Close

کاروانسرای تی تی

Ti ti Caravanserai
2.9
(از 12 نقد و بررسی)

درباره کاروانسرای تی تی

نوع جاذبه
بناها و مجسمه های تاریخی
مجموعه تاریخی
موقعیت
سیاهکل
پیشنهاد کاربران
%75 از 9 رای
رتبه در سیاهکل
9 از 12 جاذبه
این مسافت به صورت خط مستقیم در نظر گرفته شده است

اطراف کاروانسرای تی تی

رستوران های اطراف
{{ item.titleFa }}
{{ item.distance | metric }}
هتل های اطراف
{{ item.titleFa }}
{{ item.distance | metric }}
جاذبه های اطراف
{{ item.titleFa }}
{{ item.distance | metric }}
مراکز مهم شهر
{{ item.titleFa }}
{{ item.distance | metric }}
comment icon
افزودن نقد و بررسی
نوشتن نقد و بررسی
camera icon
افزودن تصویر
افزودن تصویر

در جاده لاهیجان به سیاه کل و دیلمان که بیایی و ده کیلومتری که از شهر سیاهکل به سمت دیلمان رفته باشی به کاروانسرایی قدیمی می رسی که نام " تی تی " ( تی تی کاروانسرا ) به آن داده اند .از همان نگاه اول به نظرت می رسد که به یکی از قلعه های مخروبه اروپایی آمده ای . چون تمام دیواره ها را از قلوه سنگ هایی ساخته اند که روی هم قرار داده شده و بین آنها خزه گرفته . یک قلعه سبز شبیه قلعه های تاریخی و خزه گرفته اروپای مرطوب .
البته سقف این کاروانسرا از آجر و ملات ساروج درست شده ولی آن هم سبز و پوشیده از خزه است .
قدمت این بنا را از دوران صفوی می دانند که امر بدیعی نیست چون در دوره صفوی ساخت کاروانسرا در نقاط مختلف ایران مرسوم بوده است .

بیشتر
امتیاز کل
2
Nedajrg
نوشته شده در 24 آذر 1398
report-icon گزارش

این کاروانسرا در مسیر سیاهکل به دیلمان و تقریبا 6-7 کیلومتری آبشار لونک واقع شده است. برای رسیدن به کاروانسرا بهتر است مسیرش را روی نقشه دنبال کنید. برای رفتن به کنار ساختمان کاروانسرا باید از پلی فلزی و باریک عبور کنید. متاسفانه با وجود تعاریف زیادی که از این کاروانسرا شنیده بودم به نظرم بسیار مخروبه آمد. کاروانسرا در و پیکری ندارد گاو و گوسفند به راحتی در آن در تردد بودند. با وجودیکه این کاروانسرا در اختیار میراث فرهنگی است و ادعا دارند آن را بازسازی کرده اند ولی حیف که از بابت گردشگری اصلا به آن رسیدگی نکرده اند. داخل کاروانسرا یک حیاط مرکزی است و دورتادور تعدادی اتاق با چند گنبد زیباست که رویشان را نیز خزه پوشانده است. به نظر من در صورتی که مسافر بین راه این مسیر هستید سری به کاروانسرا بزنید.

بیشتر
امتیاز کل
3
علی عباسی
نوشته شده در 20 مهر 1398
report-icon گزارش

یکی از جاذبه هایی که میشه در مسیر آبشار لونک در شهرستان سیاهکل از اون دیدن کردن، کاروانسرای تی تی هست. در تیر ماه امسال به اتفاق تعدادی از دوستان عزیزم، بازدیدی از این بنا داشتیم. درست در کنار این کاروانسرا، اقامتگاه بومگردی تی تی وجود دارد که نمای اون واقعا زیبا بود و ما هم کلی عکس گرفتیم. قدمت بنا هم به دوره صفویان بر میگرده، ولی شماتیک کلی این کاروانسرا هنوز حفظ شده. در صورتیکه از این کاروانسرا دیدن میکنید، دیدن اون اقامتگاه بومگردی رو هم به شما دوستان پیشنهاد میکنم.

بیشتر
امتیاز کل
3
مریم رجایی
نوشته شده در 26 تیر 1398
report-icon گزارش

کاروانسرای تی تی در نزدیکی سیاهکل قرار دارد. قدمت این بنا به دوره صفویه برمیگردد و در ان زمان موقعیت استراتژیکی داشته است و در مسیر راه اصلی کاروان رو قرار داشته است. امروزه کاروانسرا کاملا متروکه و بدون رسیدگی رها شده است حتی تابلوی راهنمایی نیز در مسیر وجود نداشت. علیرغم سالم و سرپا بودن بنا متاسفانه به نظر میرسد برنامه ای برای توسعه این جاذبه گردشگری وجود ندارد.

بیشتر
امتیاز کل
3
امید خدایاری
نوشته شده در 26 تیر 1398
report-icon گزارش

کاروانسرای تی تی یه کاروانسرای قدیمی مربوط به زمان صفویه است، این کاروانسرای زیبا بعد از گذشت حداقل 5 قرن پابرجا و استوار است.  با دیدن این بنا سختی ها و زیبایی های سفر در زمان قدیم رو میشه درک کرد،مسافرها درون این محوطه اتراق می کردند و با هم آشنا می شدن اینکه چندین روز باید تو راه می بودن تا از مثلا تهران به شمال می رسیدن و ... برای دیدن کاروانسرای تی تی باید وارد جاده سیاهکل به دیلمان شوید بعد از طی حدود 10 کیلومتر، در کنار روستای بالا رود و با عبور از پل آهنی کم عرضی (دو تا پل هست، پل سمت راست کنار مسجد) به کاروانسرا می رسید، با وجود اینکه کارونسرا نزدیک جاده سیاهکل به دیلمان قرار داره ما به سختی کاروانسرا رو پیدا کردیم چون اینترنت اونجا آنتن نمی داد و با وجود اینکه این کاروانسرا ثبت ملی شده ولی حتی یک تابلو توی مسیر برای راهنمایی وجود نداشت و کمترین توجه ای از سوی سازمان میراث فرهنگی به این کاروانسرا نشده. ضمنا همراه با دیدن این کارونسرا شما می توانید از آبشار لونک و ییلاق دیلمان نیز بازدید داشته باشید.

بیشتر
امتیاز کل
4

سلام. من هنگام بازگشت از جاده دیلمان به سیاهکل به این مکان رفتم. ابتدا باید از یک پل باریک عبور کنید و پس از گذر از یک اقامتگاه محلی زیبا به این قلعه برسید. قلعه مشخصه که متعلق به سالهای بسیار قبل هستش و وقتی من واردش شدم مرغ و خروس داخل دربش بود. در کل حس زیست قدیدیمان رو برای آدم تداعی می کرد. محیط اطرافش خیلی زیبا بود و دیوارهاش دیگه کم کم داشت مستهلک می شد. با جاده اصلی حدود 500 متر فاصله داره. ما اواخر خرداد رفتیم و هوای اینجا یکم گرم بود. بد نیست هنگام بازگشت یا رفت در جاده زیبای سیاهکل به دیلمان یه سری به اینجا بزنید.

بیشتر
امتیاز کل
3
ناصر
نوشته شده در 24 تیر 1398
report-icon گزارش

این کاروانسرا در مسیر آبشار لونک‌در سیاهکل قرار دارد و برای رسیدن به آن هیچ تابلویی وجود ندارد و باید برای رسیدن به آن از مردم محلی راهنمایی بگیرید؛در مسیر رسیدن یه پل آهنی ماشین رو داره که از رودخونه رد میشه و از کنار یه اقامتگاه زیبا (خانه روستایی به نام‌بوم گردی تی تی )به آن می رسید ؛ این کاروانسرا هیچ گونه راهنما و تابلو نداره ‌قسمتی از آن توسط روستاییان بابت نگهداری دام استفاده میشه ؛و با این که ثبت میراث شده در کل در حال نابودی هست ؛ورودی این کاروانسرا از یه هشتی گذر میکنی و به داخل حیاط میرسی که دور حیاط دالان‌ها و اتاق‌هایی برای استراحت کاروان درست کرده بودن که همگی آنها رو به خرابی است

بیشتر
امتیاز کل
2
خدیجه عربی
نوشته شده در 22 تیر 1398
report-icon گزارش

در سیاهکل و در 25 کیلومتری لاهیجان در محل تلاقی شیم رود و باباکوه کاروانسرایی به نام تی تی قرار دارد که متعلق به دوره صفوی می باشد با توجه به اینکه در شمال ایران کاروانسراهای اندکی وجود دارد اهمیت این مسیر مشخص می شود. تی تی در زبان گیلکی به معنی شکوفه است . این کاروانسرای زیبا که از آجر با ملات کچ و ساروج درست شده دارای ورودی هشتی مانند و دو ایوان و یک حیاط است که با تقارن زیبایی بنا شده . روی سقف و دیوارهای کاروانسرا هم خزه رشد کرده که به نظرم بنا را زیباتر کرده. متاسفانه با اینکه این کاروانسرا ثبت ملی شده اما توجهی به آن نمی شود و حالا شبیه جایی برای نگهداری حیوانات شده با توجه به زیبایی منحصربفردی که دارد توجه بیشتری را می طلبد. در کنار کاروانسرا هم اقامتگاه بومگردی به نام تی تی بوم قرار داشت که کلبه ای قدیمی و زیبا بود . در اطراف کاروانسرا باغهای چای و جنگل سرسبز زیبایی آن را دو چندان کرده بود. 

بیشتر
امتیاز کل
4
نادر مزرعه شادی
نوشته شده در 23 تیر 1398
report-icon گزارش

برای دیدن این کاروانسرا بعد از پارک خودرو در کنار یک پل پیاده مسیر را ادامه دادیم. در مسیر تابلوی راهنما اصلا وجود نداشت و به کمک نقشه گوگل می‌شود از محل کاروانسرا مطلع شد. در کنار کاروانسرا هم هیچ تابلویی برای اطلاع از تاریخچه آنجا وجود ندارد. به نظر می‌رسد این کاروانسرا بیشتر در تصرف افراد محلی است و به عنوان آغل یا چنین چیزی استفاده می‌شود.

بیشتر
امتیاز کل
1
Sharifi
نوشته شده در 20 تیر 1398
report-icon گزارش

کاروانسرای تی تی در مسیر آبشار لونک قرار داشت که تصمیم گرفتیم در مسیر برگشت سری به این کاروانسرا بزنیم متاسفانه بر خلاف تصوری که از این کاروانسرا در ذهنم بود وقتی رسیدم از این مکان به عنوان گاو داری و قسمتی هم مرغ داری استفاده می کردند وبا یک محیط خیلی کثیف مواجه شدم کاش حداقل از این بنا به درستی نگه داری می شد تا بازدید کنندگان بیشتر به این مکان می آمدند??

بیشتر
امتیاز کل
1
پوریا اقتداری
نوشته شده در 20 فروردین 1398
report-icon گزارش

کاروانسرای تی تی به معنای کاروانسرای شکوفه به فاصله حدوداً 8 کیلومتری از شهر سیاهکل در استان گیلان واقع شده است. این کاروانسرای در گذشته برای توقف و استراحت مسافران بین دو شهر دیلمان و لاهیجان ساخته شده بود. نام این کاروانسرا از عمه یکی از شاهان صفوی می آید. این کاروانسرا در فهرست آثار ملی ایران نیز به ثبت رسیده است. پیشنهاد می کنم در گذر از جاده سیاهکل به دیلمان حتماً از این جاذبه نیز دیدن کنید.
این کاروانسرای از جاده اصلی تنها 5 دقیقه مسیر خاکی دارد و مسیر دسترسی مناسبی دارد.
از جاذبه های اطراف اینجا می توانم به پارک جنگلی و استخر پاشوران، جاده سیاهکل به دیلمان و قلعه کوتول شاه اشاره کنم.

بیشتر
امتیاز کل
5
ساره سلطانپور
نوشته شده در 13 اسفند 1397
report-icon گزارش

کاروانسرای تی تی در شهرستان سیاهکل استان گیلان و نزدیک روستای بالارود قرار داد. مربوط به دوره صفویه بوده و در سال 75 ثبت آثار ملی شده اما متاسفانه هیچگونه حفاظت و نگهداری انجام نمیشود و بصورت متروکه و ناشناس باقی مانده است. این بنا از سنگ و آجر ساخته شده و در زبان محلی تی تی کاروانسرا گفته میشود. در زبان گیلکی تی تی به معنی شکوفه است.دو داستان برای ساخت این کاروانیرا روایت شده، یکی از این داستان ها می گوید که در روزگاری، تی تی خانم که عمه ی یکی از شاهان سلسله ی صفوی بوده، تصمیم گرفت که کاروانسرای زیبایی به نام خود در منطقه ی سیاهکل بنا کند.
داستان دیگر می گوید که این کاروانسرا در زمان حکومت محلی کیایی که در عصر تیموریان بر لاهیجان حکمرانی می کردند، ساخته شد و بعدها توسط حکومت صفویه نابود شدند و آثار به جا مانده از آنان به نام دوره  صفویه به ثبت رسیده است.

بیشتر
امتیاز کل
4
آیا شما صاحب این کسب و کار هستید؟

برای پاسخ به نظرات، بروزرسانی اطلاعات و موارد دیگر مالکیت خود را به ثبت برسانید و پنل اختصاصی خود را از ما دریافت کنید.

ثبت ادعای مالکیت