Close
رستوران

مدرسه ضیائیه (زندان اسکندر)

Alexander's Prison

3082-zqcgUNUZcqeUkSRO2QeA.jpeg
Alexander's Prison (1).jpg
Alexander's Prison (2).jpg
Alexander's Prison (3).jpg
Alexander's Prison (4).jpg
Alexander's Prison (5).jpg
Alexander's Prison (6).jpg
Alexander's Prison (7).jpg
Alexander's Prison (8).jpg
Alexander's Prison (9).jpg
Alexander's Prison (10).jpg
Alexander's Prison (11).jpg
Alexander's Prison (12).jpg
Alexander's Prison (13).jpg
Alexander's Prison (14).jpg
Alexander's Prison (16).jpg
Alexander's Prison (15).jpg
Alexander's Prison (17).jpg
پیشنهاد کاربران
از نقد و بررسی

مدرسه ضیائیه که به زندان اسکندر هم معروفه در سال ۶۳۱ هجری قمری توسط ضیاءالدین حسین رضی بنا و در سال ۷۰۵ هجری قمری توسط پسرانش مجدالدین حسن و شرف الدین علی تکمیل شده. مدرسه ضیائیه بیش از هفتصد سال پیش محل تدریس بوده و بزرگان و علماء در این محل به بحث و بررسی می پرداختند. گنبد این بنا تماما از خشت خام ساخته شده، دارای تزئینات و آرایش گچبری نقاشی با آبرنگ طلایی و لاجوردی بوده که در حال حاضر قسمت هایی از آن بر روی گچ سفید باقی مونده. در مورد این بنا روایت های متفاوتی وجود داره که قدمت ساختش رو به زمان حمله اسکندر مقدونی به ایران نسبت می ده. دلایل شهرت این مدرسه به زندان اسکندر اینه که علاوه بر دور افتادگیش از شهر یزد و مراکز پر رفت و آمد آن، یکسری از افرادی که اسکندر تبعید کرده بود رو هم به اونجا برده بودند.

نوع جاذبه:
 • میراث فرهنگی

نقد و بررسی کاربران


امتیاز این جاذبه :
 • Shamim
  نقدها:
  گزارش

  جایی که تا ساعت ۱۰شب برای بازدید بازه. یه ساختمون تو در تو کهوقتی واردش میشین فک می‌کنین با یه نگاه تمومه اما از یه دالون به یه دالون دیگه می‌رسینو حجره‌هایی که تو این دالونا صنایع دستی میفروشن و هنرمندایی که دارن نقاشی میکشن و کارشونو انجام میدن.بیشتر از خود زندان دیدن این صحنه‌ها قشنگه.چون تو زندان جز دیدن چنتا سنگ قبر که حتی دلم نیومد عکس بگیرم ازشو یه زیرزمین خیلی خیلی بلند چیز دیگه‌ای نیست. به نظر من جای دیدنیه خاصی نبود واقعا. تنها چیزی که اونجا دوس داشتم همون حجره‌های کوچیک بود که زنده و شاد میکرد محیط سوت و کور این بنا رو.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • طلوع کوچک
  نقدها:
  گزارش

  در محله فهادان یزد، در مجاورت بقعه دوازده امامی این مکان قرار داره، مکانی که به نام مدرسه ضیائیه یا همان زندان اسکندر در حدود ۸ قرن پیش ساخته شده، برای ورود به این مکان از باجه باید بلیتی به مبلغ ۲۵۰۰ تومان تهیه کنید و در هنگام ورود نخلی در وسط حیاط، و چاهی عمیق خواهید دید.
  این زندان اتاقهای بیشماری داره که در حال حاضر صنایع دستی در این اتاقها جهت فروش عرضه میشه!!!!
  علت اینکه چرا به اینجا زندان میگفتند و آیا در چاه و سردابه اونجا شکنجه کردن صورت میگرفته و یا اینکه واقعا زندان بوده مشخص نیست.
  به نظرم اگر این مکان مرمت میشد خیلی بیشتر ارزش دیدن داشت و در حال حاضر چیز خاصی برای دیدن نداره!
  #زندان_اسکندر #یزد #سفرباطلوع

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • فاطمه خرقه پوش
  نقدها:
  گزارش
  #مدرسه_ضیائیه#زندان_اسکندر
  توصیه شده توسط کاربر

  #مدرسه_ضیائیه و یا همان #زندان_اسکندر در محله فهادان که یکی از محله های قدیمی در بافت قدیم #شهر_یزد میباشد و در مجاورت بقعه دوازده امامی و روبه روی هتل فهادان قرار دارد.
  این بنا در سال 831 هجری و توسط عارف ضیاالدین حسین رضی بنا شده و بعد ها توسط پسرانش تکمیل شده است که دارار معماری به سبک آذری میباشد.
  بخش های مختلفی را این مدرسه همانند: چاهی با قطر چهار متر در وسط حیاط، سردابی به عمق 7 متر، گنبد به ارتفاع 20 متر که دارای تزئیناتی با آبرنگ طلایی و لاجوردی و اتاق های بسیاری دارا میباشد.
  دلیل نامیده شده این مکان هم به زندان اسکندر بنا به روایتی این میباشد که میگویند در زمان حمله اسکندر مقدونی به ایران در این بنایی احداث شده که از آن به عنوان زندان استفاده میشده که بعد ها تغییر کاربری داده است.
  در زمان ورود به مدرسه باید مبلغ 2.500 تومان به ازای هر نفر بلیط تهیه فرمایید و بعد وارد محوطه میشوید ،مدرسه فضای بزرگ و زیبایی دارد که نخلی را هم در وسط حیاط مدرسه میبینید و همینطور هم اتاق های بسیار زیادی که هر یک در حال حاضر به عنوان موزه و یا عرضه محصولات سنتی و صنایع دستی به کار گرفته شده اند.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • خدیجه عربی
  نقدها:
  گزارش
  تاریخی مبهم
  توصیه شده توسط کاربر

  ساخت بنای زندان اسکندر یزد در قرن هفتم هجری توسط شخصی به نام ضیاء الدین حسی رضی شروع شد و ساخت آن حدود ۷۴ سال طول کشید. این بنا در یکی از قدیمی ترین مناطق شهر یزد یعنی منطقه ی فهادان و در میدان امام، کوچه رختشوی خانه قرار دارد. از آنجا که زندان اسکندر یزد در یک محله ی قدیمی این شهر است، به جاذبه های گردشگری دیگری مثل بقعه ی دوازده امام هم بسیار نزدیک است. بعد از اینکه اسکندر به ایران حمله کرد، در مسیر شهر ری که امروزه یزد است، زندانی ساخت و نام آن را کثه گذاشت و وجود این زندان را می توان اینگونه توجیح کرد که او، مخالفان خود را در این زندان نگه می داشته است. اما تغییر نام کثه به زندان اسکندر می تواند به دلیل خوف و هراسی باشد که مردم آن دوران از اسکندر داشته اند. به نظر می رسد که این زندان، اولین بنایی بوده که در یزد به دستور اسکندر ساخته شده بوده است. از آنجا که شهر یزد در دوران فرمانروایی آل مظفر از نظر علمی و فرهنگی به اوج رسید، به دارالعلم معروف شد و مدرسه ضیائیه هم در همین دوران بود. زندان اسکندر و یا همان مدرسه ضیائیه، معماری ساده اما در عین حال زیبایی دارد. در ساخت این بنا فقط و فقط از خشت خام استفاده شده است و خبری از کاشیکاری های تزیینی آنچنانی نیست. احتمال ها و حدس های زیادی در مورد مدرسه ضیائیه وجود دارد که یکی از قوی ترین آن ها این است که بنایی که حالا می بینیم، به یکی از خانه های خاندان رضی بر می گردد. این بنا، بعد از پیروزی انقلاب اسلامی به خاطر خرابی هایی که در آن ایجاد شده بود، آسیب های زیادی دید و به همین دلیل دوباره با خشت مرمت شد تا شکل اولیه اش را از دست ندهد  و با شماره‌ی ۷۷۰ در فهرست آثار ملی کشور توسط سازمان میراث فرهنگی به ثبت رسید.در حال حاضر هر کدام از اتاقهای اطراف حیاط به هنری اختصاص داده شده بود و هنرمندان در حالی که در همان جا کار می کردند آثار خود را در معرض فروش قرار داده بودند . نقاشی در سبکهای مختلف، تابلوهایی با شیشه و کاشی و.. از جمله این آثار بودند که دیدن این آثار زیبا و خرید از آنها خالی از لطف نبود

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • تینا گوهری
  نقدها:
  گزارش
  مدرسه ای به قدمت هشت قرن
  توصیه شده توسط کاربر

  این مدرسه که به زندان اسکندر نیز مشهور است از نظر محققان شباهتی به زندان ندارد ولی با این حال همچنان روایت هایی از داشتن کاربری زندان در مورد این بنا گفته میشه، موقع بازدید از این بنا از زبان چندین گردشگر شنیدم که حافظ در مورد زندان اسکندر بیتی سروده که بعد سرچ کردم پیداش کردم و اون بیت اینه
  دلم از وحشت زندان اسکندر بگرفت
  رخت بربندم و زی ملک سلیمان برم
  اما با این حال من هم اینجارو شباهتی به زندان ندیدم.
  ارتفاع گنبد بنا به ۱۸ متر میرسه و برای تزییناتش از کاشی استفاده نشده ولی دارای گچبری های زیبا با رنگ طلایی و آبیست.
  در عکس سوم میتونید اتاق بادگیر رو ببینید که از ویژگی های بینظیر شهر یزد هست و کافیه واردش بشید تا از نسیم خنک آن در این شهر کویری لذت ببرید.
  من از آثار تاریخی واقعا لذت میبرم و برام فرقی نمیکنه که اون بنا با خشت خام ساخته شده باشه یا برای ساختش از مرغوبترین مصالح و تزیینات استفاده شده باشه فقط کافیه داستانی پشتش باشه و هنرمندی که تمام احساسش رو در لابه لای ساخت اون بنا گذاشته باشه تا در لحظاتی که در اونجاهستم در اون بنا غرق بشم، بنابراین بازدید از اینجا رو پیشنهاد میکنم

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • Nedajrg
  نقدها:
  گزارش
  زندان اسكندر
  توصیه شده توسط کاربر

  زندان اسکندر یا مدرسه ضیائیه:
  مدرسه ای که در سال 831 توسط ضیاالدین رضی ساخته شد. در حیاط این مدرسه چاهی به قطر 4 متر و عمق 7 متر وجود دارد که به سردابی راه دارد که میگویند در گذشته و زمان حمله اسکندر از آن به عنوان زندان استفاده می کردند. این ساختمان خانه مدرسه است و متاسفانه گچ کاری گنبد آن طی سالیان متمادی تخریب شده و نیازمند ترمیم و بازسازی است.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • S.khezri
  نقدها:
  گزارش
  مدرسه ضيائيه (زندان اسكندر) يزد
  توصیه شده توسط کاربر

  زندان اسكندر يا مدرسه ضيائيه با قدمتي بيش از ٨ قرن در محله فهادان يزد در كنار بقعه دوازده امام قرار دارد.اين بنا داراي معماري ساده اما زيبا هست كه از خشت خام ساخته شده است.

  در زمان حمله اسكندر مقدوني به ايران از اين بنا به عنوان تبعيدگاه استفاده ميشد و بعدها به عنوان مدرسه استفاده شده است. از بخش هاي مختلفي كه در اين بنا وجود دارد ميتوان به وجود چاهي در وسط حياط اشاره كرد كه در نهايت به سردابي با عمق ٥ متر ختم مي شود.

  در داخل محوطه زندان هم فروشگاه هايي براي فروش منسوجات و پارچه هاي ترمه و شال و روسري هاي ابريشمي هست. در كل معماري اين بنا در عين سادگي واقعا زيباست و بازديد از اون حس خوبي داره.اگه به بناهاي تاريخي علاقه داريد مطمئنا از اين بنا هم خوشتون مياد. #تايسيز

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • سمیرا
  نقدها:
  گزارش

  هیچ چیزی برای جلب توجه کردن و جالب بودن نداره اصلا چیز خاصی نیست یه اتاق زیرزمینیه خالیه فقط و بس من که راضی نبودم

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • نادر مزرعه شادی

  این سرو در شهر ابرکوه و در فاصله کمی از خانه آقازاده قرار دارد. این سرو عمر زیادی دارد و...

 • نادر مزرعه شادی

  به ابرکوه که برسید به راحتی می‌توانید به این خانه برسید. اینجا همان خانه ای است که نقش بادگیر آن...