Close
رستوران

میدان امیر چخماق

Amir Chakhmagh Square

Amir Chakhmagh (2).jpg
Amir Chakhmagh (1).jpg
Amir Chakhmagh (4).jpg
Amir Chakhmagh (3).jpg
Amir Chakhmagh (6).jpg
Amir Chakhmagh (5).jpg
Amir Chakhmagh (7).jpg
Amir Chakhmagh (8).jpg
Amir Chakhmagh (9).jpg
Amir Chakhmagh (10).jpg
Amir Chakhmagh (11).jpg
Amir Chakhmagh (12).jpg
Amir Chakhmagh (13).jpg
پیشنهاد کاربران
از نقد و بررسی

نوع جاذبه:
 • مناظر دیدنی معروف

نقد و بررسی کاربران


امتیاز این جاذبه :
 • فرزانه امینی زاده
  نقدها:
  گزارش
  میدان امیر چخماق
  توصیه شده توسط کاربر

  میدان ساعت یزدکه به میدان وقت ‌الساعت نیز مشهور است در محله تاریخی فهادان و روبروی خیابان منتهی به مسجد جامع این شهر واقع شده است. در میان این میدان برج خشتی چهارگوش بلندی قرار دارد که بر بالای آن ساعتی قرار دارد که ساخته فردی به نام ابوبکر است که وی در گذشته در شهر یزد ساعت ساز بوده است. ساخت این برج مربوط به دوره قاجار است و با طاق ها و کاشیکاری های آبی و فیروزه ای زیبا که آیاتی برآنها نقش بسته زیبایی خاصی به این بنا داده شده است. این برج که گفته میشود قدیمی‌ترین و اولین ساعت شهری ایران در آن قرار گرفته در فهرست آثار ملی ایران نیز به ثبت رسیده است.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • shadi
  نقدها:
  گزارش
  میدانی پر از شگفتی
  توصیه شده توسط کاربر

  میدان امیر چخماق یزد یکی از اصلی ترین میدان های شهر حساب میشه که دارای چند بخش مختلف شامل میدان،تکیه،مسجد،بازار و آب انبار میشه.این میدون در زمان تیموریان ساخته شده که همون موقع هم جزو میدونهای اصلی شهر بوده.وقتی که ما رفتیم به علت تعمیرات حوض وسط فواره هاش خاموش بود که خیلی حیف شد.تقریبا وسطهای میدان مقبره چندتا از شهیدان گمنام بود.در تکیه این میدان یک نخل وجود دارد که در ماه محرم از تکیه خارج کرده و مراسم نخل گردانی یزد که یکی از معروفترین مراسم هاست در وسط این میدان انجام میشه.خیابان های کنار میدان ماشین رو هست اما من شنیدم که قرارهست این خیابان ها تبدیل به پیاده رو بشن و که در اون صورت حرکت ماشین ممنوع میشه.یک موزه نمایش مار های زنده هم در این میدان بود که من با توجه به ترسی که از مار دارم ترجیح دادم از این موزه دیدن نکنم.
  #گلفام_سفر

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • هادی انصاری
  نقدها:
  گزارش

  میدان امیر چخماق در ناحیه بافت تاریخی یزد به نوعی به نماد یزد تبدیل شده است یعنی با بردن نام یزد ، دیواره رفیع امیرچخماق با مناره هاش به ذهنمان متبادر می شه .
  اما آیا این عمارت یا دیواره بلند ، یک مسجد تاریخی است یا چیز دیگه ای مثل حسینیه و تکیه ؟
  توی میدان امیرچخماق ، تمام مراسم مذهبی و اجتماعات شهر انجام می شده و می شه . توی ایام محرم هم که مراسم نخل گردانی توی این میدان معروفه و بارها از تلویزیون دیده ایم .
  این عمارت مسجد مانند و مناره های آن که فقط 130 سال از ساختشان می گذاره چیزی نیستند جز یک دیواره به سبک مساجد تاریخی که البته مسجد نیستند و فقط دیواره .
  میدان فعلی امیر چخماق یزد در حقیقت یک تکیه یا حسینیه بوده که دورش محسور بوده ولی با خیابان کشی ها ، قسمت زیادی از دیواره های این تکیه از بین رفته اند و فقط مقداری از انها در دو طرف دیواره امیرچخماق به صورت یادگاری باقی مانده اند .
  امیرچخماق یکی از امرای حکومت تیموری بوده که همراه با خانمش ستی فاطمه در هفتصد سال قبل برای آبادانی شهر یزد ، دو سه تا آب انبار و یک مسجد در اطراف این تکیه می سازه . آرامگاه ستی فاطمه الانه در همین میدان درابتدای کوچه شیخ سدالله قرار داره ( روبروی آب انبار پنج بادگیر ) .
  ولی این عمارت دیواره ای بلند و زیبا کار امیر چخماق نیست بلکه در دوره قاجاریه به جای دیواره شمالی تکیه امیرچخماق ساخته شده که در عین حال ورودی بازار حاجی قنبر هم محسوب می شده است .
  بجز این تکیه و این عمارت دیواره ای ، دو آب انبار و نیز یک مسجد در اطراف این تکیه بوسیله امیرچخماق و خانمش ساخته شده . یکی از آب انبارها که بازدید کننده زیادی هم داره آب انبار پنج بادگار در ابتدای کوچه شیخ اسدلله در ضلع غربی میدان امیر چخماق است . این آب انبار ، دارای پنج بادگیر زیباست که نما و بویژه نور پردازی آن ها در شب یکی از زیبایی های اصلی میدان امیرچخماق را تشکیل می دهد .

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • SHeyma
  نقدها:
  گزارش
  میدان امیرچخماق یزد
  توصیه شده توسط کاربر

  به قول ساکنان شهر یزد، میرچخماق یا میرچماق
  علاوه بر نماد استان یزد ، میدان حماسه های یزدی نیز میباشد.
  اثری از قرن نهم هجری و زمان حکومت تیموریان بر ایران بوده و توسط امیر جلال الدین چخماق ساخته شده است. در اطراف آن تکیه، مسجد، آب انبار، بازار ،حمام و کاروانسرا را می توان دید. نخل بسیار زیبائی نیز وجود دارد برای مراسم های عزاداری ماه محرم. این میدان در شب بسیار زیباست.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • ساره سلطانپور
  نقدها:
  گزارش
  میدان امیر چخماق
  توصیه شده توسط کاربر

  میدان امیرچقماق یزد شامل بازار، تکیه، مسجد و دو آب‌انبار است که قدمت‌شان به دوره تیموریان و قرن نهم می‌رسد. تکیه امیر چخماق به شکل بدنه ای پله ای ساخته شده و شامل رواق هایی یک یا دو طبقه میباشد. در اطراف این بنای تاریخی، راسته بازار، ورودی بازار حاجی قنبر، آب انبار ۵بادگیر، مقبره ستی فاطمه، مسجد نو، کاروانسرای بافتی ها ،کاروانسرای شعبان و حمام چخماق قرار دارند. همچنین نخل یزد جلوی تکیه نگهداری میشود. و موزه ی آب در سمت دیگر میدان قرار گرفته است.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • مهسا سعادت
  نقدها:
  گزارش
  نماد یزد
  توصیه شده توسط کاربر

  میدان امیرچخماق یا چقماق، یکی از نماد های یزد به حساب میاد. یه میدان تاریخی در بافت تاریخی که بازار، تکیه، مسجد، دو آب‌انبار و یک بقعه در اطرافش قرار دارند. میدان مربوط به دوره تیموریان یعنی قرن نهمه و توسط یکی از سرداران شاهرخ تیموری به نام امیر جلال الدین چخماق ساخته شده.
  بهتره در هنگام غروب توی این میدون باشید! در این زمان زیباترین حالت میدان رو میبینید.
  در کنار دیدن خود بنای میدان و آثار تازیخیش، دو جاذبه دیگه هم وجود داره. اول دیدن بزرگترین نخل مربوط به مراسم نخل گردانی محرم (منظور درخت نخل نیست! بلکه سازه ای چوبی که نماد تابوت هست و در عاشورا توسط جمعیت زیادی حمل میشه) و دوم شیرینی پزی حاج خلیفه رهبر که معروفترین شیرینی پزی یزده و در این میدان قرار گرفته.
  همچنین در اطراف میدان تعداد زیاد تخت چیده شده و فروشندگان با لهجه قشنگ یزدی توریست ها رو به امتحان کردن فالوده یا درست تر بگم پالوده یزدی دعوت میکنند. در سمت دیگه میدان هم پر از سوغاتی فروشیهایی از قبیل ترمه و شیرینی هست.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • طلوع کوچک
  نقدها:
  گزارش
  میدانی زیبا
  توصیه شده توسط کاربر

  معروفترین مکان در شهر یزد اینجاست، میدانی که ساخت آن به ۹ قرن پیش و به زمان تیموریان میرسد.
  مکانی زیبا دارای فواره، بازار سنتی که پشت این مجموعه قرار گرفته، رستورانها و آبمیوه فروشی ها و شیرینی فروشی معروف حاج خلیفه که باعث شده تمامی توریستها و همچنین خود مردم یزد به این مکان بیایند.
  از این جهت مراسم عزاداری امام حسین نیز در این مکان انجام میشه، و مردم برای تماشای اون در این مجموعه گرد هم میایند و در طبقه بالا خانم ها و پایین آقایون مینشینند و به تماشای این مراسم میپردازند.
  #میدان_امیرچخماق #یزد #سفرباطلوع

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • Ehsantrips
  نقدها:
  گزارش
  نماد شهر یزد
  توصیه شده توسط کاربر

  مجموعه و میدان امیرچخماق نماد شهر یزد محسوب میشه و جایی است که همه گردشگران حداقل یک بار آن را می بینند. دور میدان چند کافه و رستوران هست که میز و نیمکت هایشان را بخصوص در عصر و غروب بیرون می گذارند و آنجا می شود نشست و چای خورد و بنای زیبای امیرچخماق را تماشا کرد. مجموعه امیرچخماق که شامل بازار، مسجد، تکیه و آب انبار است اثری باقیمانده از دوره تیموریان است. این مجموعه به نوعی در مرکز بافت تاریخی یزد قرار دارد و از اینجا می شود پیاده وارد بافت تاریخی از جمله بازار یزد شد.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • محسن خرمایی پور
  نقدها:
  گزارش
  میدان امیر چخماق
  توصیه شده توسط کاربر

  این میدان که در بافت قدیم شهر یزد واقع شده به عنوان شاخص ترین جاذبه گردشگری این شهر در بین بازدیدکنندگان داخلی و خارجی قرار دارد. در بازدید از این میدان در کنار معماری زیبای این اثر می توانید گشتی در بازار امیر چخماق بزنید و از دیدن و خرید صنایع دستی یزد لذت ببرید. شیرینی پزی معروف حاج خلیفه علی رهبر نیز در این مکان واقع شده است که شما میتوانید بهترین شیرینی های یزد را به عنوان سوغات خریداری کنید.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • فاطمه خرقه پوش
  نقدها:
  گزارش
  #میدان_امیرچخماق
  توصیه شده توسط کاربر

  #میدان_امیرچخماق در #شهر_یزد قرار دارد و جایی است که در سفرتان به شهر یزد واقعا نمیتوانید از دیدن آن بگذرید، این میدان و بنای آن در زمان تیموریان ساخت شروع شده است.
  #میدان_امیرچخماق در کنار خود مسجد و بازار ، تکیه و آب انبار و بقعه و فواره و کافه های دنج و زیبا را هم جای داده است که از مهمترین و شاخص ترین جاذبه های شهر یزد میباشد.
  این میدان برای مردم یزد بسیار حائز اهمیت است و مکانی هم برای دیدار با دوستان و نشست های خانوادگی و دوستانه میباشد و شما میتوانید از کافه های اطراف میدان که آب میوه های تازه و شیرینی های سنتی یزدی را عرضه میکنند و یا از رستوران های آن برای صرف غذا استفاده بفرمایید و همزمان از رقص فواره ها هم لذت ببرید.
  بهتر است از این میدان زیبا هم در روز و هم در شب دیدن بفرمایید که در هر دو زمان بسیار زیبا و دیدنی میباشد و سری هم به بازارهای صنایع دستی اطرافش بزنید و از زیبایی هایش لذت ببرید و در صورت تمایل سوغاتی بخرید.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • hamid1976
  نقدها:
  گزارش
  میدان بزرگ و زیبای قرن نهم یزد
  توصیه شده توسط کاربر

  این میدان در بافت قدیم یزد قرار دارد که در اطراف آن فروشگاههای شیرینی سنتی یزد و کافه های مختلف از جمله آش شولی یزد که بسیار خوشمزه است و پیشنهاد می کنم حتما میل بفرمائید در ضمن در کنار مسجد جامع نو که در این میدان قرار دارد یک آب انبار قدیمی نیز وجود دارد که بازدید از آن خالی از لطف نیست همچنین در کنار آن بازار سرپوشیده ای قرار دارد که پر از کبابی و جگرکی است

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • خدیجه عربی
  نقدها:
  گزارش
  میدان امیر چخماق
  توصیه شده توسط کاربر

  در قرن ۸ حاکم شهر یزد، امیر جلال الدین چقماق تصمیم می گیرد که برای رونق بیشتر یزد مجموعه ای شامل مسجد، بازار و دو آب انبار… را دراین گوشه از شهر بسازد. در سال ۱۳۳۰ تکیه امیر چخماق، در سال ۱۳۴۲ مسجد امیر چخماق و در سال ۱۳۸۵ آب انبار آن  در لیست آثار ملی ایران قرار گرفتند. این میدان که نماد شهر یزد به حساب می آید در امتداد خیابان سلمان فارسی قرار دارد و از برجسته ترین مجموعه های تاریخی و گردشگری شهر یزد است. در گوشه ای از این میدان نخل بزرگی را می بینید که از زمان صفویه در این محل قرار دارد و از آن در مراسم محرم استفاده می شود. اگر به یزد سفر کنید خواه نا خواه حتما این میدان را خواهید دید چون درقسمت تاریخی یزد قرار دارد

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • زهرا طوسی
  نقدها:
  گزارش
  میدان امیرچخماق یزد
  توصیه شده توسط کاربر

  این میدان مشتمل بر بازار، مسجد، تکیه و دو آب انبار است و ثبت شده آثار ملی ایران است. امیر جلال الدین چقماق از سرداران تیموری، زمانی که حاکم یزد بود مجموعه ای از آب انبار، تکیه، مسجد و میدان ساخت تا سبب پیشرفت یزد شود و بعد از آن مردم برای مراسمهای خاص از این میدان استفاده میکردند و اکنون جزء یکی از نقاط گردشگری یزد است. سفر ما در بهمن ماه به خاطر جشن سده بود که به علت بارش برف و سرمای زیاد، تأخیر در حرکت قطار داشتیم و دیر به یزد رسیدیم و بازدید ما از این میدان و موزه آب به شب افتاد و هوا بسیار سرد بود و یک بازدید کوتاه مدت از این میدان انجام دادیم و عکس انداختیم و سری هم به مغازه های ترمه فروشی اطراف زدیم.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • Nedajrg
  نقدها:
  گزارش
  مجموعه اميرچخماق
  توصیه شده توسط کاربر

  مجموعه امیر چخماق: مجموعه امیر چخماق متعلق به قرن نهم هجری ایت که توسط جلال ایدین امیر چخماق حاکم وقت شهر یزد ساخته شد. در این میدان آثار تاریخی از قبیل مسجد، بازار، تکیه و آب انبار دیده می شود.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • Yannar
  نقدها:
  گزارش
  میدان امیر چخماق
  توصیه شده توسط کاربر

  میدان امیر چخماق نام میدانی در شهر یزد است که شامل بازار و تکیه و مسجد و دو اب انبار که قدمتشان به دوره تیموریان برمیگرده و در تصویر عکس از بنایی چند طبقه است ک پیش ازین قابلیت بازدید تا طبقات بالارا داشت ولی بعلت فرسودگی بنا بازدید از طبقات بالا امکان ندارد.و همچنین در مجاورت این بنا یک نخل ۴۵۰ ساله وجود دارد.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • Amin
  نقدها:
  گزارش
  میدان امیر چخماق یزد
  توصیه شده توسط کاربر

  میدان امیر چخماق نام میدانی درشهر یزد است که درآن مجموعه ای از بناهای مختلف از جمله بازار.آب انبار،تکیه و مسجد قرار دارد وبنياد زیبا میباشد.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • پوریا اقتداری
  نقدها:
  گزارش
  مشهورترین میدان شهر یزد
  توصیه شده توسط کاربر

  امیر چخماق در واقع یک مجموعه است که شامل مسجد، میدان، تکیه، بازار و آب انبار می باشد که در نزدیکی هم قرار گرفته. من و دوستانم در سفر به شهر یزد از این میدان زیبا دیدن کردیم. پیشنهاد میکنم پس از بازدید از این مجموعه زیبا به شیرینی پزی حاج خلیفه که درست در نبش خیابان قرار گرفته برید و از شیرینی های خوشمزش امتحان کنید.
  از دیگر جاذبه های اطراف این مجموعه میشه به مسجد روضه محمدیه (حظیره)، میدان ساعت و مسجد جامع اشاره کرد.  #تایسیز

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • Golnaz Masham
  نقدها:
  گزارش
  میدان امیر چخماق یزد
  توصیه شده توسط کاربر

  شاید نام میدان «امیرچخماق» یزد را تاکنون نشنیده باشید اما این مجموعه یکی از مهم ترین جذابه های تاریخی و گردشگری یزد است. مجموعه میدان «امیرچخماق» شامل دو آب انبار و یک تکیه است و به دستور امیرجلال الدین چخماق یکی از سرداران دوره تیموری ساخته است. این مجموعه که در فهرست آثار ملی ثبت شده، در دوره های مختلفی مرمت شده است. در حال حاضر این میدان یکی از مهم ترین مکان های برای دور هم جمع شدن یزدی ها در مراسم مختلف همچون عزاداری ماه محرم است. در گوشه ای از این میدان فروشگاه معروف شیرینی ها و سوغاتی های حاج خلیفه قرار دارد و که همواره یکی از مقصدهای گردشگران است. با چرخ زدن در اطراف این میدان حتما شما هم پی خواهید برد که ساماندهی مغازه های اطراف این مجموعه تاریخی باید در اولویت مسئولان قرار بگیرد تا این میدان از گزند برخی کوتاهی ها مصون باشد.
  #تایسیز

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • ادریس بهرام پور
  نقدها:
  گزارش
  میدان امیرچخماخ یزد
  توصیه شده توسط کاربر

  یکی از میادین زیبای ایران و شهر شهر, میدان امیرچخماخ یزد است.برای من سوال بود که اسم اینجا در مرکز ایران چطوره امیرچخماخه که یه کلمه ترکیه؟ بعد پرس و جو دیدیم که اینجارو امیرچخماخ حاکم شهر یزد در زمان تیموری برای رشد و توسعه بیشتر شهر ساخته.
  مجموعه شامل میدانی بزرگ, حمام عمومی, آب انبار و...است.
  امروز هم اطراف میدان پر از مغازه و خرت و پرت و شیرینی فروشیه.
  اگر میخوایید از اینجا عکاسی کنید, حتمن نزدیک غروب اینجا باشید.در شب ها هم این میدان نورپردازی بسیار بسیار زیبا و چشم نوازی دارد.
  یه جورایی یکی از نمادهای شهر یزد هم بحساب میاد.
  #تایسیز #یزد #ایران

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • S.khezri
  نقدها:
  گزارش
  ميدان اميرچخماق يزد
  توصیه شده توسط کاربر

  اين ميدان يكي از ميدان هاي تاريخي و مهم شهر يزد هست كه محل تجمع مردم در مراسمات و راهپيمايي ها و ايام محرم و سوگواري هست. مجموعه اميرچخماق متشكل از بناهاي مختلفي مثل بازار، تكيه، مسجد و دو آب انبار و يك بقعه مي باشد. يكي از ديدني ترين جاذبه هاي اين ميدان نخلي به شكل سرو (نماد آزادگي) هست كه ساختاري مشبك و چوبي دارد و در ايام محرم در مراسمي با عنوان نخل گرداني توسط مردم حمل مي شود. در بازار ميدان اميرچخماق سوغاتي هاي يزد و منسوجات يزدي و خوراكي هاي معروف يزد به فروش مي رسد كه بازديد و خريد از اين بازار هم خالي از لطف نيست. #تايسيز

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید: