Close

زیباترین کشورهای جهان را بشناسیم

4.6
از 21 رای
زیباترین کشور جهان، انتخاب شد! +تصاویر
  • 5 فروردین 1398 10:00
  • 8
  • 55.7K

شاید کشوری که هیچ جاذبه  یا گونه طبیعی ندارد را به ‌سختی  بتوان پیدا کرد ولی کشورهایی هم وجود دارند که جاذبه‌ها و زیبایی‌های طبیعی‌شان بیشتر از بقیه است.گرچه طبقه‌بندی کشورها بر اساس این زیبایی‌ها و جاذبه‌ها کار سختی است ولی انجمن اقتصادی جهانی این کار را برعهده‌گرفته است و ۱۳۶ کشور را بر اساس این‌که چه زیبایی‌ها و جاذبه‌های طبیعی را به دنیای توریسم و گردشگری ارائه می‌کنند، رتبه‌بندی می‌کند.چه چیزی باعث می‌شود که کشوری از لحاظ جاذبه‌های گردشگری زیباتر از بقیه‌ی کشورها باشد؟ این گزارش عوامل متعددی را شامل می‌شود.مانند تعداد سایت‌های طبیعی میراث جهانی، تعداد کل گونه‌های شناخته‌شده و مناطق حفاظت‌شده و تقاضای دیجیتال گردشگری طبیعی. و البته، جذابیت جاذبه‌های گردشگری و طبیعی هم بسیار مهم است. سراچه‌های طبیعی میراث جهانی به‌عنوان"ارزش برجسته جهانی"شناخته‌شده‌اند.تقاضاهای دیجیتال گردشگری طبیعی تعداد جست‌وجوهای اینترنتی در مورد هر کشور و کلمات کلیدی خاص شامل "سواحل"،"تماشای حیوانات" و "غواصی" را ارزیابی می‌کند. درنهایت، یک نظرسنجی در مورد میزان دارایی‌های طبیعی یک کشور در جذب گردشگران به کمکWEF این رتبه‌بندی را پایان می‌دهد.در قسمت بعدی ۱۵ کشور زیبای دنیا آورده شده‌اند. ما از پانزدهمین کشور شروع می‌کنیم، پس همراهمان بمانید.

 

۱۵_کنیا

پانزدهمین مورد جدول کنیاست و هرکسی که حتی یک‌بار به این کشور سفرکرده دلیل آن را می‌داند. در بخش جنوب غربی کشور، دریاچه کنیا در وادی بزرگ ریفت، زیستگاهی برای زرافه‌ها، کودو، یوزپلنگ‌ها، شیرها و راین سیاه است. در شمال شرقی پایتخت کنیا، نایروبی، کوه کنیا که دومین کوه مرتفع در آفریقاست وجود دارد و در شمال که با اتیوپی بی‌نظیر مواجه می‌شویم، دریاچه تورکانا که در آن نژاد کروکدیل و نژاد گاو نر زندگی می‌کنند، وجود دارد.

کنیا

 

۱۴_اندونزی

طبیعی است که تنها کشوری که زیستگاه اژدهاهای کومودو _غول‌پیکرهای پرخاشگر_است، در این لیست جای بگیرد. جایگاه کومودوها در جزایر آتشفشانی قرار دارد که در آن ۵۷۰۰ مارمولک زندگی می‌کنند. البته اندونزی از لحاظ ساختاری به‌صورت جزایر برکنار هم، قرارگرفته است، بنابراین جاهای زیبای زیادی برای ارائه دارد. از سواحل بالیBali تا جنگل‌های بارانی Sulawesi همه از زیبایی‌های این کشور هستند.

اندونزی

 

۱۳_فرانسه

از زمان آخرین گزارش، این کشور در لیست ۱۵ تایی، ۵ کشور به عقب افتاد ولی به خاطر تاکستان‌های بوردو (Bordeau) و سواحل رومانی، این کشور زیبایی خیره‌کننده‌ای دارد. همچنین مکان‌های خارج از فرانسه هم به بالا رفتن رتبه‌ی این کشور در این لیست کمک می‌کنند. پارک ملی لارینیون (LaReunion) در جزایر رینیون (Reunion) در شرق ماداگاسکار، منظره‌ی چشمگیری از ترکیب جنگل‌های بارانی و جنگل‌های ابری و تالاب‌های کالدونیای (Caledonia) جدید دارد که دارای مجموعه‌های چشمگیری از زندگی دریایی و صخره‌های مرجانی است.

فرانسه

 

۱۲_ایتالیا

گرچه بسیاری از مسافران بازدیدکننده از ایتالیا به خاطر دلایل فرهنگی (خرابه‌های روم باستان و خوردن پیتزا و اسپاگتی در پایتخت دلیل خوبی برای سفر به ایتالیاست) به این کشور سفر می‌کنند، این کشور جاذبه‌های طبیعی که ارزش دیدن دارند هم دارد. به عنوان مثال مونت سن گورجیا (Monte san giorgio)، بهترین فسیل‌های دریایی دوره‌ی تریاس (Triassic) را در بردارد و یونسکو دولومیتس (Dolomites) را به‌عنوان "زیباترین منظره‌های کوهی جهان با دیوارهای عمودی، صخره‌های منفرد و تراکم بالای دره‌های باریک، عمیق و بلند" توصیف می‌کند‌.

ایتالیا

 

۱۱_اکوادور

 این منطقه با دو آتشفشان فعال، جنگل‌های استوایی بارانی و یخچال‌های طبیعی و پارک ملی سانگای (Sangay) زیبایی‌های طبیعی جذابی برای مسافران دارد.حتی اگر این موضوع را در نظر نگیریم که زیستگاه گونه‌های در معرض خطر مانند کوه‌های منطقه کوهستانی است، این پارک زیبایی‌های خاص خودش را دارد. یادتان نرود که جزایر گالاپاگوس (Galapagos) نیز بخشی از اکوادور هستند. جزایر آتشفشانی زیستگاه بسیاری از گونه‌های پستانداران و خزندگان است. همچنین اقیانوس آن زیستگاه بسیاری از جانداران است.

اکوادور

 

۱۰_ایالات‌متحده

از جنگل‌های رد وود (Red wood) تا آب‌های گلف ستریم (Golf stream)، زیبایی‌های طبیعی ایالات‌متحده هستند. با ۵۸ پارک جنگلی ازجمله گرند کنیون (Grand Canyon)، پاپاهاناموکاکا (Papahanaumakuakea) در شمال غرب هاوایی و پارک ملی گلاسیر (Glacier) این کشور زیبایی‌هایی را دارد که از دیدن آن خسته نخواهید شد.

ایالات‌متحده

 

۹_اسپانیا

هر مسافری که از پیاده‌روی‌های طولانی خوشش می‌آید، کمینو د سانتیاگو  (Camino de santi ago) اسپانیا را در لیست سفر خود دارد. راه‌های پیاده‌روی مارپیچ که در آخر به شمال غرب اسپانیا منتهی می‌شود.(یکی از محبوب‌ترین مسیرها که حدود ۵۰۰ مایل است) همه از زیبایی‌های اسپانیا محسوب می‌شوند. پارک ملی Donana جایی که ۵ گونه‌ی در معرض خطر پرندگان در آن زندگی می‌کنند و پارک ملی گاراجونی (Qarajonay) در جزایر کانادا که جنگل بزرگ لورل (Laurel) در آن وجود دارد، ارزش دیدن دارند.

اسپانیا

 

۸_تانزانیا

در تانزانیا کوه کلیمانجارو (kilimanjaro) که بلندترین قله‌ی آفریقاست قرار دارد. غزال‌ها و گورخرها در این محل زندگی می‌کنند و یونسکو مهاجرت آن ها را با عنوان "یکی از چشمگیرترین وقایع طبیعی در جهان " یاد می‌کند.

تانزانیا

 

۷_تایلند

اینکه تایلند در لیست ۱۰ کشور برتر قرار دارد برای کسانی که از این کشور بازدید کرده‌اند عجیب نیست. از جزایر زیبای آن که در سواحل شرقی خلیج تایلند تا سنگ‌های زیبا و برق‌دار کرابی (Krabi) هیچ کمبودی در این سواحل دیده نمی‌شود. ولی این زیبایی‌ها فقط در نواحی ساحلی خلاصه نمی‌شوند. زیبایی‌های طبیعی خارج از این مناطق هم بسیار چشم‌نواز است. مانند حیات‌وحش تانگیاهوا خا خائنگ (Tangia Huai kha khaeng) که زیستگاه فیل‌ها و ببرهاست.

تایلند

 

۶_استرالیا

اگرچه در این لیست استرالیا در رتبه ششم قرار دارد ولی در سراچه‌های طبیعی جهانی این کشور مقام اول را دارد. از صخره‌های مرجانی موازی در سواحل شرقی تا سواحل نینگالو (Ningaloo) که در سواحل غربی قرار دارند و از پارک ملی کاکادو (kakadu)  که با کروکدیل‌هایش مشهور است در شمال، تا حیات ‌وحش تازمانیا در جنوب، استرالیا کشور بسیار زیبا و خیره‌کننده‌ای است و برای گردشگران سراسر دنیا جذاب است.

استرالیا

 

۵_چین

چین چهارمین کشور بزرگ جهان است. چین دارای زیبایی‌ها و منابع طبیعی بسیار زیادی است مانند: سه رودخانه موازی در یوننان (Yunnan) و دره‌ی هوانگ لانگ (Huanglong)،که دارای جنگل‌ها و کوه‌های زیباست. همچنین این کشور پناهگاه پانداهای غول‌پیکر سیچوان (Sichuan) و زیستگاه حدود یک‌سوم از پانداهای در معرض خطر جهان است.

چین

 

۴_پرو

این کشور که در چهارمین رتبه‌ی لیست ما قرار دارد، محل خانه‌های ویرانه‌ی شگفت‌انگیز ماچوپیچو است. پرو همچنین دارای کوه هاسکاران (Huascaran) است که بلندترین کوه استوایی جهان است و پارک ملی ریو ایبیزو (Rio abiseo) که محل اسکان ۳۶ مکان باستانی دیگر است، نیز در اینجا قرار دارد.

پرو

 

۳_کاستاریکا

سومین کشور لیست ۱۵ عددی ما کاستاریکا است. اما این کشور کوچک رتبه‌ی دوم در تقاضاهای دیجیتال گردشگری طبیعی و جذابیت منابع طبیعی را به خود اختصاص داده است. پارک ملی جزیره کوکوس (Cocos) دارای یک جزیره تنها در شرق اقیانوس آرام با جنگل‌های بارانی است و پارک ملی تورتوگرو (Tortuguero) نیز که با لاک‌پشت‌های دریایی‌اش شناخته می‌شود در اینجا قرار دارد.

کاستاریکا

 

۲_مکزیک

مکزیک دومین کشور زیبای دنیاست و این موضوع هیچ موضوع شگفت‌انگیزی برای کسانیکه به آن سفرکرده‌اند نیست. در خرابه‌های تولوم (Tulum)،جنگل‌های استوایی بارانی سیان کان (Sian kaan)، جنگل‌ها و مانگروها و جزایر رویلا جیجدو (Revillagigedo)، زیبایی‌های بسیاری وجود دارد. مکزیک همچنین حیات‌ وحش غنی دارد.

مکزیک

 

۱_برزیل

برترین کشور جهان در این لیست ۱۵ عددی، برزیل است که دارای بیشترین و متنوع‌ترین منابع طبیعی جهان است.

ذخایر طبیعی جنوب شرقی جنگل آتلانتیک (Atlantic)که دارای ۲۵ منطقه‌ی محافظت‌شده است، و زیستگاه جگوارها، میمون‌های عنکبوتی پشمالو و اکلوتس‌هاست، در حوضه‌ی آمازون قرار دارند. این‌ها از آن دسته جاذبه‌هایی هستند که شما هیچ کمبود شکوه و جلالی در آن‌ها نخواهید دید.

برزیل

آیا به نظر شما هم این کشورها، زیباترین کشورهای دنیا هستند؟ کشور خودمان ایران چطور؟ به نظرتان علت اینکه در این لیست نیستیم چیست؟

منبع: travelandleisure.com

مطالب مرتبط

نظرات کاربران (8 نظر)

× در حال پاسخ به:

Razeoddin yousefi 18 تیر 1399 ساعت 23:28

آیا پرو نظر هلند زیبا است

محمدی 2 آذر 1398 ساعت 14:24

عالی بوده

بهروز خاوندی 11 شهریور 1398 ساعت 13:38

تبلیغات نامناسب و عدم آشنایی مردم جهان با جاذبه های گردشگری استانهای مختلف کشور و به دلیلی دیگرفقدان امکانات کافی و نامناسب و عدم انطباق با استانداردهای جهانی من جمله هتلهای لوکس و مناسب با امکانات رفاهی کم و نامناسب در تفرجگاهها و مکانهای گردشگری و غیره . البته تخصیص اعتبار لازم از سوی دولت برای توسعه زیر ساختهای گردشگری می تواند در جذب توریست و گردشگرن خارجی مثمر ثمرباشد .

شهاب جلیل پور 10 شهریور 1398 ساعت 18:57

یه انتقاد از آژانس ها و مسافران ایرانی
چرا به اینگونه مناطق کمتر شناخته شده جهان از طرف ایران توری برگزار نمیشه.
استرالیا و اقیانوسیه
قطب جنوب
کشورهای آمریکای لاتین به جز برزیل
کشورهای آفریقایی
کشورهای آسیای مرکزی(قزاقستان و...)
همسایه مون قطر و عمان
و.............
آیا این ها به گوشتون نخورده؟
دنیا که فقط ترکیه و تایلند نیست!
مثل چینی ها باشید که همه جای دنیا پخش شدن!
شماهم برید همه جارو کشف کنید!!

نیما 26 مرداد 1398 ساعت 10:07

اینجا هم مانند دیگر مواردی که اجازه دیده شدن تصویر ئاقعی از ایران رو به دنیا نمی ده ، مونوپولی رسانه ای کشورهای غربی و نهادهای تاثیرگذار بین المللی ، مانع حضور ایران در این فهرست شده
خیلی مایلم بدونم ایران در لیست اعلامی در کدام رتبه است
قطعا نتیجه عرایض بنده رو تایید می کنه
ضمن اینکه قطعا travelandleisure.com بر اساس فاکتورهای تجاری این رتبه بنذی رو داشته و شاید معتبرتر از این سایت ، سازمان هایی همچون یونسکو باشند
سپاس از لست سکند بابت ارائه این مطلب

Reza 7 فروردین 1398 ساعت 07:18

سلام. اثری از سوئیس و نیوزلند ندیدم که برام عجیبه.

عبدل 6 فروردین 1398 ساعت 12:21

وجود تضادبین فرهنگ مردم کشور و فرهنگ حکومتگران باعث ندیده شدن ایرانی در جهان شده.

مهدی م 5 فروردین 1398 ساعت 15:40

جالب بود