Close
ادینبرو
paria kamali
نقدها:
گزارش
ادینبرو شهری زاده جادو
(خوشحال و خیلی راضی)
توصیه شده توسط کاربر

برای سفر به این شهر رویایی تعلل نکنید. سحری اعجاب‌انگیز در ذات این شهر وجود دارد.
در کمتر از 5 دقیقه طلسم این شهر رویایی شما را در‌بر خواهد گرفت. شهری خیال انگیز، که هر انسانی را مدهوش خود می‌کند. شهری تاریخی با خیابان‌های سنگ‌فرش‌شده، بنا‌های خیره‌کننده و حال و هوای پر رمز و راز ، که در همان نگاه اول عاشق آن خواهید شد. شاید بی دلیل نبوده که رولینگ خلق اثر جادویی خود به نام "هری پاتر" را در این شهر رقم زده است.

نمی دانم دیدن این شهر می‌تواند جای دیدن شهرهای دیگر را بگیرد یا نه اما، از بنظر من ، اروپا که هیچ، تمام جهان را زیر پا گذاشته باشی اما ادینبرو را ندیده باشی، انگار هیچ ندیده ای. این همه حرفی است که من پس از ۳ روز قدم زدن در ادینبرو برای گفتن دارم.
ادینبرو یا ادینبورا تقریبا برای هر سلیقه‌ای جذابیتی دارد. تاریخ غنی این شهر میراث‌های گران‌بهایی را برای عاشقان تاریخ به جا گذاشته است. از موسیقی خاص آن بگیرید تا نوشیدنی ها و خوردنی های کم نظیر آن، تا نوع پوشاک مردم اسکاتلند و مردان دامن پوش با سازهای با ابهتشان.
و اما آنچه درباره این شهر باید بدانید

1- چطوردر این شهر رفت و آمد کنیم:
استفاده از اتوبوس اکسپرس فرودگاه : اتوبوس‌های مخصوص فرودگاه هر ۱۰ دقیقه یکبار حرکت می‌کنند و در 25 دقیقه می‌توانند مسافران را به مرکز شهر برساند. در طول شب اتوبوس شماره N22 هر ۳۰ دقیقه یکبار حرکت می‌کنند تا مسافران را به مقصد برسانند.
بلیط اتوبوس را می‌توانید از کیوسک‌های بلیط فروشی خارج از ترمینال خریداری کنید. اگر این کیوسک‌ها تعطیل بودند (زمانی حضور ما در ادینبرو کیوسک‌ها تعطیل بود) اصلا نگران نشوید، می‌تواند بلیط را از خود راننده تهیه کنید و این قابلیت خرید بلیط از راننده، در تمامی شهر امکان‌پذیر است پس نگران تهیه بلیط نباشید.
تراموا: قطارها هر ۷ دقیقه یکبار حرکت می‌کنند و در مدت زمان ۳۰ دقیقه شما را به مرکز شهر می‌رسانند.
نکته مهم: توجه کنید که اگر در طی سفر از اتوبوس برای جابجایی استفاده می‌کنید حتما پول خورد همراه داشته باشید در غیر این صورت راننده از شما پول درشت برای خورد کردن تحویل نخواهد گرفت و با عذرخواهی از شما درخواست می‌کند پیاده شوید. این مورد برای ما اتفاق افتاد و برای تهیه سکه مجبور شدیم مسیری را برگردیم تا در نهایت از یک سوپر سکه تهیه کردیم. توصیه می‌کنم در صورت نیاز، برای جابجایی در این شهر از اتوبوس استفاده کنید. مزیت استفاده از اتوبوس این است که در طول مسیر¬ها تا مقصد مورد نظرتان، زیبایی جادویی این شهر را از دست نخواهید داد و به نوعی با یک تور ارزان از شهر دیدن کرده‌اید. تاکسی و اتومبیل کرایه ای از دیگر راه های جابجایی است اما به علت قیمت بالا توصیه نمی‌کنم .

2- هزینه‌ی حمل و نقل :
تراموای ادینبرو به سمت مرکز شهر 5 پوند، اتوبوس ایرلینک اکسپرس به سمت مرکز شهر: 4پوند، اتوبوس عمومی از فرودگاه تا مرکز شهر :1.5 پوند (ما این نوع را سوار شدیم). هر ۳ کیلومتر جابجایی توسط تاکسی در سطح شهر،9-14 پوند، اتوبوس عمومی در سطح شهر: 1.5 پوند، بلیت یک روزه اتوبوس: 4 پوند (شما هر زمان که وارد اتوبوس شوید، ساعت مندرج در بلیط دریافتی ملاک است و 24 ساعت وقت دارید که از آن استفاده کنید و بصرفه ترین بلیط برای مسافران به نظر بنده انتخاب همین بلیط است.

3- هزینه خورد و خوراک:
این شهر نیز، مثل باقی شهر‌های بریتانیا خیلی ارزان نیست. اما اگر در محله‌های معمولی و کمتر توریستی غذا بخورید قطعا با قیمت مناسب‌تری می‌توانید یک وعده غذای خوشمزه نوش جان کنید. توصیه می‌کنم غذاهای محلی اسکاتلند را نیز امتحان کنید. طعم بیاد ماندنی آن‌ها را هیچ گاه فراموش نخواهید کرد. همچنین برای صرفه‌جویی در هزینه‌ها می‌توانید از فروشگاه‌های زنجیره‌ای Tesco که تقریبا در همه جای شهر، در دسترس هستند یک وعده غذایی ارزان مانند ساندویچ های آماده با قیمت 3-7 پوند بیابید. در این فروشگاه‌ها شما می‌توانید انواع پنیر‌های خوشمزه (من از عاشقان پنیر هستم) را با قیمت بین 1.5-4 پوند تهیه کنید. یک شیشه عسل کوچک بین 3-7 پوند قیمت دارد، قیمت میوه و سبزی جات نیز در این فروشگاه ها بسیار مناسب است. اگر شما مثل ما در جایی اقامت داشته باشید که امکان آشپزی باشد، می‌توانید با قیمتی مناسب برای خود جشن بگیرید چون قیمت نان، انواع کالباس‌ها و سوسیس¬های خوشمزه، گوشت و خیلی چیزهای دیگر در این فروشگاه‌ها بسیار مناسب است. در این حالت برای خرید و یک شام نسبتا مفصل، برای دو نفر چیزی در حدود 25-15 پوند می‌پردازید، که هزینه‌ای منطقی خواهد بود. در‌حالی که اگر همین وعده غذایی را در رستوران ها صرف کنید باید چیزی بین 15-30 پوند برای هر نفر پرداخت کنید. قیمت غذا، بسته به نوع رستوران و محل رستوران، از 12 پوند شروع می‌شود و می‌تواند تا 100 پوند نیز برسد.

4- امنیت و آرامش:
در زمان حضور ما در این شهر یعنی در ماه اگوست به علت برگذاری دو فستیوال، شهر تا خود صبح بیدار بود و علاوه بر مردم بومی، توریست‌های بسیاری در سطح شهر تردد داشتند. به همین علت ما در هیچ زمانی از روز، در این شهر حس ناامنی نداشتیم. و همه جا لبخند و شادی و هیجان موج می‌زد. دوستان ما که در تاریخی متفاوت (زمستان) به این شهر سفر داشتند (و از تجربیاتشان با هم صحبت کرده بودیم) اذعان می‌کردند در حدود ساعت 7 شب، شهر حالت تعطیل پیدا می¬کرده است و آن‌ها مجبور بودند به هتل برگردند ولی در همان زمان نیز چیزی مبنی بر عدم امنیت شهر عنوان ندیده بودند.

5- بهداشت و تمیزی:
این شهر با توجه به حجم بالای مسافر در تاریخ حضور ما بسیار تمیز بود و ما در هیچ یک از روزهای اقامت خود کوهی از زباله را ندیدم. در صورتی که متصور بود با حجم بالای مسافران در اطراف غذاخوری‌ها و یا مکان‌های عمومی، سطل‌های زباله لبریز باشد. به علت باران‌های مداومی که می‌بارد این حس به شما دست می‌داد که هر روز شهر را می شویند و در عین قدیمی بودن ساختمان‌ها در بخش قدیمی همه جا برق می‌زد. پس قطعا از این نظر در این شهر حس خوبی را تجربه خواهید کرد.

6- دسترسی یه اینترنت:
شما تقریبا در همه جای این شهر به اینترنت دسترسی دارید و برای ما که عموما سیم کارت کشور مقصد را نداریم قطعا این یک نعمت بزرگ است و این خبر خوبی است برای علاقه‌مندان نرم افزار‌های نیازمند به نت است و البته علاقه‌مندان به گذاشتن پست‌ها و استوری‌های یهویی در اینستاگرام و لستگرام :)))))))))

7- مردم ادینبرو و حس نوع‌دوستی و رفتار مناسب با توریست‌ها:
کاش ما هم قدری این فرهنگ زیبا را یاد بگیریم بطور کلی اسکاتلندی‌ها رفتاری دوستانه‌ای با توریست ها دارند. و تمام تلاش خود را می‌کنند تا اوقات خوشی را در سرزمین آنها داشته باشید. رفتار آنها با توریست‌ها خوب است (به مهربانی مردم ایرلند نیستند ولی از مردم انگلستان صمیمی‌تر هستند!) اسکاتلندی‌ها احتمالا یکی از جالب ترین و دوست‌داشتنی ترین افرادی، هستند که تا کنون دیده‌ام. بنابراین آماده باشید دوستان جدید پیدا کنید (در خوابگاه محل اقامتمان دوست خوبی به اسم آنا پیدا کردیم که هنوز با او در ارتباطم و قرار است به ایران بیاید امیدوارم همان قدر که من از ادینبرو لذت بردم اوهم از دیدن ایران شگفت¬زده شود). آنها می‌توانند سر موضوعات ساده با شما هم صحبت شوند و مدت‌ها درباره علایقتان صحبت کنند و البته از حضور شما به عنوان یک ایرانی تعجب کنند. هر زمان که ملیت خود را می‌گفتیم برایشان حضور ما عجیب بود و تصور آنها از سرزمین ما کوه‌های روان شن است که مردم با شتر در آن رفت و آمد می‌کنند !!!!! و آن‌هایی که از سیاست سر در می‌آورند به دنبال بحث‌های این چنینی می‌گشتند.

اسکاتلندی‌ها و ایرلندی‌ها خودشان را بهم خیلی نزدیک می‌بینند، برداشت من، از صحبت¬هایی که با مردم محلی داشتنم، این است که اسکاتلندی‌ها و ایرلندی‌ها تقریبا خودشان را مانند برادران هم می‌دانند، زیرا مهاجرت بین دو کشور به دلیل نزدیکی (به لحاظ جغرافیایی) در طول تاریخ انجام شده است. پس از قحطی بزرگ در قرن نوزدهم، بسیاری از ایرلندی ها به اسکاتلند "ادینبرو، داندی و گلاسکو" مهاجرت کردند. و به نوعی یکدیگر را هم خون می‌دانند اما احساسات آنها نسبت به انگلیسی‌ها کمی متفاوت است. و همراه با یك ناراحتی، دلخوری و بار منفی است (به شخصه خود من هم حس مشترکی با این افراد داشتم با اینکه مردم انگلیس بسیار مبادی آداب بودند و در هیچ موردی پیش نیامد که من کمکی بخواهم و کسی پاسخگو نباشد، با این حال یک سردی خاص در رفتارشان وجود دارد که آنرا حس خواهید کرد. من این حس را در برخورد با مردم اسکاتلند و ایرلند شمالی نداشتم و خیلی راحت‌تر یا آنها ارتباط برقرار کردم. تفاوت دیگری که به چشم من آمد این است که مردم این ادینبرو و بلفاست خوشگذران‌تر از مردم لندن بودند و شما در خیلی از مکان های عمومی شاهد گروه های دوستی بودید که مشغول خنده و خوشگذرانی بودند. در لندن مثل تهران همه عجله داشتند و می‌دویدند ولی در این ادینبرو و بلفاست مردم آرامتر بودند.

شوک اسکاتلندی: روز آخر حضور ما در ادینبرو روز آخر برگذاری مراسم The Royal Edinburgh Military Tattoo بود این مراسم ترکیبی از آتش‌بازی، رقص و مراسم سنتی اسکاتلند است و در قلعه قدیمی ادینبرو برگذار می‌شود. وقتی ویدو‌های مراسم را در اینترنت دیدیدم برای شرکت در آن بسیار علاقه¬مند بودیم ولی متاسفانه موفق به خرید بلیط نشدیم. در بیرون مکان برگذاری مراسم شاهد آنچه گاهی در کشور خودمان اتفاق می افتد، بودیم. بازار سیاهی برای فروش بلیط شو!!!!!، این موضوع ما را شکه کرد . بلیط¬ها را حتی تا 6 برابر قیمت واقعی می¬فروختند. که برای کشور قانون¬مندی مثل بریتانیا کمی عجیب بود. و هیچگاه گمان نمی¬کردیم در بریتانیا شاهد بازار سیاه باشیم. به هرحال بنظر می‌رسد، افراد سود جو در همه جای دنیا حضور دارند.

8- مهارت در رانندگی:
برای ما که مسیر رانندگی در کشورمان سمت راست می¬باشد توجه به این نکته حائز اهمیت است که سمت رانندگی در بریتانیا چپ است. پس در استفاده از پله¬های برقی یا عبور از خیابان خیلی احتیاط کنید چون اگر طبق عادت عمل کنید ممکن است دچار سانحه و سردرگمی شوید. در اینجا هم شما اتوبوس¬های دوطبقه و تاکسی¬های خاص بریتانیا را خواهید دید. بطور کلی رانندگان را پیرو قانون یافتم.

9- تسلط به زبان انگلیسی:
چون زبان رسمی آنها انگلیسی است می¬توانید به راحتی با آنها ارتباط برقرار کنید ولی از آنجایی که ما، عموما به لهجه امریکن عادت کرده‌ایم صحبت با افرادی با لهجه بریتیش کمی سخت است. گاهی سوالی می‌پرسیدیم ولی متوجه برخی کلمات نمی‌شدیم (من وهمسرم به هم نگاه می‌کردیم و با نگاه از هم می‌پرسیدیم چی گفت؟؟؟؟!!!!!) مجددا درخواست می‌کردیم تا تکرار کنند. و آنها نیز تمام تلاششان را می‌کردند تا ابهامات شما را رفع کنند هرچند همیشه موفق نمی‌شدند;-)))))))))

10- سهولت دسترسی:
از آنجایی که گرفتن ویزای بریتانیا نیاز به جمع‌آوری مدارک و مستندات زیادی دارد برای ما ایرانی‌ها با کمی تلاش همراه خواهد بود برای کسب اطلاعات بیشتر درباره نحوه دریافت ویزای بریتانیا به سفرنامه من با لینک زیر مراجعه کنید
https://lastsecond.ir/itineraries/s961901-britannia-london-kamali
اطلاعات مربوط به نحوه گرفتن وقت سفارت نیز بزودی در بخش جدید سفرنامه بریتانیا منتشر خواهد شد. پس اگر علاقه مند به سفر به ادینبرو هستید همچنان من را دنبال کنید.

11- رویداد های مهم در شهر ادینبرو در ماه آگوست:

زمانی که ما برای سفر انتخاب کردیم ماه آگوست بود. اگوست یک ماه رویایی برای حضور در شهر ادینبرو است پس اگر قصد سفر به این شهر رو دارید اکیدا توصیه می‌کنم تاریخ سفرتان را با این ماه هماهنگ کنید. و اما چرا:

2 جشنواره مهم در این تاریخ در این شهر برگزار می‌شود

جشنواره بین المللی ادینبرو: (Edinburgh international Festival) جشنواره بین المللی ادینبرو هر ساله به مدت سه هفته در ماه آگوست برگزار میشود. این جشنواره که شهرت بین المللی دارد بر هنرهای نمایشی مانند موسیقی، تئاتر و اپرا متمرکز است. هنرمندانی که در این جشنواره شرکت می‌کنند هنرمندان بین المللی هستند که از طریق مدیر جشنواره به این رویداد بزرگ دعوت می‌شوند.

جشنواره هنر فرین (Fringe Festival) : این جشنواره نیز به مدت سه هفته در ماه آگوست برگزار می‌شود. تفاوت این جشنواره با جشنواره بین المللی ادینبرو، در این است که هنرمندان برای شرکت در این جشنواره نیازی به دعوت شدن ندارند و هر هنرمندی در صورت تمایل می‌تواند در این جشنواره شرکت کند. این جشنواره بزرگ‌ترین جشنواره هنر دنیا است که در برنامه آن اجراهای موسیقی، تئاتر، اپرا، کمدی و نمایشی‌‌های خیابانی وجود دارد.

12- توصیه های شخصی من قبل از سفر به اسکاتلند:
1- آب و هوا خیلی غیر‌قابل پیش‌بینی است، در حالی که هوا خوب است شما شاهد رگبار و بارندگی هستید با برعکس. گاهی هوا گرم است ولی در کسری از ثانیه سرد می‌شود پس همیشه همراه خودتان چتر و لباس گرم داشته باشید. (من بخاطر سرما کلاه و شالگردن خریدم، ولی اسکاتلندی‌ها راحت بودند و لباس های تابستانه تنشان بود و انگار نه انگار). از طرفی گاهی بادهای خیلی سخت می‌وزد که می‌تواند آزار دهنده باشد.
2- از آنجایی که هر لحظه امکان بارش باران وجود دارد حتما چتر یا لباس‌های مخصوص باران (بارانی‌های یک بار مصرف) به همراه داشته باشید تا شما را در مقابل باران محافظت کند، مزیت بارانی‌های یک بار مصرف، وزن سبک آن‌ها است و شمار بار سنگین با خود حمل نمی‌کنید. مردم محلی عموما چتر ندارند و از این بارانی‌ها می‌پوشند.

3- اگر در زمان فستیوال به این کشور سفر می‌کنید چون قیمت‌های اقامت در هتل‌ها بیشتر از سایر ایام سال است می‌توانید از اقامتگاه‌های ارزان تر مثل خوابگاه‌ها و هاستل‌ها استفاده کنید و یا از وبسایت هایی مانند کوچسرفینگ و یا ایبی استفاده کنید تا در هزینه‌ها صرفه‌جویی نمایید.
4- برای داشتن خودآموزی بیشتر در مورد احساسات شخصی مردم ادینبرو، با صحبت با رانندگان تاکسی و افراد محلی به راحتی اطلاعات زیادی را درباره فرهنگ و علایق آن‌ها کشف خواهید کرد.
5- خوراک Haggis رو از دست ندید (خوراکی شبیه چغور بغور) که از دل و جگر گوسفند تهیه و معمولا با پوره سیب زمینی سرو می‌شود. قیمت آن در مکانی معمولی حدود 4.5 پوند بود که به نسبت، غذای ارزانی، محسوب می‌شود.

6- ارزان‌ترین راه برای تفریح در ادینبرو قدم زدن در این شهر است، این شهر یک موزه رایگان است که همه جای آن دیدنی است. پس بالا رفتن قیمت پوند در این روزها زیاد شما را نترساند خیلی سرگرمی‌های رایگان وجود دارد که می‌توانید در بریتانیا انجام دهید.

7- موزه‌های اسکاتلند نیز مانند سرتاسر بریتانیا مجانی است پس بخشی از سفر خود را در با این تفریحات رایگان پر کنید.

8- در بین رسانه های فارسی در معرفی اماکن گردشگری به کشتی سلطنتی اشاره نشده است پیشنهاد می‌کنم دیدن آن را از دست ندهید. شاید برایتان جذاب باشد که خانواده سلطنتی سال‌هاست با چه کشتی سفر می‌کنند.

9- ادینبرو زادگاه تولد داستان‌های هری پاتر است. اگر کسی داستان هری پاتر و چوب جادویش را نشنیده باشد، احتمالا در جایی غیر از این کره خاکی زندگی می‌کند! رولینگ، خالق این مجموعه داستان ها، مناظر ادینبرو مانند ساختمان‌های بلند قرون وسطایی، کوچه های باریک قدیمی و ... را همانطور که در واقعیت وجود دارد، در داستان هایش به رشته تحریر در‌آورده است. پس اگر به این مجموعه داستان‌ها علاقه دارید از قبل برای دیدن مکان‌هایی که در این داستان ها به تصویر کشیده شده برنامه ریزی کنید من این کار را نکردم و بابت آن بسیار پشیمان هستم.

10- دومین افسوس من که درباره آن اطلاع نداشتم و بعد از حضور در ادینبرو بابت آن خیلی تاسف خوردیم این بود که نتوانستیم از تتو شو دیدن کنیم. مراسم The Royal Edinburgh Military Tattoo یک مراسم ترکیبی از آتش‌بازی و رقص و مراسم سنتی اسکاتلند است که هر ساله در ماه اگوست در داخل قلعه قدیمی ادینبرو برگذار می‌شود. بلیط‌های این مراسم قیمت های متفاوتی دارد و اگر شما زودتر و به صورت اینترنتی این بلیط‌ها را خریداری کنید تجربه‌ای شگفت انگیز برای خود رقم خواهید زد. همانطور که گفتم ما در اخرین روز برگزاری این مراسم از آن مطلع شدیم و به همین دلیل موفق به خرید بلیط آن نشدیم و در بازار سیاه تا 120 پوند بابت آن طلب می‌کردند که پول زیادی بود و از خیر آن گذشتیم ولی هنوز حسرت ندیدن این شو با من همراه است.

در پایان برداشت کلی من از اسکاتلند و شهر ادینبرو
 اهالی این شهر بسیار خوش لباس هستند.
 مردمی بسیار خوش برخورد و مودب
 با اینکه اینترنت در سطح شهر در همه جا پیدا می‌شد کمتر اسکاتلندی می‌یافتید که سرش در گوشی‌اش باشد و بخواهد در نت گشت و گذار کند. اگر کسی را وقت اضافه داشت در اتوبوس، اماکن عمومی، کافه‌ها و ... یک کتاب به دست گرفته بود و مشغول مطالعه بود.
 خانم ها همگی آرایش داشتند بر خلاف تصور عمومی که معتقد است شرقی‌ها خیلی آرایش می‌کنند و اروپایی‌ها اهل آن نیستند!!!!!.
 مردم این کشور علاقه وافری به خالکوبی دارند و این علاقه به حدی است که به نظر می‌رسد کمتر کسی را بیابید که خالکوبی نداشته باشد. و حتی در برخی افراد شاهد خالکوبی کل بدن هستید که من نظیر این علاقه را در هیچ کدام از کشور‌هایی که رفته بودم، ندیدم.
 خانم‌ها و آقایان جوان در این شهر به رنگ کردن موهای خود با رنگ‌های فانتزی مثل آبی، صورتی و سبز علاقه بسیاری دارند و شما در هر جایی می‌توانید یک گروه جوان با این ویژگی‌ها در نزدیکی خود پیدا کنید.
 یکی از فرهنگ‌های جالبی که دیدم، بر روی پله‌برقی بدون استثنا همه در سمت راست می‌ایستادند تا افرادی که عجله دارند از سمت چپ با سرعت حرکت کنند بر خلاف ما که بیخیال کل مسیر پله ها را اشغال می‌کنیم!!!!!!.
 لباس محلی اسکاتلندی در هر جایی فروخته می‌شد و البته بسیار گران قیمت که اساسا از دو پارچه تارتان (پارچه پیچازی اسکاتلندی) و کیلت تهیه می‌شود. دامن کیلت نوعی لباس سنتی است که از الگو پارچه تارتان بافته و تهیه می‌شود و در جشن ها و مراسم رسمی این لباس ها را بر تن می‌کنند.
 امکانات برای معلولین بی‌نظیر بود. شما تصور کنید که برای فستیوال‌های برگزار شده برای معلولین دستشویی‌های مخصوص در نظر گرفته شده بود. آن هم تنها برای یک فستیوال با مدتی محدود!!!!! ولی متاسفانه در بیشتر امکان عمومی ما، امکانات اولیه برای رفت و آمد این عزیزان نیز وجود ندارد.
 نکته جالب دیگری که نه تنها در ادینبرو که در کل بریتانیا خیلی به چشم می‌آمد تعداد زیادی پدر و مادر با بچه¬های دو قلویشان بود. شما در گشت و گذار‌های خود به وفور پدر مادر‌هایی را می‌دیدید که مشغول راندن کالسکه‌های دو قلو بودند و حتی خانواده‌ای را دیدم که همزمان دست دو کودک دوقلوی دیگر خود را نیز گرفته بودند و قدم می‌زدند (2 جفت دوقولو!!!!!). تعدد حضور دوقلو‌ها و کالسکه هایی دوتایی آنها جذاب و عجیب بود.
 نکته دیگری که آن نیز بسیار به چشم می‌آمد فراوانی حضور افراد دارای سندرم دان بود. از تصور شما خارج است اگر بدانید در هر بار خروج از هتل بطور متوسط 3-5 فرد مبتلا به این مشکل را خواهید دید. که البته باید بگویم برای مردم بریتانیا بسیار عادی بود و فوق العاده با این افراد با احترام برخورد می‌شد و تمام تلاش مردم عادی این بود که به این دسته از افراد حس یک فرد عادی را بدهند و حس ترحمی را نمی‌دیدید.
 در برخورد با این دو موضوع دو نکته به ذهنم من رسید که چه عاملی سبب وفور دوقلو زایی و سندرم دان در بریتانیا شده است. در نگاه اول اینگونه به ذهنم رسید که علت تعدد دوقلو زایی یا سندرم دان می‌تواند به سن بالای مادران در زمان بارداری و استفاده از روش های تلقیحی بارداری مربوط باشد در واقع در این کشور ها عموما افراد یا ازدواج نمی‌کنند با به قصد بچه‌دار شدن ازدواج می‌کنند و سن ازدواج هم به نسبت بالا است پس این موضوع می‌توانست یکی از علت ها باشد. از ظرفی شنیده‌ام که عامل آب و هوا نیز می‌تواند از فاکتو‌های تاثیر‌گذار بر دوقلوزایی و سندرم دان باشد. در همین جا بگویم این‌ها برداشت‌های شخصی بنده است و پایه علمی ندارد (پسفردا کامنت نزارید تو از کجا م‌دونی و نه اینطوری نیست و این حرفا :-))))))))))) اینا تجزیه و تحلیل‌های ذهن منه و ممکنه 100% اشتباه باشه). در مورد مبتلایان به سندرم دان با خودم فکر کردم شاید در جامعه ما نیز تعداد این افراد کم نباشد ولی اینکه ما آنها را نمی‌بینیم به علت عدم مقبولیت این افراد از طرف جامعه ما و حس ترحمی است که مردم عادی (حتی خود من) در برخورد با آن‌ها دارند، عاملی برای خانه‌نشینی این عزیزان شده است. به هر حال برای ایران عزیز آرزوی تغییرات بزرگ مثل جامعه بریتانیا را دارم هرچند دست نیافتنی به نظر برسد.
 یک موضوع جالب حیوان ملی اسکاتلند اسب شاخدار است. با توجه به فرهنگ و اعتقادات راسخ آنها در حفظ سنت هایشان و اینکه اغلب به افسانه‌ها نیز باور دارند-به نظر می‌رسد، این باور امر طبیعی است.

در پایان از این که مرا همراهی کردید سپاسگزارم و سفر به این شهر جادویی را به همه توصیه می کنم
آرزو های بزرگ داشته باشید. تا رسیدن به هر آرزو تنها یک اراده راه است.

مناسب برای
  • تفریح

  • ماجراجویی

  • فرهنگی و تاریخی

نوع سفر:
تاریخ سفر:
  • amir.dr

    ادینبرا ترکیبی منحصربه‌فرد از دوران باستان و مدرن است و بر فراز آن قلعه‌ی ادینبرا، نماد شهر، برای تقریبا هزار...

  • paria kamali

    برای سفر به این شهر رویایی تعلل نکنید. سحری اعجاب‌انگیز در ذات این شهر وجود دارد. <br /> در کمتر...