Close
رستوران

آبشار و سازه های آبی شوشتر (آسیاب های سیکا)

Shushtar Historical Hydraulic System

3048-kgomJOqlYkB4p7eeInmX.jpeg
Shushtar Historical Hydraulic System (2).jpg
Shushtar Historical Hydraulic System (1).jpg
Shushtar Historical Hydraulic System (3).jpg
Shushtar Historical Hydraulic System (4).jpg
Shushtar Historical Hydraulic System (5).jpg
Shushtar Historical Hydraulic System (6).jpg
Shushtar Historical Hydraulic System (7).jpg
Shushtar Historical Hydraulic System (8).jpg
Shushtar Historical Hydraulic System (9).jpg
Shushtar Historical Hydraulic System (10).jpg
Shushtar Historical Hydraulic System (11).jpg
Shushtar Historical Hydraulic System (12).jpg
Shushtar Historical Hydraulic System (13).jpg
Shushtar Historical Hydraulic System (14).jpg
Shushtar Historical Hydraulic System (15).jpg
Shushtar Historical Hydraulic System (16).jpg
Shushtar Historical Hydraulic System (17).jpg
Shushtar Historical Hydraulic System (18).jpg
پیشنهاد کاربران
از نقد و بررسی

سازه های آبی تاریخی شوشتر مجموعه ای به هم پیوسته از پلها، بندها، آسیاب ها، آبشارها، کانال ها و تونل های عظیم هدایت آب هستن که در ارتباط با یکدیگر کار می کنن و در دوران هخامنشیان تا ساسانیان، جهت بهره گیری بیشتر از آب ساخته شدن. در سفرنامه مادام ژان دیولافوآ باستان شناس نامدار فرانسوی از این محوطه به عنوان بزرگ ترین مجموعه صنعتی پیش از انقلاب صنعتی یاد شده است.

نوع جاذبه:
 • جاذبه طبیعت
 • اماکن دیدنی
 • آبشارها

نقد و بررسی کاربران


امتیاز این site.reviews.review.spot_type_attraction :
 • Arezou.SB
  نقدها:
  گزارش
  آبشار و آسیابهای آبی تاریخی شوشتر
  توصیه شده توسط کاربر

  یکی از شگفت انگیزترین جاذبه های شهر شوشتر، سازه های آبی این شهره، آبشارها و آسیابهای آبی شوشتر که قسمتی از این مجموعه رو تشکیل میده، بر روی رودخانه ای مصنوعی و دستکند به اسم گرگر ساخته شدن و به گفته باستانشناس فرانسوی دیولافوا، بزرگترین مجموعه صنعتی پیش از انقلاب صنعتیه، این شاهکار مهندسی مربوط به دوره هخامنشیه و در برخورد اول با ابن مجموعه شاید متوجه جزییات نشید ولی ابهت این سازه آبی کاملا شمارو تحت تاثیر قرار میده، مخصوصا وقتی متوجه میشید تمام این آبشارها در واقع تونلهای زیر زمینی و دستسازی هستند که تمام سطح شهر پراکنده اند و ارتفاع زیادی هم دارن.خروجیهای آب با شدت و سر و صدای زیادی ایجاد میکنن، متاسفانه نمیشه از آسیابها بازدید کرد، قسمتهای زیرزمینی پر از جزییات و دارای طراحی خاص هستن که نمیشه از نزدیک تماشا کرد. بر روی دریاچه وسط مجموعه مرغابیها و اردکهای روی آب مشغول شنا هستن و صحنه های جذابی رو ایجاد کردن.این آبشارها از سطح خیابان پایینتر هستن و از محله بالا و خانه تاریخی مرعشی نمای زیبایی دارن.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • Sareh soltanpour
  نقدها:
  گزارش
  سازه های آبی شوشتر
  توصیه شده توسط کاربر

  سازه‌های آبی تاریخی شوشتر مجموعه‌ای به هم پیوسته از پلها، بندها، آسیاب‌ها، آبشارها، کانال‌ها و تونل‌های عظیم هدایت آب هستند که با یکدیگر کار می‌کنند و در دوران هخامنشیان تا ساسانیان برای استفاده بیشتر از آب ساخته شده‌است. مجموعه آسیاب‌ها و آبشارهای شوشتر در مسیر «رودخانه گرگر» که خود از شاهکارهای فنی و مهندسی قدیم است، بنا شده. رود گرگر کاملاً به صورت مصنوعی و دستکند ساخته شده و در زمان اردشیر بابکان، شاهنشاه ساسانی ساخته شده.سازه های آبی شوشتر از شاهکارهای فنی و مهندسی در جهان بشمار میرود.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • امید خدایاری
  نقدها:
  گزارش
  مجموعه سازه های آبی شوشتر
  توصیه شده توسط کاربر

  مجموعه سازه های آبی شوشتر یک سیستم آبیاری پیچیده جالب و مهندسی شده مربوط به دوران هخامنشیانه که به عنوان دهمین اثر جهانی ایران در فهرست میراث یونسکو ثبت شده است.
  این مجموعه از چندین قسمت تشکیل شده :
  ۱-بند میزان
  ۲-برج کلاه فرنگی
  ۳-رودخانه دست کند گرگر
  ۴-پل بند گرگر
  ۵-مجموعه آبشارها و آسیابهای آبی
  ۶-بند برج عیار  
  ۷-نیایشگاه صابئین
  ۸-قلعه سلاسل
  ۹-بند ماهی بازان شوشتر  (بند خداآفرین)
  ۱۰-کانال داریون
  ۱۱-بند خاک
  ۱۲-پل بند شادروان
  ۱۳-پل شاه علی
  ۱۴-پل بند لشکر
  ۱۵- بند شرابدار
  ۱۶-بند دختر
  اکنون بخشی از این ساختار پیچیده باقی مانده و بیشتر گردشگرها مورد ۵ رو بازدید میکنن این قسمت با ریزش آب حاصل از پساب آسیاب‌ها، آبشارهای مصنوعی زیبایی را ایجاد کرده که به محوطه‌ای حوضچه مانند می ریزند و منظره ای زیبا را در شهر شوشتر ایجاد کرده است. هنگام بازدید از این مجموعه میتونید خونه مرعشی که در کنار این مجموعه قرار داره و ویو زیبایی به این مجموعه داره رو هم بازدید کنید.
   

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • Farivar93
  نقدها:
  گزارش
  سازه هاي آبي شوشتر
  توصیه شده توسط کاربر

  سازه هاي آبي شوشتر يكي از شاهكارهاي فني و مهندسي جهان است و شكوه معماري ايران ميباشد
  مجموعه آسيابها متشكل از ٤٦ آسياب آبي و با قدمت ساساني ميباشد كه تامين آرد و ديگر اقلام شهر را بر عهده داشته است
  آسيابهاي اين مجموعه به دو صورت شيبي و تنوره اي با بهره گيري از قدرت آب كار ميكرده است و اين مجموعه در كنار دوازده اثر ديگر به شماره ١٣١٥ به ثبت جهاني رسيده است

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • Alizad
  نقدها:
  گزارش
  یک جاذبه تاریخی ودیدنی
  توصیه شده توسط کاربر

  ششم فروردین ۹۸ بازدید ازیک مکان تاریخی بسیارجالب ودیدنی شهر شوشتر.جایی که درعکسها زیاددیده بودم ولی هیچوقت فرصتی فراهم نشده بود تاازنزدیک مشاهده کنم.خیلی دلم میخواست پسرم اینجاراببیند که خوشبختانه نوروز امسال میسر شد.هرچندکه هوابارانی بود و رودخانه هم گل آلود ولی بازهم به دیدنش می ارزید.سازه هایی که دردل خاک وسنگ خلق شده بود آن هم باامکانات ناچیز آن زمان،هدف ازساخت این سازه ها آسیاب کردن برنج وگندم بوده بااستفاده ازقدرت آب.توصیه می کنم اگر به استان خوزستان سفرکردید حتما ازاین مکان دیدن کنید.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • shahrzad
  نقدها:
  گزارش
  آبشار های زیبای شوشتر
  توصیه شده توسط کاربر

  سازه های آبی شوشتر مجموعه ا ی به هم پیوسته ازپلها، آسیب‌ها وآبشارهای عظیم، هدایت آب هستند که درارتباط با یکدیگر کارمی کنند ودردوران هخامنشیان تا ساسانیان جهت بهره گیری بیشترازآب ساخته شده اند ودیدن این جاذبه زیبا رابه شما پیشنهاد میکنم.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • S J
  نقدها:
  گزارش
  آسیاب آبی شوشتر
  توصیه شده توسط کاربر

  درشمال خوزستان شهر شوشتر آسیاب آبی شگفت انگیزی وجود دارد. این سازه از هنرهای معماری دوران هخامنشیان است که به دوران سلطنت داریوش بزرگ بر می گردد. این سازه درآن زمان کمک به مهار آب برای استفاده بیشتر و بهتر از آب برای کشاورزی می کرده و ریزش آب از سطوح مختلف آبشارهای کوچک مصنوعی ایجاد می‌کند که بسیار زیباست.بهترین زمان مسافرت به خوزستان و البته شوشتر در فصل پاییز و ماه فروردین است که گرما کمتر اذیت می‌کند. در اطراف این جاذبه رستوران و دستفروشان هستند که دیدن آنها و خرید ازآنها بسیار دلنشین است، با لهجه زیبای جنوبی و مهمان نوازی بی حدشان شما را خوشحال و راضی می‌کنند. در تعطیلات عید بسیار شلوغ و مملو از جمعیت است اما حال و هوای خوبی دارد. خوش باشید

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • خدیجه عربی
  نقدها:
  گزارش
  آبشارها و آسیابهای آبی شوشتر
  توصیه شده توسط کاربر

  مجموعه سازه های آبی شوشتر یک سیستم آبیاری پیچیده بوده که قدمتش به دوران حکومت داریوش بزرگ و سده 5 پیش از میلاد باز می گردد. از زمان هخامنشیان تا ساسانیان، مجموعه ای از پل ها، بندها، آسیاب‌ها، آبشارها، کانال‌ها و تونل‌های عظیم هدایت آب ایجاد کردند تا از آب بیشتر بهره ببرند. اهمیت این سازه ها به این دلیل است که به عنوان بزرگترین مجموعه صنعتی پیش از انقلاب صنعتی شناخته شده و یکی از آثار جهانی ایران در یونسکو است و با توجه به زمان ساخت جزء شاهکارهای فنی مهندسی به حساب می آید. در این مجموعه آبشارها و آسیاب های آبی متعدد دیده می شود که از آسیاب ها برای تهیه آرد استفاده میشده. در قسمت شمالی محوطه آثاری از کارخانه برق مستوفی که در سال 1332 ساخته شده وجود دارد. در قسمت غربی این مجموعه کارخانه یخ جولازاده دیده می شود  و اتاقک هایی به صورت چهارطاقی وجود دارد که به عنوان نمازخانه و استراحتگاه آسیابان استفاده می شده. بعدها در دوران قاجار تفرجگاهی در سیکا احداث شده که جهت استراحت و تفریح بوده. این مجموعه ، ساختاری حیرت انگیز و زیبا دارد، بعد از بازدید از این مجموعه می توانید از کوچه کنار آن به بالای این مجموعه بروید و ویویی از بالا از این مجموعه زیبا داشته باشید همچنین خانه قدیمی مرعشی در این قسمت وجود دارد که در زمان حضور ما تعطیل بود و ما به رستورانی در همان قسمت رفتیم که ویوی خوبی به آبشارها داشت.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • Mostafa
  نقدها:
  گزارش
  آسیابهای شوشتر
  توصیه شده توسط کاربر

  این تصویر مربوط به زیر زمینی هست که وقتی آب از زیر اون سنگ بزرگ که در سمت چپ ما در حال چرخش هست میگذره اون رو میچرخونه و گندم رو آرد میکنه.
  خیلی جالب و پر سروصدا بود.
  اون پیرمرد هم افتخار داد که باهاش عکس بگیرم.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • نسیم
  نقدها:
  گزارش
  آبشارای شوشتر
  توصیه شده توسط کاربر

  #تایسیز اول از همه باید بگم ک من خودم اهل شوشتر هستم و باید به همه عزیزان پیشنهاد کنم ک برای یک بارم ک شده توی فصل بهار به استان خوزستان سفر کنن و حتما ب شهر شوشتر هم سری بزنن و از این شهر تاریخی ک در هر نقطه این شهر آثاری از پادشاهان و فرمانروایی تاریخی ایران هست لذت ببرن.

  آبشار شوشتر هم یکی از پر جاذبه ترین آثار تاریخی این شهره ک در یونسکو هم ب ثبت رسیده. ابشارای زیبایی ک با فشار زیاده آب به رودخانه ای سرازیر میشن و دور تا دور اون رو کانال ها و تونل هایی در برگرفته.

  در اونجا صدای آب و طبیعت زیبا شمارو میتونه مجذوبه این آثار تاریخی ک مربوط ب دوران هخامنشیان و ساسانیان بوده بکنه.و من پیشنهاد میکنم حتما از ابشارا و جاهای دیدنی دیگه این شهر زیبا و تاریخی دیدن کنید و لذت ببرید. برای دیدن ازین اثر تاریخی من حتی میتونم موقع تاریک شدن هوارو بهتون پیشنهاد کنم ک با نور پردازی و چراغهای زیاد اونجارو بینظیر کرده.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • شکوفه.
  نقدها:
  گزارش
  آبشارهای شهرستان شوشتر
  توصیه شده توسط کاربر

  آبشارهای شهرستان شوشتر از مناظر بسیار زیبای استان خوزستان وشاهکارهای فنی مهندسی است.با استفاده از نیروی آب این آبشارها و تونلهای هدایت کننده آب ، جهت راه اندازی آسیابها استفاده میشده .

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • محمود رضایی
  نقدها:
  گزارش
  سازه های ابی شوشتر
  توصیه شده توسط کاربر

  سلام.شوشتر جایی قشنگ با جاهای دیدنی تاریخی و طبیعی.یه اسیاب ابی هم توش هنوز داره کار میکنه،علم و خلاقیت وهنر.قایق هم هست واسه گشتن تو رودخونه و دیدن این اثار از توو اب.#تایسیز

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • ویدا مهین پو
  نقدها:
  گزارش
  آبشار و سازه های آبی شوشتر
  توصیه شده توسط کاربر

  ‌هر بار که به تاریخ کهن سرزمینم رجوع میکنم همیشه موردی هست که مرا به تحسین وا دارد. گاهی سازه ای پر هیبت مثل تخت جمشید، گاهی تنها یک نقش برجسته و حالا سازه های باستانی شوشتر‌.

  این سازه باستانی همراه با ۱۵ اثر تاریخی مرتبط در شوشتر تحت نام "سازه های آبی تاریخی شوشتر" در فهرست جهانی یونسکو ثبت شده اند.‌‌

  اما چرا بازدید از آنها مهم است؟!
  ۱- قدمت کهن این آسیاب ها آن را جزو گنجینه های ارزشمند کشورمان قرار داده چراکه متعلق به زمان ساسانیان است.

  ۲-معروف به موزه زنده صنعت آب ایران است و در دنیا کم نظیر‌‌

  ۳- روی رود دستکند گرگر احداث شده است. دستکند بودن رود در آن زمان و با آن امکانات بسیار کار بزرگی است. به دستور داریوش کبیر این رود جهت رونق کشاورزی احداث شد و در حقیقت شاخه ای از کارون است.

  ۴- مجاور با بافت تاریخی شهر شوشتر است.

  این جاذبه در خود شهر قرار دارد و سهل الوصول است. حدود یک ساعت را برای بازدید پیشنهاد میکنم. همچنین توصیه میکنم بعد از بازدید از آسیاب ها و آبشارهای سرازیر از تونل های آن، از کوچه کناری این مجموعه بالا رفته تا به خانه مرعشی برسید.

  این خانه تاریخی درست بالای سر آبشارهاست و نمای فوق العاده ای از این مجموعه را میتوانید از آنجا ببینید. همچنین در قسمت های زیر آسیاب ها معمولا غرفه ای قرار دارد که پیرمردی سالهاست به کار بافتن مشغول است. پای صحبتهایش که بنشینید به خوبی پذیرای هم صحبتی تان خواهد بود.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید: