Close

‏11 نکته ی جالب در مورد بوسنی

4.5
از 227 رای
‏11 نکته ی جالب در مورد بوسنی + تصاویر
  • 13 فروردین 1397 09:00
  • 39
  • 439K

 

‏11 نکته ی جالب در مورد بوسنی

یکی از بهترین بخش های سفر، فرصت آموختن، درک و لذت بردن از جهان از زاویه ای دیگر است. برای این کار نیاز نیست یک کتاب قطور در مورد تاریخ جهان بخوانید یا وارد جزئیات ریز شوید. برای شروع، معمولاً دانستن چند نکته ی مختصر کافی است. پس اگر برای آموختن، سفر می کنید، این 11 نکته ی جالب در مورد کشور بوسنی را به خاطر داشته باشید.

تراموا

‏11 نکته ی جالب در مورد بوسنی

در اواخر قرن نوزدهم، امپراطوری اتریش- مجارستان کنترل کشور بوسنی را به دست داشت. عثمانی ها حاکمان پیشین این کشور به عیش روزانه و نوشیدن قهوه های گوناگون شهرت داشتند و به همین دلیل اجرای دستورات حکومتی در بلاد تحت امر آنها معمولا به درازا می کشید. این قاعده اما در زمان امپراطوری اتریش- مجارستان عوض شد و شهرهای سارایِوو (Sarajevo) و بانیا لوکا (Banja Luka) در مدتی کوتاه، دستخوش نوسازی و تغییر و تحولات بسیاری شدند. یکی از این تحولات، افتتاح تراموا در سال 1885 بود. در آن زمان، تعداد کمی از کشورهای اروپایی مجهز به سیستم تراموا بودند و سارایِوو از این حیث در صنعت حمل و نقل شهری پیشگام بود. زمانی که با تراموا در اطراف شهر گردش می کنید، حتما به این نکته ی تاریخی توجه کنید.

سه زبان و سه رئیس جمهور

‏11 نکته ی جالب در مورد بوسنی

بوسنی و هرزگوین (Herzegovin) تاریخ پیچیده ای دارد. یک شهروند این کشور ممکن است بوسنیایی، کروات، صرب یا بر اساس اعتقادات مذهبی اش مسلمان، کاتولیک یا ارتدکس باشد. هر گروه زبان مخصوص به خود را دارد که البته ریشه ی همه ی این زبان ها از خانواده ی زبان های اسلاو است. بعد از منازعات دهه ی 1990، بوسنی بر اساس نقشه ی قومیتی اش تجزیه شد. امروزه هر گروه رئیس جمهور خود را دارند. کشورهای کمی در دنیا وجود دارند که سه زبان و سه رئیس جمهور همزمان داشته باشند.

 

قدیمی ترین و بزرگ ترین اهرام دنیا ممکن است در بوسنی باشد

‏11 نکته ی جالب در مورد بوسنی

در شهر کوچکی در شمال غربی سارایِوو سلسله تپه هایی قرار دارند که می توانند نوع نگاه ما را به تمدن بشری تغییر دهند. طبق نظر یک باستان شناس بوسنیایی به نام دکتر سِمیر عثماناچیک (Semir Osmanagic)، پنج تپه ی شهر ویسوکو (Visoko) در واقع اهرامی سی هزار ساله هستند. در این زمینه تنها تعداد اندکی از پژوهشگران تاریخی ادعای سِمیر را، با وجود در دسترس بودن مستندات و شواهد قانع کننده قبول کرده اند.

بوسنی دارای جنگل بارانی است

‏11 نکته ی جالب در مورد بوسنی

حتماً نمی دانستید که بوسنی یک جنگل بارانی دارد. پارک ملی سوتیِسکا (Sutjeska) واقع در شهر پروسیکا (Perucica) در شرق بوسنی و نزدیک به مرز بوسنی و مونته نگرو، جنگلی بارانی به وسعت 1400 هکتار است. این جنگل زیستگاه 170 گونه درخت و هزاران گونه ی گیاهی و گونه های جانوری متنوع است. تخمین زده می شود این جنگل که در فهرست یونسکو به ثبت جهانی رسیده، بیش از بیست هزار سال عمر داشته باشد. آبشار ساکاواک (Skakavac) که با ارتفاع 75 متر یکی از مرتفع ترین آبشارهای بوسنی است، در نزدیکی این جنگل قرار دارد.

اورشلیمِ اروپا

‏11 نکته ی جالب در مورد بوسنی

کسی فکرش را نمی کرد که سارایِوو پس از منازعات دهه ی نود به تنها شهر اروپا بدل شود که مسجد و کنیسه و کلیسا (کاتولیک و ارتدکس) را در یک محله داشته باشد. هر گردشگری می تواند همه ی این بناها را در عرض 10 دقیقه پیاده روی ببینید. آزادی مذهبی سارایِوو در دنیای مدرن الهام بخش و آرامش بخش است.

زنبق طلایی

‏11 نکته ی جالب در مورد بوسنی

نماد ملی بوسنی یک نوع زنبق طلایی بومی (Lilium bosniacum) است. از لحاظ تاریخی، این نماد در قرن چهاردهم از زمان پادشاهی دوران پیش از اسلام در بوسنی، استفاده می شد و از آن دوران به نماد هر دو گروه مسیحیان و مسلمانان بوسنی تبدیل شده است. پرچم قدیمی بوسنی نقش 6 زنبق بر یک پس زمینه ی آبی بود. گل زنبق به نوعی نماد مذهب مسیحیت به حساب می آید اما از آنجایی که هیچ چیز به همان سادگی که به چشم ما می آید نیست، نهایتا به نماد ملی کشور بوسنی تبدیل می شود که اکثریت مردم آنرا مسلمانان تشکیل داده اند.

صدای تیراندازی می شنوید؟ نترسید! به شما شلیک نمی کنند.

یک سنت عجیب در بخش های روستایی بوسنی در مراسمی مانند عروسی و تولد نوزاد انجام می شود. شیوخ روستا تیر هوایی شلیک می کنند. شاید این رسم را در فیلم های سرخپوستی دیده باشید اما این مراسم هنوز در بوسنی اجرا می شود.

اولین کشور کمونیستی که میزبان المپیک زمستانی شد

‏11 نکته ی جالب در مورد بوسنی

سارایِوو در زمانی که بوسنی بخشی از یوگسلاوی سابق بود، میزبان المپیک زمستانی 1984 شد و بوسنیایی ها به اولین ملت کمونیستی تبدیل شدند که این رویداد را میزبانی کرده است. المپیک زمستانی، سارایِوو را به دنیا معرفی کرد اما متأسفانه هشت سال بعد، شکوه و میراث این رویداد جهانی به همراه هزاران نفر از اهالی سارایِوو در جریان محاصره ی این شهر، نابود شد.

تفکیک قومیتی

‏11 نکته ی جالب در مورد بوسنی

علیرغم آزادی مذهبی، تنش های قومیتی هنوز در جامعه ی بوسنی وجود دارد. موافقت نامه ی صلح دیتون (Dayton) در سال 1995 به جنگ بوسنی پایان داد اما تنش های اجتماعی را حل نکرد. بوسنی کشوری است که به قومیت های مختلفی از جمله مسلمانان، بوسنیایی ها، کروات ها و صرب ها تقسیم شده است که هر یک در منطقه ای از کشور دارای اکثریت عددی هستند. موستار (Mostar) که همیشه بیشترین گردشگران را جذب می کند، بین مسلمانان و کروات ها تقسیم شده که در دو سمت رودخانه ی نِرِتوا (Neretva) زندگی می کنند.

اولین مسجد جهان که به برق مجهز شد

‏11 نکته ی جالب در مورد بوسنی

مسجد غازی خسرو بیگ (Gazi Husrev-bey) متعلق به قرن شانزدهم در سارایِوو به دلایل زیادی مشهور است؛ برای مثال، این مسجد، بزرگ ترین، مهم ترین و یکی از قدیمی ترین مساجد بوسنی است. اما نکته ی جالب توجه دیگری نیز در مورد این مسجد وجود دارد؛ در سال 1898، مسجد غازی خسرو بیگ، به اولین مسجد جهان بدل گشت که به برق مجهز شد.

 

زیارتگاه کاتولیک هرزِگوین

‏11 نکته ی جالب در مورد بوسنی

 

در سال 1981، شش کودک شاهد واقعه ای خارق العاده بودند که چهره ی شهر کوچک مجوگوریه (Medjugorje) را برای همیشه تغییر داد. به گفته ی این کودکان، مریم مقدس بر فراز تپه ای بر آنها ظاهر شده بود و همین موضوع باعث شد این شهر کوچک در نزدیکی موستار به زیاتگاهی برای کاتولیک های سراسر جهان تبدیل شود. از سال 1981 تا کنون بیش از 30 میلیون نفر از این مکان بازدید کرده است. برخی ادعا می کنند که در این مکان شاهد چرخش خورشید در آسمان و ایجاد شکل یک صلیب به دور خورشید بوده اند.

نظرات کاربران (39 نظر)

× در حال پاسخ به:

Farzad, fazle 8 اردیبهشت 1399 ساعت 08:22

مردم بوسنی انسان نیستن فرشته های روی زمین هستند من اونجا مدت زیادی زندگی کردم و بنظرم این مردم الگو بشریت هستند
Volim te ljudi bosnia💚💗

ایلیا 3 بهمن 1397 ساعت 12:57

نام ایران در شاهنامه فردوسی که 1000 سال پیش سروده شده بسیار تکرار شده است وربطی به رضا خان ندارد رضا خان فقط نام پرشیا را در نشنال جغرافی ونقشه های جهانی بنام اصلی وباستانی آن یعنی ایران تغییر داد

سعید 30 دی 1397 ساعت 14:09

سلام
این کشور بسنی اقامت هم میده
چجوری میشه اقامت گرفت؟؟؟
نوع رسیدگی اجتماعیش به مردم و تابعه مثل فرانسه یا آلمان یا اتریش و هلند و... هست؟؟

رضا آرین 29 دی 1397 ساعت 09:14

سلام
قبل از دیدن سایت شما زیاد از بوسنی و بوسنیایی ها نمی دونستم
مطالب جالب و خواندنی بود
سپاسگزارم

محمد دانش 28 دی 1397 ساعت 15:49

خبلی جالب بود.
ممنون

محمد 1 دی 1397 ساعت 00:13

سوپ کجاش کلمه ی ترکی هست؟
انگلیسیه
یا چاقو کجاش ترکیه
ترکا میکن پیچاق
فقط شباهت داره

علیرضا گلپایگانی 26 آذر 1397 ساعت 18:05

این ویژه ترین هدیه برای جشن تولد فرزند دلبند شماست با ارسال تصویر فرزند خود دارای یک فیلم انیمشن شاد و جذاب با حضور فرزند خود باضافه مشهورترین شخصیتهای انیمیشن باشید

علی 5 شهریور 1397 ساعت 13:19

دوستان همسایگی فرهنگها و ملتها باعث تبادلات فرهنگی زبانی و ... شده اینکه سرا یا سرای ترکی یا فارسی است مهم نیست چنانکه بسیاری از واژه های ترکی مثل کوته و کوتاه، بزرگ، چاقو، باتلاق، اتاق،سراغ،سورتمه،سوپ،شاخه،غوغا و... که ظاهرا فارسی اند اما در اصل ترکی اند. یا واژه های دیگری در ترکی که فارسی اند این بحثها درست نیست فارسی یا ترکی باشه چه فرقی داره مهم اینه که در هر دو زبان میشه مفهوم رو رساند.

مشاهده 10 پاسخ
میجنگم برای حقیقت 18 خرداد 1397 ساعت 03:17

مخاطب حرفم هموطنان عزیزم جناب wolf, و اقا میلاد هست;فکر کنم شما دوتا هموطن متوجه اینکه در این مطلب شاید بیش از;سه چهاربار نوشته شده که جنگ قومیتی چه بلایی سر این کشور اورده نشدین;یا مثلا نوشته که ازادی مذهبی حل شده اما درگیری های قومیتی نه نشدین//حالا اقا میلاد هموطنمان محمد معنی این شهر رو اونجوری دوست داشت بیان کنه بعد یعنی اونقدر این شهر و معنیش توی زندگی ما کاربرد دارد و محم هست که شما بیاین توضیح بدین که سرای یک کلمه فارسی هست نه ترکی حالا هرجایی که هست فکر نمیکنم ارزش این رو داشته باشه که بخوایم تبدیل به جنگ داخلی کنیم;و شما دوست عزیز wolf;به فرض که این اقا میلاد اومد یک حرکت اشتباه و بی خردانه کرد شما چرا میای جنگ قومی راه میندازی و تیکه میندازی//بس کنین خجالت بکشین یعنی شما نمیدونین جنگ قومی چه بلایی هست//باورکنین اگر تعصبات کور که باعث نابودی و پس رفت میشه رو بزارین کنار شک نکنین خیلی زودتر به یک نتیجه مثبت و دمکراسی دست پیدامیکنیم//فاشیست ویران کننده هست فرق نداره فاشیست دینی باشه مذهبی باشه ;یا اینکه قومی باشه ;انسانیت رو سر منشا قرار بدیم برای عدالت و حق تمام انسانها مخصوصا حق و حقوق هموطنان خودمان در ایران امروزی بجنگیم نه فقط برای یک قومیت اگر برای یک قومیت خود فقط بخوایم بجنگیم تبدیل به نابودی کل وطن میشه چراکه غیراز حکومت اقوام دیگر هم دلخور و شاکی میشن اما اگر اقوام همگی متحدشون و برای حق و حقوق همه اقوام و انسانیت بجنگن شک نکنین هیچ قدرت سیاسی و دولتی نمیتونه به خواسته های انها تن نده //پاینده ایران

تالار عروسی 13 خرداد 1397 ساعت 13:55

با تشکر از مطلب مفیدتون

جهان 13 خرداد 1397 ساعت 13:14

سلام
دوستان حتما فیلم Twice Born رو ببینید راجب سرگذشت ساریوو ... بینظیره این فیلم

ابوعلی 14 اردیبهشت 1397 ساعت 09:05

با عرض سلام و ادب و احترام و تشکر فراوان مطلب جالبی بود لذا در وبگاه عالی نیوز استفاده گردید

سیدمجتبی کلانتری 27 فروردین 1397 ساعت 10:08

سلام.من اولش شک داشتم که در مورد یک شهر دیگر دارید صحبت می کنید تا به اسم لاتین برخوردم.که سارایوو تلفظ صحیح آن در فارسی هست.خواهشا در ترجمه دقت کنید

مشاهده 10 پاسخ