Close
بالی
مجید میرزادی
نقدها:
گزارش
بالی جزیره ای بکر و سرسبز
(خوشحال و خیلی راضی)
توصیه شده توسط کاربر

اندونزی یا بهتر بگویم ، جمهوری اندونزی در جنوبِ شرقی آسیاست و بعد از چین ، هند و آمریکا ، چهارمین کشورِ جهان به لحاظِ سَکنه است . این کشور مجمع الجزایری بین هند و چین و استرالیاست و با خاک حاصلخیز، بارانهای موسِمی ، رطوبتِ همیشگی و جنگلهای انبوه و قابل توجه ای که دارد ، سرزمین پر برکتی است اما با وجود این منابع و ذخایر خوب و عالی ، از جمله کشورهای مقروض جهان است و با تورم سختی نیز روبرو می باشد ‌. این کشور با اینکه بیشترین جمعیت مسلمان دنیا را در خود جای داده اما ۹۰% ساکنین جزیره بالی ، هندو هستند و همین موضوع باعث پیدایش و ایجاد معابد زیاد و متنوعی در بالی شده که جاذبه های گردشگری اصلی این جزیره هستند و لقب جزیره خدایان را برای بالی به ارمغان آورده اند .
سواحل زیبا و چشم نواز ، کوههای بلند و آتشفشانی ، شالیزارهای پلکانی برنج و سرسبزی و طبیعت بی نظیر این جزیره ؛ دیگر چه می خواهید ؟ آیا همه اینها شما را مُجاب نکرد تا گذرنامه تان را بردارید و به اولین آژانس مسافرتی بروید و درخواست تور بالی کنید ؟ اگر هنوز پاسختان منفی است ادامه این متن را بخوانید و نگاهی هم به تصاویر این جزیره بهشتی بیاندازید ...
اگز بخواهیم مناطق مهم و توریستی بالی را دسته بندی کنیم ترجیح میدهم به 3 مورد آنها را خلاصه کنم :
۱ : منطقه کوتا Kuta که شلوغترین و پر ترافیک ترین قسمت بالی است . همیشه زنده و پر‌جنب و جوش !
2 : منطقه اوبود Ubud که به معابد و شالیزارهای پلکانی اش معروف است .
3 : منطقه نوسادوا یا به قول خودشان نوزادوا Nusa dua یعنی‌ جزیره دوم ( حتی خودشان این منطقه را جدای از بالی می دانند و این اسم را برایش گذاشتند ) به ساحلهای اختصاصی و هتلهای لوکس و لاکشری اش معروف است . دوستانی که به دنبال ریلکسیشن هستند عاشق نوسادوا خواهند شد .
نکته : در کل جزیره بالی سرتاسرش پر است از ساحلهای زیبا و چشم نواز ، اما بعنوان یک توریست ، با توجه به کمبود وقت ، باید گزینه ها را تقلیل دهیم و به دنبال بهترین آنها باشیم .

زمان سفر : بهترین زمان سفر به بالی ( فصل کم بارش ) بین ماههای خرداد تا شهریور است .
خیابانهای بالی تنگ و باریک و تک باند ، ترافیک همیشه نیمه سنگین و تعداد موتورسیکلت ها چندین برابر ماشین هاست ! پیاده روها باریک و خیابانها نسبتا تمیز است . به علت بارندگی روزانه ، هوا تمیز و دمای روزها به ۳۰ و شبها به ۲۴ درجه می رسد . تاکسی و موتورسیکلت ، حمل و نقل عمومی جزیره را تشکیل می دهند . معروف ترین و خوشنام ترین موسسه تاکسیرانی اندونزی به نام پرنده آبی Blue Bird با رنگ آبی بدنه خودرو و نشان پرنده کاملا مشخص است . سوپرمارکتهای شبانه روزی اندونزی Mini Mart و Alfa Mart هستند که تمام نیازهای روزانه یک توریست را مرتفع میکنند . در این سوپر مارکتها نوشیدنی های‌ بزرگسالان در یخچالهایی که شیشه نداشتند و داخلشان دیده نمی شد به فروش می رفت اما سیگار در ملاء عام و در دسترس ! در مورد برعکس بودن خیابان و قرار داشتن فرمان اتومبیل ها در سمت راست ( مدل انگلیسی ) که دیگر خودتان مستحضر هستید و نیازی به توضیح من نیست . همچنین تضاد فقر و ثروت کاملا مشهود است . مردمان بالی و در کل اندونزی ، چشمشان به دلارهایی است که جِماعتِ توریست با خودشان می آورند ! نه اینکه بلند پرواز باشند و حریص ؛ اتفاقا ساده زیستند و برای حداقل هایشان ، کار می کنند . شام و نهار را همانجا کنار خیابان و به دور از تشریفات خاصی می خورند و خدایانِ بی شمارِشان را شُکر می کنند .همچنین از سگهای آزادِ کنار خیابان معلوم است که همزیستی مسالمت آمیزی با حیوانات دارند .
بالی بهشت موج سوارانِ دنیاست . به طوری که امکان ندارد ساحلی باشد و شما تخته موج سواری را آنجا نبینید ! در سواحل با نوع جالبی از حجاب روبرو خواهید شد ؛ دختران جوان و زنان اندونزی را خواهید دید که با مقنعه و البته شلوارِ جینِ چسبان (!) در حال شنا و یا آفتاب گرفتن هستند !! گویا اسلامِ اندونزی هم از ضربات تهاجم فرهنگی در امان نمانده و در افراط و تفریطِ خاصی غَلت می خورَد . دهکده جهانی و از بین رفتن حد و مرز کشورها و فرهنگها همه چیز را دستخوش تغییرات عجیب و تامل برانگیزی کرده است . با همه این حال و احوال میتوان آزادی را به معنای واقعیِ کلمه ، در ذره ذره خاک این جزیره بهشتی ، لَمس کرد ...
خورد و خوراک در بالی متاثر از ذائقه جنوب شرقی آسیاست ! غذاها کمی تند و چیلی ، اما نگران نباشید . برای ذائقه شما هم غذا هست و پیچ ولوم تُندی غذا در دستان شماست و این میسر نمی شود جز با وجود پرسنل آموزش دیده و مجرب و مشتری مدار ! این تمام چیزی است که نه تنها دررستورانها بلکه در همه فروشگاهها و اماکن توریستیِ بالی با آن روبرو هستیم . شاید این شرایط به خاطر نوع مدیریت یا فرهنگ سازی که انجام شده و شاید هم بخاطر لِوِل توریست این جزیره که اکثرا استرالیایی هستند بوجود آمده باشد .
پیشنهادات ویژه :
۱ . تورهای ترکیبی بالی و شهرهای دیگر را به کُل از سر بیرون کنید . برای بالی یک ماه هم کم است !

۲ . برای رسیدن به بالی ، پرواز طولانی را باید سپری کنید . کلاهخود و کفش آهنی ( ! ) فراموش نشود !
3 . مردمان جنوب شرقی آسیا خونگرم و مهمان نوازند و همیشه لبخند به لب دارند ؛ در بالی هم همینطور است . بالی مردمان کم توقع ، بی بضاعت ، فقیر ، مهربان و مهمان نوازی دارد اما دلیل نمی شود چشم بسته در دام افراد سودجو و فرصت طلب بیافتید ! مراقب این افراد که تعدادشان هم کم نیست باشید .
4 . اگر می خواهید بالی را قورت بدهید ، کرایه روزانه خودرو با راننده بهترین گزینه است . هم بخاطر مناسب بودن نرخ کرایه و هم اینکه یک راهنمای محلی مفت و مجانی در اختیار دارید. نشانی اینترنتی یکی از دهها سایت کرایه خودرو در بالی : www.balirentalcarwithdriver.com
5 . بالی جزیره خدایان است . از دیدن معابد زیبای آن غافل نشوید .
6 . به سالنهای ماساژ هم سر بزنید . درست است به پای تایلندی ها نمی رسند اما ماساژ قابل قبولی ارایه می دهند .
7 . بازدید از منطقه اوبود و شالیزارهای معروف پلکانی را از دست ندهید . مردمان بالی عشق می کارند و مهربانی برداشت می کنند .
8 . دیدن یک آتشفشان فعال خیلی هیجان انگیز است ! وقتی به بالی می روید شانس این را دارید که از نزدیک این کوه آتشفشانی را در شمال جزیره ببینید . حال یا بصورت پیاده و کوهپیمایی یا با خودرو و رفتن به رستورانهای همجوار کوه که برای این کار در نظر گرفته شده اند .
9 . اگر به دنبال تفریحات شبانه هستید بالی گزینه خیلی دلچسب و مناسبی نیست ؛ در طبیعت بالی باید نَفَسی تازه کنید .
10 . بالی جزیره عشاق نیز هست . می توان این جزیره را یک آغاز خوب برای زندگی مشترک دانست ...
اندونزی بزرگ ، اندونزی شگفت انگیز ؛‌ من در بالی هستم ،‌ من بالی را دوست دارم . اینها جملاتی هستند که در تمامِ مدت اقامت شما در جزیره بالی و کشور اندونزی ، تکرار می شوند . در فرودگاه ، هتل ، خیابان ، معابد و سواحل و در همه جا ! اینقدر این جملات را می بینید و به شما اِلقاء می شود که اگر حتی زبانم لال (!) بالی را دوست نداشته باشید ، نظرتان عوض می شود ؛ بالی زیباست ، به معنای واقعی کلمه زیباست ...

مناسب برای
 • تفریح

 • طبیعت گردی

 • ماجراجویی

 • فرهنگی و تاریخی

 • آرامش و استراحت

 • تفریحات ساحلی

نوع سفر:
تاریخ سفر:
 • رامین رمضانپور

  کوتا یکی از محله های زیبای بالی ست.نزدیکی به ساحل دریا برای موج سواری،نزدیکی به مراکز خرید و رستوران های...

 • Fariba.mzh

  #تایسیز<br /> جزیره بالی یکی از اون‌جاهایی بود که تا قبل رفتن همیشه ارزوشو ‌داشتم ، خب بلاخره این سفر...

 • پیام پورمهدی

  این منطقه یکی از مناطقی است که اکثر هتل های 3 تا 5 ستاره غیر لاکچری و به صرفه در...

 • علی

  به نظر من یکی از قشنگ ترین نقاط روی زمین است که به جزیره خدایان هم معروف است. با داشتن...

 • محمدرضا محمدي

  سلام به همه دوستاني كه عاشق سفر هستن<br /> ما نوروز ٩٧ را براي سفر به بالي انتخاب كرديم، با...

 • مهدی عسکری

  شاید اکثر ما قبل از سفر و در موقع انتخاب هتل اولین چیزی که به ذهنمون میاد این هست که...

 • مجید میرزادی

  اندونزی یا بهتر بگویم ، جمهوری اندونزی در جنوبِ شرقی آسیاست و بعد از چین ، هند و آمریکا ،...