Close

نقشه رنگ بندی کرونا بر اساس شهرهای ایران - آپدیت امروز

4.2
از 13 رای
نقشه رنگ‌بندی امروز کرونا در شهرهای ایران
  • 1
  • 9.3K

شروع پاندمی کرونا شاید همه چیز شکل دیگری داشت. به غیر از سفرهای خارجی که مرزها بسته شده بود، سفرهای داخلی تقریبا از قواعد خاصی پیروی نمی‌کرد و هر کس به هر جایی که می‌خواست سفر می‌کرد. امّا پس از پیشروی و وخیم شدن اوضاع، رنگ‌بندی شهرها به منظور مجوزی برای سفرهای داخلی، اهمیّت پیدا کردند؛ زیرا مشخص شد همین سفرها عاملی برای افزایش مبتلایان یک شهر محسوب می‌شوند. مثلا شمار مبتلایان و مرگ‌ومیر شهرهای مازندران بعد از یک تعطیلی یکی دو روزه چند برابر میشد. همین مسئله باعث شد ساز و کاری برای کنترل بهتر شهرها در نظر گرفته شود.

حالا هر روز نقشه رنگ بندی شهرها بر اساس شهرهای ایران به روز می‌شود و با نگاه به این رنگ بندی می‌توان متوجه وضعیت استان‌ها شد. از طرفی، اگر قرار به برقراری قرنطینه و ممنوعیت تردد باشد، معمولا بر اساس رنگ بندی جدید شهرها این قوانین اعمال می‌شود. گر چه در شرایط نابه‌سامان کرونایی کشور، سفر رفتن مترادف با دامن زدن به وخامت اوضاع است، امّا اگر ناچار هستید میان شهرها جابه‌جا شوید، حتما به وضعیت رنگ‌ شهرها دقت کنید. در ادامه نقشه رنگ بندی شهرها را می‌توانید مشاهده کنید.

وضعیت رنگ بندی جدید شهرها بر اساس تعداد مبتلایان و مرگ و میر در 4 رنگ مشخص می‌شود: 

  • آبی: کم‌خطر

  • زرد: خطر متوسط

  • نارنجی: پرخطر

  • قرمز: بسیار پرخطر

 در شرایط فعلی، ورود به شهرهای قرمز ممنوع است و فقط در صورت داشتن مجوز می‌توان وارد آنها شد؛ امّا منعی برای ورود به شهرهای آبی، زرد و نارنجی وجود ندارد. بنابراین، اگر قصد سفر دارید حتما وضعیت رنگ بندی جدید شهرها را بررسی کنید.

نقشه رنگ بندی شهرها

24 مهر.jpg
نقشه رنگ بندی کرونا در 24 مهر، منبع اپلیکیشن ماسک

شهرهای قرمز

وضعیت رنگ شهرها در 9 شهر قرمز است. به این معنی که سفر کردن به این شهرها ممنوع است زیرا در شرایط پرخطری قرار دارند. 

شهرهای نارنجی

106 شهر در وضعیت رنگ شهرها، نارنجی هستند. یعنی شرایطشان پر خطر است امّا امکان سفر به آنها فراهم است. وضعیت این شهرها بسیار شکننده است و با کوچکترین بی‌احتیاطی، آنها را در گروه شهرهای قرمز قرار می‌دهد.

شهرهای زرد

 در وضعیت رنگ بندی جدید شهرها، شهرهای زرد شامل 228 شهر هستند که شرایط کم‌خطرتری دارند امّا اگر پروتکل‌ها در آنها رعایت نشود، دچار شرایط وخیم خواهند شد. سفر به این شهرها هم در شرایط حال حاضر ممنوع نیست.

شهرهای آبی

پس از ماه‌ها که رنگ آبی در نقشه وجود نداشت، 105 شهرستان آبی شدند.

محدودیت تردد
وضعیت رنگ بندی جدید شهرها | عکس از خبرگزاری مهر

سخن آخر

بدون شک بعد از گذشت نزدیک به دو سال از همه گیری کرونا، شرایط برای همه خسته‌کننده و دردناک شده. بسیاری از ما در سال بارها سفر می‌کردیم و جابه‌جایی و تجربیات جدید، بخشی از زندگیمان بود امّا با آمدن کرونا همه چیز به هم ریخت و خانه نشین شدیم. امّا تنها راه چاره بازگشت به شرایط، همچنان دوام آوردن در قرنطینه و رعایت پروتکل‌هاست زیرا با بی‌توجهی به پروتکل‌های بهداشتی، نه تنها اوضاع بهتر نمی‌شود بلکه جهش‌های کرونا ما را بیشتر از سفرها و زندگی عادی‌مان دور می‌کند!

بنابراین، هر چقدر هم عاشق سفر کردن هستیم، در شرایطی که وضعیت رنگ شهرها آبی و سفید نشده، همچنان باید از جابه‌جا شدن بپرهیزیم و اگر مجبور به سفر شدیم حتما به نقشه رنگ بندی کرونا و قوانین آن توجه کنیم.  

 

تألیف: لست سکند

مطالب مرتبط

نظرات کاربران (1 نظر)

× در حال پاسخ به:

محمد نقوی علیایی 14 شهریور 1400 ساعت 08:28

سلام
دوست عزیز تنها راه چاره قرنطینه نیست و خانه نشینی نیست. تنها راه چاره واکسن هست. شما که جزو قشر روشن و دنیا دیده جامعه هستید لطفا به این تفکر غلط دامن نزنید و اذهان مردم را منحرف نکنید .2 سال برای قرنطینه و خانه نشینی کافی نیست؟ درحالی که تمام دنیا دارن به حالت قبل باز می گردن؟ پس خواهشا درست اطلاع رسانی کنید و در جهت اهداف یکسری که این بیماری برایشان نان و آب داشته و خواهان تداوم آن هستند و با کوچکترین اعتراض مردم را مقصر می دانند و به زور خانه نشینی می خواهند همه را ساکت کنند قلم نزنید. به وقتی آلودگی ها گفتند مردم از وسیله شخصی استفاده می کنند بعدا مشخص شد مشکل از جای دیگر است . به وقت مصرف برق باز مردم مقصر شدند ولی مشخص شد مصرف بیرویه جای دیگر است همچنین در مورد آب هم همین منوال بوده است .