Close
رستوران

باغ ارم شیراز

Shiraz Eram Garden

2175-oQFkAoJc6UYfq6PlRJDh.jpeg
eram-garden9.jpg
eram-garden10.jpg
eram-garden22.jpg
eram-garden27.jpg
eram-garden-shiraz3.jpg
eram-garden-shiraz5.jpg
eram-garden-shiraz7.jpg
eram-garden-shiraz11.jpg
eram-garden22.jpg
eram-garden-shiraz17.jpg
eram-garden-shiraz111.jpg
eram-garden-in-shiraz.jpg
پیشنهاد کاربران
از نقد و بررسی

این باغ یکی از زیباترین باغ های ایرانه و الان هم به عنوان باغ گیاه شناسی در اختیار دانشگاه شیراز قرار داره. ساختمان اصلی باغ دست خاندان ایلخانی بوده اما در دوره ناصرالدین شاه، حاج نصیرالملک شیرازی باغ را خریداری می کنه و ساختمانی که الان هم موجوده را در سال ۱۳۱۱ قمری بر اساس بنای اصلی می سازه. سروهای سر به فلک کشیده، درختان مرکبات و آبشارهای باغ ارم به علاوه تالار عمارت که با دو ستون پابرجاست خیلی دیدنی هستن. نهر آب مستقیم از این تالار می گذره و کاشی های رنگین دیوارها و کف تالار رو پوشوندن. کاشی کاری از معماری دوره ساسانیان و دوره هخامنشیان رو میشه توی بعضی از بخش های باغ دید.

نوع جاذبه:
 • اماکن دیدنی
 • مجموعه تاریخی
 • باغ

نقد و بررسی کاربران


امتیاز این جاذبه :
 • Shamim
  نقدها:
  گزارش
  باغ ارم
  توصیه شده توسط کاربر

  باغ ارم یا پارک گل که تو ماه اردیبهشت بهشتیه برای خودش. هم شامل موزه سنگ شناسیه و هم در واقع باغ گیاه شناسیه شیراز محسوب میشه. در جلوی عمارت وسط باغ نقاشی های دیواری از شاهنامه کشیده شده که علاوه بر کاشیکاری ها زیبایی عمارت رو چند برابر می کنه. باغ در دوره پهلوی به دانشگاه شیراز اهدا شد. چه محوطه و چه عمارت این باغ واقعا زیبا هستن. توی محوطه فقط یه قسمت هست که میشه ازش آب یا شربت خرید و بهتره از بیرون باغ از قبل ورود به باغ برای قدم زدن تو گرما آب همراهتون باشه. برای ورود به باغ باید بلیط تهیه بشه که هم شامل محوطه و هم عمارت و موزه سنگ هستش.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • Samira Kiyan
  نقدها:
  گزارش
  زیبا
  توصیه شده توسط کاربر

  شما چنتا از باغ هاي ايراني رو تا حالا بازديد كرديد؟
  باغ ارم شيراز ، باغ دولت آباد يزد...... يا باغ شاهزاده ماهان ؟؟ ديدن و قدم زدن تو باغ ها به شما هم حس اين رو ميده كه پرتتون ميكنه به چندين سال قبل مثل وقتايي كه صاحب باغ داشته توش قدم ميزده ؟! ولي استثناعاً تو اين باغ هيچ وقت صاحبش قدم نزده چون قبل از اتمام ساخت اون صاحبش فوت ميكنه و لذت باغ تكميل شده رو هيچوقت نميچشه و استاد بنايي كه داشته كارهاي پاياني ساخت رو انجام ميداده كار رو نيمه رها ميكنه و ميره.
  شيب ٤/٥ درصد فضاي بيروني و حياط باغ باعث شده آب قناتي كه از كوههاي تيگران به داخل باغ سرازير ميشه رو به سمت فواره ها و آبشارهاي طبقاتي اين باغ هدايت كنه كه اين اتفاق باعث زيباتر شدن چندين برابر اين فضا شده.
  اگه دلتون ميخواد لذت خنك شدن تو دل كوير رو بچشيد حتما به اين باغ زيبا سربزنيد، اگرم ميخوايد مثل ما يخ بزنيد و از شدت سرما نتونيد ٤ تا عكس بگيريد تو پاييز يا زمستون بريد ??. ديدن اين باغ تو شب رو نیزتوصیه میکنم.
  #گلفام_سفر#لست_گرام#لست_سکند#

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • Samira_1990
  نقدها:
  گزارش
  باغ ارم شیراز
  توصیه شده توسط کاربر

  باغ ارم یکی دیگر از باغ های زیبا و تاریخی شهر شیراز است.
  تنوع گیاهی زیادی در این باغ وجود دارد و فضای عالی برای گذراندنی اوقاتی در آرامش و زیبایی است .
  در ساختمان باغ مکانی جهت بازدید سنگ های قیمتی و خرید اکسسوری وجود دارد. همچنین کافه و عکاسخانه که برای ثبت عکس با لباس محلی شیراز را برای بازدید کننده ها فراهم نموده است. #گلفام_سفر

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • سعید عسکریان
  نقدها:
  گزارش
  ارم سرآمد باغ های شیراز
  توصیه شده توسط کاربر

  بدون شک از زیباترین باغ های شیراز می باشد در بلوار ارم قرار دارد و با ورودی سه هزار تومانی میتوانید از این باغ دیدن کنید
  از خوش شانسی ما بود که در بهترین زمان ممکن و در اوج سرسبزی عطر و بوی گلها در فصل بهار و در ماه اردیبهشت توانستیم از این باغ دیدن کنیم.
  باغی با تنوع زیاد گیاهی به یک باغ گیاهشناسی می ماند که دراختیار دانشگاه شیراز قرار گرفته است.
  گل های فراوان و درختهای بلند و درختچه ها در سرتاسر باغ وجود دارد نام گیاهان بر روی تابلو در کنار آنها ثبت و اعلام شده است.
  به مثابه همه باغ ها در داخل باغ ارم نیز یک عمارت زیبا وجود دارد که نمای رنگارنگ جزو شاخص های اصلی آن می باشد.
  در جلوی عمارت حوضی بزرگ وجود دارد که ترکیب آن با عمارت یک قاب زیبا را بوجود می آورد
  در کنار عمارت فروشگاه صنایع دستی و آتلیه عکاسی با لباط های محلی و ... جهت رفاه حال گردشگران ایجاد شده است.
  در بخشی دیگر از باغ آبگیری کوچک که زیستگاه لاک پشت و ماهی است و همچنین گلخانه وجود دارد.
  با قدم زدن در باغ ارم که نمونه ای از باغ ایرانی است مدهوش زیبایی و عطر بهارنارنج در فضا خواهید شد.
  علاوه بر گلهای رنگارنگ وجود شکوفه ها بر روی درختان زیبایی های فضا را برای ما دوچندان کرد.
  حس و حال حضور در این باغ وصف ناپذیر است به شدت توصیه می کنم بازدید از این باغ را در برنامه شیرازگردی بگنجانید.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • زهره دشتی
  نقدها:
  گزارش
  زیباترین باغ گیاهشناسی
  توصیه شده توسط کاربر

  باغ ارم شیراز، باغی قدیم با عمارتی بسیار زیباست که به علت امکان تخریب، طبقه بالای عمارت قابل بازدید نیست و در طبقه پایین هم نمایشگاه و فروشگاه صنایع دستی وجود دارد. باغ ارم توسط دانشکده کشاورزی مدیریت می شود و انواع گونه های گیاهی در آن کاشته و محافظت میشوند و در پای همه آنها نام و مشخصات آن قرار داده شده است. روبروی عمارت زیبایباغ حوض بزرگی با فواره و آبی شفای قرار دارد که فضای باغ را زیباتر کرده. معماری عمارت مانند سایر عمارت های قدیمی شیراز با هلال های کاشیکاری شده در بالای بنا و رنگ بندی های شاد صورتی و زرد جلوه زیبایی به باغ داده است.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • فاطمه خرقه پوش
  نقدها:
  گزارش
  باغ ارم شیراز
  توصیه شده توسط کاربر

  یکی از 9 باغ ایرانی که به عنوان باغ های ایرانی در یونسکو ثبت شده #باغ_ارم_شیراز و بی شک زیباترین آنها میباشد. این باغ در خیابان ارم و در نزدیک دانشگاه شیراز در #شهر_شیراز میباشد.
  برای ورود به باغ باید مبلغ 3.000 تومان در ازای هر نفر جهت بلیط تهیه نمایید و سپس وارد باغ میشوید که در همان ابتدا محو زیبایی های بینظیر و بی بدیل باغ میشوید و در گوشه ای میایستید و نظاره گر این همه ذوق و سلیقه و هنر میشوید.
  ساختمانی در وسط باغ قرار دارد که آن را متعلق به دوره سلجوقیان میدانند ولی هنوز کاملا قدمت آن مشخص نیست ، معماری بسیار دوست داشتنی و متفاوتی دارد، ساختمان بنا در 3 طبقه به نظر میرسد که شامل ایوانی دلباز در طبقه وسط و ستون هایی بلند و سفید رنگ به همراه پنجره های ارسی با شیشه های مشبک و درب های 3 دری و 2 دری و 5 دری میباشد به همراه کاشی کاری هایی هنرمندانه و با ظرافت بر روی سقف و دیواره های عمارت که زیبایی آن را دو چندان نموده است.
  باغ ایرانی که درست در روبه روی عمارت آن را مشاهده میکنید تماما در اوج هنر و ماهرانه ساخته و تزئین شده است، کل محوطه باغ با درختان تنومند و بلند و درختچه ها و گل های زینتی تزئین شده است.
  قدم زدن و نشستن در این باغ یکی از بهترین زمان های زندگی هر شخص خواهد بود انگار زمان در اینجا میایستد و قصد گذشتن ندارد و ذهن ها تماما آرام و بدون استرس خواهد بود.
  سعی کنید زمان بازدیدتان از این باغ بهشتی و زیبا در صبح زود و زمان طلوع آفتاب و یا در عصر زمان غروب آفتاب باشد که هر یک به نوبه خود شگفتی عجیبی را به همراه دارد. دیدن باغ در شب با نور افشانی های زیبا هم خارق العاده است.
  در قسمتی از باغ هم شربت بهار نارنج و بستنی و شربت سکنجبین به فروش میرسد که خوردن ان ها هم بر لذت بودن در این مکان میافزاید.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • Ehsantrips
  نقدها:
  گزارش
  بوستانی بی مثال و گلشنی بهشت تمثال
  توصیه شده توسط کاربر

  باغ ارم یکی از دل انگیزترین باغ‌های شیراز است که قدمتی حدود هزار سال دارد. با توجه به قرار گرفتن باغ ارم در منطقه گرم و خشک، سعی شده است با کاشت درختان متراکم و سایه دار مثل سرو و کاج از گرما کاسته شود. همچنین علاوه بر زیبایی، برخی از درختان و گل های این باغ کاربرد دارویی نیز دارد. توصیف سروناز باغ ارم با ارتفاع ۳۵ متری در سفرنامه جهانگردانی مثل تاورنیه آم
  ده است. عمارت یا کوشک وسط باغ ارم در دوره ناصرالدین شاه قاجار با الگو از معماری دوره صفویه و زندیه و به همت حسنعلی خان نصیرالملک بنا شده است. حاج محمدحسن معماری شیرازی طراح و سازنده عمارت زیبای باغ ارم بوده است.
  این باغ ۷۵ سال در اختیار سران ایل قشقایی بود و در دوره پهلوی مصادره و سپس به دانشگاه شیراز واگذار شد. باغ ارم به عنوان یکی از ۹ باغ ایرانی سال ۱۳۹۰ در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شد. باغ ارم معمولا مورد توجه گردشگران داخلی و خارجی است و در ایام خاص مثل تعطیلات بسیار شلوغ است. من اینجا را صبح زود رفتم که خلوت بود و در آرامش تونستم این باغ را ببینم.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • Mana
  نقدها:
  گزارش
  باغی در حال تبدیل شدن به بازار...
  توصیه شده توسط کاربر

  باغ ارم معمولا در برنامه سفر مسافران شیراز جایگاه سفت و محکمی دارد. مسافر شیراز میشناسیم تخت جمشید نرفته باشد،وارد ارگ کریم خان نشده باشد، رفتن به مراکز تجاری امروزی را به دیدن بازار وکیل ترجیح داده باشد و ... اما یافتن آدمِ شیراز رفته و باغ ارم ندیده سخت است. باغی است که هم علاقه مندان گیاه شناسی را جذب می کند، هم علاقه مندان به طبیعت و گل و گیاه خانگی را، هم با این تنوع گیاهی و آن ساختمان قاجاری کلاه فرنگی دارش پس زمینه های فراوانی را در اختیاری سلفی دوستان و عکس بگیران قرار می دهد و هم یکی از باغهای ایرانی ثبت شده در یونسکو است و از این بابت هم کنجکاوی برانگیز و دعوت گر. برای بازدید بهتر بد نیست نقشه راهنما را از ورودی تهیه کنید یا از همان نقشه بزرگ نصب شده در ابتدای باغ عکسی را همراه ببرید. جاهای مختلف باغ فضاهایی برای استراحت و وقت گذراندن هم طراحی شده که در فصلهای کم گردشگر جاهای خوبی برای خلوت و تفکر و مطالعه و ... هستند.
  فروشگاههای مختلفی داخل و در همسایگی عمارت باغ هستند که فقط به فروش در سکوت اکتفا نمی کنند و با موسیقی های گاهی بسیار پر سر و صدا و پادوهایی که محصولاتشان را فریاد می زنند و ... کمی اتمسفر باغ را به هم میزنند. فرقی بین باغ و بازار نباید باشد؟...
  نکته آزارنده دیگر باغچه های پر از ته سیگار است! حقیقت این که تا امروزبازدید کننده ای را در حال سیگار کشیدن ندیده ام! کارِ کارکنان است یعنی!؟...

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • محمد جعفری
  نقدها:
  گزارش
  باغ زیبای ارم
  توصیه شده توسط کاربر

  باغ ارم یکی از باغ های تاریخی کشورمان است که در شیراز قرار گرفته است و یکی از نمادهای شهر شیراز است.
  ما اردیبهشت تونستیم این باغ زیبا را ببینیم. از اون جائی که بهترین فصل سفر به شیراز اردیبهشت است، باغ ارم بسیار شلوغ بود. این باغ یه جورائی موزه گل و گیاه محسوب میشه. ورودی باغ ۳هزار تومن است و هنگام ورود ما به باغ یه صف طویل برای خرید بلیت شکل گرفته بود و ما مجبور شدیم بیشتر از نیم ساعت در صف بلیت بمانیم‌. در کل دیدن این باغ را به مسافرای شیراز توصیه می کنم.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • nazarian
  نقدها:
  گزارش
  باغ ارم شیرار زیبای کم نظیر
  توصیه شده توسط کاربر

  باغ ارم شیراز در بلوار ارم قرار دارد قدمت آن به زمان سلجوقیان بر می گردد . این باغ زیبا دل حافظ را نیز برده است و در اشعار خود به آن اشاره دارد . این باغ از آغاز تا اواخر دوره زندیه در اختیار پادشاهان و حکام محلی بوده است . پس از زندیه سران ایل قشقایی این باغ را مقر ایل خود قرار دادند . در زمان سلطنت ناصرالدین شاه نصیرالملک از بزرگان شیراز این باغ را از سران ایل قشقایی خریداری نمود و ساختمان زیبای کنونی را در آن بنا نمود . این باغ پس از بارها دست به دست شدن سرانجام در سال ۱۳۴۲ به دانشگاه شیراز واگذار گردید و به همت دانشگاه شیراز به یک باغ گیاهشناسی تبدیل شد . درون باغ گونه های مختلف گل و گیاه و درخت و درختچه را با اتیکت مشخصات می توان مشاهده کرد نیز در گلستان گل رز بیش از ۳۰۰ نوع گل رز در فصل بهار جلوه گری می کند . درختان سروناز ۲۰۰ ساله از جمله زیباییهای باغ است که توجه گردشگران را جلب می کند و شهرت جهانی دارد . درون باغ انواع درختان میوه مانند : انار ، ازگیل ، خرمالو ، زیتون ، نارنج و گردو رو می توان مشاهده کرد . باغ ارم در سال ۱۳۹۰ به عنوان نمونه سمبلیک هنر باغ سازی ایران به ثبت جهانی رسید . در زمان بازدیدمان نمایشگاه سنگهای قیمتی در طبقه همکف ساختمان بر پا بود . هزینه ورودی هر نفر ۳۰۰۰ تومان بود . برای رفتن به این باغ می توان با مترو به ایستگاه نمازی رسید و ار آنجا پیاده به باغ رسید نیز اگر ماشینتان را در پارکینگ پارک آزادی پارک کرده باشید می توانید پیاده به باغ بروید . در صورت سفر به شیراز دیدن این باغ زیبا به شدت توصیه می شود مخصوصا اردیبهشت ماه که با بوی بهار نارنج سرمست خواهید شد .

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • Zahra Yekta
  نقدها:
  گزارش
  باغ ارم، زیبای بی همتا
  توصیه شده توسط کاربر

  این باغ یادگار دوران سلجوقیه ست. عمارت وسط باغ فوق العاده باشکوهه و هیچ کس از رفتن به اینجا پشیمان نمیشه. زیبایی این باغ قابل وصف نیست حتی در تصاویر هم نمیشه ظرافت رو توضیح داد. باید رفت... باید دید...

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • Reza
  نقدها:
  گزارش

  سلام. این باغ بسیار زیبای گیاه شناسی که کاخ بسیار زیبایی هم در درون آن وجود دارد، مملو از گونه های مختلف گیاهان است. ولی توصیف‌هایی از آن در سفرنامه‌های متعلق به قرن دهم و یازدهم هجری آمده‌است. این باغ در روزگار سلجوقیان و آل اینجو پابرجا بوده‌است. در زمان زندیه هم کریم‌خان زند در سازندگی و بهسازی این باغ کوشید. در زمان قاجاریه و پهلوی این باغ مقر سران ایل قشقایی بود تا اینکه به علت طرفداری آن‌ها از مصدق، خوانین قشقایی تبعید شده و باغ ارم مصادره گردید. در زمان سلطنت ناصر الدین شاه قاجار عمارتی دیگر توسط حسین علی خان نصیر الملک پی ریزی شد که با مرگ وی خواهر زاده او ابولقاسم خان نصیر الملک امور باغ ارم را به دست گرفت و عمارت نیمه کاره را تکمیل کرد. این باغ از املاک خاندان قوامی شیراز بود. این عمارت تاکنون پابرجاست. این باغ تنوع گیاهی بسیار بالایی دارد و گیاهان بسیاری از اقصا نقاط جهان در این باغ کاشته شده‌است؛ به شکلی که باغ در قالب یک نمایشگاه از انواع گل‌ها و گیاهان درآمده‌است. در حال حاضر این باغ در اختیار دانشگاه شیراز است. مطمئنا ار رفتن به این باغ لذت خواهید برد. البته این باغ معمولا تا ساعت 17 یا 19 عصر بسته به فصل بیشتر باز نیست و کلا هزینه ورودی هم دارد. حتی قدم زدن در جوار این باغ در شبها بسیار آرامش بخش است.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • سپيده محمدي
  نقدها:
  گزارش
  جایی که حتما باید دید
  توصیه شده توسط کاربر

  من چندین بار به شیراز سفر کردم و یکی از جاهایی که در هر بار سفر برایم تکراری نشد و با علاقه به دیدنش رفتم، باغ ارم است. این باغ با عمارت کاخ زیبایش و پوشش گیاهی متنوعش همانند تکه ای از بهشت در شیراز خودنمایی میکند. هرچند که ورود به عمارت امکان پذیر نیست اما معماری بیرونش چشم هر بیننده ای را به سمت خود میکشاند. یکی از تجربه خوب ما در محوطه باغ ارم کافه سنتی بود که تقریبا قسمت پشتی عمارت است و با حوض ابی در وسط و پخش اهنگ شیرازی لذت خوردن فالوده را برایمان چند برابر کرد. پیشنهاد میکنم حتما در کنار جوی اب و زیر سایه درختان ساعتی بنشینید از فضای این باغ لذت ببرید. بهترین زمان برای بازدید این باغ فصل بهار خصوصا اردیبهشت است.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • طلوع کوچک
  نقدها:
  گزارش
  باغ ارم
  توصیه شده توسط کاربر

  باغی بسیار زیبا با انواع مختلف گونه های گیاهی که در سازمان یونسکو نیز به ثبت رسیده، ورودی این باغ مانند سایر اماکن دیدنی شیراز مبلغ سه هزار تومان است و زیر نظر دانشگاه شیراز اداره میشود، از تاریخ احداث این باغ اثر دقیقی نمانده است اما از این باغ در سفرنامه های قرن دهم و یازدهم هجری به میان آمده است.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • منصوره اسکندری
  نقدها:
  گزارش
  باغ ارم
  توصیه شده توسط کاربر

  باغ ارم شیراز در خیابان ارم واقع شده یکی از زیباترین باغ‌های شیراز است. ارم بدلیل تنوع زیاد گیاهی موزه گیاه شناسی محسوب میشود.ارم با داشتن مسیرهای طراحی شده با درختانی زیبا در دو طرف آن و با وجود درختان قدیمی و سر به فلک کشیده‌، فضای مناسبی برای دوستداران طبیعت و گردشگران است. اگر عاشق طبیعت و گل و گیاه هستید، این باغ مکانی بسیار مناسب برای شما بوده و با قدم زدن در آن به آرامش می‌رسید.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • Arezou.SB
  نقدها:
  گزارش
  باغ ارم شیراز
  توصیه شده توسط کاربر

  باغ ارم شیراز یکی از قدیمی ترین باغهاست که دوره های تاریخی زیادی به خودش دیده و در نهایت در دوره پهلوی خریداری و به دانشگاه شیراز اهدا میشه، در حال حاضر این باغ به عنوان یک ذخیره گونه های گیاهی مختلف توسط دانشگاه شیراز نگهداری میشه، و اسم گیاهان در پای آنها نصب شده یک عمارت زیبا در میان باغ قرار داره که انعکاس زیبایی بر روی حوض روبرویش ایجاد میکنه، در طبقه پایین عمارت نمایشگاهی از سنگهای طبیعی برقراره که دیدنش توصیه میشه،باغ یک محور اصلی و دو محور در کناره ها داره که هرکدام زیبایی خاص خود را داره و شما میتونید برای پیاده روی و همینطور گذران وقت از این باغ استفاده کنید، ورودی باغ سه هزار تومانه، و بیشتر مواقع از هشت صبح تا هشت شب درهای باغ بازاست.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • یگانه فیض الهی
  نقدها:
  گزارش
  باغی با شکوه و زیبا
  توصیه شده توسط کاربر

  باغ ارم شیراز واقع در خیابان ارم شیراز به جرات یکی از زیباترین باغ های ایرانی است که با عظمت و زیبایی خود شما را میخکوب میکند. ورودی این باغ سه هزار تومان میباشد و گفته میشود از در زمان سلجوقیان نیز این باغ وجود داشته است. درختان بلند سرو، نارنج و گل های متنوع و رنگارنگ زیبایی این باغ را چندین برابر کرده است. دیدن عمارت با شکوه این باغ به همراه صدای پرندگان و صدای شرشر آب حوضچه لذتی وصف نشدنی است. برای دیدن و گشتن در این باغ با شکوه حداقل به دو ساعت زمان نیاز دارید.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • نیلوفر ورزش نژاد
  نقدها:
  گزارش
  تکه ای از بهشت در شیراز
  توصیه شده توسط کاربر

  به نظرم باغ ارم، به تنهایی برای اینکه بگیم شیراز تکه ای از بهشته، کافیه. باغی زیبا و سرسبز، در بین همه زیبایی های دیگه شیراز، به حدی محبوب شده که اگر چند بار هم به دیدنش رفته باشی، بازهم سفر به شیراز، بدون دیدن باغ ارم کامل نمیشه.
  در حال حاضر، این محل به باغ گیاه شناسی تبدیل شده و در اختیار دانشگاه شیرازه. در کنار تمام گیاهان و درختان، نام اونها رو به زبان فارسی و انگلیسی نوشته بودن که بسیار مفید بود و من خودم کلی اطلاعات به دست آوردم.
  علاوه بر باغ زیبا و گل کاری های فوق العاده، عمارت جذاب باغ هم دلبری خاص خود را دارد و آن حوالی، می توان کلی عکس های زیبا گرفت.
  درختان سرو، دریاچه کوچک مصنوعی با تعدادی ماهی و لاک پشت بامزه، غرفه های برای عکاسی با لباس های محلی و فروش صنایع دستی و ... بخش های دیگر باغ ارم هستند.
  ضمنا پیشنهاد می کنم که اگر مثل من به گل ها و گیاهان آلرژی دارید و خصوصا اگر فصل بهار برای دیدن شیراز می روید، حتما قبل از بازدید از داروهای ضد حساسیت استفاده کنید که لذت بازدید از زیبایی های باغ را از دست ندهید.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • علی عباسی
  نقدها:
  گزارش

  سلام به همه دوستان عزیز
  باغ ارم را به جرات می توان یکی از زیباترین باغ های ایرانی به شمار آورد که در شهر زیبای شیراز واقع شده است. در اوایل اردیبهشت سال 98 فرصتی دست داد تا سری به این باغ زیبای شیراز بزنیم که معماری ایرانی در آن سرتا پا موج می زند.

  هر چند که این باغ قدمتی تاریخی دارد ،اما سلسله زندیه و کریم خان زند در بهبود آن نقش انکارناپذیری داشتند. در حال حاضر این باغ در اختیار دانشگاه شیراز هست و این یکی از نقاط قوت آن است، چرا که دانشگاه شیراز توانسته است تا حدی این باغ گیاهشناسی را در حد امکان گسترش دهد و تنوع گیاهی آن را بهبود بخشد. بوی بهارنارنج و ارغوان ... را در سرتاسر این باغ می توانید حس کنید. حتی از نوع گل های ویستریا نیز در این باغ وجود دارد که در نوع خودش بی نظیر است.

  همچنین عمارت وسط باغ ارم یکی از شاهکارهای معماری و کاشی کاری است و قدمت تاریخی آن بر زیبایی آن هر چه بیشتر افزوده است. در کنار این عمارت می توانید لباس قدیمی و تاریخی قاجاری به تن کنید و عکس یادگاری بیاندازید.

  در کل باغ ارم از آن دست باغ هایی هست که حس بسیار خوبی را در بازدید از آن به شما منتقل خواهد کرد، حسی که شاید تا آخر عمر همراه شما باشد. بازدید از این باغ زیبا را به تک تک دوستان پیشنهاد میکنم.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • shahrzad
  نقدها:
  گزارش
  باغ ارم شیراز
  توصیه شده توسط کاربر

  باغ ارم باغ تاریخی در شهر شیراز است. که شامل قسمت‌های تاریخی وگیاه شناسی است. درخیابان ارم وشمال غربی شیراز قرار دارد. که با وجود درخت های سرو وکاج ونارنجش زمانی تنها محل رفت وآمد بزرگان وثروتمندان بوده است. بوی نارنج دراین باغ به مشام می رسد. یکی از زیباترین وبی نظیرترین باغ های ایران است. بطور مسلم ازدوران سلجوقیان وجود داشته است. گردشگران زیادی ازاین باغ زیبا دیدن می کنند.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید: