Close
رستوران

پارک ائل گلی (پارک شاهگلی)

El Goli Park (Shahgoli Park)

2689-6b5YX4hT5TbcF8I90TEf.jpeg
El Goli Parc Tabriz (2).jpg
El Goli Parc Tabriz (1).jpg
El Goli Parc Tabriz (3).jpg
El Goli Parc Tabriz (4).jpg
El Goli Parc Tabriz (5).jpg
El Goli Parc Tabriz (6).jpg
El Goli Parc Tabriz (7).jpg
El Goli Parc Tabriz (8).jpg
El Goli Parc Tabriz (9).jpg
El Goli Parc Tabriz (10).jpg
El Goli Parc Tabriz (11).jpg
El Goli Parc Tabriz (12).jpg
El Goli Parc Tabriz (14).jpg
El Goli Parc Tabriz (13).jpg
El Goli Parc Tabriz (15).jpg
El Goli Parc Tabriz (16).jpg
El Goli Parc Tabriz (17).jpg
El Goli Parc Tabriz (18).jpg
پیشنهاد کاربران
از نقد و بررسی

"ایل گلی" یا "شاه گلی" یکی از زیباترین و مهم ترین تفرجگاههای شهر تبریزه و به معنای استخر مردم می باشد .این پارک اولین اینترنت پارک کشور لقب گرفت و اولین مرکز اطلاع رسانی هوشمند کشور در مجموعه تاریخی و تفریحی ائل گولی بنا شده است. قایقرانی، شهربازی و مسافرخانه از جمله امکانات این پارک می باشد. در مرکز استخر، عمارت کلاه فرهنگی هشت ضلعی قرار داره که امروزه به صورت یک تالار پذیرایی مورداستفاده قرار می گیره و به کاخ ایل گلی شهرت داره. قدمت این مکان برمیگرده به در زمان آق قویونلو ها و در دورهٔ صفویان گسترش یافته.

نوع جاذبه:
 • پارک ملی
 • میراث فرهنگی
 • سایر

نقد و بررسی کاربران


امتیاز این جاذبه :
 • هادی انصاری
  نقدها:
  گزارش

  اِل گلی، یک دریاچه بزرگ پنج و نیم هکتاری در قسمت شرقی شهر تبریز است که قدمتی ششصد هفتصد ساله دارد و قبلا برای آبیاری باغات و مزارع پیرامون شهر از آن استفاده می شده است . قبلا به این مکان، شاه گلی می گفته اند که بعد از انقلاب به اِل گلی ( دریاچه مردم ) تغییر نام داده است . البته هنوز در بین مردم به شاهگلی معروف است.
  در میان این دریاچه، یک عمارت کلاه فرنگی زیبا به صورت هشت ضلعی و در دو طبقه احداث کرده اند که در حال حاضر به عنوان رستوران مورد استفاده است .
  مسیرهای پیاده روی دور دریاچه و گلکاری های زیبای فضای سبز پیرامون این دریاچه، زیبایی ویژه ای به این محیط داده است . علاوه بر آن در تپه های جنگل کاری شده پیرامون دریاچه، آبشار مصنوعی به صورت مسیرهای پلکانی احداث کرده اند که باز هم بر زیبایی فضا افزوده است . نمای دریاچه و عمارت کلاه فرنگی آن، از بالای تپه ها و یا از پیرامون دریاچه، تماشایی است .

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • V_alizadeh
  نقدها:
  گزارش
  شاهگلی
  توصیه شده توسط کاربر

  شاهگلی فک نکنم نیازی به تعریف داشته باشه ،چون تقریبا همه ی مردم ایران، تبریز رو با شاهگلی زیبایش میشناسند.در واقع ائل گلی نماد تبریز حساب میشود.این استخر بزرگ در زمان صفویه ساخته شده است،عمارت وسط دریاچه ،رستوران و کافی شاپ میباشد.میتونید از پله ها بالا رفته ،و محیط خلوت تری برای ورزش،تفریح خانوادگی خود انتخاب کنید.جاده ی سلامت منظره ی بهتری برای دوچرخه سواری و پیاده روی فراهم کرده،دور تا دور پارک از فست و فود و رستوران و کبابی و سیب زمینی تنوری و بلال پر میباشد.شب های پنج شنبه و جمعه بیش از حد شلوغ بوده و تعداد افراد مجرد بیشتر از همیشه به چشم میخوره و شاید لذت بردن از محیط براتون مقدور نباشه.
  #گلفام_سفر

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • محمد فتاحی
  نقدها:
  گزارش
  شاهگلی (ايل گلی) تبریز
  توصیه شده توسط کاربر

  شاهگلی یکی از مهم‌ترین گردشگاه‌های شهر تبریز هست. این مکان در زمان آق قویونلوهاایجاد شده و در دورهٔ صفویان گسترش یافته‌است در محوطهٔ استخر آن قایقرانی انجام می‌شود و محل ورزش و تفریح برای خانواده ها. همچنین شهربازی (لوناپارک) و نیز غذاخوری و فست فود و کافی شاپ‌های متعددی در داخل این گردشگاه وجود دارد و دارای هتل و مسافرخانه و دارای دفتر جهانگردی فعال است. #گلفام_سفر

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • Maryam
  نقدها:
  گزارش

  زیباترین ومهمترین تفریگاه شهرتبریزاست درجنوب شرق آن درهفت کیلومتری مرکزشهرواقع شده است باغی جذاب که یک دریاچه مصنوعی مربعی شکل باپیاده روهایی درهرچهارطرفش احاطه گردیده میتوان ازاین باغ به عنوان یکی ازنمادهای شهرتبریزنام بردمکانی عالی برای استراحت وتفریح که عمده زیبایی هارا مدیون دریاچه اش میباشددریاچه ای جذاب که درمقابلش تپه ای نسبتابزرگ باطبیعتی جذاب به چشم میخوردهمچنین درفضای این پارک بزرگ قایقرانی وشهربازی وباغ وحش ....کافه ورستورانهاودکه های خیابانی برای گروههای مختلف سنی بازدیدکنندگان این مجموعه فراهم نموده.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • Nasi zarei
  نقدها:
  گزارش
  پارک ائل گلی تبریز
  توصیه شده توسط کاربر

  این پارک در ۷ کیلومتری مرکز شهر تبریز قرار دارد و یکی از تفرجگاه های اصلی تبریز به حساب می آید . استخر بزرگ این پارک در زمان حکومت آق قویونلوها ایجاد شده و آب مورد نیاز کشاورزی را تامین میکرده که بعد ها با ساخت عمارت خشتی وسط استخر تبدیل به تفرجگاه شاهان شده و در زمان پهلوی به بوستان عمومی تبدیل شده است .
  استخر این پارک در برخی نقاط عمقی حدود ۹ متر دارد و در حال حاضر بر روی آن قایقرانی تفریحی انجام میشود .
  عمارت شاهگلی نیز در دوره ی پهلوی بازسازی شده و در حال حاضر از آن به عنوان رستوران استفاده میشود .
  این پارک دارای امکانات مناسبی از جمله رستوران ها و هتل های مختلف و باغ وحش و .... است

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • Reza
  نقدها:
  گزارش
  پارکی بسیار زیبا و دیدنی
  توصیه شده توسط کاربر

  سلام. یکی از مناطق دیدنی تبریز پارک ائل گلی هستش. بیش از 80 درصد قسمت مرکزی این پارک استخر بزرگیه که ساخته شده و در وسط آن یک جزیره مانند درست کردن که در اون کافی شاپ و رستوران هست و ویوی خوبی داره. شمال پارک پله می خوره و میره بالا به سمت هتل پارس ائل گلی و این منطقه بسیار سرسبز و زیبا و پر از درخته. اطراف پارک هم پر از قهوه خانه و تنقلات فروشیه. دقیق تر بخوایم بررسی کنیم شاه گُلی یا ائل گُلی یکی از مهم‌ترین گردشگاه‌های شهر تبریز است که در جنوب شرق آن و در ۷ کیلومتری مرکزشهر واقع شده‌است. این مکان در زمان آق‌قویونلوها ایجاد شده و در دورهٔ صفویان گسترش یافته‌است. عمق دریاچهٔ ائل گلی۱۲ متر بوده و در محوطهٔ آن قایقرانی انجام می‌شود. همچنین شهربازی (لوناپارک) و نیز غذاخوری و فست فود و کافی شاپ‌های متعددی در داخل این گردشگاه وجود دارد و دارای هتل و مسافرخانه و دارای دفتر جهانگردی فعال است. با احداث هتل پارس ایل گلی، این گردشگاه جنبهٔ جهانی پیدا کرده‌است. در کل زیبایی خاص و استخر بزرگش اونو منحصربفرد کرده و مطمئنا از گشت و گذار در این پارک لذت خواهید برد.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • soma sajadi
  نقدها:
  گزارش

  ائل گلی از باغ های معروف شهر تبریز است که به یکی از نمادهای این شهر تبدیل شده است.در وسط این باغ زیبا استخری بزرگ قرار گرفته و کاخی در وسط آن خودنمایی میکند که قدمت ساخت آن به زمان آق قویونلوها برمیگردد.پیاده راهی که از طریق آن میتوان از اطراف استخر خود را به کاخ دو طبقه ای که حالا به رستوران تبدیل شده رساند نمای جذابی به استخر داده به خصوص گلکاری هایی که در آن انجام شده.پله هایی در مقابل استخر بنا شده که با بالا رفتن از آن میتوان منظره باغ و استخر را به خوبی از نظر گذراند و از دید انداز ان لذت برد.رستوران ها و کافی شاپ های با صفایی هم در یک طرف باغ قرار دارند و همچنین مجموعه تفریحی لونا پارک در این مکان تعبیه شده...

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • ناصر
  نقدها:
  گزارش
  پارک ایل گلی
  توصیه شده توسط کاربر

  این پارک زیبا در تبریز قرار داره و ابتدای ورودی این پارک با لوگوی زیبای تبریز روبرو میشید که بسیار زیبا درست شده و توی شب خیلی نمای قشنگی داره وسط پارک یه استخر بزرگ هستش که قسمتی از اونو با طناب بسته بودن برای تفریح قایق پدالی ؛وسط استخر یه ساختمان دو طبقه قرار گرفته که به عنوان رستوران مشغول به کاره که غذاش واقعا عالی بود ؛ کنار پارک یه شهر بازی هم هست که میتونید ازش استفاده کنید ؛ دوستان تبریزی به ما پیشنهاد دادن برای دیدن این پارک شب بهتر است و در روز آفتاب شما رو اذیت میکنه و ما هم شب برای بازدید رفتیم که هوا در اواخر ماه خرداد خیلی خنک بود ؛مردم این شهر هم بیشتر برای سپری کردن اوقات فراقت و به صورت خانوادگی از این پارک برای پیک نیک استفاده میکنن

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • Ehsantrips
  نقدها:
  گزارش

  اگر شما تبریز بروید و از ائل گلی دیدن نکنید، انگار که اصلا تبریز نرفته اید! بازدید از ائل گلی حتما باید در هر برنامه سفر به تبریز قرار بگیره چرا که این پارک، دریاچه و عمارت وسط آن از نمادهای تبریز است. سابقه احداث این دریاچه ۵ و نیم هکتاری که عمق آن ۱۲ متر است به دوره فرمانروایی آق قویونلوها می رسد و بعدها در دوره صفوی و قاجار تغییراتی در آن داده شده است. ابتدا به عنوان ذخیرگاه آب برای باغات اطراف و بعدها جنبه تفریحی پیدا کرده است. نام قبلی اش شاهگلی هست که گل یعنی دریاچه و شاه هم یعنی بزرگ! و ائل یعنی مردم که بعدها نامش به این تغییر پیدا کرده. البته بین مردم همون اسم قدیمی اش مرسومه. عمارت کلاه فرنگی دو طبقه وسط دریاچه بعد از تخریب عمارت قدیمی و مطابق نقشه آن در دهه ۴۰ احداث شده و کاربری کنونی اش به عنوان کافه و رستوران هست. در پشت عمارت و دریاچه نیز هتل پارس قرار داره که به پارس ائل گلی مشهوره.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • آوات مام قادری
  نقدها:
  گزارش
  پارک شاهگلی تبریز
  توصیه شده توسط کاربر

  پارک ایلگلی یا شاهگلی تبریز دز زمان صفویه ایجاد شده و رفته رفته بزرگتر شده. یه دریاچه مصنوعی داره که میتونید توش با قایق های پدالی گشت بزنید شهربازی مجهز لوناپارک هم چسبیده بهاین مجموعه هست و میتونید اوقات خوشی سپری کنید. شب ها پارک فضای خیلی قشنگی داره و میتونید با خوردن چایی و باقلا لحظات خوشی رو سپری کنید

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • سعیده قاسم پور
  نقدها:
  گزارش
  ایل گلی
  توصیه شده توسط کاربر

  ائل گلی یا شاه گلی تبریز که از قدیم الایام تفرجگاه تبریزیها بوده و الان به نماد گردشگری شهر تبریز معروف هست،برای عصرهای تابستون گزینه مناسبیه،عمارت کلاه فرنگی که اینروزا به عنوان رستوران فعالیت میکنه، با دریاچه ای احاطه شده.و دیدن تصویر عمارت داخل آب به بنا شکوه خاصی داده. درختای بلند دور دریاچه و آبریزهای مصنوعی فضا رو زیباتر کردن.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • امید خدایاری
  نقدها:
  گزارش
  ائل گلی
  توصیه شده توسط کاربر

  چندین بار که از کمربندی تبریز عبور کردیم تابلوی ائل گلی رو که میدیدم دلم میخواست برم ببینمش، آخرین بار که از ماکو به سمت تهران میاومدیم تصمیم گرفتیم راهمونو کج کنیم و بریم به دیدنش، تو ماه خرداد تقریبا ساعت ۱۱ بود که وارد پارک ائل گلی یا شاه گلی شدیم، هوا کمی گرم بود ولی قدم زدن در زیر درختان و کنار استخر بزرگ و نگاه کردن به عمارت زیبای کلاه فرنگی گرمای هوا رو از یادمون برد، بخصوص آبشارهای مصنوعی کوچک روبروی عمارت بر زیبایی مجموعه و خنکای هوا افزوده بود.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • منصوره اسکندری
  نقدها:
  گزارش
  پارک آئل گلی تبریز
  توصیه شده توسط کاربر

  در ورودیبه شهر تبریز بعد از هتل بزرگ آئل گلی به پارک بزرگ و زیبای آئل گلی می رسید. پارکی بسیار بزرگ و زیبا و تمیز یا درختهای شب بو که بوی عطر گلهای شب بو حس خیلی خوبی میده. این پارک مجموعه های بسیاری در خود جا دارد . مجموعه ورزشی فروشگاه رستوران استخر ووو و همچنین جای بسیار خوبی برای پیک نیک است. ورودی این پارک ۳۰۰۰ تومن است و حتما ارزش دیدن دارد. اگر به این پارک رفتید از رستورانهای اطراف تخم مرغ و سیب زمینی رو حتما امتحان کنید. #پارک_ائل_گلی #تبریز

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • نادر مزرعه شادی
  نقدها:
  گزارش
  جایی برای ورزش سبک و صبح‌گاهی
  توصیه شده توسط کاربر

  در ضلع شمالی و شرقی ائل گلی تبریز و پایین‌تر از سطح خود پارک این جاده تندرستی که برای ورزش و نرمش در‌ نظر گرفته شده، قرار دارد. صبح‌ها خصوصا اطراف استخر که برای پیاده‌روی تند استفاده می‌شود، این جاده برای نرمش مناسب است و البته به خاطر وجود درختان بلند معمولا سایه و خنک است. چندین وسیله ورزشی، میز تنیس روی میز در طول این جاده وجود دارد. البته در طول روز در اوقات اول وقت صبح و عصرها هم این مسیر شلوغ است و جایی برای دوچرخه و اسکوتر سواری است.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • Sharifi
  نقدها:
  گزارش
  پارک شاهگلی
  توصیه شده توسط کاربر

  یکی از معروف ترین پارکهای تبریز که خیلی از دوستانم پیشنهاد داده بودند که در سفر به تبریز حتما به این پارک برم من هم آمدم در مسیر ورودی پارک نماد و نوشته تبریز به حروف انگلیسی زیبا قرار گرفته بود .داخل پارک که شدم بسیار زیبا و هوای خنکی داشت ما به دریاچه که داخل پارک بود رفتیم قایق سواری کردم خیلی خوش گذشت جاهای زیبای برای عکس گرفتن داشت عکسهای که از این پارک گرفتم خیلی دوست داشتم.شب خیلی خوبی بود واقعا خوش گذشت

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • Peiman zaki
  نقدها:
  گزارش
  شاهگلی
  توصیه شده توسط کاربر

  این پارک بسیار زیبا و بزرگ تبریز که در واقع از نماد های اصلی شهر و مقصد هر گردشگری است در ۷ کیلومتر مرکز شهر قرار دارد .ابتدا استخر پارک در زمان آق قویونلوها جهت منبع آب شهر ایجاد و سپس در دوره صفویان گسترش یافت تا اینکه در زمان قاجار و پهلوی تبدیل به پارک شد .
  پارک شاه‌گلی ( استخر بزرگ) در بهترین منطقه تبریز از لحاظ آب و هوایی قرار دارد .و هر فصل زیبایی خاص و منحصر بفرد خود را دارد.
  علاوه بر انواع رستوران ها و کافه ها زیادی که گرداگرد پارک وجود دارد ولی از پیتزا سنتی این پارک یعنی سیب زمینی و تخم مرغ آب پز یا کبابی آن به همراه مخلفات آن نمیتوان گذشت.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • گزارش
  پارک آئل گلی تبریز
  توصیه شده توسط کاربر

  پارک ائل گلی در قسمت جنوب شرقی تبریز واقع شده است.احداث بنای اولیه این پارک به زمان پادشاهان آق قویونلو میرسداما در زمان صفویه توسعه یافته است.قبل از آن به عنوان آبگیر در آبیاری باغات و مزارع اطراف کاربرد داشت.بازسازی استخر در سال ۱۲۰۰ ه.ق انجام یافت.عبارت ائل گلی بعد از انقلاب به این پارک گفته شد.در واقع پیشوند شاه به معنی بزرگ و گول در زبان ترکی به معنی استخر می باشد.شاهگولی یعنی استخر بزرگ و واقعا هم همینطور است بطوریکه وسعت استخر ۵ هکتار می باشد.مجموعه باغ شاهگلی در سال ۱۳۰۹ ه.ش به گردشگاه تبدیل شد.طول هر ضلع پیاده روی در اطراف استخر حدود ۲۴۰ متر است.عمق استخر هم در گوشه های آن متفاوت و بین ۳ تا ۱۲ متر است.آب استخر از طریق شاه آرخی(نهرشاهی)از مهران رود تامین می شود.عمارت کلاه فرنگی وسط استخر محل اقامت ولیعهدان قاجار بود.این عمارت در سال ۱۳۵۰ ه.ش بازسازی گردیده و به شکل کنونی در دو طبقه ساخته شده است.
  مجموعه باغ شاهگولی تبریز در تاریخ ۸۷/۱۱/۲۷ به شماره ۲۴۷۷۴ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • Amin
  نقدها:
  گزارش
  ایل گلی تبریز
  توصیه شده توسط کاربر

  شاه گلی یا ایل گلی، یکی از گردشگاههای زیبا ی تبریز است که در 7کیلومتری مرکز شهر قراردارد. این مکان در زمان آق قويونلو ها ایجاد شده است و در زمان صفویه، گسترش پیدا کرده است.عمق دریاچه ایل گلی 12متر است و در اطراف آن رستوران و شهر بازی و فست فود های متعدد وجود دارد.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • هانا صالحی
  نقدها:
  گزارش
  ایل گولی
  توصیه شده توسط کاربر

  مردم تبریز اینجا را شاگولی به معنی حوض یا دریاچه شاه مینامند این نام در سال ۵۷به ایل گولی تغییر پیدا کرد .ایل گولی پارکی بزرگ و بسیار زیباست عمق آب دریاچه‌ اش ۱۲متر است و در آن قایق سواری میشود اطراف حوض را با گلهای زیبا تزیین میکنند مخصوصا بهار ۹۴که لاله های رنگارنگ کاشته بودند .بنای وسط حوض یک ساختمان خشتی قدیمی مربوط به آق‌قویونولهاست و درسال ۱۳۴۶ این ساختمان دو طبقه هشت ضلعی ساخته شده است و کاربری ش تالار است.محوطه اطراف و درختان سر به فلک کشیده و صدای کلاغها بسیار زیباست .لونا پارک این مجموعه یک‌ شهربازی بزرگ است و پر از هیجان .ایل گولی برای ورزش کردن هم مناسب است عده‌ی زیادی مشغول والیبال بدمینوتن و... هستند .ورودی ش پر از رستوران است با غذاهای خیلی خوب بعد از گشت و گذار چای داغ و باقلوا در کافه‌باغ هایش میچسبد .هتل پارس این مجموعه برای اقامت مناسب است ورستوران گردان دارد. کلبه های هم با نام هتل جهانگردی در کنار حوض دیده ام.ایل گولی پارکینگ بسیار بزرگی دارد #تایسیز

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • صونا رجعتی
  نقدها:
  گزارش
  پارک بزرگ تبریز
  توصیه شده توسط کاربر

  ایل گلی از پارک های بزرگ تبریز است. ایستگاه مترو و ایستگاه اتوبوس در نزدیکی آن قرار ودارد.یکی از زیبایی های ایل گلی کاشت لاله های در بهار و تابستان در اطراف استخر آن است که زیبایی این پارک را بیشتر می کند.این پارک محل مناسبی برای ورزش صبحگاهی است.روزهای گرم تابستان هم این مکان پذیرای تبریزیها و گردشگران است.
  #تایسیز

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید: