Close
رستوران

پارک ملی لار (دشت لار)

Lar National Park (Lar Plain)

6953-fRoqwH5e7zWdrQIWMy8p.jpeg
منطقه حفاظت شده لار (1).jpg
منطقه حفاظت شده لار (1).jfif
منطقه حفاظت شده لار (2).jpg
پیشنهاد کاربران
از نقد و بررسی

این دره در۷۰ کیلومتری شمال شرقی تهران واقع شده و از قسمت شمال به کوه های نور، از غرب به خاتون بارگاه و گرمابدر، از قسمت جنوب به لواسانات و از قسمت شرق به کوه دماوند و پلور محدود می شود. راه های اصلی ورود به منطقه از مسیر جاده تهران ـ آمل (هراز) پس از ورود به پلور از طریق سه راهی لار به پست ورودی محیط بانی دلیچای می رسد و از طریق جاجرود یا گلندوک می توان وارد جاده سد لتیان شد. پس از گذشتن از گردنه ایرا به پست محیط بانی قوش خانه و سپس کمر دشت رسید. همچنین جاده رودهن به ایرا نیز به ورودی قوش خانه منتهی می شود. به دلیل کوه ها و ارتفاعات فراوان اطراف این منطقه و وضعیت جوی نامتغیر از ناحیه خزر بارندگی و نزولات جوی را در این منطقه شاهد هستیم که عمدتا به صورت برف مشاهده می شود. منطقه حفاظت شده لار دارای دو اکوسیستم کوهستانی و آبی است. این منطقه دارای انواع گونه های گیاهی و جانوری است که در این میان ماهی قزل آلای خالدار که از نادرترین گونه های آبزی جهان است بر اهمیت این پارک افزوده است. این پارک دارای چشم اندازهای بسیار زیبایی است. چشمه ها و رودخانه های پرآب زیستگاه های امن در دوسوی این دره زیبا طراوت و جذابیت آنرا دوچندان کرده. دشت لار بزرگترین دره ایرانه که در ۷۰ کیلومتری شرق جاده هراز قرار داره و به دلیل وجود چشمه های متعدد یه سرزمین هزار چشمه هم معروفه. وسعت این منطقه ۲۸ هکتاره و دریاچه موجود در این منطقه با اجازه سازمان حفاظت محیط زیست می تونه محل مناسبی برای شنا و ماهیگیری باشه. البته این مکان بهترین موقعیت برای عکاسی از دماوندو منطقه اطرافه.

نوع جاذبه:
 • پارک ملی

نقد و بررسی کاربران


امتیاز این جاذبه :
 • کاربر لست سکند Maryam_aram63
  نقدها:
  گزارش
  دشت لار
  توصیه شده توسط کاربر

  در کوهپایه بلند ترین قله ایران دماوند دشتی بکر وجود دارد که به نام پارک ملی لار معروف است.این دشت زیبا درفاصله ۷۰ کیلومتری شرق تهران ودر دامنه کوههای البرز جا گرفته وبرای رسیدن به این دشت زیبا وبکر باید راهی پلور وجاده رینه شوید.این دشت زیبا در فصل بهار وتابستان پیراهن گلداری از شقایق های سرخ وآلاله ها وراعی های زرد وگلهای بنفشه و...به تن میکنه.از میان این گلهای زیبا رودهایی میگذردکه گرمای تابستون رو با خنکای دلچسبی از تنتان می رباید.یکی از دلایلی که به دشت لار معروف است وجود شقایق های سرخ رنگ آن است برای تماشای این دشت زیبا از اواسط بهار تا اواسط تابستان این دشت پراز گلهای زیباست چون این منطقه حفاظت شده است از ۱۵ شهریور تا ۱۵ خرداد سال بعد ورود وسایل موتوری به این دشت ممنون هست وباید خوردو خودتون رو جلوی محیط بانی پارک کنید وادامه مسیر رو پیاده روی کنید که حدود ۲ کیلومتر باید پیاده برید تا برسید به دشت ، برای دیدن این طبیعت بکرو دست نخورده ارزش چند کیلومتر پیاده روی رو داره ، به خاطر نزدیک بودن دشت به کوه دماوند ویوی چشم نوازی از کوه دماوند رو میتونید ببینید و از دیدنش لذت ببرید.از قشنگیای دشت خیلی گفتم یکم هم از ضعفای دشت بگم یکی به هیچ عنوان سرویس بهداشتی تو دشت وجود نداره دوم اینکه تو دشت شما هیچ درختی نمی بینید و به خاطر اینکه آفتاب اذیتتون نکنه حتما چادر ببرید سوم اینکه شنا کردن ممنون هستش چهارم اینکه به هیچ عنوان شما نمیتونید شب رو تو دشت بمونید چون منطقه حفاظت شده هستش محیط بانها اجازه نمیدن.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • کاربر لست سکند هادی انصاری
  نقدها:
  گزارش
  دشت لار ، بهشت حفاظت شده ایران
  توصیه شده توسط کاربر

  دشت لار پهنه بسیار وسیعی از بستر رودخانه لار است که از ارتفاعات البرز میانی سرچشمه گرفته و نهایتا به دریاچه پشت سد لار می ریزد . بعد از سد لار ، این رودخانه به رود هراز می پیوندد تا راهی دریای مازندران شود .
  دشت لار که در دره ای بسار پهن و سرسبز و زیبا قرار دارد قطعه ای از بهشت است که خوشبختانه به علت آنکه یک منطقه محافظت شده و پارک ملی اعلام شده و مسیر دسترسی به آن بویژه در قسمت های شمالی رود لار مشکل است بسیار بکر و تماشایی باقی مانده است.
  مسیر ورود به دشت لار از سمت شهرک پلور در میانه جاده هراز است. مسیر دیگر ورود به دشت لار از سمت روستای گرمابدر در شمال منطقه اوشون فشم تهران است که سپس از طریق گردنه خاتون بارگاه و گردنه یونزا می توان به صورت پیمایش پیاده وارد مناطق شمالی دشت لار گردید و از زیبایی های شگفت انگیز و دشت های پرگل این ناحیه بویژه در فصل بهار لذت برد.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • کاربر لست سکند کریم شقاقی
  نقدها:
  گزارش
  دماوند سرافراز
  توصیه شده توسط کاربر

  از تهران به سمت آمل که پیش می ریم ، پس از گذر از گردنه امامزاده هلشم به روستای پلور می رسیم .در ادامه وارد روستای پلور شده از طریق جاده فرعیپس از طی حدود دو کیلومتر به دو راهی می رسیم که یکی به بخش دامنه دماوند شرقی دماوند ( روستای رینه) دیگری به دامنه جنوبی دماود (دشت لار ) برویم.کوهنوردان و طبیعت گردان معمولا جهت صعود به قله و مشاهده کوه دماوند از مسیر روستای رینه تردد می کنند. طبیعت بی نظیر و هوای فوق العاده و سرشار از اکسیژن و وجود گلهای فراوان از جمله شقایق در اواخر بهار زیبایی خاصی در منطقه به وجود می آورد.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید: