Close
رستوران

کاخ آپادانا شوش

Shush Apadana Castle

4664-hrKvDv2NI2bb6dMMbYIZ.jpeg
Apadana Castle Shush (2).jpg
Apadana Castle Shush (1).jpg
Apadana Castle Shush (3).jpg
Apadana Castle Shush (4).jpg
Apadana Castle Shush (5).jpg
Apadana Castle Shush (6).jpg
Apadana Castle Shush (7).jpg
پیشنهاد کاربران
از نقد و بررسی

نوع جاذبه:
 • بناهای باستانی

نقد و بررسی کاربران


امتیاز این جاذبه :
 • مریم رجایی
  نقدها:
  گزارش
  کاخ بزرگ آپادانا
  توصیه شده توسط کاربر

  شوش یکی از پایتختهای مهم هخامنشیان بوده است و وجود یک کاخ باستانی در ان امری بدیهی است. کاخ اپادانا در قرن ششم پیش از میلاد به دستور داریوش بزرگ بر روی بقایای عیلامی بنا شده است. دیوارها از خشت با بنای اجری و ستونها از سنگ بوده است. کاخ شامل تالار اصلی، دروازه، کاخ پذیرایی و سه حیاط مرکزی است. زیباترین اثار بدست امده از این کاخ اجرهای لعابدار منقوش با طرح سربازها و شیربالدار است که اصل این آثار در موزه لوور نگهداری میشود. محوطه این کاخ بسیار بزرگ است و به جز تعدادی پایه ستون و دیوار چیزی از ان باقی نمانده است. همچنین بحشی از یک سرستون هم در محوطه دیده میشود. حتما این محل را با یک لیدر بازدید کنید و همراهی با یک لیدر اگاه میتواند بازدید بسیار جذابی را برای شما فراهم کند. بلیت ورودی این کاخ 5هزار تومان است.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • SHeyma
  نقدها:
  گزارش
  کاخ آپادانا شوش
  توصیه شده توسط کاربر

  کاخ آپادانادر زمان داریوش در حدود سال‌های ۵۱۵ تا ۵۲۱ پیش از میلاد بنا شد. دیوارهای این کاخ از خشت با نمای آجری و ستون‌های آن از سنگ است. دیوارهای داخلی آن با آجر لعاب‌دار پوشیده شده‌بود و دارای نقش‌های سربازان گارد جاویدان، شیر بالدار و گل نیلوفر آبی بوده‌است.سرانجام این کاخ مانند سایر کاخ‌های هخامنشی در زمان حملهٔ اسکندر به کلی ویران شد.در سال 1259 هجری شمسی یک گروه از باستان شناسان فرانسوی این کاخ را از دل خاک بیرون کشیدند و ستون‌ها و سر ستون‌های کاخ را با اره بریدند و به فرانسه منتقل کردند و در شوش، فقط چند زیرستون وجود دارد و کاخ به شکل سابقش وجود ندارد. بیش‌تر اشیا خارج شده، در موزه لوور نگهداری می‌شوند.#گلفام_سفر

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • Ehsantrips
  نقدها:
  گزارش
  کاخ داریوش در شوش
  توصیه شده توسط کاربر

  همانطور که می دانیم شوش پایتخت زمستانی هخامنشیان و یکی از شهرهای مهم ایران باستان بود. بنابراین در محوطه باستانی شوش، بقایای برخی از آثار باستانی دوره هخامنشی برجای مانده که یکی از آنها کاخ آپادانا است. اینکه چرا روی نقشه از آن با عنوان قلعه نام برده شده برای من عجیب است!
  آپادانا به دستور داریوش هخامنشی بنا و مقر اصلی حکومت وی بود. البته بعد از داریوش، کاخ آپادانا مورد استفاده پادشاهان دیگری همچون خشایارشا و اردشیر یکم نیز بود. طبق تخمین باستان‌شناسان، این کاخ حدود ۵۰۰ سال قبل از میلاد بنا می شود و در نهایت در حمله اسکندر نابود و سال ها زیر خاک بوده تا حدود ۸۰ سال پیش که در حفاری های محوطه باستانی شوش، از زیر خاک بیرون می آید. البته بسیاری از آثار باقیمانده کاخ از جمله سرستون ها توسط فرانسوی ها به موزه لوور منتقل شد و داستان معروف زدن پتک بر گاو سنگی کشف شده و نابود کردن آن در این محوطه اتفاق افتاده است!
  کاخ روی محوطه ای بنا شده که از زمبن اطرافش بلندتر و دارای دو بخش مسکونی و تشریفاتی بوده است. در حال حاضر فقط تعدادی سرستون، پایه ستون و چند کتیبه از این کاخ در شوش باقی مانده است. این کاخ در زیرمجموعه شهر باستانی شوش در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • خدیجه عربی
  نقدها:
  گزارش
  آپادانا
  توصیه شده توسط کاربر

  شوش یکی از قدیمی ترین سکونت گاههای بشر بوده  و آثار باستانی زیادی از دوران مختلف در این منطقه دیده میشه یکی از مهمترین این آثار کاخ آپادانای شوش هست که در کنار قلعه شوش قرار دارد . این عمارت متعلق به دوره هخامنشیانه و به دستور داریوش بر روی باقیمانده عمارتهای عیلامی ساخته شده و به نظر میاد به عنوان اقامتگاه یا قصر زمستانی برای پادشاهان هخامنشی بوده. در این مجموعه تاریخی کاخ آپادانا، هدیش ، کاخ شایور، دروازه شرقی ، روستای هخامنشی و شهر پانزدهم قرار داره. به نظر میاد با توجه به اسم آپادانا این بنا از تالارهایی با ستونهای زیاد تشکیل شده که شامل حرم سرا ، دروازه ، کاخ پذیرایی و... بوده و با آجرهایی نقش دار تزیین شده بودند. اما شما اگر به این محوطه تاریخی برید چیزی از این شکوه و عظمت باقی نمانده و شما مجموعه وسیعی رو میبینید که در بعضی قسمتها زیر ستونهای باقیمانده و یا تکه سنگهایی که روی هم ریخته شده  وجود داره . قسمتهای مختلف جدا شده و توضیحاتی در مورد عمارتی که در گذشته وجود داشته نوشته شده و شما باید تصور کنید که این مکان در گذشته به چه شکل بوده. در زمان کشف و حفاری این مجموعه ارزشمند به دست فرانسویها خیلی از سرستونها و دیوارنگاره هایی که  کشف شد به موزه لور برده شده. البته در خود موزه شوش هم تکه هایی از این آثار نگهداری میشه. این مجموعه ثبت جهانی شده و ورودی آن در زمان حضور ما 3000 تومن بود

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • ساره سلطانپور
  نقدها:
  گزارش
  کاخ آپادانا
  توصیه شده توسط کاربر

  کاخ آپادانای شوش به دستور داریوش بزرگ هخامنشی حدود سالهای ۵۱۵-۵۲۱ قبل از میلاد روی اثار و بقایای عیلامی ساخته شده وقصر زمستانی پادشاهان هخامنشی بوده است.این کاخ در حفاری سالهای ۱۳۱۱ تا۱۳۱۴ از زیر خاک بیرون آورده شد. کاخ شامل تالار بار عام، حرمسرا،دروازه ،کاخ پذیرایی ،۱۱۰ اتاق و تالار و سه حیاط مرکزی است.دیوارهای داخلی از آجر لعابدار با نقشهای سپاه جاویدان، شیر بالدار و نیلوفر آبی تزیین شده بود.دیوار ها از خشت و آجر و ستونهای کاخ از سنگ است. در گوشه ای از بیرون کاخ تعدادی سر ستون و پایه ستون سنگی برای بازدید قرار داده اند و مابقی آثار را به موزه لوور منتقل نموده اند.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید: