Close

مسجد امام خمینی (مسجد شاه عباس)

Imam Khomeini Moaque (Shah Abbas Mosque)
4.9
(از 14 نقد و بررسی)

درباره مسجد امام خمینی (مسجد شاه عباس)

مسجد امام خمینی یا مسجد شاه عباس اصفهان یکی از شگفت‌انگیز‌ترین آثار معماری دوران اسلامی است که در حدود ۷۰۰ سال قبل ساخته شده اما در طول تاریخ تغییرات زیادی هم در آن اعمال شده است. ورودی‌های اصلی مسجد با کاشی‌‌کاری‌های کم‌نظیری تزئین شده و طاق‌های قوسی شکل ورودی، مثل لانه‌ی زنبور برجستگی‌های زیبایی دارد که به آن مقرنس می‌گویند.

نوع جاذبه
مسجد
موقعیت
اصفهان
پیشنهاد کاربران
%100 از 14 رای
رتبه در اصفهان
2 از 252 جاذبه
این مسافت به صورت خط مستقیم در نظر گرفته شده است

اطراف مسجد امام خمینی (مسجد شاه عباس)

رستوران های اطراف
{{ item.titleFa }}
{{ item.distance | metric }}
هتل های اطراف
{{ item.titleFa }}
{{ item.distance | metric }}
جاذبه های اطراف
{{ item.titleFa }}
{{ item.distance | metric }}
مراکز مهم شهر
{{ item.titleFa }}
{{ item.distance | metric }}
comment icon
افزودن نقد و بررسی
نوشتن نقد و بررسی
camera icon
افزودن تصویر
افزودن تصویر
روزبه شهنواز
نوشته شده در 31 اردیبهشت 1401
report-icon گزارش

آدم وقتی وارد مسجد شاه اصفهان می‌شه مات و مبهوت می‌مونه و نمی‌دونه الان باید کجا رو نگاه کنه؟!
به گنبدخانه‌ی دوار بالای سرش یا کاشی‌های الوان دیوار و سقف؟ به مقرنس‌های آویخته به طاق یا پنجره‌های مشبک لادها؟
واقعا تا به خودم اومدم و ذهنم رو متمرکز کردم که الان باید چی‌کار کنم و بازدید و عکاسیم رو از کجا شروع کنم چند دقیقه‌ای طول کشید!
چند سال پیش اینجا رو دیده بودم اما اینبار انگار تازه فهمیدم که کجا اومدم و تازه متوجه معماری عجیب و هنرهای فراوان به کار رفته در ساختش شدم، آخه اینبار به همین بهونه اومده بودم؛ کشف و شهود!
از خلوتی قشنگ صبح‌هنگام نهایت استفاده رو بردم و حسابی گشتم و حسابی عکس گرفتم و حسابی لذت بردم. عکس‌هایی که با گوشیم گرفتم رو اینجا به اشتراک می‌زارم و عکس‌های دوربینم رو هم می‌زارم برای سفرنامه‌‌ام!

بیشتر
امتیاز کل
5
مهين شاعري
نوشته شده در 23 دی 1398
report-icon گزارش

مسجد امام از بزرگترين مساجد دوران صفويه است كه در ضلع جنوبي ميدان نقش جهان اصفهان واقع شده است. اين مسجد كه در گذشته به ان مسجد جامع عباسي مي گفتند مسجدي عظيم با كاشي كاري هاي بسيار بسيار ديدني است. انقدر جزييات نقوش به كار رفته رفته در اين مسجد زياد است كه همه بينندگان مسجد خصوصا توريستها انگشت به دهان به عظمت زيبايي اين نقوش نگاه مي كنند. در زمان ديدار ما فردي در اين مسجد در حال خواندن اوازي سنتي بود كه لذت ديدن اين مسجد را برايمان چندبرابر كرده بود. پيشنهاد ميكنم در سفرتان به اصفهان ديدن اين مسجد را از دست ندهيد. #گلفام_سفر

بیشتر
امتیاز کل
5
تینا گوهری
نوشته شده در 27 آذر 1398
report-icon گزارش

مسجد امام شاهکار مسجد سازی دنیا که اوج هزار سال مسجد سازی ایران را به رخ میکشد و الهام بخش معماری مساجد جهان شد، شاید برای بازدید از این مسجد یک ساعت زمان کافی باشه اما من یهو به خودم اومدم دیدم سه ساعت مشغول عکاسی ام،امکان نداره از این مسجد بازدید کنید و محو کاشی کاریش ،رنگ فیروزه ایش و زیبایی منحصر به فردش نشید.در کاشیکاریها از طرح هایی چون ققنوس و طاووس و همچنین طرح هایی چون گل و بوته که هر کدام معانی مختلفی را تداعی میکنند. یکی از ویژگی های مهم این مسجد مربوط به گنبد آن است در زیر گنبد اصلی کمترین صدا انعکاس میابد و در همه جای صحن شنیده میشه و باعث شگفتی همه ی گردشگران به خصوص گردشگران خارجیست.
میشه بارها و بارها برای بازدیدش وقت گذاشت

بیشتر
امتیاز کل
5
Ehsantrips
نوشته شده در 14 مرداد 1398
report-icon گزارش

مسجد جامع عباسی یا مسجد امام در ضلع جنوبی میدان نقش جهان قرار گرفته و جلوه ای از شکوه معماری دوره صفویه را به نمایش می گذارد. بنای مسجد در سال ۱۰۲۰ قمری و به فرمان شاه عباس کبیر آغاز و تا ۱۰۷۸ نیز طول کشیده تا تزئینات آن کامل شود. در کتیبه سردرِ مسجد به خط علیرضا عباسی آمده است که شاه عباس این مسجد را از مال خالص خود بنا و نثار روح جدش شاه تهماسب کرده است. اینجا به مسجد شیعیان نیز معروف است چرا که در جای جای مسجد احادیثی درباره حضرت علی(ع) و سایر ائمه دیده می شود.
در چند جای مسجد کتیبه هایی از دوره صفوی و حتی قاجار مبنی بر بخشش مالیات های برخی اصناف دیده می شود. سنگ شاخص تعیین قبله شرعی در حیاط مدرسه سلیمانیه قرار دارد. منبر ۱۴ پله ای که ۱۲ پله آن یک تیکه هست از دیدنی های جالب این مسجد است. گنبد باشکوه مسجد دو پوسته ای است که از داخل ۲۸ متر و از بیرون ۴۵ متر ارتفاع دارد. زیر گنبد هم محل ایستادن موذن بوده که صدا منعکس می شود. دو مدرسه علیمه تابستانی و زمستانی در طرفین مسجد به نام های سلیمانیه و ناصریه هم وجود دارد. درب ورودی مسجد هم پر از جزئیات است.
اگر قصد بازدید این مسجد را دارید بهتر است از راهنماهای صوتی که در محل ورودی مسجد کرایه داده می شود استفاده کنید تا مسجد را با دقت ببینید.

بیشتر
امتیاز کل
5
خدیجه عربی
نوشته شده در 25 اردیبهشت 1398
report-icon گزارش

مسجدشاه که به نام‌های مسجد جامع، مسجد سلطانی و مسجد امام نیز شهرت دارد، یکی از مساجد میدان  نقش جهان در اصفهان است که در طی دوران صفوی ساخته شد و از بناهای مهم معماری اسلامی ایران به‌شمارمی‌رود.مسجد جامع عباسی در ضلع جنوبی میدان نقش جهان اصفهان و در محدوده دولتخانه صفوی قرار گرفته است.در مجاورت با بناهای مهم دوران صفوی چون، عالی قاپو و مسجد شیخ لطف الله بوده و در محدوده­ی مجموعه بناهای مهم دوران صفوی قرار دارد. ورودی اصلی این مسجد در ضلع جنوبی میدان قرار گرفته و ورودی هایی دیگر نیز در محلات اطراف بنا (جهت دسترسی سریع تر و آسان تر مردم محله) هستند دسترسی به بنا از خیابان استانداری و کوچه های عمود (گذر سعدی و پشت مطبخ) بر میدان به سهولت بوده و از خیابان های حافظ و سپه نیز پس از ورود به ضلع شمالی میدان، به صورت پیاده و یا درشکه امکان پذیر است.  این مسجد مهمترین مسجد دوره صفویه در شهر اصفهان است که هم به لحاظ عظمت جنبه معماری و هم کثرت تزیینات حائز اهمیت می باشد. در مدرسه جنوب غربی مسجد، قطعه سنگ ساده‌ای به شكل شاخص در محل معینی تعبیه شده است كه ظهر حقیقی اصفهان را در چهار فصل نشان می‌دهد سطح فوقانی این شاخص به شكل مثلث قائم‌الزاویه است كه وتر مثلث در جهت طرفی است كه ظهر را تعیین می‌كند و یك ضلع مجاور زاویه­ی قائمه وصل به دیوار است و ضلع دیگر نماینده قبلة مسجد است.  از نكات جالب این مسجد انعكاس صوت در مركز گنبد بزرگ جنوبی آن است، ارتفاع گنبد عظیم از سطح زمین ۵۲ متر و ارتفاع مناره‌های داخل آن ۴۸ متر و ارتفاع مناره‌های سردرآن در میدان نقش جهان ۴۲ متر است.

 

بیشتر
امتیاز کل
5
ساره سلطانپور
نوشته شده در 26 اردیبهشت 1398
report-icon گزارش

مسجدشاه که به نام‌های مسجد سلطانی، مسجد جامع عباسی و از پس از انقلاب ۱۳۵۷ ایران به مسجد امام نیز شهرت دارد، مهم‌ترین مسجد تاریخی اصفهان و یکی از مساجد میدان نقش جهان است که در طی دوران صفوی ساخته شد و از بناهای مهم معماری اسلامی ایران به‌شمار می‌رود.این بنا شاهکاری از معماری،کاشی‌کاری و نجاری در قرن یازدهم هجری و معمار آن استاد علی اکبر اصفهانی است.
این مسجد که در ضلع جنوبی میدان نقش جهان قرار دارد در سال ۱۰۲۰ هجری به فرمان شاه عباس بزرگ، در بیست و چهارمین سال سلطنت وی شروع شده و تزئینات و الحاقات آن در دوره جانشینان او به اتمام رسید.تمام مسجد دارای تناسبی شاهانه بوده و بر شالوده‌ای وسیع بنا گردیده‌است. قوس نیم گنبد سردر خارجی در میدان ۲۷ متر بلندی دارد و بلندی مناره‌ها در حدود ۳۳ متر است. مناره‌های بالای شبستان از آن هم بلندتر است، در حالی که گنبد روی آن بلندتر از همه قرار واقع گردیده‌است. جلوخان مسجد که حالتی دعوت‌کننده دارد بخاطر جهت گیری میدان به سمت شمال است و معمار با چرخشی هوشمندانه در آن،ورودی مسجد را به سمت قبله چرخانده است.دو قابی که در دو طرف ورودی واقع شده طرح سجاده دارد.در حیاط مسجد، دالان ها، طاقچه و شبستان با تزیینات مقرنس و کاشی های رنگی به زیبایی مسجد می افزاید.

بیشتر
امتیاز کل
5
منصوره اسکندری
نوشته شده در 6 اردیبهشت 1398
report-icon گزارش

مسجد امام مهم‌ترین مسجد تاریخی اصفهان و یکی از مساجد میدان نقش جهان است که در طی دوران صفوی ساخته شد و از بناهای مهم معماری اسلامیایران به‌شمار می‌رود. این بنا شاهکاری جاویدان از معماری،کاشی‌کاری و نجاری در قرن یازدهم هجری است. مسجدِشاه همراه با میدان نقش جهان، به عنوان یکی ازمیراث جهانی یونسکو ثبت شده‌است.

بیشتر
امتیاز کل
5
علیرضا تراکمه
نوشته شده در 18 فروردین 1398
report-icon گزارش

مسجد شاه که به نام‌های مسجد سلطانی، مسجد جامع عباسی و از پس از انقلاب ۱۳۵۷ ایران به مسجد امام نیز شهرت دارد، مهمترین مسجد تاریخی اصفهان و یکی از مساجد میدان نقش جهان است که در طی دوران صفوی ساخته شده و از بناهای مهم معماری اسلامی ایران به شمار می‌رود. این بنا شاهکاری جاویدان از معماری، کاشی‌کاری و نجاری در قرن یازدهم هجری است. مسجد شاه در تاریخ ۱۵ دی ۱۳۱۰ با شماره ثبت ۱۰۷ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است و به همراه میدان نقش جهان، به عنوان یکی از میراث جهانی یونسکو ثبت شده است

بیشتر
امتیاز کل
5
RashiD
نوشته شده در 1 بهمن 1397
report-icon گزارش

مسجد شاه که در میدون نقش جهان روبروی عالی قاپو واقع شده که باید حتما این مسجدو از نزدیک دید و لذت برد از معماریش
هزینه ورودی ۳۰۰۰ هزار تومن هست و مثل بقیه مکانای دیدنی اصفهان که راهنمای صوتی هست اینجا هم موجوده ولی بازم استفاده نکردم ازش وقتی وارد شدید یه در سمت راستتون هست که پله میخوره و به سمت شبستان میره بازدید از اونجا زود تموم میشه چون ساده هستش ولی شبستان اصلی یه چیز دیگه اس اونجا میتونید از معماری و هنر اونجا لذت ببرید.

بیشتر
امتیاز کل
5
بهار قادری
نوشته شده در 1 بهمن 1397
report-icon گزارش

مسجد جامع شاه عباسی اصفهان یکی دیگر از نگین هاي درخشان میدان بی نظیر نقش جهان است. این بنا متعلق به زمان صفوی و شاهکاری بنظیر ازهنر کاشی کاری قرن 11 هجریه. كتیبه سردر مسجد به خط ثلث توسط علیرضا عباسی حکاکی شده و نشان میده كه شاه عباس این مسجد را، كه در كتیبه مسجد جامع نامیده شده، از مال خالص خود بنا كرده و ثواب آن را به روح جد اعظم خود- شاه طهماسب- اهداء کرده .
نکته جالب و معروف این مسجد، انعكاس صوت در مركز گنبد بزرگ جنوبی اشه .

بیشتر
امتیاز کل
5
ابراهیمی کرمانی
نوشته شده در 1 بهمن 1397
report-icon گزارش

از بناهای مهم معماری اسلامی ایران است.ورودی اصلی این مسجد در ضلع جنوبی میدان نقش جهان قرار گرفته . بنظرم یکی از زیباترین مسجدهای جهان است. کاشی کاریها فوق العاده زیباهستند.گنبد این مسجد در عین زیبائی دارای عظمتی وصف ناشدنی است. در سفر به اصفهان حتما ازین مسجد دیدن کنید

بیشتر
امتیاز کل
5
ماه نو
نوشته شده در 8 آذر 1397
report-icon گزارش

یکی از لندمارک های اصفهان و البته میدون نقش جهان همین مسجد عباسی یا مسجد شاه است که در دوران شاه عباس ساخته شده، این مسجد نام های زیادی داره گویا ولی بیشتر افراد ب این دو نام می شناسند، جالبه که در سفری ک ب اصفهان داشتیم خانمی مسن مسجد رو ب نام مسجد شاه صدا زد و یک آقایی ب شدت عصبانی شد و بهش گفت اینجا مسجد امام...
ب هر حال این که مسجد ب خاطر معماری و کاشی کاری باشکوهش شما رو درگیر خواهد کرد...

بیشتر
امتیاز کل
5
سپيده محمدي
نوشته شده در 6 آذر 1397
report-icon گزارش

به نظر من مسجد امام اصفهان كه در ميدان نقش جهان واقع شده، جزو عالی‌ترین نمونه‌های ساخته شده مسجد در دوره صفوی‌ هست و يكي از باشكوه ترين معماري ها و كاشي كاري هاي اسليمي را دارد. از وقتي كه مسجد امام را ديدم خيلي از مساحد زيباي ديگري كه ديدم كنارش رنگ باختن.

يكي از جذاب ترين قسمت هاي مسجد علاوه بر طرح و نقش بينظيرش انعكاس خاص صداست، كه خصوصا براي كساني كه خوش صدا هستند بسيار جذابتر است و گه گاه افرادي انجا ميخوانند كه بسيار گوش دادن به صدايشان لذت بهش است.

البته بعضي ها هم براي امتحان انعكاس صدا دست ميزنند يا پا به زمين ميكوبند.
ديدن اين مسجد را به شدت پيشنهاد ميكنم.
#تايسيز

بیشتر
امتیاز کل
5
پوریا اقتداری
نوشته شده در 15 آذر 1397
report-icon گزارش

یکی از باشکوه ترین مساجد اصفهان که معماری بسیار زیبایی داره و رنگ فیروزه ای رنگش تمامی حواس هارو به خودش جلب میکنه مسجد امام نام داره که در گذشته با نام مسجد شاه شناخته میشده. این مسجد که یادگاری از دوران صفویه می باشد و ساختش حدود ۲۰ سال به طول انجامیده در نزدیکی میدان نقش جهان مشهورترین میدان شهر اصفهان قرار گرفته. یکی از جالبترین قسمتهای اون فاصله بسیار زیاد گنبد تا کف مسجد هست که حدود ۵۰ متر ارتفاع داره. زمان بازدید ما فردی در زیر این گنبد مشغول خواندن آواز سنتی بود و با توجه به اینکه صدای این شخص اکو میشد بسیار جالب بود.


#تایسیز

بیشتر
امتیاز کل
4
آیا شما صاحب این کسب و کار هستید؟

برای پاسخ به نظرات، بروزرسانی اطلاعات و موارد دیگر مالکیت خود را به ثبت برسانید و پنل اختصاصی خود را از ما دریافت کنید.

ثبت ادعای مالکیت