Close
رستوران

آرامگاه شاهچراغ (آرامگاه احمد بن موسی کاظم (ع))

Shah-e Cheragh Shrine

Shah-e-Cheragh (2).jpg
Shah-e-Cheragh (1).jpg
Shah-e-Cheragh (4).jpg
Shah-e-Cheragh (3).jpg
Shah-e-Cheragh (5).jpg
Shah-e-Cheragh (6).jpg
Shah-e-Cheragh (7).jpg
Shah-e-Cheragh (8).jpg
Shah-e-Cheragh (9).jpg
Shah-e-Cheragh (10).jpg
Shah-e-Cheragh (11).jpg
Shah-e-Cheragh (12).jpg
Shah-e-Cheragh (13).jpg
Shah-e-Cheragh (14).jpg
Shah-e-Cheragh (16).jpg
پیشنهاد کاربران
از نقد و بررسی

آرامگاه احمد بن موسی کاظم (ع) یا شاهچراغ که برادر امام رضا (ع ) هست، در دوره اتابکان فارس، یعنی قرن ششم هجری قمری ساخته شده. البته مرقد سید میرمحمد، برادر شاهچراغ هم در همین مکانه. در سال ۷۴۵ قمری ملکه تاشی خاتون مادر حاکم فارس، بارگاه رو بهسازی کرد و علاوه بر ساخت مدرسه ای در این مکان، محلی برای استراحت و اطعام مسافران و البته گنبدی بزرگ هم ساخت .شاه اسماعیل صفوی هم در سال ۹۱۲ قمری دستور بهسازی این آرامگاه رو داد. توجه به این مکان در زمان نادرشاه هم بود و باعث شد تا کل بنا مرمت و قندیل طلایی از زیر گنبد آویزان بشه. در زلزله سال ۱۲۳۹ قمری شیراز، این آرامگاه به کلی مخروبه شد. بعد از زلزله، قندیل طلای۷۲۰ مثقالی اهدایی نادرشاه رو فروختن تا آرامگاه رو بازسازی کنن. این مکان زیارتی علاوه بر جنبه مذهبی ،جنبه تاریخی زیادی بین اهالی داره.مسافران خارجی و داخلی زیادی از زیبایی های این مکان لذت می برند.

نوع جاذبه:
 • امامزاده

نقد و بررسی کاربران


امتیاز این جاذبه :
 • کاربر لست سکند Shamim
  نقدها:
  گزارش
  آرامگاه شاهچراغ
  توصیه شده توسط کاربر

  آرامگاه زیبا و مملو از آرامش شاهچراغ که یادمه تو هر پنج باری که به شیراز سفر داشتم قطعا سعی کردم چند دقیقه ای رو اینجا سپری کنم. نشستن تو صحن این آرامگاه به من حس آرامشبخشی میده. قبلا آرامگاه چوپی بود و گچی با کلی آینه کاری اما سری آخری کهرفتیم حسابی بازسازی شده بود و بزرگش کرده بودن اما هنوز خوشگلیاشو داشت. به خصوص دم اذان مغرب که یه حال و هوای عجیبی داخل صحن داره. برای ورود به شاهچراغ مثل همه جاهای مذهبی پوشیدن چادر اجباریه. به نظرم دیدن این آرامگاه حداقل یکبار خالی از لطف نیست.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • کاربر لست سکند S.khezri
  نقدها:
  گزارش
  زیارتگاهی با معماری زیبا
  توصیه شده توسط کاربر

  آرامگاه یا زیارتگاه شاهچراغ محل خاکسپاری میر سید احمد پسر امام موسی کاظم است و مکانی مذهبی و‌آرامش بخش با معماری زیبایی ایرانی اسلامی می باشد که آیینه ها کاری ها، کاشی کاری ها‌ و‌ گچبری های زیبایی دارد. همچنین درون صحن موزه، کتابخانه، غرفه های فرهنگی، آبخوری و سرویس بهداشتی و وضوخانه هم وجود دارد. اطراف زیارتگاه هم بازاری زیبا هست که میتوان بازدید و خرید کرد. مثل سایر مکان های مذهبی چادر برای خانم ها اجباری می باشد. در کل اینجا مکانی نوستالژیک و باصفا و با انرژی مثبت بسیار زیاد و مقدس هست که پیشنهاد میکنم در سفر به شیراز بازدید از این جاذبه معنوی رو از دست ندین

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • کاربر لست سکند خدیجه عربی
  نقدها:
  گزارش
  شاهچراغ
  توصیه شده توسط کاربر

  یکی از معروفترین مکانهای مذهبی شیراز و ایران حرم حضرت شاهچراغ است که مدفن سید احمد برادر امام رضا می باشد. این آرامگاه شامل حرم ، گنبد، ایوان شاه نشین و رواقها است که دارای گچ بری و آیینه کاریهای بسیار زیباست. بنای شاه چراغ در زمان اتابک ابوبکر سعد بن زنگی ساخته شده اما در دوره های مختلف مرمت و بازسازی شده . حتی یکبار تخریب شده اما در زمان نادر شاه مجددا نوسازی شده و این مرمتها در دوره زندیه و قاجاریه هم انجام گرفته و بعد از انقلاب هم ساخت و ساز زیادی در آرامگاه شاه چراغ و اطراف آن انجام گرفته . از ویژگیهای این عمارت می توان سقف ایولن که ساختار چوبی دارد را نام برد. مانند بقیه امامزاده ها خانمها می بایست چادر داشته باشند و بردن دوربین هم ممنوع است. 

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • کاربر لست سکند nazarian
  نقدها:
  گزارش
  آرامگاه شاه چراغ
  توصیه شده توسط کاربر

  شهر شیراز علاوه بر دارا بودن جاذبه های گردشگری طبیعی و باستانی فراوان به واسطه قرار گرفتن آرامگاه احمد بن موسی (شاه چراغ) در قلب شهر ، شهر گردشگری مذهبی نیز محسوب می شود . برای رسیدن به این بارگاه از همه جای شهر خط واحد وجود دارد . نیز می توان با مترو خود را به ابستگاه چهار راه زند رساند و از آنجا تا آرامگاه دو کروس با تاکسی راه است . در صورت داشتن خودرو شخصی کنار آرامگاه شاه چراغ پارکینگ موجود است .

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • گزارش
  آرامگاه با شکوه
  توصیه شده توسط کاربر

  آرامگاه احمدبن موسی کاظم و محمدبن موسی کاظم از پسران امام کاظم(ع)درشمال خیابان احمدی در شیراز قرار دارد.ما توفیق اینو داشتیم تا در آخرین شب اقامت در اوایل اردیبهشت ۹۸ از این مکان مقدس و با شکوه دیدن کنیم.شاهچراغ هم اکنون مانند چراغ در دل شهر شیراز می درخشد ومامن انسانهای عاشق اهل عصمت و طهارت است.مکانی دنج و آرام و در عین حال با شکوه و زیبا.بودن در کنار بارگاه برادر امام رضا(ع) حس معنوی و آرامش خاصی داشت.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • کاربر لست سکند shahrzad
  نقدها:
  گزارش
  شاهچراغ
  توصیه شده توسط کاربر

  آرامگاه احمدبن موسی کاظم پسر بزرگ امام موسی کاظم ومحمد موسی ازبرادران امام رضا است که در آنجا به خاک سپرده شده است،که ایشان برای دیدن برادرخود امام رضا به سوی خراسان حرکت کرد ولی در راه توسط افراد مأمون خلیفه عباسی درشهر شیراز به شهادت رسید. این زیارتگاه وآرامگاه تاریخی درقرن 12 ساخته شده است ولقب شاه چراغ بخاطر داستانی است که درباره احمد بن موسی گفته شده که درمحل دفن آن بزرگوار چراغی دیده می شده است.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • کاربر لست سکند ویدا مهین پو
  نقدها:
  گزارش
  آرامگاه شاه چراغ
  توصیه شده توسط کاربر

  در خیابان احمدی شیراز یکی از چند ورودی آستان مقدس شاه چراغ قرار گرفته است. قبل از بارگاه بازارچه ای جذاب قرار گرفته که اختصاص به فروش زیور آلات و بدلیجات طلا و نقره دارد که دیدنشان و البته وسوسه خریدشان لذت بخش است! مانند بسیاری از اماکن مذهبی باید با چادر وارد شد که البته برایم جای تعجب داشت که باید چادر را از کوچه بغلی به مبلغ هزار تومان کرایه می کردیم. چادر رایگان فقط برای توریست های خارجی بود. بارگاه صحنی باشکوه و حیاط و ایوانی وسیع دارد. به نظرم شاه چراغ علاوه بر اهمیت مذهبی نمودی از زیبایی هنر ایرانی است. کاشی های آبی و فیروزه ای گنبد با نقوش اسلیمی، خطوط فارسی و عربی نستعلیق و آینه کاری درون بارگاه همه و همه حال و هوایی دیگری را به این زیارت می بخشند. همانند معماری باغ های ایرانی حوضی بزرگ جلوی بنا قرار دارد که انعکاس تصویرش در آب به خصوص در شب که بارگاه با نورپردازی های طلایی و سفید درخشنده تر از هر زمانی می شود قرینه ای زیبا آفریده است. گلدسته ها نیز رفیع و پر نقش و نگار بودند و میزبان قمری و کبوترهای سفید و خاکستری. خوشبختانه عکاسی با موبایل آزاد است می توانید زیارتی به یاد ماندنی را ثبت کنید.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • کاربر لست سکند Yannar
  نقدها:
  گزارش

  آرامگاهی است که در شیراز بنا بر اعتقاد شیعیان ،مقبره احمد ابن موسی الکاظم (ع)پسر ارشد امام موسی الکاظم و محمد ابن موسی ،برادران امام رضا در آنجا بخاک سپرده شده است ،او در راه پیوستن به برادر خود بسوی خراسان سفر نمود ولی در راه توسط افراد مامون در شیراز کشته شد .این آرامگاه در کنار میدانی بنام احمدی در شهر شیراز قرار گرفته است.میر سید محمد برادر سید میر احمدنیز در نزدیکی شاهچراغ(پسر امام موسی کاظم امام هفتم شیعیان است).این بنا در سده ششم هجری ساخته شد و گنبد و بارگاه آن دارای کاشی کاری های زیبایی است و درون حرم با بکار بردن آیینه ها از زیر سنگی به سنگ دیگر هنرمندانه آیینه کاری شده است که متاسفانه اجازه عکسبرداری ندارد .

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • کاربر لست سکند شکوفه.
  نقدها:
  گزارش
  شاه چراغ
  توصیه شده توسط کاربر

  شاه چراغ آرامگاه میر سید احمد پسرارشد امام موسی کاظم و برادر امام رضا در مشهد و حضرت معصومه در قم و شاهزاده محمد عابد در روستای میقان شهرستان اراک است. نام گذاری شاه چراغ بدین علت است که پس از شهادت ایشان پیرزنی هرشب جمعه می دید که نور درخشانی از دوردیده میشود که تا صبح مثل چراغ می درخشدوقتی این موضوع را مطرح کردامیر عضدالدوله دیلمی به منزل اورفت تا هرگاه نور دیده شد او را بیدار کنند ببیند.آن شب جمعه نور درخشانتر از همیشه مثل جراغی می درخشید که پیر زن فریاد زد شاه چراغ.زان پس آن جا را شاه چراغ نامیدند

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • کاربر لست سکند نادر مزرعه شادی
  نقدها:
  گزارش
  شاهچراغ
  توصیه شده توسط کاربر

  اگر قصد زیارت از این آرامگاه را دارید، حتما زمان مناسبی را انتخاب کنید. زمان های نماز بسیار شلوغ است و پیدا کردن جای پارک مناسب و نزدیک به حرم هم سخت. بانوان باید چادر داشته باشند و در صورت نداشتن چادر، باید با سپردن 5000 تومان ودیعه از محلی در کنار ورودی امانت بگیرند. البته پس دادن این چادر و گرفتن پول ودیعه خود حکایت دیگری است.
  اگر در زمان های عادی به حرم سر بزنید ممکن است توریست های خارجی را هم ببینید. فکر می کنم چادر سر کردن و عکس با ان یکی از جاذبه‌های این محل باشد.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • کاربر لست سکند Amin
  نقدها:
  گزارش
  آرامگاه شاه چراغ
  توصیه شده توسط کاربر

  آرامگاه شاهچراغ که به آرامگاه احمد بن موسی نیز معروف است،برادر امام رضا ع میباشد که یک برادر هم در اراک دارد که به نام شاهزاده محمد عابد معروف است.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • کاربر لست سکند امید سرافرازی
  نقدها:
  گزارش
  حرم شاه چراغ
  توصیه شده توسط کاربر

  معروفترين زيارتگاه شيراز حرم شاه چراغ است. چيزي كه اينجا برام جالب بود اين بود كه تعداد زيادي توريست اينجا ميومدن و به گفته هاي خدام حرم گوش ميكردن و بعضي هاشون مشغول دعا بودن و چيزي كه برام جالب نبود براي دادن چادر به خانم ها پنج هزار تومان امانت ميگرفتن و بعد از تحويل چادر بر ميگردوندن.#تايسيز

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید: