رستوران

باغ دولت آباد

Dowlat Abad Garden

3074-TE4dtPfL0naBhYWnAcgT.jpeg
Dowlat Abad Garden (2).jpg
Dowlat Abad Garden (1).jpg
Dowlat Abad Garden (3).jpg
Dowlat Abad Garden (4).jpg
Dowlat Abad Garden (5).jpg
Dowlat Abad Garden (6).jpg
Dowlat Abad Garden (8).jpg
Dowlat Abad Garden (7).jpg
Dowlat Abad Garden (10).jpg
Dowlat Abad Garden (9).jpg
Dowlat Abad Garden (11).jpg
Dowlat Abad Garden (12).jpg
Dowlat Abad Garden (13).jpg
Dowlat Abad Garden (14).jpg
Dowlat Abad Garden (15).jpg
پیشنهاد کاربران
از نقد و بررسی

این باغ فوق العاده زیبا، ۲۶۰-۲۷۰ سالی هست که به دستور محمد تقی خان بافقی ساخته شده و یادگار دوران افشاریه و زندیه است.باغ دو تا در دارد، در اصلی که در بلوار دولت آباد قرار دارد و الان در حال بازسازی است و دری که در خیابان رجایی قرار دارد و رفت و آمد از آنجا انجام می‌شود. باید از هشتی‌ بزرگ و زیبایش بگذرید تا اگر خواستید هم کمی سوغاتی« صنایع دستی » بخرید.در اکثر اتاق‌های باغ، حوض قرار دارد و بادگیر معروف این باغ هم در یکی از همین اتاق‌ها قرار گرفته است، این بادگیر که ۳۳ متر ارتفاع دارد، از بلندترین بادگیرهای دنیاست و می‌تواند به خوبی یک کولر اطراف را خنک کند.

نوع جاذبه:
 • جاذبه تفریحی

نقد و بررسی کاربران


امتیاز این هتل:
 • Ehsantrips
  نقدها:
  گزارش
  باغی با بلندترین بادگیر خشتی جهان
  توصیه شده توسط کاربر

  باغ دولت آباد یزد از قدیمی ترین باغ های ایران است که تحت مجموعه باغ ایرانی در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار گرفته است. شهرت باغ بیشتر به خاطر وجود بلندترین بادیگیر خشتی جهان است که ارتفاعی حدود ۳۴ متر دارد. این باغ و بناهای داخل آن در دوره افشاریه ایجاد شده و به نوعی دارالحکومه و سکونتگاه محمدتقی خان بافقی از خوانین یزد بوده است. ساختمان یا عمارت هشتی که بادگیر روی آن قرار دارد، مهم ترین بخش باقی مانده از بنای اصلی است. اُرسی ها و درهای مشبک این عمارت از زیبایی های باغ دولت آباد است. در مقابل عمارت نیز حوض بزرگی در میان درختان سرسبز قرار گرفته که تصویر بادگیر در آن منعکس می شود و مورد علاقه عکاسان و گردشگران برای ثبت عکس!

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • حوریا کریمی
  نقدها:
  گزارش
  باغ دولت آباد یزد
  توصیه شده توسط کاربر

  باغ دولت آباد یزد بزرگترین بادگیر جهان رو داره سرتاسر باغ البته وسطش استخر بزرگی داره که طرح باغ های ایرونی هست و بسیار جالبه پنجره هایی با شیشه های رنگی که اغلب در معماری های ایرانی دیده می شود بسیار زیباست باغ دولت آباد اواخر دوره افشاریه ساخته شده کلی قسمت داشت بادگیر تابستانه بادگیر زمستانه ،حرمسرا، آشپزخانه اتق هم برای اهالی خانه و هم برای خدمه برای دیدن این جاذبه بسیار زیبا در فصل پاییز یا زمستان سفر کنید چون یزد در تابستان بسیار گرم است

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • فاطمه خرقه پوش
  نقدها:
  گزارش
  #باغ_دولت_آباد_یزد
  توصیه شده توسط کاربر

  #باغ_دولت_آباد یکی از باغ های ثبت شده ایران در یونسکو میباشد که در #شهر_یزد و در خیابان شهید رجائی قرار دارد و#‌بادگیر_عمارت_باغ_دولت_آباد بلندترین بادگیر خشتی جهان با ۳۳ متر ارتفاع میباشد.
  این باغ زیبا توسط #محمدتقی_خان_بافقی که به #خان_بزرگ معروف بود در اواخر دوره افشاریه احداث شد ، در ابتدا محمد تقی خان قناتی را ساختند و آب آن را از مهریز به #یزد و به محل کنونی باغ رساندند و سپس عمارت را در این باغ بنا نمودند.
  برای وارد شدن به این باغ زیبا دو درب موجود میباشد که بکی از درب ها در حال تعمیر و دیگری قابل عبور و‌مرور است، که در ابتدا باید از یک هشتی بسیار زیبا که در آن صنایع دستی هم برای فروش عرضه میگردد بگذرید و بعد وارد حیاط شوید ، ساختمان شامل دو بخش اندرونی و بیرونی و یا همان جلوخان میباشد که بخش بیرونی محل تشریفات حکومتی و ورزشی و اداره امور شهر بوده و بخش درونی هم بخش خصوصی و خانوادگی بوده است.
  فضای باغ بسیار بزرگ و سرسبز و زیباست که پوشیده شده از گل های زینتی و درختان انگور و انار و نارنج که زیبایی باغ را دو چندان جلوه میدهد.
  عمارت اصلی هم که همانند دیگر عمارت های قدیمی دارای درب های چوبی و پنجره های مشبک زیبا میباشد که با تلالو نور خورشید رنگ های زیبایی را به خانه هدیه میدهد، اتاق ها هر یک پنجره ه‌ای رو به بیرون دارد که با باز کردن پنجره ها میتوان از سرسبزی و زیبایی باغ لذت برد و حوض زیبایی هم در وسط خانه تعبیه شده و معماری سقف خانه که بسیار بینظیر و چشم نواز میباشد هر یک بر زیبایی بنا افزوده اند.
  جمعیت زیادی را در تمام فصول سال در این باغ زیبا میبینید که برای بازدید به این مکان زیبا آمده اند تا یکی دیگر از #باغهای_ایرانی را با سبک چهار باغی اش نظاره گر باشند.
  برای ورود به باغ باید بلیت به مبلغ ۳/۰۰۰ تومان برای گردشگر ایرانی تهیه فرمایید.
  ساعت بازدید هم همه روزه به جز روز عاشورا از ساعت ۷ صبح تا ۲۲ میباشد.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • hamid1976
  نقدها:
  گزارش
  باغ دولت آباد دوره افشاریه
  توصیه شده توسط کاربر

  ما در نوروز ۱۳۹۸ به باغ بزرگ رفتیم باغ در بافت قدیم یزد قرار دارد داخل آن پراز درخت و آبنما است و بادگیر بزرگی در وسط باغ خودنمایی می کند درب و پنجره های چوبی با شیشه های رنگی زیبایی باغ را صد چندان می کند نکته قابا ذکر است است که توی آثار تاریخی یزد بازارچه هایی درست کردند که می تواند به اصل قضیه آسیب بزند و مردم به جای توجه به خود بنا به خرید بپردازند

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • صابر
  نقدها:
  گزارش
  بلندترین بادگیر خشتی جهان
  توصیه شده توسط کاربر

  سلام به همه اعضای محترم #لست_گرام میخام تجربیاتم رو از باغ دولت آباد براتون به اشتراک بزارم #باغ_دولت_آباد #یزد هر روز ساعت 8 صبح تا 23 شب برای بازدید عموم بازه ورودیشم اون موقع که من رفتم 2هزار و پانصدتومن بود الان نمیدونم. این مکان پارکینگ داره نگران جا پارک برای ماشینتون نباشید داخل باغ یک کافی شاپ و آبمیوه بستنی وجود داره که هم غذاشون هم فالوده بستنیشون افتضاست فالوده بستنی کاملا مزه آب میده که پیشنهاد میکنم از کافی شاپ و بستنیش استفاده نکنید همچنین یه قسمت از ساحتمان باغ آتلیه هستش که خیلی خوبه میتونید لباس قاجاری بپوشید و عکس یادگاری بگیرید اینو پیشنهاد میکنم لباسهاشونم تقریبا تمیزه برا بچه ها تونم لباس دارند. در ساختمان اصلی بادگیرش با ارتفاع 33/8متر بلندترین بادگیر خشتی جهانه و همچنین این مکان ثبت یونسکو شده. ساختمان پله های اریب و بلندی داره که وقتی میرید بالا مراقب باشید نخورید کل باغ از درختهای انار توت و شاهتوت و... هستش همچنین داخل یاغ یک کالسکه دکور هست که میتونید سوارشید و سلفی بگیرید به جرئت میگم #زیباترین مکان دیدنی یزد باغ دولت آبادشه. موفق باشید

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • مریم
  نقدها:
  گزارش
  باغ دولت آباد
  توصیه شده توسط کاربر

  باغ دولت آباد بکی از باغ های قدیمی شهر یزد و در خیابان شهید رجایی است که در یونسکو نیز ثبت شده بلندترین بادگیر خشتی جهان را داراست ارتفاع آن ۳۳و۸۰ سانتی متر است مساحت باغ۷۰هزار متر مربع بوده و سال ساخت آن به اواخر دوره افشاریه برمی گردد همونطور که در عکس آخری می بینید اگر بنایی ثبت یونسکو شود باید یک قسمت از سازه اصلی بدون بازسازی بماند

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • خدیجه عربی
  نقدها:
  گزارش
  باغ دولت آباد
  توصیه شده توسط کاربر

  شاید تصور نکنید که در شهر کویری یزد باغی چنین سرسبز و با صفا وجود داشته باشد. باغ دولت آباد که یادگاری است از دوره‌های افشاریه و زندیه در دل شهر یزد، در سال ۱۱۶۰ هجری قمری توسط خان بزرگ شهر یزد که محمدتقی خان بافقی نام داشت ساخته شد او برای این باغ قناتی به طول ۶۵ کیلومتر احداث نمود و آب را از مهریز به یزد و محل کنونی باغ دولت آباد رساند . این باغ  شامل قسمتهای مختلفی است. عمارت بیرونی یا جلوخان که در شرق این باغ واقع شده است شامل ساختمان های تالار آینه، عمارت تهرانی، ساختمان سردر اصلی، دو بازارچه، دو برج دیدبانی، آب انبار عمومی و دیوانخانه میباشد و عمارت اندرونی نیز که در غرب این باغ قرار دارد شامل ساختمان های هشتی (بادگیر تابستانه) بهشت آئین (زمستانه) حرمخانه (حرمسرا) مطبخ (آشپزخانه) اتاقهای خدمه، اصطبل های تابستانه و زمستانه، درشکه خانه و یک برج دیده بانی و آب انبار خصوصی است. بادگیر باغ دولت آباد که به شکل منشوری ساخته شده است با ارتفاع ۳۳ متر و ۸۰ سانتیمتر مرتفع ترین بادگیر خشتی جهان میباشد که تا به حال در ایران و جهان شناخته شده است. درب اصلی این باغ در خیابان شهید رجایی شهر یزد قرار دارد و درب دیگری که در بلوار دولت آباد قرار دارد، ورودی برای عموم ندارد. در قسمتی از باغ هم یک رستوران سنتی و کافه وجود دارد که می توانید از آنها استفاده کنید.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • Nedajrg
  نقدها:
  گزارش
  باغ دولت آباد
  توصیه شده توسط کاربر

  باغ دولت آباد: یکی از باغهای قدیمی و مهمترین منار خشتی شهر یزد در این باغ قرار گرفته است. بادگیر این عمارت حدود 34 متر ارتفاع دارد و بصورت تک می باشد که یکی از بلندترین بادگیرهای خشتی دنیاست. این باغ توسط محمدتقی خان بافقی از خوانین یزد ساخته شده است.این باغ شامل دو بخش اندرونی و بیرونی است و یکی از زیباترین بخشهای آن ساختمان هشتی عمارت است که حاوی پنجره ها با شیشه های رنگی زیبا و یک حوض در وسط هشتی است که جریان هوای بادگیر و آب حوض باعث خنک شدن ساختمان می شود.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • امید خدایاری
  نقدها:
  گزارش
  باغ دولت آباد
  توصیه شده توسط کاربر

  باغ دولت آباد یکی از ۹ باغ ایرانی است که در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده، یکی از دلایل شهرت باغ دولت آباد اینه که بلندترین بادگیر خشتی جهان در یکی از عمارتهاش قرار داره و هر وقت از سال زیر این بادگیر وایسی خنکی هوا رو حس میکنی، در چندین باری که در ماه های مختلف یزد رفتم، اواخر بهمن و اوایل اسفند ماه، از لحاظ آب و هوا و خلوتی از ما های دیگه بهتر بود

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • Yannar
  نقدها:
  گزارش

  یکی از اصیل ترین باغ های ایرانی بشمار میرود که در اواخر دوره افشاریه جهت سکونتگاه حکومتی ساخته شده است. از دلایل شهرت این باغ وجود بلندترین بادگیر خشتی جهان در آن است . این بادگیر برفراز ساختمان هشتی قرار دارد.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • Amin
  نقدها:
  گزارش
  باغ دولت آباد یزد
  توصیه شده توسط کاربر

  باغ دولت آباد یزد یکی از زیباترین باغهاست که در آن بزرگترین بادگیر جهان قرارداردو ارتفاع بادگیر آن 33/8متر میباشد.و در هنگام ایستادن در زیر این بادگیر،هوای آنجا به شدت به داخل بادگیر هدایت مشود و از آنجا به انتها ی بادگیر و سپس خارج میشود بطوریکه اگر یک جسم سبک مثلاً دستمال کاغذی را در زیر این بادگیر رها کنید با شدت به بالای بادگیر هدایت شده و سپس خارج میشود.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • نادر مزرعه شادی
  نقدها:
  گزارش
  باغ دولت آباد
  توصیه شده توسط کاربر

  ما از سمت میبد وارد یزد شدیم و همان ابتدا تابلوهای راهنمایی که مسیر باغ دولت را در مسیری مستقیم نشان می‌داد دنبال کردیم. باغ دولت آباد در سمت چپ ما و در بلواری با همان نام دولت آباد قرار داشت. محوطه وسیعی برای پارک خوردو بود و ما با این که در تعطیلات عید از این بنا بازدید کردیم، مشکلی برای پارک خودور نداشتیم. عمارت اصلی که بادگیر معروفش برای همه شناخته شده است در انتهای یک حیاط یا باغ مستطیل شکل قرار داشت. همین حیاط مشجر با حوضی که داشت زیبایی خاصی داشت و علیرغم تابش آفتاب، فضای کلی باغ خنک بود.
  عمارت اصلی با پنجره‌های ارسی و شیشه‌های رنگی‌اش بسیار زیبا بود. به نظر من بهترین زمان بازدید از این بنا در زمانهای خلوت است که بتوان از زیبایی های این باغ و عمارت لذت برد و دید. ارسی‌های زیبا و خوش رنگ عمارت صفی بلند برای عکس انداختن داشت.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • ساناز
  نقدها:
  گزارش
  باغي با بلندترين بادگير جهان
  توصیه شده توسط کاربر

  اين باغ در اواخر دوره افشاريه ساخته شده است و بادگيربلندي در عمارت تابستانه آن قرار دارد كه بلندترين بادگير خشتي جهان مي باشد. اين باغ باغي حكومتي_سكونتگاهي بوده كه دو بخش مجزا داشته است. باغ بيروني كه برا انجام تشريفات حكومتي و اداره امور شهر استفاده مي شد و باغ دروني براي استفاده هاي خصوصي و اقامتگاهي. اين باغ در گذشته چهار بناي اصلي داشته كه سه مورد از اين بناها به نام هشتي، سردر و تالار طنبي هنوز هم پابرجا هستند. اگر به شهر يزد سفري داشتيد بازديد از اين باغ تاريخي زيبا را بهتون پيشنهاد ميكنم. #تايسيز

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • م حبیبی
  نقدها:
  گزارش
  باغ دولت آباد
  توصیه شده توسط کاربر

  اين باغ از زيباترين اماكن ديدني يزد محسوب ميشه و درواقع بلندترين بادگير دنيا تو اين باغ واقع شده است.حوض آب و درختهاي ميوه هم زيبايي اين باغ رو دوچندان ميكنه.اگر سفري به يزد داشتين حتما بازديد از اين باغ رو تو برنامتون بذارين مبلغ ورودي سه هزارتومنه
  #باغ دولت آباد #يزد #تايسيز

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • م حبیبی
  نقدها:
  گزارش
  باغ دولت آباد يزد
  توصیه شده توسط کاربر

  اين باغ از زيباترين اماكن ديدني يزد محسوب ميشه و درواقع بلندترين بادگير دنيا تو اين باغ واقع شده است.حوض آب و درختهاي ميوه هم زيبايي اين باغ رو دوچندان ميكنه.اگر سفري به يزد داشتين حتما بازديد از اين باغ رو تو برنامتون بذارين

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • پوریا اقتداری
  نقدها:
  گزارش
  زیباترین باغ شهر یزد
  توصیه شده توسط کاربر

  مگر می شود به شهر یزد سفر کرد و از باغ کم نظیر دولت آباد دیدن نکرد. این باغ که در دوران زندیه ساخته شده بدلیل معماری و شیوه آبرسانی آن بسیار مشهور شده. این باغ زیبا دارای چندین عمارت، هشتی و بادگیر و تالار آیینه می باشد و فضای سبز آن تشکیل شده از درختان کاج، سرو، انگور و ... می باشد.
  مشهورترین قسمت این باغ زیبا بادگیر اون هست که لقب بلندترین بادگیر جهان را بدوش میکشد که همچون یک فن بزرگ باد را به سمت حوض زیر آن هدایت کرده و هوای ساختمان را خنک میکند. در سفر به شهر یزد از دیدن این باغ زیبا غافل نشوید.


  #تایسیز

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • Golnaz Masham
  نقدها:
  گزارش
  باغ دولت آباد یزد
  توصیه شده توسط کاربر

  مگر می شود به یزد سفر کرد و از بلندترین بادگیر خشتی شناخته شده در جهان دیدن نکرد. به محله «چهار منار» یزد که بروید و سراغ باغ جهانی «دولت آباد» را که بگیرید حتما شما را راهنمایی خواهند کرد. باغ «دولت آباد» یزد که با قلعه ای محصور شده؛ باغ «محمد تقی خان بافقی» حاکم یزد در دوران افشاریه بوده است. این باغ که به بادگیر حدود 40 متری اش معروف است

  شامل بخش های مختلفی همچون آب انبار، اندورنی و بیرونی و برج دیده بانی است. بادگیر این باغ هم بر روی عمارت معروف هشتی و کلاه فرنگی سوار است. از دیگر ویژگی های این باغ فضای سبز منظم آن است به طوری بخشی به باغ انگور، بخشی باغ انار و بخشی به باغ گل محمدی اختصاص دارد. انعکاس تصویر بادگیر بر روی استخر رو به روی آن زیبایی وصف ناپذیری دارد. اما متاسفانه در این میان این بنای تاریخی و جهانی هم از گزند برخی افراد در امان نمانده است و برخی دیوارهای داخلی و بیرونی این بنای جهانی مخدوش شده است.
  #تایسیز

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • هانا صالحی
  نقدها:
  گزارش
  باغ دولت آباد یزد #تایسیز
  توصیه شده توسط کاربر

  باغ زیبای دولت اباد یزد با درختان انار و خرمالو و پنجره‌های ارسی حوض و فواره های زیبا و پیاده روهایی مسقف با برگ درختان سرو بی شک از اصیل ترین باغ های ایرانیست
  بادگیر این عمارت بزرگترین بادگیر جهان است
  این باغ یکی از باغ هشت باغ ثبت شده در یونسکو است
  این باغ در محله چهارمنار قرار دارد
  #تایسیز

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • پروین توافقی
  نقدها:
  گزارش
  باغی زیبا و دلباز
  توصیه شده توسط کاربر

  باغ دولت آباد یزد بسیار زیباست.پیشنهاد میکنم حتماً ببینید.هم در محوطه باغ هم در داخل ساختمان میتونین عکسهای زیبایی بگیرین که براتون به یادگار میمونه.در فصل گرم سال،وقتی داخل باغ میشین خنکای باغ حالتونو جا میاره.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید: