Close
قلعه و غارهای تاریخی خربس
مهدی احساسیان
نقدها:
گزارش
غار خربس
توصیه شده توسط کاربر

: یکی از جاذبه‌های زیبای گردشگری شهرستان قشم و از نقاط دیدنی استان هرمزگان در جنوب ایران است. این غار در پانزده کیلومتری شهر قشم در سمت راست جاده قشم به روستای خربس و روستای رمچاه قرار دارد. در دل ارتفاعات روستای خربس، آثاری از معماری صخره‌ای دیده می‌شود که به عقیده برخی از محققین، نیایشگاه پیروان مهرپرستی و یا پرستشگاه آناهیتا (خدای آب) بوده‌ است. برخی مورخان قدمت این غار جذاب را به دوره مادها نسبت میدهند .
اما هنگام بازدید از غار با راهروهای باریک متعددی روبرو خواهید شد که اکثر آنها به هم راه داشته و در نهایت به تالار بزرگ مرکزی غار منتهی خواهند شد .مورد استفاده این غار به بومیان منطقه و به منظور نیایشگاه و در برخی روایات بمنظور مکانی ایمن بمنظور اختفای زنان و کودکان از گزند حمله و یورش دزدان دریایی نقل شده است .
به هر روی با حضور در این مکان زیبا گوشه دیگری از جذابیت های بینهایت ایران زیبا رخ نمایان میکند و بیننده را مجذوب و متحیر از خالق این آثار جذاب .
از نکات جالب زمان حضورم در این اثر زیبا ، نمای زیبای خلیج فارس از بلندای غار و دیدن یک دکل نفتی عظیم الجثه در مجاورت ساحل بود که به گفته افراد محلی این دکل متعلق به کشور امارات متحده عربی بوده که بر اثر طوفان های سهمگین دریایی و به کمک امواج خروشان به این محل تغییر مکان داده بود .

نوع سفر:
تاریخ سفر: