Close

هزینه‌ی زندگی در 20 شهر بزرگ دنیا

4.5
از 10 رای
آدم‌ها چطور در این 20 شهر بزرگ دنیا دوام می‌آورند! +تصاویر
 • 16 فروردین 1398 08:00
 • 5
 • 12.2K

 اجاره کردن خانه در هر کجای دنیا کار مزخرفی است! نیمی از جمعیت ایالات متحده در خانه‌های اجاره‌ای زندگی می‌کنند و این یعنی بیش از یک-سوم از درآمدشان صرف پرداخت اجاره می‌شود. شاید با خودتان فکر کنید اوضاع در سایر کشورها بهتر است، اما واقعیت این است که در برخی از شهرهای جهان اوضاع حتی بدتر از ایالات متحده است!

متخصصین نِست‌پیک 750 محله در بیش از 50 کشور را مورد بررسی قرار داده و سپس درآمد سالانه‌ای که یک فرد برای زندگی در هر شهر به آن نیاز دارد و فقط باید یک سوم از آن را برای اجاره مصرف کند، مشخص کردند.  نِست‌پیک پس از انجام این محاسبات، درآمد واقعی ساکنین این مناطق را مورد بررسی قرار داد تا ببیند این افراد پس از پرداخت مالیات، چه مقدار پول برای پرداخت اجاره در اختیار دارند. نتایج این بررسی‌ها چندان دلچسب نیست، اما به خوبی نشان می‌دهد که پرداخت هزینه‌ی اجاره در کشورهای توسعه‌یافته چقدر کار سخت و طاقت‌فرسایی است.

در اینجا به صورت خلاصه به درآمد سالانه‌ی مورد نیاز برای زندگی در 20 کشور توسعه‌ یافته‌ی جهان اشاره خواهیم کرد:

 20. بوداپست، مجارستان

درآمد سالانه‌ی مورد نیاز: 22.225 دلار

بوداپست، مجارستان

پایتخت مجارستان با میانگین اجاره‌بهای 1 دلار برای هر فوت مربع، در نگاه اول ممکن است جای مناسبی به نظر برسد. اما پیدا کردن شغلی با حقوق مناسب در این شهر کار بسیار دشواری است و با شغلی که حداقل دستمزد این کشور را دارد، باید برای داشتن آپارتمانی متوسط، 195 ساعت در ماه کار کنید. ساکنین اجاره نشین پوداپست 60 درصد از درآمد قابل‌استفاده‌ی خودشان را صرف پرداخت اجاره می‌کنند.

 

 1. هامبورگ، آلمان

درآمد سالانه‌ی مورد نیاز: 26.685 دلار

 هامبورگ، آلمان

شمالی‌ترین شهر بزرگ آلمان هم جزو کشورهای کم‌هزینه‌تر است و تنها 28 درصد از درآمد قابل‌خرج‌تان صرف پرداخت اجاره می‌شود. با بقیه‌ی پولی که از درآمدتان باقی می‌ماند می‌توانید سفری کوتاه به کپنهاگ داشته باشید، که هزینه‌ی یک شام در آن شاید به اندازه‌ی اجاره‌ی خانه‌تان در هامبورگ دربیاید!

 

 1. مونترال، کبک، کانادا

درآمد سالانه‌ی مورد نیاز: 28.533 دلار

مونترال، کبک، کانادا

 مونترال شهری مملو از توریست و ارزان‌ترین شهر کانادا است. این شهر نه تنها یکی از شش شهر ارزان و مناسب برای افراد مجرد است، بلکه با اجاره‌بهای 84 سنت برای یک فوت مربع مکان مناسبی برای اجاره کردن یک خانه‌ی خانوادگی محسوب می‌شود. به نظر می‌رسد وقتی خانواده‌ای می‌توانند با 38.000 دلار در سال زندگی راحتی را بگذرانند، یاد گرفتن زبان فرانسوی حداقل هزینه‌ای است که می‌توانند برای زندگی در این شهر بپردازند!!

 

 1. پراگ، جمهوری چک

درآمد سالانه‌ی مورد نیاز: 29.448 دلار

پراگ، جمهوری چک

 پراگ یکی از ارزان‌ترین شهرهای اروپا است و با پول‌ حاصل از درآمدتان می‌توانید کارهای زیادی انجام بدهید. البته ساکنین پراگ باید 70 درصد از درآمدشان صرف پرداخت اجاره‌بها بکنند.

 

 1. منچستر، انگلستان

درآمد سالانه‌ی مورد نیاز: 30.691 دلار

منچستر، انگلستان

 منچستر هیچ‌وقت ضرورتاً شهر خوبی برای زندگی کردن به حساب نمی‌آِید. اما اگر با زندگی کردن در میان شور و شوق ورزشی این شهر مشکلی ندارید، می‎توانید خانه‌ای خوب در این شهر برای خودتان دست و پا کنید! هزینه‌ی اجاره در این شهر برای خانواده‌ها 1.26 دلار برای هر فوت مربع است.

 

 1. ورشو، لهستان

درآمد سالانه‌ی مورد نیاز: 32.964 دلار

ورشو، هلند

 با توجه به متوسط حقوق و دستمزد مورد نیاز برای اجازه‌ی خانه، ورشو هم برای افراد مجرد و هم خانواده‌ها شهری ارزان محسوب می‌شود. هزینه‌ی خانه‎‌های خانوادگی 22.000 دلار در سال است، و اگر تنها زندگی می‌کنید می‌توانید به جای یک آپارتمان، یک خانه‌ی کامل برای خودتان اجاره کنید.

 

 1. وین، اتریش

درآمد سالانه‌ی مورد نیاز: 34.478 دلار

وین، اتریش

شاید انتظار داشتید شهر شلوغ وین جزو گرانقیمت‌ترین شهرهای جهان باشد. اما قیمت‌ها در این شهر مقرون‌ به صرفه هستند، و تنها  40 درصد از درآمدتان صرف پرداخت اجاره می‌شود. اما خانواده‌هایی که بچه دارند، برای زندگی در این شهر باید دو برابر مقداری که در بالا گفته شد، درآمد داشته باشند.

 

 1. میلان، ایتالیا

درآمد سالانه‌ی مورد نیاز: 35.423 دلار

میلان، ایتالیا

 گرچه ممکن است بعضی از میلانی‌ها طوری رفتار کنند که گویی هزینه‌ی اجاره در شهرشان مانند اکثر پایتخت‌ها زیاد است، اما این شهر با اجاره‌ی 1.65 دلار برای هر فوت مربع، یکی از ارزان‌ترین شهرهای اروپا محسوب می‌شود. مبلغ اجاره در این شهر، نصف پاریس و یک سوم نیویورک است.

 

 1. لیسبون، پرتقال

درآمد سالانه‌ی مورد نیاز: 44.869

لیسبون، پرتقال

 اگرچه بازدیدکنندگان این شهر معتقدند هزینه‌ها در این شهر مقرون به صرفه است، زندگی در لیسبون برای خانواده‌ها چندان ارزان نیست. هزینه‌ی زندگی خانوادگی در لیسبون سالیانه 70.000 دلار است و 68 درصد از این هزینه صرف پرداخت اجاره خواهد شد. لیسبون اولین شهر این لیست است که میزان اجاره برای هر فوت مربع از آن بالای 2 دلار، و برای افراد مجرد 2.08 دلار است.

 

 1. مونیخ، آلمان

درآمد سالانه‌ی مورد نیاز: 59.039 دلار

مونیخ، آلمان

اگر از مردم خارج از آلمان بپرسید اکثراً نمی‌توانند حدس بزنند که مونیخ گرانترین شهر این کشور است. اما این قطب مهم صنعتی نیروی کار پردرآمدی را به وجود آورده است که در نتیجه‌ی آن قیمت اجاره‌ی مسکن برای مجردها 2.74 دلار برای هر فوت مربع و برای خانواده‌ها به 2.04 دلار رسیده است. این مقدار هزینه، 55 درصد از درآمد قابل خرج‌‌تان را خواهد بلعید!

 

 1. کپنهاگ، دانمارک

درآمد سالانه‌ی مورد نیاز: 68.606

کپنهاگ، دانمارک

 هر کسی که در نیهاون برای یک نوشیدنی مالت 15 دلار هزینه کرده باشد، متعجب خواهد شد که چرا کپنهاگ شهر شماره دهم این فهرست است. اما قیمت نوشیدنی در یک شهر هیچ وقت نشان‌دهنده‌ی میزان هزینه‌ی زندگی در آنجا نیست. البته این شهر با هزینه‌ی 2دلار برای هر فوت مربع چندان جای گرانقیمتی برای زندگی خانواده‌ها نیست، و تنها به 90.000 دلار در سال نیاز است.  

 

 1. واشنگتن، دی سی، ایالات متحده‌ی آمریکا

درآمد سالانه‌ی مورد نیاز: 71.300 دلار

واشنگتن، دی سی، ایالات متحده‌ی آمریکا

 مالیات‌ زیاد و اجاره بالای پایتخت آمریکا باعث شده است که چندان شهر مناسبی برای زندگی نباشد. هزینه‌ اجاره واشنگتن حتی از میامی، لس آنجلس و شیکاگو هم بیشتر است. خانواده‌هایی که فرزند دارند، برای داشتن یک زندگی راحت در این شهر سالیانه به 107.800 دلار درآمد نیاز دارند. حداقل حقوق و دستمزد دی سی برای زندگی کافی است و تنها 31 درصد از درآمد صرف اجاره خواهد شد.

 

 1. زوریخ، سوئیس

درآمد سالانه‌ی مورد نیاز: 75.247 دلار

زوریخ، سوئیس

 سوئیس تنها با داشتن مساحت 15.000 مایل مربع، صاحب دو شهر از ثروتمندترین شهرهای جهان است، و بخاطر همین گران بودن زندگی در آن چندان تعجبی ندارد! با اینکه اجاره در زوریخ (3.50 دلار برای هر فوت مربع) ارزان‌تر از لندن و دی سی است، چیزهایی مثل قهوه‌ی 8دلاری باعث بالا رفتن هزینه‌ها می‌شود و شما برای زنده ماندن باید درآمد زیادی داشته باشید! بانک‌های سوئیس حقوق خوبی پرداخت می‎کنند ولی با وجود این هم شهروندان سوئیسی باید 38 درصد از درآمدشان را صرف پرداخت اجاره بکنند.

 

 1. پاریس، فرانسه

درآمد سالانه‌ی مورد نیاز: 75.570 دلار

پاریس، فرانسه

 نکته‌ی مثبت برای کوچ‌نشینان مجرد: در حالی که هزینه‌ی زندگی در پاریس سر به فلک می‌کشد، وضع شما از اغلب خانواده‌های پاریسی بهتر است. شاید فانتزی صاحب فرزند شدن و فرستادن او به مدرسه خیلی جالب باشد، اما برای انجام این کار در پاریس سالیانه به 155.000 دلار نیاز دارید. هزینه‎‌ی زندگی در پاریس حتی از شانگهای و سئول هم بیشتر است.

 

 1. سنگاپور

درآمد سالانه‌ی مورد نیاز: 80.000 دلار

سنگاپور

 برای زندگی در سنگاپور نیازی نیست که حتماً آسیایی باشید، اما حتماً لازم است که ثروتمند باشید! سطح درآمدها در سنگاپور آنقدر بالاست که 99 درصد درآمد صرف اجاره می‌شود. فقط چند حومه واقعی در نزدیکی سنگاپور وجود دارد و خبری از سیستم حمل و نقل ارزان‌قیمت نیست.

 

 1. نیویورک، ایالات متحده آمریکا

درآمد سالانه‌ی مورد نیاز: 100.000 دلار

نیویورک، نیویورک، ایالات متحده آمریکا

 این شهر که خودش را مرکز عالم می‌داند، یکی از گران‌ترین شهرهای جهان است. میزان حقوق‌ و دستمزد در این شهر بالاست، اما یک شهروند متوسط با وجود مالیات‌های سنگین، بدون آنکه حتی یک بار با حقوقش سوار تاکسی بشود، 45 درصد از آمد خود را صرف پرداخت اجاره می‌کند. بهای اجاره برای هر یک فوت مربع در نیویورک 5.40 دلار است. اوضاع در استیتن آیلند و برخی از بخش‌های برانکس حتی بدتر از این است!

 

 1. شانگهای ، چین

درآمد سالانه‌ی مورد نیاز: 109.110 دلار

شانگهای ، چین

 گران‌ترین شهر چین با بیش از 26 میلیون نفر جمعیت نه هنگ کنگ، بلکه متروپلیس شانگهای است که شهروندان متوسط آن باید 129 درصد از درآمدشان را برای پرداخت اجاره صرف کنند! با اینکه اقتصاد چین کمی با ایالات متحده تفاوت دارد، حداقل دستمزد در شانگهای، هنوز در مقایسه با هزینه‎ی اجاره رقم شرم‌آوری است.

 

 1. سئول، کره‌ی جنوبی

درآمد سالانه‌ی مورد نیاز: 109.110 دلار

سئول، کره‌ی جنوبی

 سئول، پایتخت کره‌ی جنوبی، سومین شهر گران آسیاست. اجاره‌ی هر یک فوت مربع در این شهر 2.33 دلار هزینه دارد و در مجموع 118 درصد از درآمد یک شهروند متوسط صرف پرداخت اجاره می‌شود. درآمد و دستمزد این شهر اصلاً با توکیو قابل مقایسه نیست. محله‌های جونگو و سوجونگ در سئول جزو گران‌ترین مناطق مسکونی جهان هستند.

 

 1. سان فرانسیسکو، کالیفرنیا، ایالات متحده آمریکا

متوسط درآمد سالانه‌ی مورد نیاز: 121.400 دلار

سان فرانسیسکو، کالیفرنیا، ایالات متحده آمریکا

 شش محله از گران‌ترین محله‌های جهان در سانفرانسیسکو قرار دارد. گران‌ترین این محله‌ها منطقه‌ی اقتصادی جنوبی است که قیمت اجاره‌ی هر یک فوت مربع در آنجا 6.96 دلار است و شما برای زندگی در این محل باید سالیانه 125.000 دلار درآمد داشته باشید. باوجود درآمد بسیار زیاد ساکنین سان فرانسیسکو، ساکنین این شهر باید 48 درصد از درآمدشان را صرف هزینه‌ی اجاره بکنند.

 

 1. موناکو

درآمد سالانه‌ی مورد نیاز: 165.309 دلار

موناکو

 تعجبی ندارد شهری که بخاطر تعداد زیاد بیلیونرهایش مشهور است، گران‌ترین محل زندگی در جهان باشد. متوسط اجاره‌‎بها هر فوت مربع برای غیرموناکویی‌های مجرد 7.68 دلار و برای خانواده‌ها 10.24 دلار است. اغلب افرادی که در موناکو کار می‌کنند ساکن نیس و یا روستاهای فرانسوی اطراف هستند، و ساکنین قانونی موناکو کمک هزینه‌ی اجاره دریافت می‌کنند.

آیا با این وجود، هنوز هم در فکر مهاجرت هستید؟ به نظر می‌رسد وضع اجاره‌ی مسکن و زندگی در کشور خودمان به نسبت کشورهای دیگر کمی بهتر باشد، یا اینکه اینطور نیست؟
نظر شما چیست؟

منبع: matadornetwork

مطالب مرتبط

نظرات کاربران (5 نظر)

× در حال پاسخ به:

ادریس بهرام پور 14 آذر 1398 ساعت 08:30

مقاله جالبی بود، فقط تصاویر شهرهای سنگاپور و ورشو جابجا قرار گرفته در متن. با سپاس

م.ه. 2 شهریور 1398 ساعت 09:22

ما داریم هزینه زندگی توی نیویورک رو میدیم اما با شرایط شعب ابی طالب زندگی می کنیم...نفست از جای گرم بلند میشه...چطوری حساب کردی که میگی وضعیت اجاره توی کشور خودمون بهتره...؟؟؟ یه کم واقع بین بودن بد نیست!!!

Reza 17 فروردین 1398 ساعت 07:04

توی ایران هم اگر حداقل حقوق رو در نظر بگیریم تقریبا تمام تمام حقوق میشه اجاره خونه. پس ایران رکورد دار هست.

فرزان حسینی پور 16 فروردین 1398 ساعت 19:07

موضوع مقاله مناسب با محتوای آن نیست
من دنبال تمامی هزینه‌های زندگی بودم نه فقط اجاره

محمد مروتی 16 فروردین 1398 ساعت 13:14

در پاسخ به سوال شما،کشور ما نیز در مورد قیمت اجاره مسکن از وضعیت خوبی برخوردار نیست. گزینه ۱۵ شهر ورشو پایتخت کشور لهستان(Poland) که در متن به اشتباه هلند نوشته شده است.