Close
رستوران

محله فهادان

Fahaadaan Neighborhood

Fahaadaan Neighborhood (1).jpg
Fahaadaan Neighborhood (2).JPG
Fahaadaan Neighborhood (3).jpg
Fahaadaan Neighborhood (2).JPG
Fahaadaan Neighborhood (4).jpg
Fahaadaan Neighborhood (5).jpg
پیشنهاد کاربران
از نقد و بررسی

نوع جاذبه:
 • محله ها
 • محله های تاریخی

نقد و بررسی کاربران


امتیاز این جاذبه :
 • سمیه ترکمان
  نقدها:
  گزارش
  محله دوست داشتنی و زیبای یزد
  توصیه شده توسط کاربر

  یزد خیلی شهر قشنگی هست و‌ جاذبه های زیادی داره ولی تو این همه زیبایی و قشنگی محله فهادان یک چیز دیگه هست واقعا حتی با شنیدن اسم فهادان هم آدم دلتنگ یزد میشه. فهادان و کوچه های قهر آشتیش ،فهادان و کافه هنرش ، فهادان و خونه های خشتیش ، فهادان و کوچه هایی خشتی و باریکی که از قدم زدن تو اون کوچه ها سیر نمیشی. وقتی وارد محله فهادان میشی انگار دیگه تو این دوره نیستی با قدم زدن تو این منطقه خشتی انگار برمیگردی به دوران اجدادیمون. انرژی و حس خوب این منطقه خونه های خشتی با بادگیرهایی که شکل خاص و زیبایی به این محله مهم معروف که به ثبت یونسکو هم رسیده به حدی زیاد هست که رفتنت با خودت هست و از این منطقه بیرون اومدنت با خداست. این جاذبه در نزدیکی میدان چخماق و میدان ساعت هست . برای رفتن به این منطقه باید حتما کفش پیاده روی بپوشید چون تردد ماشین تو این منطقه ممنون هست.#گلفام_سفر

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • هادی انصاری
  نقدها:
  گزارش

  محله فهادان در بافت قدیمی یزد ، پر است از کوچه های تنگ و باریک با دیوارهای خشت و کاهگلی با طاق های مسقف و تاق چشمه ای .
  عرض برخی از این کوچه ها فقط برای عبور یک نفر کافی است . حالا اگر کسی از روبرو بیاید در حین عبور از کنار هم بالاجبار مقداری تماس حاصل می شود . اگر این دو نفر قبلا با هم کدورتی داشته و قهرباشند این تماس و خنده دار بودن این وضعیت ناخوداگاه می تواند بهانه ای برای پایان قهر برای ان ها شود . برای همین لقب کوچه های آشتی کنان به این کوچه های مسقف و زیبا و تنگ داده اند .

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • SHeyma
  نقدها:
  گزارش
  محله فهادان
  توصیه شده توسط کاربر

  محله ای اعیان نشین فقط از خشت و گل تا زمان قاجار
  جاذبه های تاریخی و هتل های زیادی را در دل خودش دارد. از جمله مسجد جامع ، مدرسه ضیاییه، خانه لاریها و..... دراین محله کثر خانه بادگیر دارند. فقط کافیست در کوچه پس کوچه هایش قدم بزنید.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • ساره سلطانپور
  نقدها:
  گزارش
  محله فهادان یزد
  توصیه شده توسط کاربر

  فهادان از مناطق قدیمی یزد است که هنوز هم بافت تاریخی خود را حفظ کرده است. در فهادان ساختمانها از خشت و کاهگل هستند روی کوچه های باریک و تو در تو، ساباط ساخته اند و در بعضی قسمتها دیوارهای دوطرف کوچه با طاق یا تویزه به هم متصل شده اند. که علاوه بر ایستایی بدلیل شرایط اقلیمی و سایه اندازی ساخته شده اند. همچنین اکثر بناها بادگیر دارند و از داخل کوچه ها بادگیرها دیده میشوند. در فهادان خانه های تاریخی، مساجدقدیمی، اقامتگاههای سنتی، کافه های سنتی و آب انبار وجود دارد. مهم ترین این بناها زندان اسکندر(مدرسه ضیائیه)، هتل تاریخی فهادان، مسجد چهل محراب، بقعه دوازده امام،خانه کاشفی، خانه عرب زاده، خانه لاریها و...هستند. قدم زدن در کوچه های سنگفرش و دیدن بناهای کاهگلی، بسیار لذت بخش میباشد.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • طلوع کوچک
  نقدها:
  گزارش
  محله ای قدیمی
  توصیه شده توسط کاربر

  در شهر یزد محله ای قرار داره که همچنان از بافت خشت و گل هست و هیچ ساخت و ساز جدیدی از سنگ و آهن نباید در اینجا صوزت بگیره و همین بافت قدیمیش باید حفظ بشه چرا که یکی از اماکن گردشگری این شهر هست و هر ساله توریستهای بیشمار داخلی و خارجی برای دیدن این مکان به اینجا می آیند.
  کوچه هایی پر پیچ و خم که هر کدوم شما رو به گوشه ای از شهر وصل میکنه، پس برای ورود به این مکان حتما راه بلد باشید یا از نقشه استفاده کنید.
  در بین راه دالانهای مسقف زیادی وجود داره که باعث میشه حتی در ظهر تابستون هم مثل کولر عمل کنند و کوچه هایی که از آنها عبور میکنید خنک باشند.
  اکثر خونه های این مکان دارای بادگیرهای بلندی هستند تا بتونند در فصل تابستان هم از هوای خنک برای خونه هایشان استفاده کنند.
  عبور کردن از این مکان و دیدن اینجا خیلی خوب و شیرین بود.
  #فهادان #یزد #سفرباطلوع

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • خدیجه عربی
  نقدها:
  گزارش
  بازگشت به قدیم
  توصیه شده توسط کاربر

  محله فهادان در زمانه‌ی قدیم – از هزار سال پیش تا عهد قاجار – محله‌ای اعیان‌نشین بوده و خانه‌های اعیانیِ متعددی در آن وجود دارد که تک‌تکِ آن‌ها از جذابیت‌های این محله‌اند. از بین بالغ بر ۲۵ جاذبه‌ی تاریخی-فرهنگی که منابع متعدد برای این محله ذکر کرده‌اند، این جاذبه‌ها از همه مهم‌ترند: مسجد تاریخی فهادان، مسجد چهل‌محراب، خانه لاری‌ها، خانه عرب‌زاده، زندان اسکندر (مدرسه ضیائیه – بنایی چند هزار ساله که ۸۰۰ سال پیش مرمت شده است)، خانه کاشفی، خانه محمودی، بقعه دوازده امام (قدیمی‌ترین بنای تاریخ‌دارِ تمامِ ایران؛ با هزار سال قدمت.) در اصل، در زمانه‌ی بسیار قدیم، حصاری دور این محله کشیده بودند و این محله بین این حصار ایجاد شده بود و زمانی که هنوز اهمیت تاریخیِ محله فهادان یزد مورد توجه نبود، علاوه بر این‌که محله‌ای اعیان‌نشین به شمار می‌رفت، محل برگزاری اجتماعات مهم شهری نیز بود. دو دروازه در دو طرف این محل موجود بود که یکی متعلق به قرن هشت و دیگری مربوط به قرن پنجم هجری است و این دو دروازه قدمت باورنکردنیِ محله فهادان یزد را نشان می‌دهند.همچنین در این محله اقامتگاههای بومگردی بسیاری وجود دارند که می توانید شب را در آنها بگذرانید

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • فاطمه خرقه پوش
  نقدها:
  گزارش
  #محله_فهادان_یزد
  توصیه شده توسط کاربر

  #محله_فهادان از قدیمی ترین و اصلی ترین محله های #شهر_یزد میباشد که در قدیم محله ای اعیانی نشین بوده است.
  محله ای بسیار زیبا با کوچه های باریک و تو در تو به همراه خانه های خشتی و گلی که از قدم زدن در آنها خسته نمی شوید و جای جای آن برایتان زیبا و خاطره انگیز خواهد بود ، اگر هم در طی مسیر و قدم زدن در محله خسته شدید میتوانید از سکوهای سنگی و یا خشتی که در کنار برخی از خانه ها قرار گرفته دمی بزنید و نفسی تازه کنید.
  در هر یک از کوچه های #محله_فهادان شما جاذبه ای را میبینید که برایتان عجیب و زیبا میباشد و همینطور هم گردشگرانی را که از جای جای دنیا برای دیدن این مکان زیبا آمده اند خانه های قدیمی که هر یک بازسازی شده اند و به آنها کاربری هایی نظیر موزه و هتل و رستوران سنتی و ... داده اند همینطور هم آب انبارها، بازار ها و کاروانسرا و حجره های زیادی را هم میبینید که هر یک در نوع خود بینظیر میباشد.
  جاذبه هایی را که در محله فهادان شما میتوانید ببینید شامل : مدرسه ضیائیه، بقعه دوازده امامی، حسینیه فهادان، خانه های (کاشفی، محمودی، لاریها ، عرب زاده و ...) خانه هنر، هتل فهادان و آب انبار امپراطور و...هستند.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • نادر مزرعه شادی
  نقدها:
  گزارش
  بافت قدیمی یزد
  توصیه شده توسط کاربر

  اگر مایل هستید بافت تاریخی یزد را ببینید، محله فهادان بهترین جای یزد است. ما بعد از بازدید از مسجد جامع، از کوچه پس کوچه‌ها راهی بازدید از این محله قدیمی شدیم. کوچه های پیچ در پیچ، طاق هایی که بر روی کوچه سایه ‌می اندازند تا دمی از گرمای شهری چون یزد بیاسایی و سنگ‌هایی کنار درها تا اگر رهگذری خسته شد بنشیند و نفس تازه کند. در گشت گذار در این محله به خانه لاری ها خواهید رسید و به زندان ضیائیه که به زندان اسکندر هم مشهور است.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • پوریا اقتداری
  نقدها:
  گزارش
  محله اعیان نشین یزد
  توصیه شده توسط کاربر

  قدم زدن در کوچه و پس کوچه های خشتی شهر یزد خاطره ای است که هیچگاه از ذهنتان فراموش نخواهد شد. یکی از زیباترین محله های این شهر محله فهادان می باشد که درگذشته افراد ثروتمند در این محله زندگی میکردند. از جاذبه هایی که در این محله قرار گرفته میشه به زندان الکساندر و خانه لاری ها اشاره کرد.


  #تایسیز

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید: