Close
دخمه زرتشتیان (برج خاموشان، برج سکوت)
نیلوفر ورزش نژاد
نقدها:
گزارش
یادگاری از دیار خاموشان
توصیه شده توسط کاربر

دخمه زرتشتیان یا برج خاموشان، یکی از جاذبه های مرموز و عجیب و خاص یزد هست که در حوالی منطقه صفاییه قرار داره.
در سفری که به یزد داشتیم، تور لیدر ما که خودشون از زرتشتیان یزد بودن، اطلاعات خوبی در مورد این دخمه به ما دادند. (توضیحات ذیل بر اساس صحبت های ایشون هست)
در گذشته، زرتشتیان، پیکر مردگان رو به جای دفن کردن در این محل قرار می دادند چرا که در باور زرتشتیان، دفن کردن مردگان، موجب آلوده شدن خاک که یکی از چهار عنصر مقدس این جهان هست می شده و برای همین، مردگان خود را در دخمه قرار می دادند تا گوشت مردار، توسط پرندگانی مثل لاشخور خورده بشه و سپس استخوان های باقیمانده را در چاهی که در وسط دخمه قرار داشته می ریختند که به این چاه، استودان یا استخوان دان می گفتند.
سطح داخلی دخمه، از جنس سنگ بوده و از طریق سه خط فرضی، اون رو به بخش هایی برای قرار دادن مردگان مرد، زن و کودک تقسیم می کردند. مراسم جالبی هم در ابتدای راه اندازی دخمه وجود داشته مثل کوبیدن میخ هایی با ابعاد مختلف در جای جای دخمه و خواندن ذکر هایی از اوستا که خودش یک موضوع مفصل جداگانه است.
دخمه ها معمولا در جاهای مرتفع ساخته می شدند تا پرندگانی مثل کرکس، بتونن به گوشت مردار دسترسی داشته باشند و خود سازه این دخمه ها هم بسیار جالب و علمی بوده که اگر بخوام توضیح بدم، کلام بسیار طولانی میشه ولی با کمترین امکانات، شرایطی مطابق با اصول بهداشتی محیط زیست ساخته بودند. ظاهرا تا سال 50 در این محل مراسم دخمه گذاری یا قرار دادن مردگان در دخمه انجام می شده و بعد از اون دیگه این مراسم تعطیل شده. در حال حاضر هم قبرستان زرتشتیان، در نزدیکی همین محل هست.
چند ساختمان در نزدیکی دخمه هست که کاربرد های مختلف داشته. یکی برای اقامت شخصی به نام سالار که کارهای انتقال اموات به دخمه رو انجام میداده و دیگری محلی برای استراحت مشایعت کنندگان اموات و دیگری محلی برای روشن کردن آتش که نورش به دخمه تابیده می شده.
در کل پیشنهاد می کنم اگر برای دیدن این محل می خواهید بروید، از یک تورلیدر آشنا و حرفه ای کمک بخواید تا تمام زوایای این سازه عجیب رو براتون توضیح بده

نوع سفر:
تاریخ سفر: