Close
معبد تین هو
Zahra Yekta
نقدها:
گزارش
معبد تین هو، سفر به چین در دل مالزی
توصیه شده توسط کاربر

مقدمه:
معبد تین هو یکی از بزرگترین و قدیمی ترین معابد در جنوب آسیاست. این معبد در سال 1894 میلادی (1273 شمسی) ساخته شده است. بسیاری از چینی ها به این معبد میان تا بودای خودشون "گوان یین" رو بپرستن.

راه دسترسی:
متاسفانه این معبد به دلیل قرار گرفتن در ارتفاع امکان پیاده روی ندارد(مسیر سربالایی و سخت است) و وسیله نقلیه عمومی برای رفتن به آن نیز وجود ندارد بهترین راه رسیدن به آن رفتن به ایستگاه kl sentral و گرفتن تاکسی از آنجاست. و برای برگشت بهتر است از تاکسی های اینترنتی کوالالامپور مثل گرب، اوبر و مای کار استفاده کنید.

طراحی:
طراحی این معبد همانند سایر معابد چینی تماما از فانوس های قرمز و زرد است و رنگ کلی معبد نیز قرمز و زرد است. در گوشه کنار آن همانگونه که انتظار میرود مجسمه های اژدهاست. در فضای پشت معبد نیز از گل های قرمز استفاده شده است. همه ی اینها با هم مجموعه ایی خیره کننده را به وجود آورده است. که در همان ابتدا هر کسی را جذب می کند.

فضای کلی:
در بدو ورود به محوطه معبد در سمت راست مجسمه یک خانوم ( در بخش "آیین ها" توضیح می دهم.)و حوضچه ای پر از ماهی است. و در سمت چپ مجسمه های سال های تولد است که در زیر آن مشخص شده است که هر حیوانی نماد کدام سال تولد است.
در طبقه اول معبد محل عبادت و و بوداست. که در آنجا خاکستر مردگان هم وجود دارد. در فضای پشتی حیاط خلوت کوچکی است که برای تزیین آن از گل های قرمز رنگی استفاده کرده اند که بسیار زیباست. و در قسمت بالاتر چند اتاقک کوچک وجود دارد که میتوان از آن نمای بیرون را دید. در طبقه زیرین معبد دو مغازه برای خرید سوغاتی وجود دارد.

آیین ها:
اول اینکه این معبد برای چینی ها بسیار مقدس است و بسیاری در آن مراسم عروسی می گیرند. اگر خوش شانس باشید می توانید در گوشه و کنار معبد عروس داماد هایی که مشغول عکس گرفتن هستند را ببینید.
در ورودی محوطه معبد مجسمه ی خانومی است که تخته سنگی جلوی آن قرار دارد که با زانو زدن روی آن از کوزه ی دست خانوم آب می آید و به معنای بخشیده شدن گناهان و برآورده شدن حاجت است.
در داخل معبد و ورودی مکان بودا عود وجود دارد که هر کس سه عدد عود به نیت خودش، خانواده اش و خدایش برمیدارد و آتش میزند و در گلدان جلوی معبد قرار میدهد. همچنین صندوقی وجود دارد که میتون به معبد کمک مالی کرد. قبل از ورود به قسمت بودا جلوی در زانو می زنند و دعا میخوانند.
در داخل استوانه ای وجود دارد که پر از سیخ های بلندی است که برای فال گرفتن است به این صورت که همه را با هم بلند می کنید و داخل استوانه می اندازید آنکه بالاتر از بقیه ماند شماره فال است بعد فال مربوطه را از کشویی که شماره روی آن است بر میدارید.

جمع بندی:
در کل به نظر من این معبد زیبا ارزش وقت گذاشتن دارد. (شنیدن کی بود مانند دیدن!) در آن با فرهنگ چینی ها آشنا میشوید و انگار به چین سفر کرده اید. این معبد حتما برای شما مکانی میشود که برای همه تعریف می کنید.

نوع سفر:
تاریخ سفر: