Close
رستوران

روستای قلات

Qalat village

2179-sZLHWbQuXev4kJkZpez2.jpeg
qalat-village-shiraz (1).JPG
qalat-village-shiraz (2).JPG
qalat-village-shiraz (3).JPG
qalat-village-shiraz (4).JPG
qalat-village-shiraz (5).JPG
پیشنهاد کاربران
از نقد و بررسی

این روستا در ۳۶ کیلومتری شمال غرب شیراز و در منطقه ای با صفا وکوهپایه ای در کنار چشمه ای زیبا و در انبوهی از درختان و باغهای سر سبز قرار داره. مردم این روستا با زندگی نیم سنتی به کشاورزی، دامداری و باغداری و بعضی ها به کسب و کار و حرفهٔ گیوه بافی مشغول هستند؛ گویش مردم این روستا بازماندهٔ فارسی میانه جنوب غربی است.در این روستا بناهایی وجود داره که قابل ضبط و حفظ می باشد از جمله کلیسای روستا است که این کلیسا توسط مسیونرهای مذهبی بین دو جنگ جهانی اول و دوم ایجادشده که دیوار خارجی آن در شرف تخریب است. از آثار به جا مانده دیگر حمامی است که پیرمردان قدیمی معتقدند سعدی در آن استحمام کرده که آن هم در آستانه خراب شدن است.

نوع جاذبه:
 • روستا و دهکده

نقد و بررسی کاربران


امتیاز این جاذبه :
 • کاربر لست سکند رها
  نقدها:
  گزارش
  روستای تاریخی قلات
  توصیه شده توسط کاربر

  این روستا در مسیر شیراز به سپیدان قرار داره و به شیراز خیلی نزدیکه ، روستای بسیار زیبایی هست از نظر من خیلی از روستا هایی مثل ماسوله بهتره 😊 در ورودی برای پارکینگ از شما ۱۰ هزار تومن میگیرن . اونجا رستوران ها و کافه های زیادی وجود داره . مسیرش خوبه تو بعضی جاهاش میشه بشینی و یه چایی خوشرنگ نوش جان کنی 😋 از کنارتان رودخونه رد میشه و صدای خیلی خوبی داره . بعد از ۲۰ دقیقه به آبشارش میرسید آبشار قشنگی هم داره ، حتما بهتون پیشنهاد میکنم 😊😊😊

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • کاربر لست سکند farzanm
  نقدها:
  گزارش
  روستای قدیمی قلات
  توصیه شده توسط کاربر

  سلااام سلااام
  بعد از یه غیبت خیلی طولانی اومدم که باهم به روستای تاریخی قلات که یکی از جاذبه های گردشگری و تفرجگاههای پر طرفدار شیراز محسوب میشه بریم.
  قلات یه روستایِ قدیمیِ در فاصله ۳۵ کیلومتری شیراز که هر فصل واقعا زیبایی خاص خودش و داره .
  برای رفتن به این روستا باید از مسیر جاده شیراز-سپیدان برید ( البته معمولا آخر هفته ها این جاده شلوغِ مخصوصا جمعه ها عصر مسیر برگشت ترافیک داره پس بهتر قبلش زمانتون برنامه ریزی کنید ) . از اول جاده قلات تا ورودی بافت قدیم و در واقع قسمت توریستی بین ۲ تا ۳ کیلومتر فاصله هست و ورودی برای هر ماشین ۵۰۰۰ تومن . بعد از ورودی میتونید ماشینتون پارک کنید و تو کوچه پس کوچه هاش با خونه های قدیمی و کاهگلی که داره قدم بزنید و از طبیعت ، رودخونه و آب و هوا لذت ببرید. با توجه به اینکه این روستا تو دامنه کوه واقع شده و حالت پلکانی داره خب از نظر آب و هوا تقریبا سردِ
  و اگر تصمیم دارید که تا آخر روستا و رسیدن به آبشارها که بین ۲۰ تا ۳۰ دقیقه پیاده روی داره برید حتما از کفش مناسب استفاده کنید.
  ضمنا در طول مسیر کافه و رستوران های زیادی بعضی با حفظ نمای سنتی و سنگی وبعضی نوتر و مدرن تر میبینید که خودِ این تضاد جلوه قشنگی به روستا داده .
  در مجموع اگر به شیراز اومدین توصیه میکنم بین برنامه هاتون حتما یه برنامه پیکنیک طوری داشته باشید و به قلات سر بزنید.
  #گلفام_سفر

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • کاربر لست سکند Nedajrg
  نقدها:
  گزارش
  روستای قلات
  توصیه شده توسط کاربر

  یکی از مناطق خوش آب و هوای حوالی شهر شیراز روستای قلات می باشد. ما به صورت گروهی و با مینی بوس به این روستا رفتیم که خارج روستا ماشینها را پارک کردیم و مسیر را پیاده روی کردیم ولی ظاهرا ماشینهای افراد بومی اجازه داخل شدن به روستا را داشتند و این امر باعث شده بود که هم ترافیک ایجاد شود و هم حرکت عابرین به کندی و سختی صورت گیرد. در این روستا رستوان باغهای با صفای زیادی وجود دارد و تعدادی از مغازه ها هم به فروش صنایع دستی میپرداختند. انتظارم از فضای روستا خیلی بیشتر بود. با وجودی که برخی از رستورانها و خانه های روستایی نمای دیوارها را بسیار زیبا درست کرده بودند ولی در ابتدای مسیر و داخل روستا خانه های مخروبه زیادی دیده میشد. در کل آب و هوای خوب منطقه، وجود رودخانه و آبشار در بالا دست رودخانه حسابی روستا را با صفا کرده است. برای رسیدن به آبشار نیز باید یک کوهپیمایی کوتاه نیم ساعته انجام دهید تا به آن برسید. در کل دیدن این روستا در یک بعد از ظهر خالی از لطف نیست.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • کاربر لست سکند سعید شیردل
  نقدها:
  گزارش
  پاییز رنگارنگ قلات
  توصیه شده توسط کاربر

  روستای تاریخی و زیبای قلات که در تمام فصول زیبایی خودشو داره، ولی سرآمد زیباییش رو میتونید توی پاییز با رنگهای زیبا و خاص درختانش تجربه کنید،مخصوصاً با طعم تمشکهای وحشی ...بودن چندتا آبشار که یه رود کوچیک و زیبا رو در بین درختها بوجود آورده، تلفیقی از تصویر طبیعت با موسیقی رودخانه رو به مهمانها هدیه میکند

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • کاربر لست سکند ویدا مهین پو
  نقدها:
  گزارش
  روستای قلات شیراز
  توصیه شده توسط کاربر

  در 36 کیلومتری شیراز روستای زیبا و مصفای قلات وجود دارد که مسیر دسترسی به آن راحت است. بافت خانه های این روستا عموماً سنگی است و راه اصلی که از ابتدای روستا نیز می گذرد سنگفرش شده است. عمده شهرت روستا به دلیل طبیعت زیبا، چشمه و آبشار، باغ های مصفا و طبیعت زیبایی است که در خود جای داده است. البته با توجه به بقایای کلیسا و آرامستان قدیمی قدمت آن را چند هزار سال تخمین زده اند و روستای هدف گردشگری محسوب می شود. در روستا کافی شاپ ها و رستوران های متعددی در اول مسیر وجود دارد که ورودی هر کدام با سلیقه متفاوت و خاصی طراحی شده و جذابیت خاصی به آنها داده است. یکی از نکات منفی که به نظرم وجود داشت این بود که ماشین ها در را ه باریک و سنگنفرش شده ابتدای روستا اجازه تردد داشتند. حقیقتا به جز ترافیک آرامش مسافران و کسانی که قصد پیاده روی را داشتند به هم می زدند. بهتر بود ماشین های شخصی در همان پایین ابتدای روستا می ماندند و فقط برای افراد سالمند و غیره اگر نیاز بود از وسیله نقلیه مختص روستا استفاده میشد. یکی از نکات قابل توجه وجود تعداد زیادی سگ در این روستا است که پا به پای مسافران اند. البته جای نگرانی است. چرا که آنها تحت مراقبت شبکه بهداشت هستند و این را می توانید از پلاک های وصل شده به گوششان بفهمید. سگ ها هم اهلی و آرام هستند. امکانات اقامتی خاصی در روستا وجود ندارد و می توانید آن را برای پیاده روی چندساعته انتخاب کنید.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • گزارش

  روستای قلات در واقع تنها روستای ییلاقی در حدود ۳۶ کیلومتری شمالغربی شیراز است.ما در اوایل اردیبهشت به این روستای گردشگری رفتیم.ورودی اتومبیل برای هر خودرو ۴۰۰۰ تومان بود.اما ما اتوموبیل خودرا بیرون ورودی روستا گذاشته و بقیه راه را تا خود روستا و بیرون روستا تا آبشار آن پیاده رفتیم که چیزی حدود نیم ساعت پیاده روی داشتیم.داخل روستا هم رستوران داره، هم فروشگاههای صنایع دستی و خونه ها که بصورت سنتی و بعضا نوسازی شده رو میشه مشاهده کرد.با مردم روستا زیاد در ارتباط نبودیم اما دخترکی که داشت در کوچه کار هنری و دستی انجام میداد حاضر نشد ظاهرش در عکس دیده بشه و تنها اجازه داد تا از کارش عکس بگیرم.انتهای روستا در دل کوه یه آبشار داشت که ما تا نزدیکیهای اون رفتیم و چون کفش مناسب نداشتیم ، احتمال سر خوردنمون زیاد بود.آب رودخانه این آبشار از کنار روستا می گذشت ،پر آب بود.در کل این روستا محیط ییلاقی خوبی برای دمی استراحت در گرمای طاقت فرسای شیراز است.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • کاربر لست سکند Reza
  نقدها:
  گزارش

  سلام. این روستا که قدمت طولانی دارد حدود 35 سال پیش یک روستای متروکه برای عموم بود که کمتر کسی به آن توجه می کرد و حتی تلفن و گاز هم نداشت. به لطف کشف و عزیمت توریستها الان به یک قطب گردشگری اطراف شیراز حتی واسه خود شیرازیها شده است. وقتی به این روستا می رسیم جاده دو قسمت میشود که سمت راست ادامه مسیر به روستاهای بعدیست و جاده سمت چپ به سمت بافت قدیم و رودخانه و قسمت توریستی قلات می رود. در بدو ورود با ماشین از شما ورودی میگیرند و از آن جالبتر اینکه چند پارکینگ تعبیه کرده اند که برای اونها هم جدا پول می گیرند. برخوردشونم زیاد جالب نیست که واقعا باید به این مساله رسیدگی بشه. اما از همه این مسائل که بگذریم این قسمت توریستی مملو از رستورانها و کافه های جنب رودخانه و بافت قدیم هستش که مسیر بسیار زیبایی رو فراهم کرده. تمام فصول این روستا دیدنیست. کیفیت برخی از رستورانهای حاشیه رودخانه گاها به عقیده من از رستورانهای شیراز بهتره. رودخانه در تابستان کم آب میشه ولی باز هم طراوت خودشو داره. مسیر رو که ادامه بدید به آبشارهای معروف قلات هم می رسید که دو تای آن با فاصله کم از یکدیگر هستند و یکیش مرتفعه. متاسفانه به سبب عدم نظارت اکثر زمینهای این منطقه توریستی تفکیک و واگذار شده به مایه دارها و اگر جلوش گرفته نشه باعث میشه بسیاری از جاذبه های این روستا واسه توریستها غیر قابل دسترس بشه. نهایتا اکر به شیراز سفر کردید پیشنهاد می کنم حتما یه سر به این روستا بزنید.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • کاربر لست سکند محسن خرمایی پور
  نقدها:
  گزارش
  روستای توریستی شیراز
  توصیه شده توسط کاربر

  قلات یکی از روستاهای خوش آب و هوای شیراز می باشد که در فاصله 35 کیلومتری از شهر شیراز واقع شده است. در بدو ورود به روستا مناظر طبیعی و بناهای زیبای آن هر بیننده ایی را به خود جذب می کنند. آخر هفته ها و روزهای تعطیل معمولاً خیلی شلوغ می باشد ولی در حالت عادی ماشین تا یه جایی بالا می رود و بعد از پارک ، می بایست پیاده به دل طبیعت و کوهستان قلات زد. از امکانات اين روستا می توان انواع رستوران های سنتی ، اقامتگاه های محلی و بوم گردی و کافه ها نام برد. در مسیر آبشار پیشنهاد میکنم از کافه پاچنار بستنی ماشینی بخرید.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • کاربر لست سکند علی عباسی
  نقدها:
  گزارش
  خنک ترین روستای شیراز
  توصیه شده توسط کاربر

  سلام به همه دوستان عزیز روستای قلات در شیراز یکی دیگر از جاذبه های گردشگری این شهر هست که همواره همه ساله گردشگران زیادی را به سوی خود می کشاند. این روستا به دلیل شرایط خاص جغرافیایی که دارد، بسیار خوش آب و هواست و در فصل تابستان به عنوان خنک ترین روستای این شهر شناخته می شود. قلات یک روستای تاریخی و به شکل پلکانی می باشد که بافت سنتی و قدیمی در کنار موقعیت کوهپایه ایی آن باعث شده است که مردم شیراز اینجا را محیطی دنج برای سفر های خارج از شهرشان به شمار بیاورند. این روستا پر است از کافه رستوران هایی که می توان از آنها استفاده کرد. همچنین یکی از جاذبه های این روستا آبشار های آن هستند که برای رسیدن به آنها باید از محیط جنگل گونه ایی گذر کرد.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • کاربر لست سکند nazarian
  نقدها:
  گزارش
  روستای توریستی قلات
  توصیه شده توسط کاربر

  روستای ییلاقی قلات در فاصله ۳۶ کیلومتری شمال غرب شیراز قرار دارد . برای رفتن به آنجا باید جاده سپیدان را در پیش گرفت و بعد از گویم زیر گذر را به سمت چپ طی کرد تا به قلات رسید . ابتدای روستا بافت جدید است و با دیدن تابلو خیابان قزل ارسلان بافت قدیم شروع می شود . بافت قدیم در دامنه کوه سرخ واقع شده و خانه ها پلکانی هستند کوچه ها سنگ فرش و دارای سیستم فاضلاب سر پوشیده است . مصالح به کار رفته در خانه ها سنگ، گچ ، خشت و چوب است و بعضی از خانه ها دو طبقه هم هستند . بعضی از خانه ها خراب شده اند . تعداد کمی هنوز مسکونی است و بیشتر خانه ها به رستوران ، کافه ، سفره خانه و اقامتگاه بوم گردی تبدیل شده اند . در سمت چپ ده دره ای وجود دارد که رودخانه ای در آن جاری است با آب خنک و گوارا و درختان انبوه سر به فلک کشیده . در بالاترین قسمت دره می توان آبشار زیبایی را تماشا کرد . روستا از هوای خنکی برخوردار است حتی در روزهای گرم سال بنابراین جای خوبی است برای اوقات فراقت ، پیاده روی و کوه نوردی . متاسفانه تعدادی ساخت و ساز غیر مجاز هم وجود دارد که چهره سنتی ده را مخدوش کرده است و اگر ادامه پیدا کند منجر می شود به قطع درختان و این طبیعت زیبا نابود خواهد شد . کلیسایی در روستا به چشم می خورد که مورد بی مهری قرار گرفته و به مخروبه تبدیل شده است . که اگر بازسازی شود کاری است بسیار با ارزش. یکی از اصول کشورهایی که صنعت توریسم خوبی دارند احترام گذاشتن به بقیه ادیان و مذاهب و قومیتهاست در بازار شناور شهر پاتایا در تایلند که نود در صد بودایی هستتد برای احترام گذاشتن به مسلمانان مسجد چوبی زیبایی ساخته بودند،اما متاسفانه این کلیسا به محل استراحت سگهای ولگرد تبدیل شده است که امیدوارم رسیدگی شود . روستای قلات در تمام فصول زیباست مخصوصا در بهار، تابستان و پاییز . شغل مردم روستا کشاورزی ، باغداری و دامپروری و گیوه دوزی است و از محصولات آنجا ، انجیر ، گیوه ، انگور ، شیره انگور ، مویز و بادام و گردو است .

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • گزارش

  روستای قلات در شیراز در ۳۶ کیلومتری شمال غربی شیراز واقع شده و خوش آب و هواست.زمانی که وارد روستای قلات در شیراز می شوید(اخر هفته ممكن است خيلي شلوغ باشد)، چشم اندازها و جلوه های طبیعی زیبایی را مشاهده خواهید کرد .با كمي پياده روي (كفش مناسب حتما بپوشيد) به آبشار ميرسيد فضاي زيبايي دارد.اين روستا امکانات خوبی مانند انواع رستوران های سنتی، اقامتگاه های محلی و ... دارد.

  آدرس :
  استان فارس، 35 کیلومتری شمال غرب شیراز، جاده یاسوج-شیراز

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • کاربر لست سکند نیلوفر ورزش نژاد
  نقدها:
  گزارش
  قلات، ییلاق شیراز
  توصیه شده توسط کاربر

  روستای قلات، یکی از ییلاق های شیرازه که حدودا ۳۵ کیلومتر با شیراز فاصله داره. یه روستای سر سبز که هنوز بافت سنتی خودش رو حفظ کرده و پر از رستوران ها و کافه های با صفاست.
  اگر مثل ما به صورت گروهی و با مینی بوس به این مخل برید، باید بدونید که ماشین ها در ابتدای مسیر پارک میکنن و شما باید یک مسیر سربالایی باشیب تند رو با پاهای مبارکتون برید!!. البته برای کسانی که به کوه نوردی علاقه دارن خیلی هم خوبه.
  تقریبا در انتهای مسیر هم یک آبشار زیبا هست که دیدنش خالی از لطف نیست.
  در کل اگر در سفر به شیراز وقت آزاد دارید، دیدن این جاذبه میتونه جالب باشه ولی خیلی چیز خاصی نداره.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • کاربر لست سکند یگانه فیض الهی
  نقدها:
  گزارش
  روستایی زیبا و با صفا
  توصیه شده توسط کاربر

  روستای قلات در 36 کیلومتری شمال غرب شیراز یکی از خوش آب و هواترین و زیباترین روستاهای اطراف شیراز هستش که به خاطر بافت قدیمی و زیبایی که داره امروزه به یکی از نقاط توریستی این شهر تبدیل شده. این روستا در دامنه ی کوه قرار داره و برای رسیدن به این روستا باید مسیر سربالایی و نسبتا باریکی و طی کنین. امروزه به خاطر ساخت کافه های فراوان در داخل روستا بافت اولیه روستا کمی تغییر کرده ولی در کوچه های قدیمی این روستا میتونین بافت قدیمی با خانه های کاه گل را مشاهده کنین هرچه بالاتر برین تعداد کافه ها بیشتر میشه. کافه پاچنار یکی از کافه های این روستا بود که ما امتحان کردیم و فضای زیبایی داشت. در ادامه ی روستا و در بالای کوه چند آبشار کوچک هم از دل کوه به سمت روستا سرازیر شده اند که اگر اهل کوهنوردی باشید میتونید مسیر روستا را به سمت بالا ادامه بدید تا از این آبشارها هم دیدن کنید. راه رفتن تو کوچه های این روستای زیبا به همراه بوی خاک و صدای آبشارهای زیبا حس بسیار خوبی بهتون میده.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • کاربر لست سکند Essi
  نقدها:
  گزارش

  روستای تاریخی قلات واقع در مسیر شیراز - سپیدان با منظره‌های فوق العاده زیبا در تابستان و بخصوص در پاییز، مکانی بسیار مناسب برای خوش گذرانی با دوستان و فامیل می‌باشد. مسیر کوهپیمایی بسیار زیبا به سمت آبشار قلات مملو از دوستداران طبیعت است. رستوران‌ها و کافه‌های مختلف با سبک و سیاق جالب و متفاوت برای هر نوع سلیقه‌ای موجود هستند. منوهای صبحانه و نهار و شام جذابی دارند. همچنین تعداد زیاد پارکینگ‌ها از نکات مثبت این روستای تاریخی به حساب میاد. کوچه‌های سنگ فرش شده و باریک روستا لذت پیاده روی خصوصا در زیر باران تجربه‌ای فوق العاده را رقم خواهد زد. پیشنهاد میکنم از این روستای زیبا دیدن فرمایید.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • کاربر لست سکند پوریا اقتداری
  نقدها:
  گزارش
  قلات، تفرجگاه خوش آب و هوای شیراز
  توصیه شده توسط کاربر

  قلات یکی از خوش آب و هواترین مناطق نزدیک شیراز هست که به همین دلیل مورد توجه مردم قرار گرفته و معمولا در تابستان به دلیل گرمی هوای شیراز برای تفریح به این منطقه می آیند. این منطقه دارای بک آبشار هست که میتونید با چند دقیقه پیاده روی به اونجا برسید. در مسیر ابتدای پیاده روی تعداد زیادی کافه و رستوران واقع شده. اما یکی از زیباترین زمانها برای بازدید از اینجا فصل زیبای پاییز و برگ ریزان هست.

  #تایسیز

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید: