Close
رستوران

کوه بیستون

Mount Bisotoun

Mount Behistun (1).jpg
Mount Behistun (1).jpeg
Mount Behistun (3).jpg
Mount Behistun (4).jpg
Mount Behistun (5).jpg
Mount Behistun (7).jpg
Mount Behistun (8).jpg
پیشنهاد کاربران
از نقد و بررسی

کوه بیستون قلل کوهستان پرآو کوهی در نزدیکی شهر بیستون و ۳۲ کیلومتری شرقی شهر کرمانشاه، در شهرستان هرسین واقع شده و سنگ‌نبشته‌ی بیستون بر روی آن قرار دارد. این سنگ‌نبشته که به فرمان داریوش بزرگ بر روی کوه به سه خط میخی اکدی، عیلامی و پارسی باستان نوشته شده مهم‌ترین اثر تاریخی به جا مانده در کوه بیستون است. 

نوع جاذبه:
 • کوهستان

نقد و بررسی کاربران


امتیاز این جاذبه :
 • کاربر لست سکند Shilan
  نقدها:
  گزارش
  کوه بیستون
  توصیه شده توسط کاربر

  یکی از معتبرترین آثار باستانی جهان محوطه
  تاریخی و مقدس بیستون است که در طول پنج کیلومتر و عرض ۳ کیلومتر در شرق استان کرمانشاه قرار دارد.
  مقدس بودن این مکان به خاطر آب زلالی(مظهر پاکی)است که از دل کوه بیستون به بیرون روان است.در تاریخ ۷ مهر ۱۳۸۱ این مجموعه در آثار ملی ایران به ثبت رسید.واژه بیستون در سده نخستین اسلام بهستون ،بهیستان و بعدها در زبان محاوره ی بی ستون (بدون ستون)که فاقد اعتبار است نامیده شد.آثار بسیار ارزشمندی همچون غار شکارچیان ،تپه نادری، سراب بیستون ،بقایای گورستان قدیمی، بقایای از کاروانسرای ایلخانی،مجسمه هرکول وجود دارد.
  بلیط ورودی این مجموعه ۴ هزار تومان میباشد و از ساعت ۹ صبح تا ۵ بعداظهر امکان بازدید است.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • کاربر لست سکند غزاله آشتیانی
  نقدها:
  گزارش
  کوه بیستون
  توصیه شده توسط کاربر

  در بیست و پنج کیلومتری شمال شرقی شهر کرمانشاه محوطه بیستون قرار داره. فضای بیرونی بزرگه و جای پارک برای خودروها در نظر گرفته شده. ورودی هم برای هر نفر 3000 تومان. تعداد آثاری که ثبت ملی شدن و میشه ازشون بازدید کرد بسیار زیاده اما متاسفانه غیر از کتیبه بیستون بقیه بخش ها راهنمایی ندارند تا بشه از اطلاعاتشون استفاده کرد. مهم ترین آثار موجود در دامنه کوه بیستون، کتیبه بیستون، مجسمه هرکول ، فرهاد تراش، کاروانسرای عباسی، سراب بیستون هستن که قدیمی ترینشون کتیبه بیستونه که متعلق به دوره هخامنشیان و داریوش شاهه. دسترسی به این کتیبه مسدوده و فقط از طریق تلسکوپ هایی میشه از کتیبه بازدید کرد.

  دریاچه ی کوچکی هم در وسط محوطه قرار داره که زمان بازدید ما به علت گرم بودن هوا، بودن در کنارش بسیار لذت بخش بود.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • کاربر لست سکند Zahra
  نقدها:
  گزارش
  کوه بیستون
  توصیه شده توسط کاربر

  وقتی به هتل لاله بیستون رسیدیم و از حیاط هتل منظره زیبای کوه و فرهادتراش رو دیدیم دیگه نتونستیم صبر کنیم و همون موقع رفتیم برای بازدید از بیستون . فضا خلوت و اروم بود، تک تک جاذبه ها رو از نزدیک دیدیم چند تا تلسکوپم پایین گذاشته بودن که در حین نگاه کردن به اثار درباره‌شون توضیحم میدادن ما هم نگاه کردیم و تجربه خیلی خوبی بود .نمیشه این کوه با عظمت رو دید و یاد شعرهایی که در رابطه با بیستون، شیرین و فرهاد سروده شده نیفتاد. نمیشه عاشق بیستون نشد، بیستونی که به اندازه ادبیات سرزمینمون شیرین و دل انگیز و به اندازه ی تاریخ پر رمز و راز و باشکوهه.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • کاربر لست سکند فاطمه خرقه پوش
  نقدها:
  گزارش
  محوطه باستانی بیستون
  توصیه شده توسط کاربر

  #محوطه_باستانی_بیستون در #شهر_بیستون #استان_کرمانشاه قرار دارد که برای ورود به این محوطه شما باید مبلغ 3.000 تومان ورودی پرداخت کنید، پارکینگ بزرگی هم در اطراف محوطه وجود دارد که میتوانید ماشینتان را آنجا پارک کنید.
  محوطه بیستون شامل آثار تاریخی زیادی نظیر ( کتیبه بیستون، مجسمه هرکول ، فرهاد تراش، کاروانسرای عباسی، سراب بیستون، سنگ بلاش، پل ساسانی، کاخ بیستون، پل صفوی، بنای ساسانی و ...) میباشد که اکثر آنها به همراه کتیبه بیستون به عنوان یک اثر به ثبت یونسکو رسیده اند.
  این محوطه بسیار بزرگ و وسیع و در کناره کوه بیستون و در دشت بزرگی جای گرفته که عظمت و شکوهش و گوناگونی جاذبه هایش هوش از سرتان میبرد و همگان را به شگفتی باز میدارد.
  سراب و یا دریاچه ی کوچکی هم در وسط محوطه وجود دارد که درو تا دورش با درختان بلند و زیبا پوشیده شده و این دریاچه با خنکای خودش حس بسیار خوبی را به بازدید کنندگان انتقال میدهد.
  مهم ترین و قدیمی ترین اثر موجود در این محوطه هم کتیبه بیستون میباشد که متعلق به دوره هخامنشیان و داریوش شاه ( 520 سال پیش از میلاد ) میباشد که در زمان ورود ما به علت مرمت این اثر فقط بازدید از آن از راه دور میسر بود..
  در محوطه جاذبه های بینظیر دیگری هم نظیر فرهاد تراش وجود دارد که نماد دلدادگی و صبر در برابر عشق و دوست داشتن میباشد که واقعا قلب هر انسان عاشقی را به تپش وا میدارد.
  هر یک از جاذبه های موجود در محوطه تاریخچه و داستانی را در دل خود دارد که هر یک باید به تنهایی نقد شود و توضیحات مفصلی درباره آنها باید ارائه شود.
  حتما در سفرتان به کرمانشاه به این محوطه باستانی که در حال حاضر جزو میراث جهانی یونسکو نیز میباشد سری بزنید و از این آثار بینظیر بازدید به عمل آورید.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • کاربر لست سکند Mahboob
  نقدها:
  گزارش
  کوه بیستون
  توصیه شده توسط کاربر

  سلام به همراهان عزیز لست گرامی. من و همسرم مهر ۹۸ در سفر به کرمانشاه، کوه بیستون رو که تعریفشو زیاد شنیدیم برای دیدن انتخاب کردیم. همون کوه معروف افسانه شیرین و فرهاد.
  ورودی پارکینگ اینجا ۵ هزار تومان و ورودی هر فرد ۳ هزار تومن بود‌.
  از بدو ورود من به اینجا عاشقش شدم از بس باشکوه و عظمت بود.
  حدود ۵۰۰ متر پیاده روی داره تا به سراب بیستون و بقیه آثار تاریخی برسیم. اگر قصد رفتن و دیدن کوه فرهادتراش هستید باید خودتون رو ررای یه کوهپیمایی آماده کنید. از کنار صخره فرهادتراش، میشه کل بیستون رو دید خیلی باصفا و هیجان انگیزه.
  شدیدا دیدن این مکان فوق العاده زیبارو به همه دوستان پیشنهاد میکنم. طوری که اگا قراره فقط یه مکان تو کرمانشاه ببینید، بدون هیچ تردیدی بیستون رو انتخاب کنید.
  ممنون از همراهیتون

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • کاربر لست سکند S.khezri
  نقدها:
  گزارش
  مجموعه تاریخی بیستون
  توصیه شده توسط کاربر

  مجموعه تاریخی بیستون در ۳۲ کیلومتری شمال شرق کرمانشاه و در دامنه کوه قرار گرفته است. این مجموعه متشکل از آثار ارزشمندی همچون نقش و کتیبه داریوش هخامنشی، تندیس هرکول، کتیبه و نقش گودرز، بنای اشکانی، فرهاد تراش، کاروانسرای ایلخانی، نقش مهرداد دوم، غارشکارچی، پل صفوی و تپه نادری می باشد که در میان این آثار کتیبه داریوش هخامنشی از بقیه پر اهمیت تر می باشد. غارهایی در کوه بیستون وجود دارد که نشانه هایی از حضور انسان در دوره پارینه سنگی را دارند. زمان بازدید از این مجموعه تا ساعت ۸ عصر می باشد و بلیط ورودی برای هر نفر ۳۰۰۰ تومان می باشد.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • کاربر لست سکند Yannar
  نقدها:
  گزارش
  کوه بیستون
  توصیه شده توسط کاربر

  در شهر هرسین کرمانشاه قرارردارد که سنگ نوشته بیستون بر روی این کوه حجاری شده است که ثبت ملی شده است.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • کاربر لست سکند خدیجه عربی
  نقدها:
  گزارش
  مجموعه تاریخی بیستون
  توصیه شده توسط کاربر

  در کیلومتر 32 شرق شهر کرمانشاه، منطقه ای باستانی بر صخره ای بلند وجود دارد که به "بیستون یا بهستون "معروف و مشهور است. منطقه بیستون همیشه به خاطر موقعیت جغرافیایی و آب و هوای خوب آن مورد توجه عام و خاص بوده و در قدیم نیز گذرگاه کاروان ها و لشکریان از شهر های بابل و بغداد به سوی  اکباتان (شهر همدان کنونی) بوده است. از خصوصیات  منطقه بیستون وجود حدود 30 اثر تاریخی و دیدنی دیگر در حواشی  آن است که از معروف ترین آنها: 1- غار مَر دودر  2- غار مر تاریک 3- غار مرخرل 4-غار مَر آفتاب 5- غار شکارچیان 6 - سراب‌بیستون     7- تپه نادری 8- کاروانسرای صفوی 9-بقایای گورستان قدیمی10-دژ تاریخی مدفون  11- بقایای بنای ایلخانی 12-نقش برجسته و کتیبه داریوش بزرگ  13-مجسمه هرکول 4 1-نقش برجسته متریدات دوم و گودرز 15- کاروانسرای ایلخانی 16-سنگ بلاش  17-پرستشگاه پارتی  18-بقایای شهر پارتی  19-بقایای بنای ساسانی  20-فرهاد تراش   21-بقایای پل ساسانی  22-بقایای سد ساسانی  23- پل بیستون می باشند.  یکی از زیباترین آثار فوق سنگ نوشته بیستون است که به چند زبان پارسی باستان، عیلامی، بابلی  به رشته تحریر در آمده و عنوان آن بخشنامه هایی است که داریوش برای نقاط دور و فرمانداران و سرداران خویش ارسال می نموده است. همچنین در کنار این آثار و نوشته ها دستوراتی مبنی بر حفظ  و اطاعت آن صادر  شده است. ولی متاسفانه در اثر مرور زمان و فرسایش باد و آب باران و غیره ، همچنین در زمان جنگ جهانی دوم بر اثر تیراندازی سربازان دستخوش آسیب گردیده است. در حال حاضر کاروانسرای این منطقه به هتل لاله تبدیل شده است . قبلا این قسمت ورودی نداشت اما همراه با ثبت شدن در آثاریونسکو و لزوم نگهداری بیشتر برای ورود به این محوطه ورودی گرفته می شود . آثار تاریخی در این قسمت زیاد و پراکنده است اما به دلیل سرسبز بودن و وجود سراب بیستون قدم زدن در آن و دیدن آثار لذت بخش است. 

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • کاربر لست سکند نادر مزرعه شادی
  نقدها:
  گزارش
  بیستون را عشق کند!
  توصیه شده توسط کاربر

  بیستون نام کوهی است که در سی کیلومتری شرق کرمانشاه قرار دارد. شاید عمده شهرت این کوه از خسرو و شیرین نظامی باشد که فرهاد قرار می‌شود برای رسیدن به شیرین ابتدا از بیستون و از لابلای سنگ‌های آن نشانی از آب بیابد.


  در بخشی از این کوه قسمتی به نام فرهاد تراش شناخته می‌شود. اما یکی از بخش‌های مهم این کوه کتیبه‌ای است که قدمت آن به هخامنشیان می‌رسد هر چند گفته می‌شود از دوران ماقبل تاریخ و غار نشینی هم نشان‌هایی در این منطقه یافت شده‌است.


  در زمان حضور ما یک گروه صخره‌نورد بر روی صخره‌های اطراف این کوه تمرین صعود انجام می‌دادند. این منطقه علاوه بر ارزش تاریخی مکانی برای طبیعت‌گردی به حساب می‌آید.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید: