Close
رستوران

چغازنبیل

Chogha Zanbil

4668-Cgc1SkGZhM91XeYmqSEJ.jpeg
Shush.jpg
tchogha-zanbil.jpg
پیشنهاد کاربران
از نقد و بررسی

همه ی ما مطمئنا از تاریخ و تمدن با شکوه ایران در زمان های بسیار دورخبر داریم، چغازنبیل بی شک نمونه ای بی نظیر بر این ادعاست . «چغازنبیل» بخش بر جای مانده از شهر باستانی «دور اونتاش»، مهمترین شهر تمدن عیلامِ، تمدنی شکوهمند که پیش از ورود آریائیان بر ایران زمین حکم می راند. این شهر متعلق به ۳۲۰۰ سال پیشه. «چغازنبیل» که نام باستانی این بناست، واژه ای محلی و مرکب از دو واژه «چُغا» (در زبان لری به معنی «تپه») و زنبیل (به معنی «سبد») که اشاره ای به مکان معبد داره که تپه بوده و اون رو به زنبیل واژگون تشبیه می کردن . این زیگورات پرستشگاهی است که عیلامیها برای خدایان خود ساخته بودن.

نوع جاذبه:
 • میراث فرهنگی
 • بناهای باستانی
 • مکان های تاریخی

نقد و بررسی کاربران


امتیاز این site.reviews.review.spot_type_attraction :
 • Arezou.SB
  نقدها:
  گزارش

  زیگورات چغازنبیل نیایشگاه عیلامیان، سمبل هنر و معماری دوره عیلامی بوده، این نیایشگاه مطبق(چند طبقه) مرکز شهری به اسم دورآنتاش بوده و در میان شهر در میان دو حصار به عنوان مکان آیینی و پرستشگاه شهر شناخته شده بود، این بنا پنج طبقه از جنس خشت بوده که درحال حاضر خشتهای وسط بر اثر عوامل جوی در طی سالیان تبدیل به کوهی از خاک شده و دوطبقه از آن بازسازی شده، در هرطرف پلکانی برای رسیدن به بالاترین سطح و نیایشگاه بود، اطراف بنا پوشش کف باقی مانده و اثر پاهای یک کودک در آن به چشم میخورد، یک ساعت خورشیدی هم در کنار معبد محل تعیین زمان بوده. سیستم آبرسانی و فاضلاب این شهر در نوع خود از پیشرفته ترین و دقیقترین سیستمهای تصفیه و آبرسانی بوده و نمونه های لوله های شیشه ای آن در موزه آبگینه وجود دارد. چغازنبیل در میانه راه شوش به شوشتر در مکانی به اسم هفت تپه قرار گرفته و اطرافش هیچ بنا و محوطه ای وجود ندارد.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • شکوفه.
  نقدها:
  گزارش
  جغازنبیل
  توصیه شده توسط کاربر

  اولین اثر باستانی ایران که در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید زیگورات دوراونتاش(چغازنبیل) است که نیایشگاهی باستانی است و در ۱۲۵۰پیش از میلاد ساخته شده و در ۴۰کیلومتری شهر شوش استان خوزستان درنزدیکی هفت تپه واقع شده است و بزرگترین زیگورات جهان است.این بنای شگفت انگیز بدستور پادشاه ایلام با بکارگیری میلیونها آجردر ۵ طبقه به ارتفاع ۵۲متر ساخته شدکه امروزه فقط دو طبقه از آن به ارتفاع ۲۵ متر بر جای مانده است. درمحوطه اصلی ۳بنای آجری وجود دارد که درواقع یک رصدخانه برای تعیین زمان بوده است.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • Sareh soltanpour
  نقدها:
  گزارش
  زیگورات چغازنبیل
  توصیه شده توسط کاربر

  چغازنبیل نیایشگاهی باستانی است که در زمان عیلامی ها و در حدود ۱۲۵۰ پیش از میلاد ساخته شده‌ است. چغازنبیل بخش به‌جا مانده از شهر دوراونتاش است و در ۳۵ کیلومتری شوشتر در منطقه هفت تپه قرار دارد.معبد چغازنبیل درون‌شهری به نام «دوراونتاش» (دور، به معنی شهر و «اونتاش» نام سازنده شهر است) قرار گرفته که محوطه ای به طول و عرض حدود ۱۰۰۰× ۱۳۰۰ متر را در بر می‌گیرد و از سه حصار تو در توی خشتی تشکیل شده که به ترتیب: معبد اصلی (زیگورات) در مرکز حصار اول، کاخها و معابد کوچک در حصار دوم، آرامگاه‌های زیرزمینی سلطنتی و کاخ‌های سلطنتی و تصفیه خانه آب در حصار سوم، قرار دارند.عبادتگاه‌های دیگری برای خدایان و الهه‌های ایلام در چغازنبیل ساخته شده بود.زیگورات در اصل ۵ طبقه بوده ولی امروزه حدود ۲ طبقا از آن بجا مانده است و تمام طبقات از سطح زمین ساخته شده بود.در ضلع شمال غربی و جنوب غربی، دو سکوی مدور دیده می‌شود که نظرات مختلفی از جمله سکوی قربانگاه، محل نصب مجسمه، ساعت خورشیدی، محل پیشگویی و ستاره‌شناسی، دربارهٔ آنها وجود دارد.
  تصفیه‌خانه آب چغازنبیل، واقع در جبهه غربی معبد اصلی قرار دارد. این تصفیه‌خانه با بهره‌گیری از ظروف مرتبط ساخته شده و از این بابت قدیمی‌ترین تصفیه‌خانه دنیا محسوب می‌شود‌. بازید از زیگورات چغازنبیل به صورت محدود و فقط از خارج بنا به دلیل حفاظت از آن ،امکان پذیر است.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • shahrzad
  نقدها:
  گزارش
  معبدچغازنبیل
  توصیه شده توسط کاربر

  نیایشگاهی باستانی درزمان ایلامی ها است که درحدود 1250پیش ازمیلاد ساخته شده است. که درنزدیکی شوش دراستان خوزستان قرار دارد که آن رانخستین ساختمان مذهبی ایران می دانند. زیگورات دراصل 5 طبقه بوده ولی الآن حدود 2 طبقه ازآن باقی مانده است. دورتادور زیگورات آجرهایی به خط میخی ایلامی به چشم می خورد.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • ناصر
  نقدها:
  گزارش
  چغازنبیل
  توصیه شده توسط کاربر

  این بنا در استان خوزستان جنوب شرقی شهر باستانی شوش قرار دارد. ساخت آن در حدود ۱۲۵۰ پیش از میلاد و توسط اونتاش گال پادشاه بزرگ ایلام باستان برای ستایش ایزد نگهبان شوش انجام شده‌است. این بنا در حمله آشور بانیپال به همراه تمدن ایلامی نابود شد و پس از آن زیر خاک از دیده‌ها ناپدید گردیده بود تا دوران کنونی که توسط رومن گریشمن ایلام‌شناس فرانسوی خاکبرداری گردید. بلندی آغازین آن ۵۲ متر و ۵ طبقه بوده‌ است. امروزه ارتفاع آن ۲۵ متر و تنها ۲ طبقه و نیم از آن باقی مانده ‌است. زیر بنای چغازنبیل یک مربع ۱۰۵ متر در ۱۰۵ متر است.این سازه در ۱۹۷۹ اولین اثر تاریخی از ایران بود که در فهرست میراث جهانی یونسکو جای گرفت. خاورشناسان چغازنبیل را نخستین ساختمان مذهبی ایران می‌دانند. زیگورات چغازنبیل بزرگترین زیگورات جهان است.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • خدیجه عربی
  نقدها:
  گزارش
  زیگورات
  توصیه شده توسط کاربر

  شوش یکی از شهرهای استان خوزستان است که در فاصله ی ۱۱۵ کیلومتری از اهواز مرکز این استان قرار دارد،بعد از عبور از آزاد راه اهواز شوش می توان تابلوهایی را در مسیر دید که شما را به سمت یکی از قدیمی ترین عبادت گاهها به نام زیگورات چغازنبیل یا به ایلامی زیگورات دوراونتاش هدایت می کنند. این سازه در ۴۰ کیلومتری جنوب شرقی شوش (شهر باستانی) و ۳۵ کیلومتری غرب شهر باستانی شوشتر واقع است.در تمدن های باستانی آسیای غربی برای ساخت بناهای مذهبی مانند عبادتگاه ها از شیوه ی خاصی از معماری استفاده می شده است و عمده بناهای مذهبی در آن دوران هرمی شکل بوده اند. این هرم ها به صورت پله پله ساخته می شده اند و از جنس آجر بوده اند که به آن ها به صورت اختصاصی زیگورات گفته می شود. شاید که دلیل هرمی بودن این نیایشگاه ها به این خاطر بوده است که پله پله به سمت آسمان و بعد به خداوند می توان نزدیک تر شد، این شیوه از ساخت زیگورات ها از ۴۲۰۰ سال پیش هم مرسوم بوده است. نام پادشاهی که این سازه ی عظیم را ساخته است اونتاش ناپیراش بوده است که در آن دوران این بنا را برای نگهبان شهر شوش ساخته بود که متاسفانه در جریان درگیری ها و حمله ی سپاه آشور کاملا ویران شد. این بنا تا مدت های زیاد زیر خاک مدفون بود و به همین دلیل شکل یک تپه را گرفته بود در سال ۱۹۳۳ در این محل آجری پیدا شد که به کشف کامل چغازنبیل از دل زمین انجامید و سپس توسط شخصی فرانسوی به نام رومن کریشمن خاکبرداری شد. چغا به معنی تپه و زنبیل به معنی سبد است که به مکان بنا بر روی تپه اشاره می کند و آن را مثل زنبیل برعکس می داند. بنای چغازنبیل ظاهری مربعی شکل دارد و حصارهای دایره‌ای دور آن را احاطه کرده اند. چغازنبیل در ابتدا ۵ طبقه و بلندی ارتفاعش ۵۲ متر بود امروز اما فقط ۲ طبقه و نیم آن به جای مانده و ارتفاع آن ۲۵ متر و زیربنای مربعی شکل آن ۱۰۵ متر در ۱۰۵ متر است. بیشترین عنصری که در ساخت این سازه به کار رفته است، خشت است و در کنار خشت، از آجر هم برای محافظت از خشت که زودتر دچار فرسایش و فرسودگی می شود استفاده می شده است. در یکی از سنگ فرشها هم جای پای بچه ای دیده می شود! در زمان بازدید ما از این مکان خانواده ای ایتالیایی هم حضور داشتند که متاسفانه راهنمای این اثر به همه اجازه می داد از قسمتهایی که رفت و آمد در آنها ممنوع بود عبور کنند، که همین موضوع باعث آسیب دیدن آنها می شد. هوای این قسمت گرم و شرجی است و بهتر است کلاه و ضد آفتاب همراه داشته باشید. با کمی فاصله از زیگورات می توان در روی تپه چشم انداز زیبایی از رود دز و فضای سرسبز اطراف آن(البته در فروردین ماه سبز بود) را مشاهده کرد . امیدوارم به حفظ این آثار ارزشمند بیشتر توجه شود

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • Yannar
  نقدها:
  گزارش
  زیگورات چغازنبیل
  توصیه شده توسط کاربر

  ذیقورات در زبان اکدی به معبد های مطبق در منطقه میان رودهای بین النهرین و ایلام گفته میشده.که در قرن اخیر در زبان فرانسه به صورت زیگورات تلفظ میشه. از لحاظ معماری پلانی مربع شکل دارد که طول هر ضلع آن ۱۰۵ متر میباشد .در ساخت زیگورات و سایر بناهای این مجموعه خشت وآجر بعنوان بنای اصلی بکار رفته است .هسته مرکزی طبقات زیقورات بطور کامل از خشت پرشده و با روکشی از آجر پوشیده شده است .در چهار سوی بنا پلکان های مرکزی وجود داشته که به طبقه اول منتهی میشده اما برای صعود به طبقات بالاتر تنها راه ،پلکان ضلع جنوب غربی ذیقورات بوده است.این بنا به دو تن از مهمترین خدایان ایلام یعنی اینشوشینک و نپیرشیا اهدا شده و معابد اصلی آنها در بالاترین طبقه این بنا واقع بوده اند که تخریب شده اند .درواقع این زیگورات ها پایه های اصلی ساخت اهرام مصر می باشند. برای دیدن این جاذبه میتوانید از طریق کیلومتر ۹۰ جاده اهواز به شوش ابتدای مسیر شهر هفت تپه ازین جاذبه دیدن کنید

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • Mostafa
  نقدها:
  گزارش
  چغازنبیل
  توصیه شده توسط کاربر

  این کاخ در ۶ طبقه بوده که یک معبد بزرگ بوده و طبقه ششم آن به رنگ آبی بوده است.
  هنوز هم که هنوزه بعضی از آجرهایی که با خط میخی نوشته شده است سالم میباشد و جای پای کودکی در روی یک آجر روی زمین توجه رو جلب میکنه.
  ای کاش بیشتر از ایت آثار مراقبت میشد.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • محمود رضایی
  نقدها:
  گزارش
  چغازنبیل
  توصیه شده توسط کاربر

  سلام. نیایشگاهی باستانی است که در زمان ایلام در حدود ۱۲۵۰ پیش از میلاد ساخته شده‌است. چغازنبیل بخش به‌جا مانده از شهر دوراونتاشه و در نزدیکی شوش در استان خوزستانه.البته که یسریا میرفتن رو پله هاش و عکس میگرفتن بهشونم که میگفتیم نرید میگفتن مگه چی میشه.خ

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • نادر مزرعه شادی
  نقدها:
  گزارش
  سفری به قبل از میلاد مسیح!
  توصیه شده توسط کاربر

  چغازنبیل تقریبا در میانه مسیر دسترسی شهرستان شوش به شوشتر از طریق جاده کشت و صنعت کارون قرار گرفته است. در بازدیدی که ما از این مجموعه داشتیم،مبدا سفر ما شوش و مقصد هم شوشتر بود و در میانه راه از این بنای عظیم باستانی بازدید کردیم.
  خودروها در محوطه ای که به عنوان پارکینگ تدارک دیده شده، پارک می شود و مسیر حدودا ششصدمتری برای رسیدن به این بنا پیاده پیموده می شود. این بنا که امروز تنها دو طبقه آن باقی مانده است، یادگاری از عظمت دیرینه این بناست. در زمان بازدید ما که مقارن با تعطیلات عید بود، گردشگران زیادی در حال بازدید از این بنا بودند و جاده فرعی ورودی به این مجموعه در زمان بازگشت ما به شدت شلوغ بود و صفی طویل از خودروها قبل از ورود به محوطه پارکینگ تشکیل شده بود.
  پیشنهاد می شود جهت در امان ماندن از گرمی آفتاب ظهر و هم شلوغی بیش از حد مجموعه، بازدید از ان در ساعات ابتدایی صبح باشد.
  در بازدید از این بنای عظیم در قسمتی از بنا(ضلع شرقی) قسمتی از رد پای کودکی بر روی سنگواره ای مانده بود در قسمت هایی از بنا هم آجرهایی با نوشته های باستانی در دیواره های بنا به چشم می خورد.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • ویدا مهین پو
  نقدها:
  گزارش
  میراث جهانی چغازنبیل
  توصیه شده توسط کاربر

  میراث جهانی چغازنبیل
  محوطه باستانی چغازنبیل در 35 کیلومتری شهرستان شوش در استان خوزستان واقع شده است. در مسیر اهواز به شوش در سمت راست جاده انحرافی به سمت چغازنبیل وجود دارد. مسیر این جاده با صفا است اما خود معبد باستانی در دشتی کاملاً خشک و هموار قرار دارد.

  *چرا بازدید از چغازنبیل اهمیت دارد؟
  1- این بنا اولین اثر ملی ایران است که در 5 آبان 1358 در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.
  2- متخصصان معتقدند این نیایشگاه 3300 ساله نخستین بنای مذهبی ایران است.
  3- سمبل هنر معماری عیلامی ها است.
  4- سیستم شگفت انگیز تصفیه خانه آن را به عنوان نخستین سیستم تصفیه کننده آب شهری در جهان می دانند (به همراه احداث کانالی به طول 45 کیلومتر برای انتقال آب رود کرخه به چغازنبیل).
  5- قدیمی ترین قطعه موزاییک معرق کاری شده در ایران را از این مکان پیدا کردند.

  این معبد آجری در اصل 5 طبقه بوده که اکنون تنها دو طبقه آن باقی مانده است و به دستور اونتاش ناپیراشا پادشاه عیلام برای ستایش ایزد اینشوشیناک ساخته شده است. کلمه چغا در اصل به معنی تپه است و وجه تسمیه آن به این دلیل است که زمانی که از بالا به آن نگاه می کنید شبیه زنبیل برعکس است. ذیگورات نیز کلمه ای است اکدی که در بین النهرین برای معابد مطبق به کار میرفته است. چیزی که بیشتر از همه در این بنا دوست داشتم آجرهای کتیبه داری است که در بدنه اصلی بنا کنار سایر آجرها نصب شده و نفرینی است برای تخریب کنندگان آن!

  * در بازدید این نکات را به یاد داشته باشید:
  1- امکانات رفاهی مانند مغازه یا رستوران در نزدیک این بنا وجود ندارد.
  2- هیچ گونه سایه بانی نیز وجود ندارد و گردش شما زیر آفتاب است. سعی کنید در ساعات خنک روز بازدید را انجام دهید.
  3- بازدید از بنا حدود یک ساعت وقت نیاز دارد.
  4- اگر قصد بازدید از نمای شب را دارید یادتان باشد ساعات بازدید تا 7 عصر است و با تورهای گردشگری مجوز دار می توانید بیشتر آنجا بمانید.

  هزینه بلیط: 3000 تومان
  ساعات بازدید: 8 صبح الی 7 عصر

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید: