هرم خمیده، عجیب‌ترین هرم مصر، در معرض بازدید عمومی قرار گرفت

3.9
از 9 رای
تقویم ۱۴۰۳ لست‌سکند - جایگاه K - دسکتاپ
عجیب‌ترین و اسرارآمیزترین هرم مصر، بالاخره در معرض بازدید عمومی قرار گرفت! +تصاویر
16 مرداد 1398 10:00
0

طبق نظر باستان‌شناسان مصری دو هرم 4000 ساله در مصر وجود دارد، یکی از آن‌ها هرم خمیده است. این هرم بعد از طی یک پروژه طولانی مرمت 50 ساله، برای اولین بار در معرض بازدید عموم قرار گرفته است. موقعیت اهرام، حدودا در 40 کیلومتری جنوب قاهره قرار دارد. هر دو هرم در گورستان سلطنتی دهشور(Dashur) قرار گرفته‌اند. این اهرام جز میراث جهانی یونسکو هستند. شیب دوگانه و عجیب و غریب هرم خمیده، طبقه گفته موسسه اسمیتسونین (Smithsonian) : "نقطه تاریخی مهمی را در تاریخ معماری مصر نشان می‌دهد، درواقع نشان دهنده زمانی است که مصریان باستان در حال گذر به سمت اهرامی با یک شیب واحد بودند(اهرام معروف مصر)".

هرم خمیده(Bent Pyramid)، عجیب‌ترین هرم مصر، در معرض بازدید عمومی قرار گرفت

هرم خمیده از سال 1965 قابلیت بازدید عمومی نداشت. از آن زمان، این بنای حدودا 100 متری در حال بازسازی بوده است. در حال حاضر نیز امکان بازدید عمومی برای گردشگران از طریق یک تونل ۷۸ متری در ضلع شمالی هرم فراهم شده است. همچنین در این هرم تعدادی تابوت‌ که مومیایی ها و ابزار‌های سنگ‌تراشی درون آن‌ها بوده است، کشف شده است. کارشناسان جهت سهولت بازدید داخل مقبره را به‌ وسیله نردبان و چراغ مجهز کرده‌اند.

هرم خمیده(Bent Pyramid)، عجیب‌ترین هرم مصر، در معرض بازدید عمومی قرار گرفت

هرم خمیده به احتمال زیاد برای فرعون سنفرو (Pharoah Sneferu) ساخته شده است و یکی از چهار هرم دودمان چهارم مصر است. طبقه گفته موسسه اسمیتسونین:" هرم خمیده به احتمال زیاد یکی از مراحل رسیدن به فرمول تکمیل شده اهرام مصر را نشان می‌دهد. سَلیما اکرم(Salima Ikram)، باستان‌شناس دانشگاه آمریکایی قاهره، در مصاحبه با CBC بیان کرد: فرعون چهار هرم دارد. دقیقا مشخص نیست که دلیل آن چیست."

هرم خمیده(Bent Pyramid)، عجیب‌ترین هرم مصر، در معرض بازدید عمومی قرار گرفت

یک دلیل زاویه‌دار بودن هرم خمیده، احتمالا جلوگیری از ریزش ساختمان آن بوده است. در واقع احتمالا حین ساخت، متوجه ضعیف بودن ساختار ساختمان هرم شده و سپس برای جلوگیری از ریزش، زاویه ساخت را تغییر داده‌اند. ساخت هرم بعدی توسط فرعون سنفرو با زاویه ای کمتر، و معادل 43 درجه، این نظریه را تایید می‌کند.

سنفرو نخستین فرعون دودمان چهارم بود. احتمالا فتوحات وی در لیبی و نوبه(منطقه‌ای در شمال آفریقا و در امتداد رود نیل) به دلیل نیاز مصر به نیروی کار و مصالح برای ساخت اهرام بوده است. خوفو (Khufu) سازنده هرم بزرگ جیزه (Giza) پسر وی و جانشینش بوده است.

هرم خمیده(Bent Pyramid)، عجیب‌ترین هرم مصر، در معرض بازدید عمومی قرار گرفت

چند جنبه غیر معمول دیگر نیز در مورد هرم خمیده وجود دارد. برخلاف بسیاری از اهرام مصر، قسمت اعظم پوشش آهکی بیرونی هرم خمیده دست نخورده باقی مانده، و آن را به یکی از بهترین اهرام در این زمینه تبدیل کرده است. هیچ نقاشی یا نوشته‌ای در این هرم وجود ندارد. همچنین این هرم دو ورودی دارد، که این موضوع نیز به نوبه خود موضوعی عجیب محسوب می‌شود. مقبره دوم ضمیمه هرم نیز، که ارتفاعی 18 متری دارد، احتمالا به عنوان مقبره حتپ‌حرس یکم(Hetepheres I)، همسرِ فرعون سنفرو ساخته شده است.

منبع: thevintagenews.com

کیانوش جهانمردی
کیانوش جهانمردی