Close

پل خواجو

Khaju Bridge
4.7
(از 13 نقد و بررسی)

درباره پل خواجو

پل خواجو یا پل بابا رکن الدین ، روی رودخونه زاینده رود در شرق سی وسه پل قرار داره و از بناهای شاه عباس دوم صفویه است.پل خواجو به دلیل معماری، تزئینات و کاشیکاری های منحصر به فردش از بقیه پل های زاینده رود مشهورتره. به نوشته تاریخدانان ، هدف شاه عباس دوم از ساختن پل خواجو متصل کردن دو محله خواجو و دروازه حسن آباد به تخت فولاد و راه شیراز بوده . در بین دو ضلع شرقی و غربی پل ساختمانی بنا شده که شامل چند اتاق پر از نقاشی به اسم شاه نشینه که در اون دوره جایگاه بزرگان و امیرانی بوده که برای تماشای مسابقات شنا و قایقرانی بر روی دریاچه مصنوعی به اینجا دعوت می شدن.

نوع جاذبه
میراث فرهنگی
پل
موقعیت
اصفهان
پیشنهاد کاربران
%100 از 13 رای
رتبه در اصفهان
9 از 251 جاذبه
این مسافت به صورت خط مستقیم در نظر گرفته شده است

اطراف پل خواجو

رستوران های اطراف
{{ item.titleFa }}
{{ item.distance | metric }}
هتل های اطراف
{{ item.titleFa }}
{{ item.distance | metric }}
جاذبه های اطراف
{{ item.titleFa }}
{{ item.distance | metric }}
مراکز مهم شهر
{{ item.titleFa }}
{{ item.distance | metric }}
comment icon
افزودن نقد و بررسی
نوشتن نقد و بررسی
camera icon
افزودن تصویر
افزودن تصویر
پروانه کشاورز
نوشته شده در 13 اردیبهشت 1399
report-icon گزارش

پل خواجوی یکی از دیدنی های اصفهان هست که در شرق سی و سه پل بر روی زاینده رود واقع شده است. این پل مربوط به دوره صفویه بوده و طول آن ۱۳۰ و عرض آن ۱۲ متر هست، و از سی و سه پل کوچکتر است. در وسط پل یه بنای کوچکی هست که گفته میشه برای اسکان خوانواده سلطنتی احداث شده است و درواقع شاه نشین بوده است،عده ای معتقدند پادشاهان صفویه برای پیوند دادن دو محله این پل راه احداث کرده، معماری این پل بسیار منحصر به فرد هست و بسیاری ازکارشناسان معتقد هستند نقطه اوج صنعت پل سازی ایران هست. و سنگ کاری و کاشی داری های زیبایی روی دیواره پل به چشم میخوره، ساختار این پل شبیه به سد هست و ۱۶ دریچه تخلیه آب دارد، پل خواجو ۲۴ دهانه دارد و یک سمت آن ۲ شیر سنگی دیده میشود که گویا سالیان زیادیست از اصفهان و زاینده رود مراقبت میکنند، مردم زیادی برای تفریح و استراحت به آنجا مراجعه میکنند. و علت نامگذاریش هم نزدیکی به محله خواجو هست.

بیشتر
امتیاز کل
5
هادی انصاری
نوشته شده در 5 دی 1398
report-icon گزارش

پلی تاریخی که می توانی از پله های سنگی پل تا لب آب پایین بروی و بنشینی و به صدای آب گوش دهی و پرندگان مهاجر را تماشا کنی .
پلی را که می توان صدای خواندن و نواختن اصفهانی های با ذوق را زیر دهانه های آن شنید و مدتها توقف کرد برای بودن در یک جمع دوست داشتنی
پلی که به رویا بیشتر می ماند .
براستی کدام پل تاریخی را در جهان می توانید آدرس دهید که ویژگی های معماری و عرفانی پل های خواجو و سی و سه پل اصفهان را همزمان داشته باشد ؟

بیشتر
امتیاز کل
5
فریبا 1994
نوشته شده در 4 دی 1398
report-icon گزارش

پل خواجو یکی ازپل های شهر اصفهان است وبخاطر معماری و تزئینات کاشی کاری مشهور است و در دوران صفوی یکی از زیباترین پل های جهان بوده است.این پل ۲۳ستون و۱۳۳متر درازا و۱۲متر پهنا دارد.در میان هریک از دو ضلع شرقی و غربی پل ساختمانی بنا شده که شامل چند اتاق مزین به نقاشی است و به این ساختمان شاه نشین می گویندوامیران و بزرگان برای دیدن مسابقات قایقرانی وشنا به آنجا میرفتند.این پل در تنظیم جریان آب در رودخانه به دلیل وجود دروازه بند یا دریچه در زیر قوس هایش نقش داشته است

بیشتر
امتیاز کل
5
Reza
نوشته شده در 6 شهریور 1398
report-icon گزارش

سلام. این پل حدود 2 کیلومتر با سی و سه پل فاصله داره و پل آرام و ساکت(بر خلاف سی و سه پل) با معماری زیبا هستش که هر بیننده ای رو مجذوب خودش میکنه. این پل با اینکه معماری خاص و جذابی داره اما چون زیاد توی دهن ها نبوده همه فقط از سی و سه پل بازدید می کنن و این پل زیبا (مخصوصا در شبها که نورپردازی میشه) رو از دست میدن. بر اساس تحقیق که کردم، پل خواجو به خاطر معماری و تزئینات کاشی‌کاری آن از دیگر پل‌های زاینده رود مشهورتر است. این پل که در دوران صفوی یکی از زیباترین پل‌های جهان به‌شمار می‌رفت، بیشتر به منزله سد و بند بوده‌است. در میان هریک از دو ضلع شرقی و غربی پل ساختمانی بنا شده که شامل چند اتاق مزین به نقاشی است. این ساختمان که -شاه نشین- نامیده می‌شود در آن دوره جایگاه بزرگان و امیرانی بوده که برای تماشای مسابقات شنا و قایقرانی بر روی دریاچه مصنوعی به این مکان فراخوانده می‌شدند. یک نیمکت سنگی تمام چیزی است که از صندلی پادشاه باقی‌مانده‌است. به سخن پروفسور اپهام پوپ و ژان شاردن، پل خواجو «یک اثر تاریخی اوج معماری پل فارسی و یکی از جالب‌ترین پل‌هایی است که وجود دارند … که در کل آن ضرباهنگ و شرافت و عزت و ترکیب شادترین قوام، ابزار، زیبایی، و تفریح و سرگرمی وجود دارد». این پل دارای ۲۴ دهانه‌است که از مکعب‌های به دقت تراش‌خورده ساخته شده و در بخش میانی، با سدهای چوبی برای گرفتن جلو رودخانه مسدود گردیده‌است. خواجو یکی از پل‌هایی است که در تنظیم جریان آب در رودخانه به دلیل وجود دروازه بند یا دریچه در زیر قوس‌هایش نقش داشته‌است. هنگامی که دریچه‌های سد بسته می‌شده‌است، سطح آب در پشت پل بالا آمده سبب تسهیل آبیاری باغ‌های بسیاری در طول بالادست این پل می‌شده‌است.اگر به اصفهان اومدید حتما این پل رو هم در برنامه هاتون بزارید.

بیشتر
امتیاز کل
5
فاطمه فراهانی
نوشته شده در 28 مرداد 1398
report-icon گزارش

پل خواجو رو باید عروس پلهای اصفهان بدونیم. این پل انقدر داستان و روایت داره که هر چی ازش بنویسیم باز مطلب وجود داره. یک سمت پل خواجو در میدان خواجو قرار داره.
این پل که امروزه سه طبقه هست و طبقه سوم شاه نشین هست که دسترسی برای عموم وجود نداره. قسمتی اول پل از سمت میدان خواجو غسلخانه شاهی بوده. در واقع گفته میشه این قسمت که از دهنه اول قابل دسترسی هست (اگه آب بسته باشه) بزرگان و اشراف و نزدیکان دربار بعد از مرگ غسل میشدند و از اینجا به تخت فولاد منتقل میشدند.
بر بالای طاقهای پل نقش های با کاشی دیده میشه این طرح ها در واقع طرح قالی ها و گلیم های بوده که در اون زمان در ایران بافته میشدند. پل خواجو بسیار رمز و راز داره. یکی از این رازها به دو سمت پل بر میگرده. یک سمت پل بسیار آرام و ساکت هست جوری که اگر به اون سمت نگاه کنید ارامش عجیبی بهتون منتقل میشه و سمت دیگه که همون سمت هست که پله ها قرار دارن آب به طرز عجیبی وحشی و با صدا در جریان هست و نوعی هیجان رو منتقل میکنه.
کف پل سنگ فرش هست و پیاده میتونید رد بشید. دهنه های پل خواجو هنوز کابل بندی نشده و میتونید از بالای پل آب رو ببینید. در پایین پل دو تا شمع وجود داره که روی یکی از شمع ها یه سری علائم هست که اینها وسایلی هست که پل با اون ساخته شده. و اون شیرهای معروف پل خواجو که چشمهای درخشان دارند.

بیشتر
امتیاز کل
5
Ehsantrips
نوشته شده در 12 مرداد 1398
report-icon گزارش

پل خواجو نیز از آثار صفویان در اصفهان و دوره فرمانروایی شاه عباس دوم است. طول این پل حدود ۱۳۰ متر و دارای ۲۴ دهنه است و در وسط پل، ساختمانی به نام بیگلربیگی وجود دارد که محل اقامت و توقف شاه بوده است. به جز زیبایی، ویژگی ممتاز این پل نسبت به ۳۳ پل وجود سکوهایی بین دهانه های پل است که می شود روی آنها نشست و به صدای آب گوش داد! زیر پل هم بخصوص شب ها بساط آواز برپاست!

بیشتر
امتیاز کل
5
Mana
نوشته شده در 20 تیر 1398
report-icon گزارش

پل خواجو بیشتر از اینکه مثل یک پل محل گذر باشد مثل یک میدان عمل می کند و محل توقف و تجمع است. به خاطر سایه دائمی زیر پل حتی در فصلهای گرم و حتی در دورانهای خشکی زاینده رود و حتی در ساعات ظهر هم همیشه جمعیتی را در حال وقت گذرانی و استراحت زیر پل میبینید. باید خیلی بد اقبال باشید که وقت عبورتان از این پل به کسی یا گروهی در حال آواز خواندن برخورد نکنید. انگار خواندن زیر پل خواجو هم بخشی ازشناسنامه آن باشد! در فصلهای جاری بودن زاینده رود هیچ نقطه ای از اصفهان کیفیت پله های پل خواجو را ندارد؛ خودتان روی این پله ها بنشینید و عبور آب را ببینید و صدایش را بشنوید تا تایید کنید!

بیشتر
امتیاز کل
5
خدیجه عربی
نوشته شده در 7 اردیبهشت 1398
report-icon گزارش

پل خواجو را همچنین پل شاه، پل بابا رکن‌الدین (مسیر رفتن به خانقاه و آرامگاه بابا رکن‌الدین و تخت فولاد) و پل حسن‌بیگ (نام پل قبلی که در زمان شاه‌عباس تخریب شد و این پل به جای آن ساخته شد) هم نامیده‌اند و از بناهای شاه عباس دوم صفوی است که در سال ۱۰۶۰ هجری قمری بنا شده‌است. در میانه پل خواجو، ساختمانی مخصوص، که به بیگلربیگی شهرت دارد بنا شده‌است که برای اقامت موقتی شاه صفوی و خانواده او ایجاد شده بود و هم‌اکنون نیز وجود دارد و طاق‌های آن دارای تزئینات نقاشی بسیار زیبایی است و در واقع پل خواجو به خاطر معماری و تزئینات کاشیکاری آن از دیگر پلهای زاینده رود مشهورتر است.خواجو یکی از پل‌هایی است که در تنظیم جریان آب در رودخانه به دلیل وجود دروازه بند یا دریچه در زیر قوس‌هایش نقش داشته‌است. هنگامی که دریچه‌های سد بسته می‌شده‌است، سطح آب در پشت پل بالا آمده سبب تسهیل آبیاری باغ‌های بسیاری در طول بالادست این پل می‌شده‌است. این پل زیبا در انتهاى خیابان کمال اسماعیل اصفهانى و انتهاى خیابان خواجو، واقع شده است. البته این پل در روزهای تعطیل و مخصوصا زمانی که آب جریان دارد مملو از جمعیت است و اغلب در زیر طاقها گروهی یا فردی در حال آواز خواندن است

بیشتر
امتیاز کل
5
Marko polo
نوشته شده در 12 بهمن 1397
report-icon گزارش

بالاخره بعد چند وقت و چند بار اصفهان آمدن قسمتم شد ک این صحنه رو ببینم
بله زاینده رود پر آب
راستش هر دفعه ک اصفهان میومدم سریع میخواستم برم به شهر بعدی چون شهر واقعا بی انرژی و سنگین بود
ولی این دفعه با پر آب بودن کل شهر زنده بود از ورودی شهر میشد حس کرد
واقعا اصفهان بدون زاینده رود ناقصه?

بیشتر
امتیاز کل
5
سيمين کرمانی
نوشته شده در 2 بهمن 1397
report-icon گزارش

من عاشق اینجا هستم شبش رو ترجیح میدم هرگوشه ای یکی ساز میزنه یا اواز میخونه جوش خیلی خوبه.... معماري و تزئينات كاشيكاري این پل را از سایر پلهای رودخانه زاینده رود متمایز ساخته.


آدرس :اصفهان، میدان خواجو
پل خواجو حدوداً به فاصله ی 1800 متری از پل الله وردی خان و در انتهای شرقی خیابان کمال الدین اسماعیل اصفهانی و در انتهای جنوبی چهارباغ خواجو به طرف گورستان بزرگ و تاریخی تخت پولاد اصفهان قرار گرفته است.

بیشتر
امتیاز کل
4
Shene
نوشته شده در 17 آذر 1397
report-icon گزارش

پل خواجو یا پل شاه، در زمان صفویه و به دستور شاه عباس دوم ساخته شده است. پلی بسیار زیبا و معماری اصیل ایرانی. #تایسیز

بیشتر
امتیاز کل
4
پوریا اقتداری
نوشته شده در 14 آذر 1397
report-icon گزارش

یکی از پاتوق های مردان سالخورده اصفهانی این پل هست که یادگار دوران صفوی هست. وقتی به اینجا رسیدیم صدای آواز از ابتدای پل بگوش میرسید. دوست داشتیم ساعتها بنشینیم و به صدای آواز گوش بدیم و به زیبایی این پل بنگریم. نمیدونم زاینده رود کی مثل گذشته پر آب میشه و جان دوباره ای میگیره تا این پل هم صفای قدیم رو بدست بیاره.
از جاذبه های اطراف اینجا میشه به باغ گلها و سی و سه پل اشاره کرد.


#تایسیز

بیشتر
امتیاز کل
4
ماه نو
نوشته شده در 8 آذر 1397
report-icon گزارش

یکی از قشنگ ترین پل های زاینده رود هست مخصوصا این که شب برای بازدید برید، البته نمیدونم الان چه حالی داره زاینده رود و پل هاش ولی خب احتمالا هنوز جذاب و دوست داشتنی...
نکته جالب این که در زمان قدیم شاه عباس بزرگ دو تا خونه داشته در دو طرف این پل و از این طریق رفت و آمد میکرده...

بیشتر
امتیاز کل
4
سپيده محمدي
نوشته شده در 6 آذر 1397
report-icon گزارش

نميشود به اصفهان رفت و اين پل زيبا و باصفا را نديد. هر چند اين روزها اب زاينده رود خشك شده و زير پل شبيه به كوير شده است اما همچنان اين پل زيبايي خودش را دارد. مخصوصا شبها پل خواجو انقدر باصفاست كه ميشود ده ها بار بر رويش قدم زد. پيشنهاد ميكنم حتما شبها به پل خواجو سر بزنيد چون اصفهاني هاي خوش صدا و با ذوق انجا كلي اهنگ و ترانه نوشتالژيك و زيبا ميخوانند و دلتان ميخواهد زمان همانجا متوقف شود.
اين جاذبه هاي ديگري مثل پيچيدن صدا و چشم شيرهاي دوطرف پل دارد كه بهتر است همانجا از يك فرد اصفهاني بپرسيد تا شما را راهنمايي كند.
#تايسيز

بیشتر
امتیاز کل
5
آیا شما صاحب این کسب و کار هستید؟

برای پاسخ به نظرات، بروزرسانی اطلاعات و موارد دیگر مالکیت خود را به ثبت برسانید و پنل اختصاصی خود را از ما دریافت کنید.

ثبت ادعای مالکیت