Close
رستوران

آتشکده چک چک (پیرسبز)

Chak Chak Fireplace

Chak Chak Fireplace (1).jpg
Chak Chak Fireplace (2).jpg
Chak Chak Fireplace (4).jpg
Chak Chak Fireplace (3).jpg
Chak Chak Fireplace (5).jpg
پیشنهاد کاربران
از نقد و بررسی

نوع جاذبه:
 • اماکن مذهبی

نقد و بررسی کاربران


امتیاز این جاذبه :
 • Samira Kiyan
  نقدها:
  گزارش
  زیارتگه تاریخی
  توصیه شده توسط کاربر

  اينجا يكي از مقدس ترين زيارتگاههاي زرتشيان ايران و جهان هستش ، زيارتگاه چَك چَك يا پير سبز ، جايي كه نيك بانو دختر آخرين پادشاه ساسانيان يزدگرد سوم به هنگام فرار از دست دشمنان به اونجا پناه برد و طبق افسانه اي در همان منطقه ناپديد شد.
  در روزهاي خاصي از سال زرتشتيان زيادي از همه جاي دنيا در اين مكان جمع ميشن و چند روز به عبادت و انجام مراسم ميپردازن و در فضاهاي اتاق شكلي كه به اونها خيله ميگن مستقر ميشوند.
  شايد علت اينكه به اينجا چَك چَك ميگن اين هستش كه ساليان طولاني هست كه بي وقفه از سقف اين زيارتگاه صخره اي آبي زلال در حال چكه كردن هستش . بعد از جاده ساكت و خلوتي كه انتهاي اون يه كوه مشخص بود كم كم رسيديم به جايي كه زيارتگاه مشخص شد.
  مسير دسترسي به بالاي كوه با اينكه با شيب كم و پله راحت تر شده بود ولي براي افرادي كه كهنسال هستن و پياده روي سخت رو نميتونن طي کنند و کمی دشوارمیکنه.
  اردکان یکی از شهرهای بزرگ استان یزد میباشد.
  #گلفام_سفر#لست_گرام#لست_سکند#

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • هادی انصاری
  نقدها:
  گزارش
  زیارتگاه پیر سبز چک چک
  توصیه شده توسط کاربر

  زیارتگاهی برای زرتشتیان در دل کوه های کویری یزد ، جایی در 43 کیلومتری شرق اردکان .
  غاری در دل کوه که از سقف آن آب به صورت چکه چکه به پایین می ریزد و بنابراین نام چک چک و یا چک چکو را بر این محل گذاشته اند . نام دیگر این مکان زیارتگاه پیرسبز است .
  علت انتخاب این محل به عنوان زیارتگاه زرتشتیان را به خاطر گرامی داشت شاهزاده ساسانی ، دختر یزدگرد سوم دانسته اند که برای فرار از اعراب به شکاف کوه در این محل پناه آورده بوده است .
  هر ساله از 24 تا 28 خرداد ، زرتشتیان ایران در این محل گردهم می آیند و البته ظاهرا در آن زمان ، بازدید از این زیارتگاه برای گردشگران ممنوع خواهد بود .
  شکاف دهانه غاری که زیارتگاه زرتشتیان است براثر چکیدن آب از دیواره کوه ، دارای درخت و سبزی است .
  در داخل غار ، اتش مقدس زرتشتیان در جامی روشن است و در روی دیواره های محوطه زیبای غار ، تابلو ها و بنر و عکس هایی در باره آیین زرتشت قرار گرفته است . محیط زیبا و دلنشینی دارد اینجا .
  در بیرون غار و در دامنه کوه ، ساختمان هایی برای استراحت بازدید کنندگان ساخته اند .

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • سمیه ترکمان
  نقدها:
  گزارش
  آتشکده چک چک
  توصیه شده توسط کاربر

  شهرستان یزد تنوع زیادی تو جاذبه های گردشگری داره . یکی از از اون جاذبه ها عبادتگاه چک چک هست که کعبه زرتشتیها محسوب میشه . این جاذبه یک جاذبه مذهبی زرتشتیان هست . فضای داخلی زیارتگاه به شکل یک غار هست و یک تنه درخت قدیمی داخلی این زیارتگاه هست .داخل این زیارتگاه تقاشیهای زیادی از چهره های معروف زرتشتی دیده میشه و زیبایی خاصی به این جاذبه داده. روایت‌های زیادی در رابطه با این جاذبه وجود داره . که خوندنشون خالی از لطف نیست . فضا و انرژی این منطقه فوقالعاده هست و برای رفتن به جاذبه جاده باید از یک مسیر کویری عبور کنید و این جاذبه در نزدیکی شهر میبد هست و وقتی که به این جاذبه رسیدین باید یک مسیر نسبتا طولانی رو پیاده روی کنید بخاطر همین باید حتما کفش مخصوص پیاده روی داشته باشید . بهتون پیشنهاد میدم قبل از غروب به دیدن این جاذبه تشریف ببرید تا بتونید از زیبایی‌ها جاده و منطقه لذت بیشتری ببرید .

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • Atii
  نقدها:
  گزارش
  چک چک
  توصیه شده توسط کاربر

  در نزدیکی شهر اردکان محلی قرار داره که به اون پیر سبز یا چک چک میگن. این مکان یکی از مکان های مقدس زرتشتیان هست و در خرداد ماه طی چند روز مراسمی اینجا برگزار میشه که غیرزرتشتیان نمیتونن توی این مراسم شرکت کنن.
  درباره دلیل نام گذاری اینجا من دو تا روایت خونده بودم. یکی اینکه چون آب از کوه چکه چکه میریخته اسم اون رو چک چک گذاشتن یکی هم اینکه وقتی دختر یزدگرد سوم از دست دشمنان فرار میکنه و میاد اینجا گریه میکرده و اشکاش چکه چکه میریخته و به همین دلیل اسم اینجا رو چک چک گذاشتن.
  برای رسیدن به بالا باید چند پله رو بالا رفت و هوا اونجا خیلی خوبه که میتونه بخاطر آبی باشه که چکه چکه از کوه میاد و توی یک تشت جمع میشه. دم در ورودی باید کفش ها رو درآورد و دمپایی پوشید. وسط محوطه یه گل بزرگ فلزی قرار داره که زرتشتیان هنگام مراسم هایی که دارن بالای اون آتش روشن میکنن و در گلبرگ های گل شمع روشن میکنن.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • Shamim
  نقدها:
  گزارش
  آتشکده چک چک
  توصیه شده توسط کاربر

  تقریبا در فاصله 1/5ساعته از یزد، خارج از شهر اردکان قرار داره. مسیر کاملا بیابون و بدون حتی ذره ای آبادی هستش. اما رنگ کوه ها تو او گرمای کویر هم حتی دیدنیه. بعد طی کردن مسافت مابین دوتا کوه یه سرسبزی دیده میشه که باید نزدیکش ماشین رو پارک کنید و پیاده تا بالای کوه برین. در اطراف آتشکده محل هایی برای اقامت ساخته شده که برای زرتشتیان هستش که خودشون وقت نیایش دست جمعی ازشون استفاده میکنن. یکی سیزده فروردین و دیگری بیست و چهار تا بیست و نه خرداد که حضور افراد غیر زرتشتی هم امکان پذیر نیست. اینجا به دلیل چکه کردن آب از دل کوه در منطقه ای که به دلیل گرما بارشی برای ذخیره آب وجود نداره معروف به چک چک شده و در واقع اون رو معجزه ای میدونن برای حضور بی بی مهربانو دختر یزدگرد سوم که به اینجا از دست دشمنان فرار کرد. بعد از گذشتن از مسیر گرم انتهای مسیر خنک و دلچسبه

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • فاطمه خرقه پوش
  نقدها:
  گزارش
  #نیایشگاه_چک_چک
  توصیه شده توسط کاربر

  #نیایشگاه_چک_چک دربخش خرانق #شهرستان_اردکان در #استان_یزد میباشد که از زیارتگاه های بسیار مهم #زرتشتیان میباشد.
  #چک_چک که نام دیگر آن #چکچکو میباشد و زرتشتیان آن را #پیر_سبز نیز می نامند در میان کوه های اردکان و انجیره قرار گرفته و زرتشتیان هر ساله از روز 24 خرداد به مدت 4 روز در این زیارتگاه دور هم جمع میشوند و به عبادت و نیایش میپردازند که تقریبا چند سالی است که در این تاریخ به هیچ غیر زرتشتی اجازه ورود نمیدهند.
  جش مهرگان هم همه ساله در این مکان برگزار میشود.
  نام #چک_چک هم از صدای قطره های آبی گرفته شده که از صخره میان نیایشگاه می چکد، از دیدگاه زرتشتیان شخصی که میخواهد وارد نیایشگاه شود باید کاملا پاک باشد و کفش هایش را از پاهایش درآورد و سر خود را بپوشاند.
  مکان هایی هم برای اقامت با امکانات رفاهی در اطراف نیایشگاه ساخته شده است که به آنها خیله میگویند.
  نیایشگاه بر بلندای کوهی قرار گرفته که برای دسترسی راحت تر جاده ای آسفالته با سراشیبی ساخته شده و برای وارد شدن باید بلیت به مبلغ هر نفر 5000 هزار تومان از موبد تهیه فرمایید و بعد وارد نیایشگاه شوید، در زمان ورود آرامش عجیبی را در این مکان حس میکنید که سراسر وجودتان را فرا میگیرد و صدای قطره های آب که سکوت و آرامش را درهم میشکند و خنکای خودش را به فضا میبخشد که حس بسیار عرفانی و خاصی دارد.
  بر روی دیواره های نیایشگاه تصاویری از زرتشت پیامبر وآیاتی از اوستا و توضیحاتی هم در رابطه با نیایشگاه مشاهده میکنید.
  نیایشگاه چک چک را زرتشتیان به خاطر نیک بانو دختر یزدگرد سوم پس از حمله اعراب به ایران که به این مکان راهی شده و در این صخره پنهان شده بودند بنا کرده اند و بسیار بسیار دارای تقدس و مورد احترام میباشد.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • hamid1976
  نقدها:
  گزارش
  عبادتگاه زرتشتیان اردکان
  توصیه شده توسط کاربر

  این زیارتگاه در فاصله ۴۵ کیلومتری اردکان در در کوه و در ارتفاع قرار دارد که میبایست با نزدیک پلکان با ماشین و مابقی راه را تا آتشکده و محل غیب شدن دختر کوچک یزدگردی سوم پیاده بروید در مسیر تا به زیارتگاه تابلوهایی برای راهنمایی و سخنان اهورا مزدا به چشم می خورد در قسمت خو زیارتگاه می بایست کفشها را درآورد و در صورت ناپاک بودن بدن باید دمپایی پوشید و زنان هم موی سر خود را بپوشانند اگر افرازد پیر همراه شما هستند برای ایشان سخت است که پیاده روی کنند ولی برای افراد جوانتر مشکلی نیست

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • خدیجه عربی
  نقدها:
  گزارش
  آتشکده پیرسبز
  توصیه شده توسط کاربر

  زیارتگاه چک چک یزد نام های دیگری نظیر «پیر سبز» یا «چکچکو» را نیز دارا بوده است ولی اکنون آن را با نام چک چک می شناسند. این جاذبه ی دیدنی و مقدس زرتشتیان در دل کوه های بین اردکان و انجیره جای گرفته است. جالب است بدانید که روایات متعددی در مورد چگونگی ایجاد این مکان مقدس وجود دارد. مطابق با آنچه در برخی از کتب تاریخی آمده است به نظر می رسد که در زمان حکومت یزدگر سوم  که آخرین پادشاه ساسانی می شده عرب ها به کاخ مدائن حمله کردند و همین سبب شد  تا پادشاه برای حفظ جان و خانواده خودش به فکر راه نجات باشد. پارس بانو یکی از دختران یزدگرد سوم به اردکان می رود و به گفته زرتشتیان در شکاف کوهی ناپدید می گردند. برای زنده نگه داشتن نام و یاد پارس بانو زرتشتیان در آن زمان این مکان را عبادتگاه کردند و تاکنون از آن حفاظت و نگهداری کرده اند. زیارتگاه چک چک یزد یکی از مهمترین و مقدس ترین مکان های زیارتی برای زرتشتیان به شمار می رود و هر ساله در تاریخ ۲۴ تا ۲۸ خرداد ماه در این مکان مراسم مذهبی زرتشتیان به مدت ۵ روز برگزار می گردد. چک چک در 43 کیلومتری شرق اردکان و در میان کوههای انجیر است. برای رفتن به این زیارتگاه باید از سمت میبد یا اردکان که جاده آسفالت دارند بروید. ما برای رفتن به این نقطه از یزد به سمت اردکان و از دوراهی طبس رفتیم که جاده  فرعی خاکی به سمت چک چک داشت مسیر خیلی طولانی و سخت بود و ما تقریبا امیدمان را برای رسیدن به زیارتگاه از دست داده بودیم که در نهایت کوه و سپس زیارتگاه را از دور دیدیم. ورودی زیارتگاه 1000 تومن بود و مانند تمام نیایشگاههای زرتشتیان ساده و بی آلایش بود

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • Nedajrg
  نقدها:
  گزارش
  چك چك
  توصیه شده توسط کاربر

  چک چک زیارتگاه پیر سبز یکی از مهمترین زیارتگاههای زرتشتیان است. این زیارتگاه در دل کوهی بنا شده است که برای رفتن به آن باید از مسیری سراشیبی عبور کرد. اطراف این زیارتگاه امکانات رفاهی مناسبی وجود ندارد و جهت اسکان باید به شهرهای اطراف رفت.داخل زیارتگاه به شکل غار می باشد که از بخشی از سقف آن آب میچکد و احتمالا دلیل نامگذاری این محل می باشد. هرساله 27 خرداد ماه زرتشتیلن از سراسر جهان به این مکان آمده و زیارت میکنند.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • Sahar Rezapoor
  نقدها:
  گزارش
  پیر سبز چک چکو
  توصیه شده توسط کاربر

  بعد از پیمودن یک جاده نسبتاً طولانی از شهر اردکان یزد به آتشکده چک چکو در دل کوه رسیدیم.این آتشکده یکی از مهمترین زیارتگاه های زرتشتیان هست.از پله ها بالا رفته و به داخل سالن آن رسیدیم. انگار داخل کوه را تراشیده و داخل آن یه زیارتگاه ساخته بودند.گفته میشه نام «چک چک» يا «چک چکو» از صداي قطره‌هاي آبي است که از صخره‌ مي‌چکد و در زمان یزدگرد سوم دخترش نیک بانو برای فرار از حمله مسلمانان به این کوه فرار کرده و در آنجا ناپدید شد.#تایسیز

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید: