که تو یزد وجود داره, میدان و برج ساعت مارکار هست. اینجا مرکز جغرافیایی ایرانه ! یعنی دقیقن وسط ایران. ساعت این برج هر هفته یک بار توسط میراث فرهنگی کوک میشه. هفتاد ساله !! مجموعه مارکار که شامل دبیرستان و پرورشگاه و این برج ساعت هستش توسط پشوتن‌جی دوسابایی مارکار, از زرتشتیان هندو اینجا ساخته شده. شایعاتی هم هست میگن زیرش گنجی از طلا گذاشته شده برای هزینه تعمیر و بازسازی درصورت تخریب ساختمان. با اشعاری از فردوسی هم تزئین شده. شب ها هم نورپردازی زیبایی داره, البته به خودی خود چیز خاصی برا دیدن نداره اما می تونید مسیرتون رو جوری تنظیم کنید که اینجارو هم ببینید. تقریبن مرکز شهر هم هستش

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • capi.black
  نقدها:
  گزارش
  قلب آسیا
  توصیه شده توسط کاربر

  سلام امروز میخام به همه شما دوستان گل و بلبلم قلب آسیا و ایران رو معرفی کنم میدان مارکار در مرکز شهر یزد قرار داره که هر هفته یه بار ساعتش کوک میشه این میدان رو یه ساعت ساز زردتشتی ساکن هند به نام مارکار ساخته که طبق زوایای جغرافیایی در مرکز ایران قرار داره و لقب قلب ایران و قلب آسیا رو با خود حمل میکنه.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید: