Close

خودنمایی مجسمه شاعر بزرگ ایرانی، فردوسی، در پایتخت ایتالیا

4.5
از 12 رای
حضور وطن‌پرست‌ترین شاعر ایرانی در دل اروپا! +تصاویر
  • 0
  • 10.5K

همان‌طور که می‌دانید ابوالقاسم فردوسی شاعر بی‌مثال ایرانی است که سراینده شاهنامه بوده‌ است.این شاعر گرانقدر ایرانی همیشه مایه افتخار ما ایرانیان بوده و شهرت جهانی دارد. جالب است که بدانید مجسمه‌ای از فردوسی در رم تعبیه شده‌ است که نظر توریست‌های ایرانی و البته توریست‌های دیگر کشورهای دنیا را در سال‌های اخیر به خودش جلب کرده‌ است و به نوعی یکی از جاذبه‌های گردشگری رم و نماد فرهنگ و هنر ایران و ایرانیان محسوب می شود.

مجسمه فرودسی در رم

این مجسمه که در طول دو ماه توسط یک تیم کارشناس ایتالیایی بازسازی شده‌ است، به خواسته‌ی سفارت ایران در رم و همچنین هموطنان ایرانی شهر رم در این شهر زیبای ایتالیایی نصب شده‌ است. اگر برایتان جالب شده‌ است که اصلا این مجسمه از کجا آمده‌ و چرا نیاز به بازسازی کارشناسان ایتالیایی داشته‌ است، باید بدانید که این مجسمه فردوسی در سال 1337 با دستان هنرمند ایرانی به نام عبدالحسن صدیقی ساخته شده است. این هنرمند مجسمه‌ساز که زمانی شاگرد کمال الملک بوده است، پیش از این هم مجسمه‌ی میدان فردوسی تهران و مقبره‌ی فردوسی در شهر توس را نیز ساخته بود و همیشه در هنر مجسمه‌سازی جزء هنرمندان پیشروی ایرانی بوده‌ است. البته عبدالحسن صدیقی به جز ساخت مجسمه‌ی فردوسی، ساخت مجسمه‌های متعددی از دیگر شخصیت‌های برجسته‌ی ایرانی را نیز تا به حال در کارنامه‌ی هنری خود داشته است.

مجسمه فرودسی در رم

 برگردیم به مجسمه فردوسی که در رم تعبیه شده‌است. این مجسمه در اثر گذر زمان و شرایط آب و هوایی تا حد زیادی تخریب شده بود و خط الرسم حکاکی‌شده بر روی پاهای مجسمه کاملا از بین رفته بود. اما همان‌طور که گفته شد، بازسازی های لازم توسط یک تیم ایتالیایی بر روی آن انجام  شد تا دوباره شرایط نصب آن در یک محوطه بدون سقف مهیا شود. بدین ترتیب مجسمه فردوسی بعد از بازسازی در یکی از میدان‌های شهر رم نصب شد. این میدان که در جنوب شرقی رم واقع شده‌است، به خاطر وجود همین مجسمه با نام میدان پیازال فردوسی شناخته می شود. جالب است که بدانید شهرداری رم پیوسته در هر سال آزمایشات لازم را بر روی مجسمه فردوسی انجام می دهد تا از تخریب احتمالی آن جلوگیری کند. اما با این حال بعضی از کارشناسان ایرانی از مقامات رم درخواست کرده‌اند که نسخه کپی این مجسمه را با نسخه اصلی آن جایگزین کنند و این مجسمه ارزشمند را در یک موزه نگهداری کنند تا مبادا در اثر بارش باران و تغییرات آب و هوایی دوباره تخریب شود! چراکه این مجسمه از نظر هنری ارزش بسیار زیادی دارد و مسلما جامعه هنری ایران نگران تخریب‌شدن دوباره آن هستند.

مجسمه فرودسی در رم

منبع: taghribnews.com

مطالب مرتبط

نظرات کاربران (0 نظر)

× در حال پاسخ به:

محمد 3 تیر 1398 ساعت 08:07

بلد نیستن مجسمه بسازن بدن ایرانی ها براشون بسازن دلشون شاد بشه کلی بخندن

محمد برخورداری 3 تیر 1398 ساعت 02:29

مثل همیشه به ایرانی بودنمون می‌بالیم.

سوده نصیری 2 تیر 1398 ساعت 13:41

باعث افتخار که دنیا شاعر پراوازه ما رو میشناسه