Close
رستوران

نارین قلعه (نارنج قلعه)

Narin Castle

6622-YKnfVIGW2fxPhPdpsXpx.jpeg
پیشنهاد کاربران
از نقد و بررسی

در میبد یزد بنای تاریخی ای وجود داره که در زبان عامه به نارنج قلعه معروفه .این قلعه قدیمی که روی یه تپه گلی و مشرف به شهر ساخته شده یکی از آثار تاریخی قبل از اسلام این منطقه است.این بنای چند طبقه تماما از خشت و گل بوده و به نظر می رسه در ۵ مرحله ساخته شده باشه .بخش پایینی بنا فضاهاییه که به بوکن معروفه و تو زمین کنده شدن.سیستم دفاعی این قلعه خندق و حصار و برج های حفاظتی بوده که در زمان پهلوی و هنگام ساخت جاده تخریب شده.

نوع جاذبه:

نقد و بررسی کاربران


امتیاز این جاذبه :
 • Roya.noori
  نقدها:
  گزارش
  نارین قلعه میبد
  توصیه شده توسط کاربر

  معروفترین اثر تاریخی شهرستان میبد دژ باستانی نارین قلعه یا به گویش محلی نارنج قلعه است.این قلعه با حدود 5000سال قدمت کهن ترین ارگ حکومتی جهان می باشد.همچنین بزرگترین بنای خشت و گلی به جا مانده از دوران قدیم در سراسر جهان می باشد..
  موقعیت نارین قلعه روی تپه به گونه ای است که با ایستادن بر فراز آن میتوان به تمامی شهر خشتی و زیبای میبد و اطراف آن اشراف داشت.
  دوره تاریخی نارین قلعه به دوره ساسانیان برمی گردد و مساحت قلعه 3 هکتار و در 7 طبقه و دارای برج و باروهای متعدد است.
  دیدن این بنای تاریخی و لذت ویوی زیبای میبد از پشت بام قلعه رو از دست ندید که واقعا زیباست
  #گلفام_سفر

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • هادی انصاری
  نقدها:
  گزارش
  نارین قلعه میبد
  توصیه شده توسط کاربر

  نارین قلعه ، قلعه ای تاریخی و بزرگ در چهار طبقه است که بر روی تپه ای در شهر میبد قرار دارد .
  نارین قلعه میبد را می گویند آنقدر قدمت تاریخی دارد که اولین مرکز یک جا نشینی بشر در زمان های دور بوده و یا اینکه افسانه ای هست که حضرت سلیمان ، گنج های خود را در این قلعه پنهان کرده بوده است .
  نقش نگاره نیمه انسان نیمه حیوانی که بر روی تکه سفالی در نارین قلعه میبد یافت شده نشان می دهد که این قلعه مربوط به تمدن سه هزار سال قبل از میلاد است .
  راه های متعدد زیر زمینی که از زیر این قلعه تا داخل شهر میبد حفر شده بوده موجب شده که دشمنان هیچ گاه نتوانسته بوده اند این قلعه را فتح کنند .
  بر فراز نارین قلعه که بایستی بافت زیبای تاریخی شهر همراه با بادگیرهای زیبایی که بر فراز پشت بام خانه های قدیمی قرار دارد چشم انداز زیبایی در جلو دیدگانت قرار می ده . براستی زیباست محیط دلنشین این شهر تاریخی .

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • ساره سلطانپور
  نقدها:
  گزارش
  نارین قلعه
  توصیه شده توسط کاربر

  نارین قلعه یا نارنج قلعه در شهر میبد روی تپه ای به ارتفاع ۲۵ متر قرار گرفته است. قدمت قلعه مربوط به دوران ساسانی بوده است. این قلعه در آغاز ظهور اسلام به دلیل استحکام و غیر قابل نفوذ بودن آن اهمیت زیادی داشته است. از شاخصه های مهم در نارین قلعه شبکه راههای زیر زمینی برای تهیه مایحتاج مردم طراحی و ساخته شده، میباشد.به نظر میرسد بنای کنونی روی بنایی قدیمی تر ساخته شده و در لایه ای زیرین قلعه چند بنای خشتی غیر قابل دسترس وجود دارد. از بالای قلعه شهر زیبای میبد دیده میشود. و در پایین قلعه و ورودی زیلویی از کاشی توسط شهرداری ساخته شده که نماد شهر میبد (زیلو)است.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • Shilan
  نقدها:
  گزارش
  نارین قلعه
  توصیه شده توسط کاربر

  نارین قلعه(نارنج قلعه) واقع در فلکه شهرداری شهر میبد استان یزد واقع شده و به دوره قبل از ساسانیان میرسد و در سال ۱۳۵۴ در آثار ملی ایران به ثبت رسید.
  نوع بنای این قلعه خشتی است و این قلعه دیدنی با حدود ۷۰۰۰ تا ۱۲۰۰۰سال قدمت ،پر قدمترین ارگ حکومتی جهان می باشد .
  این قلعه قلعه ای بسیار قدیمی و اصیل با بافتی خشتی که واقعا ابهت و بزرگی خودش رو داره که با پیمودن پله های این بنای خشتی بر فراز بام این قلعه تمام شهر میبد به زیبای دیده میشه .
  این قلعه همه روزه تا ساعت ۱۸ امکان بازدید داره.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • سمیه ترکمان
  نقدها:
  گزارش
  نارین قلعه میبد
  توصیه شده توسط کاربر

  نارین قلعه تو شهر میبد و در میدان شهرداری میبد قرار گرفته و یکی از مهم‌ترین و دیدنی ترین جاذبه های میبد محسوب میشه.ساخت این قلعه مربوط میشه به دوره مادها و‌یک سری از بخش‌های این قلعه هم در زمان ساسانیان اضافه شده .این قلعه هم مثل ارگ بم ازخشت ساخته شده . زیبایی این قلعه خشتی حد و اندازه نداره مخصوصا قدم زدن تو جاذبه ای با این قدمت احساس خوبی به هر گردشگری منتقل میکنه . بهتون پیشنها‌‌د برای دیدن این قلعه هنگام عصری رو انتخاب کنید چون میتونید لذت بیشتری از دیدن شهر هنگام غروب از پشت بام این قلعه داشته باشید در ضمن اگه اهل عکاسی باشین میتونید از عکاسی تو این جاذبه نهایت لذت رو ببرید .

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • Ehsantrips
  نقدها:
  گزارش
  بامِ میبد
  توصیه شده توسط کاربر

  نارین قلعه تقریبا در مرتفع ترین نقطه شهر میبد قرار گرفته و به تعبیری بام میبد محسوب میشه. از اینجا می شود تمام شهر زیبای میبد و بافت قشنگ آن را دید و عکس های قشنگ تری هم گرفت! به عقیده باستان شناسان، این قلعه کهن ترین بنای تاریخی یزد است و سابقه آن به حدود سه هزار سال قبل از میلاد می رسد. اگرچه در دوره های تاریخی متعدد، تغییرات و ساخت و سازهای جدیدی در این قلعه صورت گرفته است. نارین قلعه نیز همچون ارگ بم و ارگ راین دارای دو بخش حاکم نشین و مردم نشین بوده است.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • Yannar
  نقدها:
  گزارش
  نارین قلعه
  توصیه شده توسط کاربر

  یکی از مهمترین بناهای خشتی جهان و از آثار تاریخی پیش از اسلام بوده که قدمت آن هزاره ی سوم پیش از میلاد تخمین زده شده است.بنای این کهن دژ بر بالای مرتفع ترین پشته ی گلی شهرمیبد،به ارتفاع ۲۵ متر ودر پهنه ای به مساحت چهار هکتار و در پنج طبقه ساخته شده است.مصالح بکار رفته در این مجموعه ی متراکم،خشت وگل بوده و خشت های نشاهده شده در آن اعلب با ابعاد ۱۰×۲۴×۴۰منسب به معماری ساسانی است.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • فاطمه خرقه پوش
  نقدها:
  گزارش
  #نارین_قلعه_میبد
  توصیه شده توسط کاربر

  #نارین_قلعه یا به زبان محلی #نارنج_قلعه در فلکه شهرداری #شهرمیبد در استان یزد در ارتفاع 25 متری واقع شده است که وقتی بر فراز آن میروید میتوانید کل #شهرمیبد را از بالا ببینید که منظره بسیار چشم گیر و دلنوازی دارد.
  این قلعه قدیمی مربوط به قبل از دوران ساسانیان و 4000 هزار سال قبل میلاد میباشد و پر قدمت ترین ارگ حکومتی جهان میباشد که کاملا خشتی و گلی میباشد، این قلعه مستحکم با برج و باروهای بلند و شبکه راه های تو در تو و پر پیچ و خم هرگز توسط هیچ بیگانه ای مورد تصرف قرار نگرفته است.
  در زمان ورود به محوطه قلعه بر روی درب ورودی آن شماره ثبت و قدمت اثر نوشته شده است و بعد وارد محوطه میشوید و باید از باجه فروش بلیت مبلغ 2.500 تومان پرداخت و بلیت تهیه فرمایید که همه روزه از صبح تا ساعت 18 قابل بازدید میباشد.
  قلعه دارای محوطه و حیاط بسیار بزرگی میباشد که در وسط آن تابلوی خشتی درست شده و در آن توضیحات قلعه نوشته شده است وتوضیحات شامل این میباشد که قلعه از 3 بخش کهن دژ ،شارستان و ربض(بیرونه) تشکیل شده و پهنه ارگ حدود 5000 متر مربع وسعت داشته و به صورت حلزونی و در پنج طبقه بسیار تو در تو و پرپیچ و خم و تماما از خشت خام ساخته شده است و در بالاترین تراز یا بخش قلعه شاه نشینی با صفه ای گشاده وجود دارد که تمامی شهر را میتوان از آنجا مشاهده نمود. دورتا دور قلعه نیز خندق هایی حفر شده که بارها مورد حجوم دشمنان قرار گرفته ولی هرگز نتوانستند آن را فتح کنند.
  به سمت خود قلعه میروید و از پلکان ورودی وارد بخش های قدیمی و پرپیچ و خم و رمزآلود قلعه میشوید و از ساخت این سازه عظیم و محکم شگفت زده میشوید.
  در وسط حیاط #زیلوی_میبد را که ثبت جهانی نیز شده است ساخته اند که از بالای ارگ تماشای آن بسیار لذت بخش میباشد.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • فرزانه امینی زاده
  نقدها:
  گزارش
  نارین قلعه
  توصیه شده توسط کاربر

  نارین قلعه‌ی میبد یزد، یکی از بناهای تاریخی و باشکوه ایران کهن در دوران ساسانی است،که به ثبت ملی رسیده ، این قلعه که بعد از ارگ بم بزرگترین شهر قلعه‌ی خشتی ایران است بر روی تپه ای در این شهر واقع شده و با ایستادن بر بالای آن، می ‌توان به شهر میبد مشرف شد که در زمان خود بسیار مهم و پرکاربرد بوده و به اهالی قلعه در دیدبانی کمک میکرده.
  نارین قلعه از دو قسمت اصلی تشکیل شده که بخش پایینی که بخش مردم‌نشین، مسجد، حمام و گذرگاه‌ها بوده خرابی‌های بسیاری دارد و بخش بالایی به حاکم‌نشین معروف است.بر طبق افسانه پنهان کردن گنج حضرت سلیمان در این قلعه گفته میشه این قلعه در زمان حضرت سلیمان بنا شده اما باستان شناسان معتقدند این قلعه متعلق به دوران ساسانیان است و بعضی از کارشناسان معماری معتقدند که در ابتدا این قلعه با حفر خندق پی‌ریزی شده و بعدا پنج طبقه اون با استفاده از خشت و گل ساخته شده و ابعاد خشت‌هایی که در ساخت بنا استفاده شده با هم متفاوت هست که این بیان‌کننده‌ی ساخت و تکمیل قلعه در دوران مختلف تاریخی ست.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • Nedajrg
  نقدها:
  گزارش
  نارين قلعه
  توصیه شده توسط کاربر

  نارین قلعه این قلعه مربوط به دوران ساسانی و در شهر میبد واقع است. این قلعه نسبت به سایر نقاط شهر در ارتفاع بالایی قرار دارد و از بلندای برج و باروی آن میتوان به کل شهر دید داشت. در این قلعه بخشهایی مثل شاه نشین، مردم نشین و برج و بارو و خندق وجود دارد.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • S.khezri
  نقدها:
  گزارش
  نارين قلعه ميبد چند هزار ساله
  توصیه شده توسط کاربر

  اين قلعه در شهرستان چندهزار ساله ميبد در ٥٠ كيلومتري شمال غرب شهر يزد بر روي تپه اي با ارتفاع ٢٥ متر قرار گرفته است. اين قلعه ارگ حكومتي شهر تاريخي ميبد است كه از دوران ساسانيان استوار به جا مانده است. اين قلعه داراي دو قسمت مردم نشين و حاكم نشين بوده است كه قسمت هاي بيشتر بخش مردم نشين آن از بين رفته است. داراي چندين حصار بوده كه ورود دشمن به داخل قلعه را تقريبا غير ممكن ساخته بود. با رفتن به بالاي قلعه ميتوان چشم اندازي بينظير و زيبا از شهر ميبد و اطراف آن را مشاهده كرد. #تايسيز

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید: