Close

آرامگاه شاهچراغ (آرامگاه احمد بن موسی کاظم (ع))

Shah-e Cheragh Shrine
4
(از 14 نقد و بررسی)

درباره آرامگاه شاهچراغ (آرامگاه احمد بن موسی کاظم (ع))

آرامگاه احمد بن موسی کاظم (ع) یا شاهچراغ که برادر امام رضا (ع ) هست، در دوره اتابکان فارس، یعنی قرن ششم هجری قمری ساخته شده. البته مرقد سید میرمحمد، برادر شاهچراغ هم در همین مکانه. در سال ۷۴۵ قمری ملکه تاشی خاتون مادر حاکم فارس، بارگاه رو بهسازی کرد و علاوه بر ساخت مدرسه ای در این مکان، محلی برای استراحت و اطعام مسافران و البته گنبدی بزرگ هم ساخت .شاه اسماعیل صفوی هم در سال ۹۱۲ قمری دستور بهسازی این آرامگاه رو داد. توجه به این مکان در زمان نادرشاه هم بود و باعث شد تا کل بنا مرمت و قندیل طلایی از زیر گنبد آویزان بشه. در زلزله سال ۱۲۳۹ قمری شیراز، این آرامگاه به کلی مخروبه شد. بعد از زلزله، قندیل طلای۷۲۰ مثقالی اهدایی نادرشاه رو فروختن تا آرامگاه رو بازسازی کنن. این مکان زیارتی علاوه بر جنبه مذهبی ،جنبه تاریخی زیادی بین اهالی داره.مسافران خارجی و داخلی زیادی از زیبایی های این مکان لذت می برند.

نوع جاذبه
امامزاده
موقعیت
شیراز
پیشنهاد کاربران
%100 از 14 رای
رتبه در شیراز
141 از 267 جاذبه
این مسافت به صورت خط مستقیم در نظر گرفته شده است

اطراف آرامگاه شاهچراغ (آرامگاه احمد بن موسی کاظم (ع))

رستوران های اطراف
{{ item.titleFa }}
{{ item.distance | metric }}
هتل های اطراف
{{ item.titleFa }}
{{ item.distance | metric }}
جاذبه های اطراف
{{ item.titleFa }}
{{ item.distance | metric }}
مراکز مهم شهر
{{ item.titleFa }}
{{ item.distance | metric }}
comment icon
افزودن نقد و بررسی
نوشتن نقد و بررسی
camera icon
افزودن تصویر
افزودن تصویر
Roya.noori
نوشته شده در 20 خرداد 1401
report-icon گزارش

تو هر سفر و هر شهری خارج از هر مذهب و دیدگاهی یکی از جاهایی که دوست دارم برم مسجد و مکان های عبادته..
حالا شیراز بودیم و شب بود و زیبایی بنای شاهچراغ ما رو به سمت خودش جذب کرد..
دم در ورودی چادر کرایه گرفتیم ده هزار و رفتیم داخل صحن زیباش.
شاهچراغ آرامگاه میرسید احمد فرزند امام موسی کاظم است که در خیابان لطفعلی خان زند ،خیابان احمدی قرار دارد..
این بنا مربوط به دوره اتابکان یعنی سده ششم هجری قمری است..
وارد فضای داخل شدیم و محو در هنر آیینه کاری،ضریح این آرامگاه از نقره ساخته شده..
و به نظرم یکی از زیباترین بناها و معماری ایرانی است.
شب برای دیدن شاهچراغ قشنگترین تایم است پیشنهاد میکنم حتما شب برید

بیشتر
امتیاز کل
4
شیلان صادقی
نوشته شده در 6 آذر 1400
report-icon گزارش

حرم شاهچراغ یکی دیگر از جاذبه های زیارتی شیراز است که در خیابان لطفعلی خان زند ، خیابان احمدی قرار دارد .حرم شاهچراغ متعلق به برادر امام رضا و فرزند امام موسی کاظم است و در نزدیکی مسجد عتیق قرار دارد به طوری که در صحن اصلی شاهچراغ به صحن مسجد عتیق راه دارد.معماری اسلامی ایرانی به طور بسیار واضح در این حرم پیداست .آیینه کاری و کاشی کاری این حرم بی نظیر و بسیار باشکوه است و به نوبه ی خود یکی از زیباترین آرامگاههای ایران میباشد.شرایط ورود به حرم برای بانوان پروسه خاصی دارد از قبیل داشتن چادر ،در این راستا کرایه گرفتن چادر از مغازه های اطراف حرم هم شرایطی دارد اول اینکه گرو گذاشتن یک کارت ملی در صورت مفقود شدن😅دوم به ازای هر چادر ۱۰ هزار تومان کرایه باید پرداخت شود. بعد از طی کردن چند مرحله بازرسی بدنی در حد زندان گوانتانامو بالاخره وارد حرم شدیم . حرم بسیار زیبا و مقدس بود اما باز هم در داخل حرم آنقدری که خادمان حرم تذکر میدهند و بندگان را به راه راست هدایت میکنند دیگر امیدی برای راز و نیاز نیست .این آرامگاه در سال ۱۳۲۱ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

بیشتر
امتیاز کل
5
Shamim
نوشته شده در 6 بهمن 1398
report-icon گزارش

آرامگاه زیبا و مملو از آرامش شاهچراغ که یادمه تو هر پنج باری که به شیراز سفر داشتم قطعا سعی کردم چند دقیقه ای رو اینجا سپری کنم. نشستن تو صحن این آرامگاه به من حس آرامشبخشی میده. قبلا آرامگاه چوپی بود و گچی با کلی آینه کاری اما سری آخری کهرفتیم حسابی بازسازی شده بود و بزرگش کرده بودن اما هنوز خوشگلیاشو داشت. به خصوص دم اذان مغرب که یه حال و هوای عجیبی داخل صحن داره. برای ورود به شاهچراغ مثل همه جاهای مذهبی پوشیدن چادر اجباریه. به نظرم دیدن این آرامگاه حداقل یکبار خالی از لطف نیست.

بیشتر
امتیاز کل
4
S.khezri
نوشته شده در 22 آبان 1398
report-icon گزارش

آرامگاه یا زیارتگاه شاهچراغ محل خاکسپاری میر سید احمد پسر امام موسی کاظم است و مکانی مذهبی و‌آرامش بخش با معماری زیبایی ایرانی اسلامی می باشد که آیینه ها کاری ها، کاشی کاری ها‌ و‌ گچبری های زیبایی دارد. همچنین درون صحن موزه، کتابخانه، غرفه های فرهنگی، آبخوری و سرویس بهداشتی و وضوخانه هم وجود دارد. اطراف زیارتگاه هم بازاری زیبا هست که میتوان بازدید و خرید کرد. مثل سایر مکان های مذهبی چادر برای خانم ها اجباری می باشد. در کل اینجا مکانی نوستالژیک و باصفا و با انرژی مثبت بسیار زیاد و مقدس هست که پیشنهاد میکنم در سفر به شیراز بازدید از این جاذبه معنوی رو از دست ندین

بیشتر
امتیاز کل
4
خدیجه عربی
نوشته شده در 19 شهریور 1398
report-icon گزارش

یکی از معروفترین مکانهای مذهبی شیراز و ایران حرم حضرت شاهچراغ است که مدفن سید احمد برادر امام رضا می باشد. این آرامگاه شامل حرم ، گنبد، ایوان شاه نشین و رواقها است که دارای گچ بری و آیینه کاریهای بسیار زیباست. بنای شاه چراغ در زمان اتابک ابوبکر سعد بن زنگی ساخته شده اما در دوره های مختلف مرمت و بازسازی شده . حتی یکبار تخریب شده اما در زمان نادر شاه مجددا نوسازی شده و این مرمتها در دوره زندیه و قاجاریه هم انجام گرفته و بعد از انقلاب هم ساخت و ساز زیادی در آرامگاه شاه چراغ و اطراف آن انجام گرفته . از ویژگیهای این عمارت می توان سقف ایولن که ساختار چوبی دارد را نام برد. مانند بقیه امامزاده ها خانمها می بایست چادر داشته باشند و بردن دوربین هم ممنوع است. 

بیشتر
امتیاز کل
4
nazarian
نوشته شده در 20 مرداد 1398
report-icon گزارش

شهر شیراز علاوه بر دارا بودن جاذبه های گردشگری طبیعی و باستانی فراوان به واسطه قرار گرفتن آرامگاه احمد بن موسی (شاه چراغ) در قلب شهر ، شهر گردشگری مذهبی نیز محسوب می شود . برای رسیدن به این بارگاه از همه جای شهر خط واحد وجود دارد . نیز می توان با مترو خود را به ابستگاه چهار راه زند رساند و از آنجا تا آرامگاه دو کروس با تاکسی راه است . در صورت داشتن خودرو شخصی کنار آرامگاه شاه چراغ پارکینگ موجود است .

بیشتر
امتیاز کل
3
فرشاد شفیعی شهیدلو
نوشته شده در 1 تیر 1398
report-icon گزارش

آرامگاه احمدبن موسی کاظم و محمدبن موسی کاظم از پسران امام کاظم(ع)درشمال خیابان احمدی در شیراز قرار دارد.ما توفیق اینو داشتیم تا در آخرین شب اقامت در اوایل اردیبهشت ۹۸ از این مکان مقدس و با شکوه دیدن کنیم.شاهچراغ هم اکنون مانند چراغ در دل شهر شیراز می درخشد ومامن انسانهای عاشق اهل عصمت و طهارت است.مکانی دنج و آرام و در عین حال با شکوه و زیبا.بودن در کنار بارگاه برادر امام رضا(ع) حس معنوی و آرامش خاصی داشت.

بیشتر
امتیاز کل
4
shahrzad
نوشته شده در 26 فروردین 1398
report-icon گزارش

آرامگاه احمدبن موسی کاظم پسر بزرگ امام موسی کاظم ومحمد موسی ازبرادران امام رضا است که در آنجا به خاک سپرده شده است،که ایشان برای دیدن برادرخود امام رضا به سوی خراسان حرکت کرد ولی در راه توسط افراد مأمون خلیفه عباسی درشهر شیراز به شهادت رسید. این زیارتگاه وآرامگاه تاریخی درقرن 12 ساخته شده است ولقب شاه چراغ بخاطر داستانی است که درباره احمد بن موسی گفته شده که درمحل دفن آن بزرگوار چراغی دیده می شده است.

بیشتر
امتیاز کل
5
ویدا مهین پو
نوشته شده در 22 فروردین 1398
report-icon گزارش

در خیابان احمدی شیراز یکی از چند ورودی آستان مقدس شاه چراغ قرار گرفته است. قبل از بارگاه بازارچه ای جذاب قرار گرفته که اختصاص به فروش زیور آلات و بدلیجات طلا و نقره دارد که دیدنشان و البته وسوسه خریدشان لذت بخش است! مانند بسیاری از اماکن مذهبی باید با چادر وارد شد که البته برایم جای تعجب داشت که باید چادر را از کوچه بغلی به مبلغ هزار تومان کرایه می کردیم. چادر رایگان فقط برای توریست های خارجی بود. بارگاه صحنی باشکوه و حیاط و ایوانی وسیع دارد. به نظرم شاه چراغ علاوه بر اهمیت مذهبی نمودی از زیبایی هنر ایرانی است. کاشی های آبی و فیروزه ای گنبد با نقوش اسلیمی، خطوط فارسی و عربی نستعلیق و آینه کاری درون بارگاه همه و همه حال و هوایی دیگری را به این زیارت می بخشند. همانند معماری باغ های ایرانی حوضی بزرگ جلوی بنا قرار دارد که انعکاس تصویرش در آب به خصوص در شب که بارگاه با نورپردازی های طلایی و سفید درخشنده تر از هر زمانی می شود قرینه ای زیبا آفریده است. گلدسته ها نیز رفیع و پر نقش و نگار بودند و میزبان قمری و کبوترهای سفید و خاکستری. خوشبختانه عکاسی با موبایل آزاد است می توانید زیارتی به یاد ماندنی را ثبت کنید.

بیشتر
امتیاز کل
4

آرامگاهی است که در شیراز بنا بر اعتقاد شیعیان ،مقبره احمد ابن موسی الکاظم (ع)پسر ارشد امام موسی الکاظم و محمد ابن موسی ،برادران امام رضا در آنجا بخاک سپرده شده است ،او در راه پیوستن به برادر خود بسوی خراسان سفر نمود ولی در راه توسط افراد مامون در شیراز کشته شد .این آرامگاه در کنار میدانی بنام احمدی در شهر شیراز قرار گرفته است.میر سید محمد برادر سید میر احمدنیز در نزدیکی شاهچراغ(پسر امام موسی کاظم امام هفتم شیعیان است).این بنا در سده ششم هجری ساخته شد و گنبد و بارگاه آن دارای کاشی کاری های زیبایی است و درون حرم با بکار بردن آیینه ها از زیر سنگی به سنگ دیگر هنرمندانه آیینه کاری شده است که متاسفانه اجازه عکسبرداری ندارد .

بیشتر
امتیاز کل
4
شکوفه.
نوشته شده در 6 دی 1397
report-icon گزارش

شاه چراغ آرامگاه میر سید احمد پسرارشد امام موسی کاظم و برادر امام رضا در مشهد و حضرت معصومه در قم و شاهزاده محمد عابد در روستای میقان شهرستان اراک است. نام گذاری شاه چراغ بدین علت است که پس از شهادت ایشان پیرزنی هرشب جمعه می دید که نور درخشانی از دوردیده میشود که تا صبح مثل چراغ می درخشدوقتی این موضوع را مطرح کردامیر عضدالدوله دیلمی به منزل اورفت تا هرگاه نور دیده شد او را بیدار کنند ببیند.آن شب جمعه نور درخشانتر از همیشه مثل جراغی می درخشید که پیر زن فریاد زد شاه چراغ.زان پس آن جا را شاه چراغ نامیدند

بیشتر
امتیاز کل
5
نادر مزرعه شادی
نوشته شده در 26 آذر 1397
report-icon گزارش

اگر قصد زیارت از این آرامگاه را دارید، حتما زمان مناسبی را انتخاب کنید. زمان های نماز بسیار شلوغ است و پیدا کردن جای پارک مناسب و نزدیک به حرم هم سخت. بانوان باید چادر داشته باشند و در صورت نداشتن چادر، باید با سپردن 5000 تومان ودیعه از محلی در کنار ورودی امانت بگیرند. البته پس دادن این چادر و گرفتن پول ودیعه خود حکایت دیگری است.
اگر در زمان های عادی به حرم سر بزنید ممکن است توریست های خارجی را هم ببینید. فکر می کنم چادر سر کردن و عکس با ان یکی از جاذبه‌های این محل باشد.

بیشتر
امتیاز کل
3
Amin
نوشته شده در 18 آذر 1397
report-icon گزارش

آرامگاه شاهچراغ که به آرامگاه احمد بن موسی نیز معروف است،برادر امام رضا ع میباشد که یک برادر هم در اراک دارد که به نام شاهزاده محمد عابد معروف است.

بیشتر
امتیاز کل
4
امید سرافرازی
نوشته شده در 18 آذر 1397
report-icon گزارش

معروفترين زيارتگاه شيراز حرم شاه چراغ است. چيزي كه اينجا برام جالب بود اين بود كه تعداد زيادي توريست اينجا ميومدن و به گفته هاي خدام حرم گوش ميكردن و بعضي هاشون مشغول دعا بودن و چيزي كه برام جالب نبود براي دادن چادر به خانم ها پنج هزار تومان امانت ميگرفتن و بعد از تحويل چادر بر ميگردوندن.#تايسيز

بیشتر
امتیاز کل
3
آیا شما صاحب این کسب و کار هستید؟

برای پاسخ به نظرات، بروزرسانی اطلاعات و موارد دیگر مالکیت خود را به ثبت برسانید و پنل اختصاصی خود را از ما دریافت کنید.

ثبت ادعای مالکیت