Close
رستوران

آرامگاه دانیال نبی

Tomp Of Daniel

4669-PFQG7uFTVsN9W1jyV6ek.jpeg
پیشنهاد کاربران
از نقد و بررسی

نوع جاذبه:
 • میراث فرهنگی

نقد و بررسی کاربران


امتیاز این جاذبه :
 • Ehsantrips
  نقدها:
  گزارش
  متفاوت ترین آرامگاه مذهبی ایران
  توصیه شده توسط کاربر

  آرامگاه دانیال نبی که از معماری جالب و منحصربفردی برخوردار است نماد شهر شوش است که در کنار رودخانه شاور که از وسط شهر شوش می گذرد، قرار دارد. در میان تمام بناهای مذهبی ایران، این آرامگاه بسیار متفاوت تر از آرامگاه های دیگر است شکل و طراحی جالب آن باعث کنجکاوی و جلب توجه هر بیننده ای می شود. گنبد مخروطی آرامگاه از همه جای شهر شوش دیده می شود و بلندترین بنای این شهر تاریخی و کهن محسوب میشه. معماری گنبد الگوگرفته از چغازنبیل شوش است و البته به عقیده برخی نیز شبیه درخت خرماست. گنبد مخروطی دارای ۲۵ طبقه است که ارتفاعش حدود ۲۰ متر می شود و منسوب به دوره سلجوقی است.
  بنای فعلی آرامگاه (به‌جز گنبد) مربوط به دوره قاجار و سال ۱۲۴۹ شمسی است که پس از تخریب مقبره قبلی در اثر سیل، این بنای جدید ساخته میشه. مجموعه آرامگاه شامل سردر، حیاط، ورودی مقبره، دو مناره و گنبد مخروطی است.
  در مورد حضرت دانیال نیز اطلاعاتی که داریم این است که وی از پیامبران بنی اسرائیل بود که در قرن هفتم قبل از میلاد (یا به عقیده برخی مورخان در دوره پادشاهی کوروش هخامنشی) در سرزمین بابل می زیسته و سپس به شوش مهاجرت می کند.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • Arezou.SB
  نقدها:
  گزارش
  آرامگاه دانیال نبی، پیامبر باران
  توصیه شده توسط کاربر

  دانیال نبی از پیامبران یهود است که در دوره ای همراه قوم خود از بابِل به ایران مهاجرت میکند و باقی زندگی خود را تا زمان مرگ در شهر شوش میگذراند. ورودی آرامگاه از کنار بازار قدیم شوش است بعد از عبور از ورودی داخل یک حیاط که حوض آبی در وسط دارد میشویم در روبرو گنبدی بلند وسفید رنگ میبینیم. گنبد آرامگاه جزء معدود گنبدهای سبک اورچین (مطبق) هست و سبک معماری معبد چغازنبیل را به یاد می آورد که البته در دوره سلجوقی ساخته شده، دو مناره هم در دوطرف نمایانگر ورودی صحن آرامگاه است. این آرامگاه در کنار رود شاپور و در محوطه تاریخی شوش است. دانیال نبی به پیامبر باران معروف بوده و تا قبل از ورود اسلام مردم شهر جسد مومیای او را برای درخواست نزول باران از آرامگاه بیرون میاوردند. پس از اسلام مالک اشتر به دستور حضرت علی (ع) جسد اورا غسل و به سبک اسلامی تدفین میکند. آرامگاه دانیال نبی در فهرست آثار ملی ثبت شده و زائران زیادی به اینجاا مراجعه میکنند.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • خدیجه عربی
  نقدها:
  گزارش
  دانیال نبی
  توصیه شده توسط کاربر

  دانیال نبی از پیامبران بنی اسراییل است که در زمان کوروش از بابل به شوش مهاجرت می کند و پس از مرگ جسد مومیایی او در همین شهر دفن می شود . البته در مورد محل دفن پیامبران بنی اسراییل حرفهای متفاوتی زده می شود مثلا گفته شده که دانیال نبی در مکانهای دیگری مانند عراق یا مصر یا سمرقند دفن شده . اما آرامگاهی که در شهر شوش قرار دارد منتسب به این پیامبر است. این مقبره بعد از سیلی که مقبره قدیمی را ویران کرد ساخته شده که گنبدی اورچین با 25 طبقه دارد که به نظر از معماری چغازنبیل یا ساقه درخت خرما الهام گرفته شده. با توجه به اینکه شهر شوش ساختمانهای بلندی ندارد از تمام نقاط شهر می توان این گنبد زیبا را مشاهده کرد همچنین دو مناره هم در اطراف گنبد وجود دارد. اگرچه این آرامگاه پیامبر یهودیان است اما در بین مسلمانان هم محبوبیت خود را دارد و کسانی که  به آنجا آمده بودند همان اعمالی که در امامزاده ها انجام می گرفت در این مکان به جا می آوردند. همچنین در ورودی چادر برای خانمها گذاشته شده بود. آرامگاه دانیال نبی در نزدیکی قلعه و موزه و  کاخ آپادانا قرار دارد.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • Sareh soltanpour
  نقدها:
  گزارش
  آرامگاه دانیال نبی
  توصیه شده توسط کاربر

  آرامگاه دانیال نبی مربوط به هزاره ۴ تا ۱ - دوران‌های تاریخی پیش از اسلام است و در خیابان امام خمینی شهر شوش واقع شده. گنبد آرامگاه، اورچین و دوپوسته دارای ۲۵ طبقه مضرس است.  ارتفاع گنبد نیز در حدود ۲۰ متر و قطر آن در حدود ۵ متر است. گنبد مقبره در دوره سلجوقی ساخته شده اما به زیگورات چغازنبیل بی شباهت نیست.این گنبد از دور و از تمام نقاط شهر دیده میشود.ورودی آرامگاه دانیال نبی از شرق است که دو مناره به ارتفاع حدود ۱۰ متر در دو طرف آن قرار دارد. تاریخی که بر روی مناره حک شده ۱۳۳۰ ه ق است

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • شکوفه.
  نقدها:
  گزارش
  آرامگاه دانیال نبی درشوش
  توصیه شده توسط کاربر

  آرامگاه دانیال نبی در شهر شوش که از شهرهای تاریخی استان خوزستان است قرار دارد.این آرامگاه جنب رودخانه شاوور و درفاصله نزدیکی از قلعه بسیار قدیمی و معروف شوش قرار گرفته است.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید: