Close

مسجد جامع اصفهان (مسجد عتیق)

Jame Mosque of Isfahan (Atigh Mosque)
5
(از 8 نقد و بررسی)

درباره مسجد جامع اصفهان (مسجد عتیق)

قدیمیترین بنای تاریخی اصفهان رو باید «مسجد جمعه» یا «مسجد جامع» یا «مسجد عتیق» اصفهان تلقی کرد. نمایی که این مسجد الان داره بیشتر مربوط به اقدامات دوره سلجوقیه‌است اما تعمیراتش به دورانهای بعد به خصوص عصر صفویان مربوط می شه. مسجد ورودیهای متعددی داره که هر کدوم فضای مسجد رو به بخشهایی از بافت داخلی اون مربوط می کنن. این ورودیها همه در یه زمان ساخته نشدن و هر کدوم در مقطعی از تاریخ و در ارتباط با ساختمان درون و بیرون بنا به وجود اومدن. شبستان مسجد که روی ستون های مدور استواره، با گچبریهای خیلی قشنگی تزئین شده که مربوط به عصر دیلمیانه. یه محراب فوق العاده زیبا و معروف هم داره که به دستور سلطان محمد خدابنده ساخته شده و به «محراب الجایتو» معروفه.

نوع جاذبه
مجموعه تاریخی
مسجد
موقعیت
اصفهان
پیشنهاد کاربران
%100 از 8 رای
رتبه در اصفهان
4 از 258 جاذبه
این مسافت به صورت خط مستقیم در نظر گرفته شده است

اطراف مسجد جامع اصفهان (مسجد عتیق)

رستوران های اطراف
{{ item.titleFa }}
{{ item.distance | metric }}
هتل های اطراف
{{ item.titleFa }}
{{ item.distance | metric }}
جاذبه های اطراف
{{ item.titleFa }}
{{ item.distance | metric }}
مراکز مهم شهر
{{ item.titleFa }}
{{ item.distance | metric }}
comment icon
افزودن نقد و بررسی
نوشتن نقد و بررسی
camera icon
افزودن تصویر
افزودن تصویر
Hamidi
نوشته شده در 14 دی 1398
report-icon گزارش

با نگاهی غیرتوریستی به دیدن این گنجینه بروید. از دوره سلجوقی تا صفوی و حتی قبل و بعد از آن دوره ها. تغییر زیبایی شناسی و سلیقه هنری را در استفاده از آجر در آغاز و گرایش بیشتر به کاشی در ادامه. هر چه بیشتر به سمت دوره صفوی میرود ، سادگی و زیباییِ وحیانی محسور کننده بنا جایش رابه کاشی کاریهای پیچیده و پر رنگ و لعاب میدهد که نشان از ثروت و بودجه کارفرمای بنا دارد. حتی رنگهای غالب نیز تغییر میکند. محرابها و شبستانهای متعددی که بر اساس چشم و هم چشمی قائم مقامها و در رقابت با هم ساخته شده است ، ماجراهای سیاسی بسیاری در پس خود دارد. سیر تحول هنر اسلامی و سلیقه حاکمان و هنرمندان را در این بنا بخوبی درمیابید. نکته نهایی و متمایز کننده این بنا با اغلب مساجد حکومتی آن است که هرچه تلاش کردند مسجد سیاسی باشد و تجلی گر قدرت پادشاهات، موفق نشدند و مسجدی بشدت وحیانی و مردمی باقی ماند برعکس مساجدی مثل مسجد سلطان احمد استانبول که گویی نمازخانه ای اداری است.
#گلفام_سفر

بیشتر
امتیاز کل
5

مسجد جامع اصفهان از نقاط دیگر گردشگری است که عطش علاقمندان به دیدار آثار تاریخی را سیراب می کند چون یک مجموعه تاریخی به جا مانده از قبل از اسلام است که به مرور در طی حکومت های مختلف بعد از اسلام ، قسمت هایی به این مجموعه تاریخی افزوده شده و یا حتی قسمت هایی با اثار جدید پوشانده شده است . محل مسجد جامع در مجاورت میدان امام علی در خیابن هاتف اصفهان است . بازار بزرگ اصفهان در حد فاصل مسجد جامع اصفهان و میدان نقش جهان قرار گرفته و این دو را به هم پیوند داده است .

بیشتر
امتیاز کل
5
ساره سلطانپور
نوشته شده در 10 شهریور 1398
report-icon گزارش

مسجد جامع اصفهان که به مسجد جامع ومسجد جمعه اصفهان هم معروف است، یکی از بناهای تاریخی شهر اصفهان است و مربوط به قرن دوم هجری قمری است. مسجد در ابتدا کوچک بوده اما در دورانهای مختلف قسمتهای زیادی به آن افزوده شده بهمین دلیل هر شبستان سبک متفاوتی دارد. در بعضی قسمتها با گذشت زمان ستونها کاملا منحرف شده است. این مسجد دارای ده ورودی است.ما از ورودی بازار وارد شدیم. داخل حیاط مسجد یک حوض چهارضلعی که در وسط صحن قرار دارد و یک حوض دیگر که در قسمت شمالی ساخته شده است. محرابها با تزیینات زیبایی از گچ،سنگ و کاشی ساخته شده اند. چهار ایوان در وسط چهار ضلع حیاط قرار دارد .تزیینات مسجد شامل مقرنس و گچ کاری و کاشیکاری های زیباست اما در بیشتر قسمتها تزیینات آجرکاری است.در قسمتهایی از شبستانهای قدیمی تر آثار آتش سوزی روی آجر ها دیده میشود که مربوط به زمان اسماعیلیان می باشد.

بیشتر
امتیاز کل
5
Ehsantrips
نوشته شده در 13 مرداد 1398
report-icon گزارش

مسجد جامع اصفهان در دوره فرمانروایی سلجوقیان و زمانی که اصفهان پایتخت ایران بود، احداث شد و خواجه نظام الملک توسی وزیر قدرتمند دربار سلجوقی بانی و ناظر ساخت این مسجد بوده است. این مسجد در دوره های تاریخی بعد به تدریج تکمیل و تعمیر شده و به این خاطر به نوعی موزه زنده معماری ایران در ادوار تاریخی مختلف است.
بنای اولیه مسجد مربوط به اوایل ورد اسلام به ایران است و حتی محراب مسجد قدیمی که در حفاری های بعدی کشف شد، نشان می دهد جهت قبله چند درجه ای نیز با وضعیت فعلی تفاوت داشته که این را می توانید در ایوان جنوبی یا گنبد نظام الملک ببینید. محراب فعلی مسجد در زمان شاه طهماسب صفوی کاشی کاری شده و مناره ها نیز بعدا به بنا اضافه و مقرنس کاری های ایوان نیز مربوط به دوره اوزن حسن آق قویونلو است.
در سمت شمالی مسجد گنبدی کوچک تر به نام تاج الملک را می بینید که توسط تاج الملک فارسی رقیب سیاسی خواجه نظام الملک ساخته شده است و البته از هندسه دقیق و تزئینات زیبایی بهره مند است. در کنار این گنبد می شود شبستان چهلستون زیبا را دید که از دوره سلجوقی باقی مانده و هزار سال قدمت دارند.
ایوان شرقی و غربی را هم صفه شاگرد و استاد می نامند. در ایوان غربی یا صفه استاد می توانید شعر معروف " ما را به محبت علی بخشیدند" با خط بنایی ببینید. دیگر بخش زیبای مسجد محراب الجایتو در سمت غربی است که مربوط به دوره حکومت ایلخانان است و گچبرهایی زیبایی دارد. شبستان زمستانی در همین سمت قرار داره که در دوره تیموریان به مسجد اضافه شده است.
بطور کلی در سفر به اصفهان بازدید از مسجد جامع اصفهان را در برنامه بزارید حتما و اگر بخواهید دقیق همه جا را ببینید حداقل ۲-۳ ساعت زمان نیاز داره.

بیشتر
امتیاز کل
5
بهار قادری
نوشته شده در 1 بهمن 1397
report-icon گزارش

مسجد جامع یا مسجد عتیق اصفهان به دائرةالمعارف معماری ایرانی مشهوره. بنای اصلی مسجد از زمان سلجوقیان باقی مونده اما تغییراتی طی دوره های تاریخی درش انجام شده و در هر دوره قسمتی به مسجد اضافه شده. در کاوش های باستان‌شناسی آثاری متعلق به دوران آل‌بويه و قرن سوم هجری را نیز در این مسجد نشان میده. محراب زیبا و بی نظیر الجایتو، یادگار استاد حیدر که به دستتور الجایتو یا سلطان محمد خدابنده ساخته شده، در این مسجد قرار داره.
این مسجد 4صفه داره که به صفه استاد و شاگرد و صاحب و درویش معروف که در پشت هر نام حکایتی داره. و دو گنبد با شکوه . گنبد نظام الملک و گنبد تاج الملک. برای دیدن و لذت بردن از این مسجد میشه 1روز تمام وقت گذاشت. در ساعت نماز ظهر امکان بازدید از مسجد وجود نداره.

بیشتر
امتیاز کل
5
Tina Azimi
نوشته شده در 12 دی 1397
report-icon گزارش

مجموعه مسجد جامع اصفهان و عظمتش، باعث شگفتی من شد. هرگوشه اش زیبا بود و پر از ریزه کاری. قسمت های زیادی از مسجد و صحن اصلی در حال مرمت و تعمیرات بود ولی چیزی از عظمتش کم نمی کرد.
برای وارد شدن به صحن (که نماز هم در صحن و حیاط اصلی برگزار می شد) نیازی به بلیط نیست ولی برای قسمت های داخلی باید بلیط تهیه شود هرچند انگار یک قسمت هایی از داخل مسجد هم برای تعمیرات یا چیز دیگری بسته بود و حس کردم همه جا را کامل ندیدیم.
یک قسمت از مسجد که مخصوص اذان گرفتن بود، طوری طراحی شده بود که صدا می پیچید و فوق العاده بود. فقط تنها عیبش این بود که اطلاعات کمی در مورد همچین اثر مهم و تاریخی در دسترس بود و من اصلا نتوانستم در مسجد تابلویی که اطلاعات دقیقی داده باشد پیدا کنم.این مسجد این قابلیت را داشت که بروشورها یا حتی کتابچه های مفصلی در موردش تهیه شود و در اختیار توریست ها گذاشته شود.

بیشتر
امتیاز کل
5
ماه نو
نوشته شده در 9 آذر 1397
report-icon گزارش

مسجد جمعه یا جامع اصفهان یکی از مساجد قدیمی و باشکوه این شهر هست. مسجد دارای گنبد، شبستان و ایوان و سایر قسمت های زیباست. تا جایی ک من اطلاع دارم از نظر معماری یکی از الگوهای برتر برای ساخت سایر مساجد جامع هست و بسیار هم مورد پسند جهانگردان، یک بهره برداری بسیار سنجیده از اصول هندسی. روی دیوارها میشه اشعار و ایوان رو خوند ک برای من بسیار جالب بود چون داستان گونه بود.
#تایسیز

بیشتر
امتیاز کل
5
نادر مزرعه شادی
نوشته شده در 26 مهر 1397
report-icon گزارش

ما از میدان نقش جهان به دنبال حمام شیخ بهایی و کنیسه‌ای بودیم. در زمان مسافرت ما حمام تحت مرمت قرار گرفته بود و امکان بازدید نداشت. کنیسه را هم بالاخره یافتیم که بنایی کوچک بود و ما که تا اینجا چیزی ندیده بودیم گفتیم لااقل این مسجدی که در این نزدیکی است ببینیم. قبل آن هیچ شناختی از این مسجد نداشتم.
مسجد جامع اصفهان که بنا به اظهار کارشناسان بر روی آتشکده‌های دوران ساسانی ساخته شده است. عظمت صحن این مسجد در بدو ورود بازدید کننده را تحت تاثیر قرار می‌دهد، ما که بدون برنامه‌ریزی و مطالعه قبلی این مسجد را در حقیقت کشف کرده بودیم، بیشتر از این عظمت و زیبایی شگفت‌زده شده بودیم.

در زمان بازدید از این بنا حس خوب و توام با آرامشی داشتیم.

بیشتر
امتیاز کل
5
آیا شما صاحب این کسب و کار هستید؟

برای پاسخ به نظرات، بروزرسانی اطلاعات و موارد دیگر مالکیت خود را به ثبت برسانید و پنل اختصاصی خود را از ما دریافت کنید.

ثبت ادعای مالکیت