15 کشور برتر جهان در سال 2021 مشخص شدند

4.4
از 63 رای
تقویم ۱۴۰۳ لست‌سکند - جایگاه K - دسکتاپ
بهترین کشورهای جهان در 2021 + رتبه
30 فروردین 1400 10:00
31

به رسم چندین ساله، وبسایت usnews فهرست برترین کشورهای جهان را که با همکاری شرکت BAV و دانشگاه پنسیلوانیا صورت داده بود منتشر کرد. فهرست سالیانه این سایت معتبر بوده و پس از انتشار توسط نشریات، در خبرگزاری‌ و سایت‌های معتبر دیگر پوشش داده می‌شود. یکی از دلایل اعتبار این فهرست، جامعه آماری بالای آن است که سبب می‌شود نتیجه دقیقی‌تری حاصل شود. برای مشخص کردن بهترین کشور جهان در سال 2021 بیش از 17.000 نفر شرکت کننده با 78 ملیت مختلف نقش داشتند.

در این آمار، 76 شاخصه وجود داشت که هر کدام برای توصیف کشور و یک جامعه موفق به‌ کار گرفته شدند. به عبارتی شرکت کنندگان به طور انفرادی برای هر کشور امتیازی در آن 76 شاخصه، تعیین کردند و هر چه یک کشور به طور میانگین در یکی از شاخصه‌ها، امتیاز بهتری نسبت به دیگری داشته باشد، جایگاه بهتری پیدا می‌کند. پس از به دست آوردن آمار اولیه از شرکت کنندگان، این اطلاعات وارد فرآیندهای بعدی مانند هم‌پایه‌سازی قرار می‌گرفت تا آمار به دست آمده در ابعاد جهانیمقیاس پذیر باشند.

  کشور برتر جهان

 

شاخصه‌هایی که در انتخاب بهترین کشورها جهان دخیل بودند

این آمار بر اساس 10 فاکتور اصلی: 1. طبیعت، 2. چابکی، 3. تاثیرات فرهنگی، 4.کارآفرینی، 5. تاریخ، 6. اقتصاد رو به جلو، 7. مناسب بودن برای سرمایه گذاری 8. قدرت، 9. کیفیت زندگی، 10. هدف اجتماعی تقسیم می‌شوند. هر کدام از این موارد دارای چندین زیر مجموعه هستند که مجموعا 76 فاکتور متفاوت را ایجاد می‌کنند. برای مثال کیفیت زندگی شامل 9 زیر مجموعه قدرت خرید، بازار کار مناسب، اقتصاد پایدار، میانگین درآمد بالا، امنیت، نظام آموزشی توسعه یافته و... می‌شود. شاخصه چابکی نیز به ویژگی‌های تطبیق پذیری یک کشور با شرایط جدید گفته می‌شود. برای مثال کشورهایی که اقتصاد خود را در شرایط بحرانی کرونا توانسته‌اند در حالت پایدار خوبی حفظ  کنند از شاخصه چابکی بالایی برخوردار هستند.

پس از معرفی ده کشور برتر جهان در سال 2021 که در مجموع این 76 فاکتور بیشترین امتیاز را کسب کرده‌اند، به معرفی کشورهایی می‌پردازیم که به صورت واحد تنها در یکی از 10 شاخصه دارای بالاترین امتیاز هستند.

 

کشورهای برتر جهان

 

15 کشور برتر سال 2021

 1. کانادا
 2. ژاپن
 3. آلمان
 4. سوئیس
 5. استرالیا
 6. آمریکا
 7. نیوزلند
 8. بریتانیا
 9. سوئد
 10. هلند
 11. فرانسه
 12. دانمارک
 13. نروژ
 14. سنگاپور
 15. کره جنوبی 

چگونه کانادا به عنوان بهترین کشور جهان شناخته شد؟

کانادا برای نخستین بار در آمار به عنوان بهترین کشور جهان شناخته شد و جایگاه سوئیس را در سال گذشته از آن خود کرد. اگر بخواهیم نگاه دقیق‌تری به امتیاز شاخصه‌های کانادا بیاندازیم متوجه خواهیم شد لزوما این کشور از هر لحاظ یک کشور ایده‌ال نبوده و تنها در بخش‌های بخصوصی امتیاز بالایی کسب کرده است. برای مثال کانادا از نظر داشتن تاریخ  غنی تنها 0.6 امتیاز کسب کرد که در میان تمامی 76 شاخصه بدترین امتیاز را شامل می‌شود (نهایت امتیاز هر شاخصه 100 است). همچنین آب‌ و هوای کانادا در شاخصه طبیعت 13.3 امتیاز، نقش و اثر گذاری بر فرهنگ‌ها در شاخصه تاثیرات فرهنگی 10.0 امتیاز، از نظر داشتن ارتش قدرتمند در شاخصه قدرت 4.4 امتیاز و از نظر ارزانی در شاخصه کیفیت زندگی 7.7 امتیاز کسب کرده است که در این موارد از ضعیف‌ترین‌ها به شمار می‌رود.

اما در عوض کشور کانادا در موارد مختلفی از شاخصه‌های کیفیت زندگی نظیر داشتن بازار کار خوب، ثبات اقتصادی، ثبات سیاسی، محیط خانوادگی دوستانه، امنیت، نظام آموزشی توسعه یافته و سیستم بهداشتی پیشرفته امتیاز بیش از 95 را در هر یک کسب کرده است. همچنین از نظر اهداف اجتماعی که برای نخستین بار به عنوان یک شاخصه اصلی در این آمار گیری درنظر گرفته شده بود امتیازهای بسیار بالایی در مجموع دریافت کرد. برای مثال کانادا از نظر اهمیت حقوق بشر، پایبندی به عدالت اجتماعی، برابری نژادی، آزادی دینی و احترام به حقوق مالک بیش از 99 امتیاز در هر یک کسب کرده است.

 

معرفی بهترین کشورهای 2021
ده شاخصه اصلی و امتیازات کانادا

 

معرفی بهترین کشورهای 2021 در هر شاخصه

 • بهترین کشورها از نظره طبیعت: 1. برزیل، 2.ایتالیا 3. اسپانیا
 • بهترین کشورها از نظر چابکی: 1. آمریکا، 2. استرالیا 3. کانادا
 • بهترین کشورها از نظر تاثیرات فرهنگی: 1. ایتالیا، 2. فرانسه، 3.آمریکا
 • بهترین کشورها از نظر کارآفرینی: 1. ژاپن، 2.آلمان، 3.آمریکا
 • بهترین کشورها از نظر تاریخ: 1. اسپانیا، 2. ایتالیا، 3.یونان
 • بهترین کشورها از نظر اقتصاد رو به جلو: 1. امارات، 2.هند، 3. مصر
 • بهترین کشورها از نظر مناسب بودن برای سرمایه گذاری: 1. سوئیس، 2.پاناما، 3.کانادا
 • بهترین کشورها از نظر قدرت و نفوذ: 1.آمریکا، 2.چین، 3.روسیه
 • بهترین کشورها از نظر کیفیت زندگی: 1.کانادا، 2.دانمارک 3.سوئد
 • بهترین کشورها از نظر اهداف اجتماعی: 1.کانادا، 2.دانمارک، 3.نیوزلند

 

معرفی بهترین کشورهای 2021
شاخصه کارآفرینی و زیر مجموعه‌های ژاپن به همراه امتیازات آن

 

منبع: usnews

مهدی فتاحی
مهدی فتاحی

نویسندگی جورترین پازلی است که در زندگی پیدا کرده‌ام. به عنوان برنامه‌نویسی که نویسنده هم هست، باور دارم تلفیق هر چیزی با نوشتن، لذت‌بخش‌تر می‌شود. فرقی نمی‌کند چه علاقه‌ای دارید و چه کاری انجام می‌دهید، نوشتن همان چاشنی است که هر کاری را جذاب‌تر می‌کند.