Close
روستای کندوان
محمد جعفری
نقدها:
گزارش
کندوان نگین کوه سهند
توصیه شده توسط کاربر

کندوان روستایی در شهرستان اسکو در نزدیکی تبریز است. این روستا یکی از سه روستای صخره ای جهان است. آنچه کندوان را نسبت به روستاهای صخره ای "کاپادوکیا" در ترکیه و "داکوتا" در آمریکا متمایز می کند، جاری بودن زندگی در آن است. یعنی کاپادوکیا و داکوتا خالی از سکنه هستند ولی زندگی در کندوان همچنان جریان دارد.
روستای کندوان چون معجزه ای طبیعی است. این روستا در اثر فعل و انفعالات آتشفشانی کوه‌ سهند و سایر کوه‌های آتشفشانی منطقه طی هزاران سال در یکی از خوش آب و هواترین مناطق استان به وجود آمده است؛ مواد مذاب و گدازه‌های حاصل از فعالیت کوه‌های آتشفشانی به بیرون پرتاب شده و در طول سال‌ها روی هم انباشته شده‌اند. همچنین این توده‌ها بر اثر عوامل طبیعی مانند باد و باران دچار تغییر شکل و تبدیل آن‌ها به مخروط هایی شده‌ است که امروزه در منطقه قرار دارند. ساکنان روستا با تراشیدن دل سنگ های مخروطی، خانه های خود را داخل آن بنا کرده اند.
ویژگی های روستای کندوان تنها در معماری منحصر به فرد و سبک زندگی ویژه مردمانش خلاصه نمی شود. آب و هوا و محیط طبیعی و کوهستانی روستا از دیگر دلایل سفر به این روستای شگفت انگیز است. در پایین کوه رودی بسیار زیبا و زلال جاری است که در دورتادور آن برای راحتی گردشگران آلاچیق هایی زیبا ساخته شده است. برخی رستوران ها آلاچیق های خود را برای برپائی چادر و اقامت شبانه به گردشگران اجاره می دهند.
اگر به دنبال تجربه اقامت در یکی از این خانه های صخره ای هستید، بهتر است هتل صخره ای لاله کندوان را برای اقامت انتخاب کنید. هزینه اقامت در این هتل بین 500 هزار تا یک میلیون تومان برای یک شب است. اتاق های این هتل در دل صخره ها ایجاد شده است.
117 خانواده در روستای کندوان زندگی می کنند که به دامداری و زراعت و پرورش زنبور عسل مشغول هستند. از قضا عسل این منطقه یکی از بهترین انواع عسل ایرانی است.
اگر قصد خرید عسل و روغن حیوانی دارید، نباید کندوان را از دست بدهید.

نوع سفر:
تاریخ سفر: