Close
رستوران

تنگه چاهکوه

Chahkooh Canyon

4074-Nwf8Grb8zAmyMc1Ndpzf.jpeg
Chahkooh Canyon (1).jpg
Chahkooh Canyon (2).jpg
Chahkooh Canyon (4).jpg
Chahkooh Canyon (3).jpg
Chahkooh Canyon (5).jpg
Chahkooh Canyon (6).jpg
Chahkooh Canyon (7).jpg
Chahkooh Canyon (8).jpg
Chahkooh Canyon (9).jpg
Chahkooh Canyon (10).jpg
Chahkooh Canyon (11).jpg
Chahkooh Canyon (12).jpg
Chahkooh Canyon (13).jpg
Chahkooh Canyon (14).jpg
Chahkooh Canyon (15).jpg
Chahkooh Canyon (16).jpg
پیشنهاد کاربران
از نقد و بررسی

تنگه چاهکوه یکی ازعجیب ترین جاذبه های ژئوپارک قشم به حساب میاد که در ۷۰ کیلومتری قشم واقع شده، با دیواره هایی به ارتفاع ۱۰۰ متر که باعث شده فضایی ساکت وکم نورو گاها وهم انگیز ایجاد بشه. این آرامش در حین قدم زدن برای ماهایی که توی شهرهای شلوغ و پرترافیک زندگی میکنیم احساس بی نظیریه.حفره ها و شیارهای این تنگه در اثر آب باران، باد و بارش های سیل آسا و فرسایش خاک ایجاد شدن که اشکال هندسی بسیار زیبایی رو ایجاد کردن. در ابتدای تنگه، چهار چاه دست ساز و کانال هایی برای هدایت آب حفر شده تا اهالی بتونن توی اون منطقه گرم و خشک، دسترسی به آب شیرین داشته باشن که این چاه های باستانی، جلوه ی خیلی بیشتری به این منطقه داده و میزبان خوبی برای گونه های جانوری هم شده. به دلیل اینکه کف این تنگه بعد از هر بارندگی محل جاری شدن آب می شه، مردم محلی برای استفاده از این آب اقدام به حفر چاه در کفش نموده و به همین دلیل نام چاهکوه رو برای این تنگه انتخاب کردن. چاهکوه در ابتدای مسیر عریض و با دیواره های بلند هستش ولی هرچه بیشتر وارد میشیم از عرض اون کاسته میشه و گاها فاصله ی بین دو دیواره به نیم متر هم میرسه، به همین خاطر برای دسترسی به بعضی جاهاش باید یه سری مهارت های سنگ نوردی داشته باشید. طبقه ها و لایه های چاه کوه در ظاهر مقاوم هستند اما به دلیل فرسایش زیاد کاملا فرسوده و توخالی هستند، برای همین در هنگام راه رفتن روی شیارهای بزرگ باید خیلی احتیاط کنید. این تنگه در یک لایه ماسه سنگی ایجاد شده و به دلیل وجود میان لایه های مارن، سیلت و آهک و فرسایش انحلالی آنها حفره ها، درزها و بریدگی های بسیار زیبایی در این دره ایجاد شده که چشم هر بیننده ای رو خیره می کنه. این تنگه در حقیقت از دو دره عمود برهم تشکیل شده که یکی از آن ها یه گسله که به وسیله فرسایش توسط آب های جاری به اشکال متنوع و زیبایی تبدیل شده و همین طور به مکانی زیبا برای عکاسی و ثبت خاطرات. تنگه چاهکوه یکی از جاذبه های ژئوپارک قشم است و تاکنون اقدام هایی در حد تایید سازمان یونسکو در این تنگه انجام شده است.یک نمونه:جاده به طول ۴ کیلومتر شناخته شدن ژئوپارک قشم را به عنوان یکی از ژئوپارک های مهم و توریستی دنیا نیازمند نگاه ملی است قابل ذکر است که درآمد کشور چین از ۸ ژئوپارک خود که به ثبت جهانی رسیده، چندین برابر درآمد نفتی ایران است؛ به یقین برای رسیدن چنین وضعی باید تمام ارگان های مانند محیط زیست، وزارت علوم، سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، سازمان زمین شناسی، و غیره به کمک منطقه آزاد قشم در جهت معرفی آن کوشا باشند.

نوع جاذبه:
 • جاذبه های طبیعی

نقد و بررسی کاربران


امتیاز این جاذبه :
 • V_alizadeh
  نقدها:
  گزارش
  تنگه چاهکوه
  توصیه شده توسط کاربر

  تنگه چاهکوه از عجایب جزیره قشم که در روستای چاهوشرقی و‌ هفتاد کیلومتری شهر قشم قرار دارد.
  علت نامگذاری آن به علت وجود چهار چاه در میانه دره می باشد که محلی برای جمع شدن آب باران و بهره برداری توسط محلی های آن منطقه هست.
  برای رفتن به داخل دره از هر نفر ورودی ۵ هزارتومنی گرفته میشه. به محض ورود به قسمتهای ابتدایی دره هوای خنک تری حس میشه و از دور عظمت و شکل های عجیب دیواره های دره چشم ها رو‌مجذوب خودش میکنه .
  شکل های فرسایشی عجیبی بر روی دیواره ها به واسطه باد و باران و سیل ایجاد شده .
  چهار بخش از دره احتمالا به خاطر زلزله به شکل گسل مانند از وسط فاصله گرفته اند و‌ شکاف باریکی را به وجود اورده اندکه در بعضی جاها عرض انها کمتر از نیم متر می شود.
  در کل میشه گفت چاهکوه بهشت خیال انگیزی از اشکالی است که به واسطه طبیعت نقاشی شده است.
  آرامش این منطقه وصف ناپذیر هست.
  #گلفام_سفر

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • Roya.noori
  نقدها:
  گزارش
  تنگه چاهکوه
  توصیه شده توسط کاربر

  دره چاه‌کوه (یا تنگهٔ چاه‌کوه) یکی از جاذبه‌های طبیعی جزیره قشم در استان هرمزگان است.
  این دره در فاصلهٔ ۷۰ کیلومتری شهر قشم و در کنار روستای چاهو شرقی بخش شهاب قرار دارد.
  دره چاه‌کوه به عمق ۱۰۰ متر نمایشی از فرسایش سنگ‌های رسوبی است و بخشی از ژئوپارک قشم محسوب می‌شود که به تأیید یونسکو رسیده‌است.
  قبل رفتن به چاهکوه تو روستا میتونید از غذاهای محلی سفارش بدید و جا رزرو کنید تا پیاده برید و تنگه رو ببینید و وقتی گشنه برگشتید دیگه زیاد انتظار نکشید?

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • سمیه ترکمان
  نقدها:
  گزارش
  تنگه زیبای چاهکوه قشم
  توصیه شده توسط کاربر

  تنگه چاهکوه هم یکی از دیگه از جاذبه دیدنی قشم هست که فاصله این جاذبه تا قشم 90 کیلومتر هست این جاذبه هم از جاذبه های هفتگانه قشم محسوب میشه این دره به دلیل پدیده فرسایشی در دیوار کوههای این تنگه کلی نقش و نگار عجیب و غریب هست که چشم هر بیننده ای رو به خودش خیره و مجذوب میکنه .برای رسیدن به چاکوه اول باید از یک مسیر پهن عبور کنیم ولی هرچی جلوتر میریم کم کم جاده تنگتر میشه تا به جایی میرسیم که باید یک نفر یک نفر از دره عبور کنیم و در نهایت در ابتدای ورود به تنگه ، با یک تندیسی طبیعی را روبرو مبشیم که میگن شبیه مجسمه ابوالهول هست البته این تندیس که که تو دل کوه بوجود اومده به سه سر نگهبان مشهور هست . در ضمن بین راه تعدادی چاه میبینیم کنار این چاه یک پیرمرد خوش اخلاق و مهربونی رو میبینید که داره از چاه آب میشکه . اگه هنگام شب به چاهکوه برید میتونید چهره و شکل دیگه ای از آسمون رو تو این منطقه ببنید. برای رفتن به این منطقه حتما باید کفش و لباس مناسب داشته باشید . در ضمن زیباییهای خیره کننده این جاذبه اونقدر شما رو از خود بیخود میکنه که خودتون هم تصور نمیکنید. در ضمن در فصل شلوغ سال این منطقه خیلی ازدحام زیاد هست بخاطر همین هم باید ژستهای عکستون رو بدونید که رفتین اونجا دیگران معطل نشن و خودتون هم بتونید سریع عکسهاتون رو بگیرید و از طبیعت لذت ببرید.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • آوات مام قادری
  نقدها:
  گزارش
  شاهکار هنری طبیعت : تنگه چاهکوه
  توصیه شده توسط کاربر

  از زیباترین بخش های ژئوپارک قشم و جایی که با هر نگاهش لذت میبردم همین تنگه چاهکوه هست این تنگه که در اثر فرسایش و سیل و زلزله و انواع رخدادهای طبیعی شکل گرفته بدون شک شاهکاری هنری باید حساب بشه.
  وارد تنگه که میشید ابتدا باید ورودی برای هر نفر 5هزار تومن پرداخت کنید ، پوشش گیاه کمی داره که بیشتر همون درخت های کرت هستن ، هر چه بیشتر وارد تنگه بشیم تنگه رفته رفته باریک تر میشه ، ابتدای تنگه یه توریست رو دیدیم که نهایت استفاده رو از این آرامش و زیبایی میبرد و مشغول یوگا و استراحت ذهنی بود .
  تعدادی چاه در مسیر وجود داره که مردم برای ذخیره آب شیرین هنگام بارندگی ازش استفاده میکردن ، در طول مسیر تنگه تعدادی توریست ژاپنی دیدیم که میگفتن واقعا از دیدن اینجا حیرت زده شدن .
  یکی از راهنماهای محلی که اونجا بود توصیه کرد زیاد از مسیر عبور نکنیم چون دیشب بارون اومده بود و گفت احتمال لغرش وجود داره .
  درسته در آذر ماه کلا هوا مطبوعه ولی هوای داخل تنگه خیلی بیشتر خنک و دلچسب بود.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • Shilan
  نقدها:
  گزارش
  تنگه چاهکوه
  توصیه شده توسط کاربر

  تنگه چاهکوه یه دره فرسایش یافته و به نظر من یکی از عجایب قشم میباشد ، که در ۷۰ کیلومتری جزیره قرار داره. ، و صخره ها و تندیسهای داره که هیچ کجای دیگه امثال اونارو نداره من به جرات میگم که اونقدر واسم وهم انگیز و عجیب و درعین حال زیبا بود که ساعتها اونجا بودم و دوس نداشتم اونجا رو ترک کنم .
  جالبی این جاذبه این بود که طی هزاران سال در گذر زمان به این شکل دراومده بود و از پیشینیان جای برای دخیره آب بوده و به این علت توی تابلوی اطلاعات این جاذبه بهش لقب چاهکوه مقدس رو داده بودن ،هرچی به انتهای این جاذبه میری از میزان عرض کاسته میشه و حتی فاصله دو دیواره از نیم متر هم کمتر میشه ، دیواره ها ارتفاعشون به ۱۰۰ متر میرسه و فضای ساکت و کم نور رو ایجاد میکنه ، دسترسی به بعضی جاهای این جاذبه مهارت خاصی میخواد که نیاز به داشتن مهارت در سنگ نوردیه .
  دیدن این جاذبه رو حتما بهتون پیشنهاد میکنم

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • Ehsantrips
  نقدها:
  گزارش
  تنگه چاهکوه
  توصیه شده توسط کاربر

  تنگه چاهکوه یکی از زیباترین جاذبه های طبیعی نه تنها جزیره قشم بلکه ایران است. تنگه از خودِ قشم حدود ۹۰ کیلومتر فاصله داره و ما بعد از دیدار جزیره هنگام به اینجا رفتیم که فاصله نزدیک تر بود. تنگه در کنار روستای چاهو شرقی واقع شده و در ابتدای تنگه چند چاه کم عمق وجود دارد که پیرمرد مهربونی برامون از چاه آب کشید! به خاطر همین چاه ها که ذخیره‌گاه آب شیرین است، نام تنگه به چاهکوه معروف است. ورودی تنگه عریض تر است و رفته رفته عرض اون کم میشه. ارتفاع دیواره های دو طرف تنگه نیز به صد متر میرسه. در میانه های تنگه چاهکوه، یک تنگه باریک از طرفین عمود بر تنگه اصلی می شود و شکل یک چهارراه درست می شود! یک سمت این تنگه فرعی بسیار باریک و شیب دار است و نمی توان خیلی داخل آن را کاوش کرد. در طول تنگه می توان اشکال مختلفی را که در دل دیواره ها و ناشی از فرسایش سنگ های رسوبی است را دید و چیزی شبیه یک کارگاه مجسمه سازی را می توان تصور کرد.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • Lnaz
  نقدها:
  گزارش
  تنگه ی زیبای چاهکوه
  توصیه شده توسط کاربر

  تنگه ی چاهکوه ۷۰ کیلومتری قشم قرار داره ، یه فضای زیبا که پر از دیوارهای حدودا صد متری و حفره های هندسی خوشگله که کلی نور و سایه ی زیبا ایجاد کرده ، این تنگه چهار چاه باستانی داره برای حفظ اب بارندگی جهت استفاده ی مردم ، واقعا به نظرم یکی از زیباترین مناطق جنوب کشوره، توصیه میکنم فصلهای سرد سال رو برای دیدن این منطقه ی زیبا انتخاب کنید و لذت ببرید.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • مریم رجایی
  نقدها:
  گزارش
  تنگه اعجاب انگیز
  توصیه شده توسط کاربر

  به نظر من تنگه چاهکوه عحیب ترین و باابهت ترین جاذبه قشم است. این تنگه با اشکال عجیب و ماورایی اش براثر فرسایش خاک ناشی از باد و باران در طی قرنها ایجاد شده است. چاهکوه واقعا رعب انگیز و عجیب است و تا رسیدن به بخش های جذاب تنگه چند دقیقه ای بایستی پیاده روی کنید. در ابتدای تنگه چند چاه دستکند نیز قرار دارد که اب اشامیدنی از انها برداشت میشود. در مواقعی که بازندگی زیاد باشد بخشهایی از تنگه با اب پر میشود که بر زیبایی ان میافزاید. این تنگه واقعا جذاب و دیدنی است اما دسترسی به برخی بخشها دشوار است و باید به هنگام بازدید احتیاط کرد.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • Arezou.SB
  نقدها:
  گزارش
  تنگه چاهکوه
  توصیه شده توسط کاربر

  تنگه چاهکوه در جزیره قشم یکی از شگفت انگیزترین مکانهایی که در ایران دیدم. این تنگه در غرب جزیره قشم جزئی از دیدنیهای ژئوپارک قشم هست.ورودی تنگه دیواره های با شکل لایه های رسوبی هست که تعدادی درخت بومی هم در مسیر وجود داره که محیط رو کاملا متفاوت از بیرون میکنه. در طول مسیر شما کاملا متوجه میشید که یک کوه رسوبی به دلیل یک عامل طبیعی مثل زلزله شکاف خورده و این تنگه زیبا ایجاد شده، کف مسیر بازدید ،خاک ساییده شده از تنگه ریخته شده و باعث خاکی شدن کفش و لباسها میشه. در اواسط مسیرهم تعدادی چاه که وظیفه تهیه آب شیرین برای روستای نزدیک چاهکوه رو داشته میبینید. این چاهها آب باران را در خودش جمع میکنه و مردم ازش استفاده میکردن.انتهای مسیر با اینکه شکاف هنوز وجود داره و نور وارد میشه ولی بدلیل باریک بودن مسیر مانع ادامه میشه. این تنگه یکی از عجایب جزیره قشم محسوب میشه و ارزش طی مسیر طولانی رو داره، توصیه میکنم دوستداران طبیعت حتما بازدید کنید.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • فاطمه خرقه پوش
  نقدها:
  گزارش
  #تنگه_چاهکوه
  توصیه شده توسط کاربر

  #تنگه_چاهکوه یکی از جاذبه های هفت گانه در یکی از زیباترین جزایر خلیج فارس به نام #قشم و در #روستای_چاهو_شرقی قرار گرفته است.
  این تنگه با عمق 100 متر در اثر فرسایش سنگ های رسوبی به وجود آمده است که بخشی از #ژئوپارک_قشم میباشد و به ثبت یونسکو نیز رسیده است.
  بنا بر روایتی می گویند نام #چاهکوه برگرفته است چهار چاه آبی است که در این مکان وجود دارد که در قدیم مردم روستای چاهو برای تامین آب شرب این چاه ها را حفر کرده اند .
  در زمان ورود به تنگه شما با کمپی مواجه میشوید که درآن مردم بومی مشغول به فروش صنایع دستی و نوشیدنی های خنک و میوه های جنوب میباشند و بعد به سمت تنگه راهی میشوید که در مسیر گونه های گیاهی جالبی را که مختص منطقه جنوب و گرمسیر میباشد را مشاهده میکنید درختانی کوتاه قد و پهن که همانند کوپه ای بر روی زمین گسترده شده اند.
  تقریبا بعد از طی 15 دقیقه پیاده روی به ورودی #تنگه_چاهکوه میرسید که از همان ابتدا شما را حیرت زده خواهد کرد جایی که در آن فرسایش سنگ ها را به طور خارق العاده ای نظاره گر خواهید بود.
  برخلاف جای جای قشم که بسیار گرم و سوزان بود این منطقه و میان این تنگه هوای تقریبا خنک و مطبوعی را شاهد خواهید بود که بر دلچسب بودن این منطقه می افزاید.ساعت ها محو تماشای این زیبایی خواهید شد طوریکه باور آن برایتان سخت خواهد بود که طبیعت هم هنرمند بسیار قهاری است با خلق و ایجاد چنین آثاری.
  حتما در سفرتان به این جزیره شگفت انگیز دیدن این تنگه خارق العاده و بینظیر را از دست ندهید.
  ورود آن برای عموم آزاد و رایگان میباشد و برای بازدید بهتر است صبح ها بورید چون دمای هوا مناسب تر میباشد.
  تقریبا دو ساعت مدت زمان مناسبی برای بازدید از این تنگه زیبا خواهد بود.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • Amin
  نقدها:
  گزارش
  تنگه چاهکوه
  توصیه شده توسط کاربر

  تنگه چاهکوه یکی از عجایب هفتگانه قشم و اسرار آمیز ترین مناطق جزیره است که در 70 کیلومتری شهر قشم قرار دارد. این تنگه در کنار روستای چاهوی شرقی قرار دارد. دو دره عمود بر هم به عمق 100متر و دیوار ه هايي گاه تا 20متر نمایی بسیار زیبا از حجم ها، حفره ها و تندیس ها ی طبیعی ایجاد کرده اند.در بعضی قسمتها فاصله دیوارها کمتر از نیم متر است. در این تنگه، چاهک های طبیعی وجود دارد که در آن آب شیرین توسط باران ذخیره شده است.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • S.khezri
  نقدها:
  گزارش
  تنگه اي زيبا و رويايي
  توصیه شده توسط کاربر

  تنگه چاهكوه يكي از زيباترين و عجيب ترين جاذبه هاي جزيره قشم است كه در دل كوه هاي سنگي، غرب ساحل جزيره و در هفتاد كيلومتري شهر قشم قرار گرفته است. اين مكان از سايت هاي اصلي ژئوپارك قشم است كه دو دره عمود بر هم نماي بسيار زيبايي از حفره ها و تنديس هاي طبيعي ايجاد كرده اند. باران هاي سيلابي و حركت باد و آب از بين سنگ ها و فرسايش آن ها در گذر زمان باعث ايجاد ساختارهاي لايه اي شبيه امواج دريا و اشكال هندسي زيبا شده اند. در ابتداي تنگه ديوارها عريضترند اما هر چه به انتها نزديك ميشويم عرض ديواره ها كم مي شود و شيب بيشتر ميشود. آب باران در داخل چاه هاي اين مكان جمع مي شود و براي بوميان قابل استفاده است.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • ثمین شهرستانی
  نقدها:
  گزارش
  تنگه چاهکوه زیبا و حیرت اور
  توصیه شده توسط کاربر

  تنگه چاهکوه از سایت های اصلی ژئوپارک قشم است
  این دره حدود ۷۰ کیلومتر از مرکز شهر قشم فاصله دارد و حوالی روستای چاهوی شرقی قرار گرفته. از جایی که ماشین را پارک می‌کنید تا نزدیکی تنگه باید ۲۰ دقیقه پیاده‌روی کرد،پس بهتر است صبح زود یا بعدازظهر به این منطقه بروید.
  استفاده از نام چاهکوه برای این دره به وجود چهار حلقه چاه در نقطه آغاز آن بازمی‌گردد. گفته می‌شود علت شهرت این دره به نام چاه‌کوه به دلیل وجود سه یا چهار چاه در دل آن است که در زمان‌های دور به دست اهالی روستای چاهو شرقی برای تأمین آب شیرین کنده شده‌است.
  تنگه چاهکوه جذاب و عجیب است. تصور کنید وارد دره‌ای می‌شوید که دیواره‌های آن تا صد متر بلندند و آسمان را شکل یک باریکه آبی در آن بالا می‌بینید.
  دلیل به وجود امدن این تنگه شکستگی تاقدیس بزرگی است که احتمالا در ساختن گنبدهای نمکی هم نقش داشته اند.جنس سنگ دیواره‌ها هم رسوبی‌ست. کوه‌های زاگرس هم از همین جنس‌اند. اسیدی که در آب باران هست، آهک سنگ‌ها را آب کرده و در طول سال‌ها این حفره‌ها و شکاف‌ها را به وجود آورده ویژگی خاص این سنگ ها باعث می شده آب درون آن ها نفوذ نکند و برعکس در حفره ها بچرخد و اشکال متنوع ایجاد کند.
  در هنگام بازدید حتما آب و آفتابگیر به همراه داشته باشید

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • Yannar
  نقدها:
  گزارش
  تنگه چاه کوه
  توصیه شده توسط کاربر

  Memol B:
  چاه کوه
  یکی از جاذبه های طبیعی در استان هرمزگان و جزیره ی زیبای قشم است که در ۷۰ کیلومتری شهر قشم ودر کنار روستای چاهو شرقی بخش شهاب قرار دارد.این جاذبه بخشی از ژئو پارک قشم محسوب میشود که به تایید یونسکو رسیده است این دره پر از شیار و شکاف و حفره های عجیب و غریب است و ۴۰۰ سال پیش بخاطر ذخیره آب باران چاه هایی کف این جاذبه ساخته شد تا از آب باران در روزهای بی آبی استفاده شود.در این مکان با آقایی برخورد میکنید که نگهبان چاهه و بهتون آبی برای نوشیدن میده سعی کنید ی مبلغی جهت حمایت مالی بهشون بدید.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • هانا صالحی
  نقدها:
  گزارش
  تنگه چاهکوه
  توصیه شده توسط کاربر

  زیباترین اثر طبیعی و دیدنی قشم از نظر من تنگه چاهکوه است که از قشم ۷۰کیلومتر فاصله دارد و بازدید رایگان است و حدود ۴۰دقیقه پیاده روی دارد و زمان لازم برای بازدید ۲ساعت است .در اثر باد و فرسایش خاک اشکال بسیار زیبا و دیدنی در این شکاف از کوه درست شده است که انسان از دیدنشان سیر نمیشود.در بعضی قسمتها ارتفاع دیوارها زیاد و فضلی شکاف تنها به اندازه عبور یک نفر است .در ابتدای مسیر چند دکه هست حتما آب تهیه کنید چون داخل تنگه آب در دسترس نیست با توجه مسیر پیاده روی و گرمای هوا

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • shahrzad
  نقدها:
  گزارش
  تنگه چاه کوه
  توصیه شده توسط کاربر

  یکی از جاذبه های طبیعی جزیره قشم در استان هرمزگان است. این دره در فاصله هفتاد کیلومتری شهرقشم ودر کنار روستای چاهو شرقی بخش شهاب قرار دارد. دره‌ی چاهو به عمق صد متر نمایشی است فرسایش سنگ های رسوبی است.وبخشی از جزیره قشم محسوب می شود که به تأیید یونسکو رسیده است.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • Sareh soltanpour
  نقدها:
  گزارش
  تنگه چاهکوه
  توصیه شده توسط کاربر

  تنگه چاهکوه از عجایب هفتگانه جزیره قشم در شرق جزیره واقع شده.در ابتدای ورود این تنگه طبیعی و زیبا یک چاه آب وجود دارد و مسئول آن با آب زلال در گرمای تابستان از ما پذیرایی کرد.کم کم با دره ای عریض و دیواره های بلند مواجه میشویم. دیواره ها از دو طرف شما را احاطه می کنند به همین دلیل در چاهکوه نور کمی وجود دارد.
  هر چه پیش تر می رویم از میزان عرض کاسته می شود و به نقاطی می رسیم که به سختی می توان از آنها عبور کرد. در این نقاط دیواره ها تقریبا به هم می رسند و فاصله 2 دیواره از یکدیگر از نیم متر هم کمتر می شود.کمی جلوتر این دره از چهار طرف، چهار تنگه، شکلی مانند یک چهارراه را تشکیل میدهد. با هر قدمی که برمبداریم این پدیده طبیعی با جلوه ای تازه غافلگیرمان می کند.چاله ها،چاهها و خطوط موازی و منحنی باعث بوجود امدن اشکال زیبایی در این تنگه شده است. در استاد این تنگه بعنوان تنگه مقدس یاد شده زیرا در گذشته محلی برای ذخیره آب بوده است.هنوز هم هنگام بارش باران چاله های موجود پر از آب میشود و مناظر شگفت انگیزی ایجاد میکند.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • شکوفه.
  نقدها:
  گزارش
  تنگه زیبا و سحرانگیز چاهکوه
  توصیه شده توسط کاربر

  درجزیره قشم و ۷۰کیلومتری شهرقشم درنزدیکی روستای چاهوی شرقی تنگه زیبا و سحرانگیز چاهکوه قراردارد که خاصترین و زیباترین دیدنی های جزیره است ویکی از عجایب هفتگانه قشم است.وقتی پا به چاهکوه میگذارید آنقدر مجذوب زیباییهای آن می شوید که گویا پا به سرزمین دیگری نهاده اید وتابلویی هزار نقش روبرویتان قرار دارد.فرسایش در اثر بارندگیهای شدید و نادر عامل شکل گیری این زیباییست.به علت اینکه سنگهای این تنگه در برابر آب غیر قابل نفوذ بوده است ، جاری شدن آب باران در آن باعث فرسایش شده و در طی سالیان سال این تنگه زیبا و بینظیر را ساخته است.به علت ذخیره مناسب آب،تعدادی چاه در گذشته دراین تنگه حفرشده که علت نام گذاری چاهکوه به همین خاطر است.(اگر تمایل به دیدن زیباییهای چاهکوه دارید میتوانید فیلم آنرا که برای لست سکندفرستاده ام مشاهده نمایید).

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • Mostafa
  نقدها:
  گزارش
  تنگه چاهکوه
  توصیه شده توسط کاربر

  این دره حدود ۷۰ کیلومتر از مرکز شهر قشم فاصله دارد و حوالی روستای چاهوی شرقی قرار گرفته. از جایی که ماشین را پارک می‌کنید تا نزدیکی تنگه باید ۲۰ دقیقه پیاده‌روی کرد و وقتی به لب آن برسید، حیرت‌زده می‌شوید.
  دره چاهکوه بیشتر از این‌که زیبا باشد، جذاب و عجیب است. تصور کنید وارد دره‌ای می‌شوید که دیواره‌های آن تا صد متر بلندند و آسمان را شکل یک باریکه آبی در آن بالا می‌بینید.
  این دره از چهار طرف تنگه دارد. عمق دره ۱۰۰ متر است؛ این یعنی تا ۱۰۰ متر، دیواره‌های تنگه را می‌بینید.
  طبیعی است که آب در یک جزیره اهمیت زیادی داشته باشد. قدیم‌ها وقتی باران می‌بارید، آب در کف تنگه جاری می‌شد. محلی‌ها که ارزش آب را می‌دانستند، چند چاه در کف آن کندند تا آب باران را ذخیره کنند. اسم چاهکوه هم از همین‌جا می‌آید. بیشتر از ۴۰۰ سال است که این چاه‌ها با نظم و ترتیب کنار هم قرار گرفته‌اند. به همین دلیل است که روی تابلوی راهنمای این‌جا نوشته شده دره مقدس چاهکوه. البته این‌جا چاه و حفره طبیعی هم کم ندارد.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • منصوره اسکندری
  نقدها:
  گزارش
  تنگه چاه کوه
  توصیه شده توسط کاربر

  تنگه چاهکوه حدود ۹۰ کیلومتری شهر قشم و نزدیک روستای چاهو قرار داره.
  تا اونجا همش راه آسفالتس که یکی دو کیلومتر آخری خاکیه که اگه می خواید با ماشین برید، مشکلی نیست و وضعیتش خوبه.

  وقتی رفتید تنگه چاهکوه یه سری چاه کم عمق می بینید با یه سری کانال که از تو تنگه تا این چاه ها کشیده شده. این کانالا و چاهها هم برای جمع آوری آب شیرین موقع بارندگیه (میدونید دیگه قشم که از همه جا جداس و دریا هم که شور برای همین قدیمیا یاد گرفته بودن از همه منابع حداکثر استفاده رو ببرن). به خاطر همین چاه ها به تنگه گفتن “تنگه چاهکوه”.
  تنگه چاهکوه در واقع یه شکاف ضربدری بزرگه که تو کوه ایجاد شده. مرور زمان و بارندگی باعث شده شکلای قشنگی توی دیواره های تنگه درست بشه.
  موقع ورود عرض تنگه زیاده اما همینجور که جلوتر میرید عرضش کم و کمتر میشه تا جایی که آخراش کمی برای رد شدن مشکله.
  ارتفاع دیواره هم که در طول مسیر ثابته و صد متری میشه، برای همین تو تنگه نور کمتره. #تنگه_چاهکوه #قشمگردی

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید: