Close
رستوران

باغ شازده

Shazdeh Garden

Shazdeh Garden (1).jpeg
Shazdeh Garden (1).jpg
Shazdeh Garden (2).jpg
Shazdeh Garden (3).jpg
Shazdeh Garden (4).jpg
Shazdeh Garden (5).jpg
پیشنهاد کاربران
از نقد و بررسی

باغ شاهزاده ماهان تا راین حدود یک ساعت است.در ماهان باغی میزبان ما خواهد بود، که نمونه تمام عیار یک باغ ایرانی است.معماری باغ های ایرانی در دنیا از شهرت خاصی برخوردار است، بدین سبب که در این باغ ها از اِلِمان‌هایی استفاده شده است که  در بدو ورود به باغ از عمق روح و جان ، مفرح می شویم. صدای زمزمه جوی آب گرداگرد باغ، وجود درختان سرو  و چنار که باعث تخلخل نور می شود،که هنگام قدم زدن در باغ این شکست نور در مسیر بسیار زیبا و دل انگیز است. باغ شاهزاده که امروز به باغ شازده معروف است، در میسر کهن ِراه ابریشم بوده است،(مسیر کرمان به بم) که فضایی بسیار مناسب برای احداث یک باغ اشرافی بر روی دامنه کوه های تیگران که نظام آبرسانی بسیار شگفت انگیزی را به وجود می آورد؛ آب فراوان در باغ شازده از قنات و رودخانه تیگران که از ارتفاعات کوه جوپار سرچشمه می گیرد، تامین می شود که این آب از مرتفع ترین قسمت باغ وارد می شود. لحظه ورود به باغ کاشی کاری و معماری سردر باغ چشمان ما را چنان خیره می کند، که قطعا چند دقیقه مکث خواهیم کرد. داخل باغ هم که جذابیت هایش در وصف نمی گنجد، چه به لحاظ معماری باغ ایرانی که باغ با اصول دقیق باغ ایرانی طراحی و معماری شده، بر اساس محورهای عمود بر محور اصلی، هنگام ورود، به ویژه در طبقه بالایی سردر خانه به جز نماها و چشم‌اندازهای بیرونی باغ، چشم‌انداز چهارباغ و وقتی در جهت مخالف می ایستیم، چشم‌انداز کوه را ممکن می‌سازد.

نوع  معماری خبر از کاربری سکونتگاهی و تفرجگاهی باغ می دهد. وجود دو محوطه وسیع و حصار شده با نرده های چوبی در جلوی سدر خانه و بالاخانه که دو بنای مهم باغ می باشند که هر دو سکونتگاه بوده است.ا ستخر و جوی های زیبا که همچون آبشارهای کوچک به نظر می رسند، به کوشک می رسیم همان عمارت کلاه فرنگی که در دو اشکوب ساخته شده و معاری قجریش در وصف نمی گنجد.این باغ از نمونه باغ تخت‌های ایرانی است و در زمینی مستطیلی شکل به مساحت پنج و نیم هکتار بنا شده است. این اثر در تاریخ ۱۴ آبان ۱۳۵۳در فهرست آثار ملی ثبت شده است. در سال ۲۰۱۱  مصادف با 1390 شمسی در نشست سی و پنجم میراث جهانی یونسکو به همراه هشت باغ ایرانی دیگر در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت جهانی رسید. اطلاعات این باغ از طرف یونسکو به ۳۵ زبان ترجمه و در نقشه گردشگری یونسکو قرار گرفته‌است.

نوع جاذبه:
 • بناهای تاریخی و مجسمه ها
 • باغ

نقد و بررسی کاربران


امتیاز این هتل:
 • مریم رجایی
  نقدها:
  گزارش
  باغ شازده، گوهری در کویر
  توصیه شده توسط کاربر

  تاریخچه احداث این باغ به دوران قاجار برمیگردد. وجود این باغ سرسبز در دل کویر بیشتر به معجزه ای شباهت دارد. به محض ورود به باغ آنچه که بیش از هر چیز دیگری شما را به حیرت وا می دارد جریان آب است که حیات را برای درختان آن ممکن می سازد. آب موجود در باغ شاهزاده از قنات و رودخانه تیگران که از برف های ارتفاعات کوه جوپار سرچشمه می گیرد، تامین می گردد. این آب از مرتفع‌ترین قسمت باغ، وارد آن می شود و در سیستم توزیع و نظام آبیاری شگفت انگیزی جریان می یابد تا درختان متنوع و سر به فلک کشیده را سیراب کند.باغ شازده فضای دلنشینی دارد و قدم زدن در این محل همیشه حس دل انگیزی به من میدهد. در داخل باغ تعدادی رستوران و کافه نیز وجود دارد. یک عمارت نیز در انتهای باغ قرار دارد که میتوان از داخل ان بازدید نمود.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • ویدا مهین پو
  نقدها:
  گزارش
  باغ شازده ماهان
  توصیه شده توسط کاربر

  زمانی که راهی بازدید از کرمان بودم بازدید از باغ شازده ماهان را هم در برنامه ام قرار دادم. این باغ در چند کیلومتری ماهان قرار گرفته است. نکته جالب این بود که وقتی از ماهان راهی بازدید باغ می شوید آنقدر مسیر خشک و بی رونق است که تصور همچنین باغ مصفایی در همجواری آن کمی سخت است. باغ شازده سر در بسیار زیبایی دارد و از همان ابتدا شور و حال خاصی را برای بازدید ایجاد می کند. زمانی که وارد باغ شوید حوض طویلی را می بینید که تا انتهای باغ کشیده شده است و فواره های کوچک و بزرگی در آن قرار دارند. دورتادور باغ را انواع درختان میوه فراگرفته است و محیط خنک و دلچسبی را برای باغ ایجاد کرده است. در انتهای حوض هم کوشک اصلی عمارت قرار گرفته است که از معماری زیبایی برخوردار است. متاسفانه زمان بازدید ما به دلیل بارندگی های قبلی حوض آب گل آلود بود و از زیبایی آن کاسته شده بود. به نظرم عمارت موجود در باغ به نسبت وسعت باغ کمی کوچک آمد ولی آنقدر باغ مصفا و سرسبز بود که دوست داشتی ساعتها آنجا قدم بزنی. باغ شازده از جمله باغ های ایرانی است که در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • بهار قادری
  نقدها:
  گزارش
  شاه نشین باغ شازده
  توصیه شده توسط کاربر

  اینجا قسمت شاه نشین عمارت باغ شازده کرمانِ. البته درش بسته است و برای بازدید ازش باید هماهنگ بشه . . با مرگ شازده ساخت بخش هایی از این باغ ناتموم موند و حتی طبق گفته ها اقای معمار به دلیل ظلم و جور ریاد شازده قجری،حاضر نشد ستاره روی طاق ورودی رو حتی بعد خبر شنیدن مرگ شازده تموم کنه. اون با شنیدن خبر مرگ شازده کار رو نیمه تمام رها کرد و رفت و برای همیشه نیز تا امروز نیمه تمام ماند. هر گوشه کرمان داستانی داره که گاهی غمگینت می کنه گاهی شاد . 

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • شکوفه.
  نقدها:
  گزارش
  باغ شازده
  توصیه شده توسط کاربر

  باغ شازده در۲کیلومتری شهر ماهان و در نزدیکی شهر کرمان قرار دارد و از باغهای زیبا و تاریخی است که چون مرواریدی در دل کویر قرار گرفته و یکی از بزرگترین و زیباترین باغهای ایرانیست. آب فراوان این باغ از قنات و رودخانه تیگران که از ارتفاعات کوه جوپار سرچشمه میگیرد تامین شده و با نظام آبرسانی خاص خود زیبایی بی نظیری به باغ داده است. مساحت باغ ۷۵هزار متر مربع است.این باغ ثبت جهانی شده است و در سال ۱۲۵۷ بدستور نوه دختری ناصرالدین شاه ساخته شد.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • Mosafer
  نقدها:
  گزارش
  باغ شازده ماهان
  توصیه شده توسط کاربر

   باغ شاهزاده نام مکانی سرسبز در شهر ماهان استان کرمان است که همچون نگینی سبز در میان کویر این دیار می درخشد. تاریخ ایجاد باغ شاهزاده به دوران قاجار باز می گردد. این باغ تماشایی را به دستور محمد حسن خان، سردار ایرانی حاکم وقت کرمان در حدود ۱۲۳۸ خورشیدی احداث کردند. سنگ بنای ساختمان درون آن نیز در دوره حکومت عبدالحمید میرزا ناصرالدوله (نوه دختری ناصرالدین شاه) بر کرمان گذاشته شد. آب موجود در باغ شاهزاده از قنات و رودخانه تیگران که از برف های ارتفاعات کوه جوپار سرچشمه می گیرد، تامین می شود. این آب از مرتفع‌ترین قسمت باغ، وارد آن شده و در سیستم توزیع و نظام آبیاری شگفت انگیزی جریان می یابد تا درختان متنوع و سر به فلک کشیده را سیراب کند.
  سازه های موجود در این باغ از جمله دیدنی هایی هستند که نمی توانید از آنها چشم بردارید. سردر، عمارت شاه نشین، استخر و جوی های زیبا که همچون آبشارهای کوچک به نظر می رسند جلوه ای خاص به این مکان بخشیده اند. امروزه این باغ علاوه بر یک اثر تاریخی، تفرجگاهی چشم نواز نیز به شمار می آید و امکاناتی همچون هتل و رستوران را در خود دارد. مردم به مناسبت های مختلف همچون تحویل سال در این مکان گرد هم می آیند و اوقاتی خوش را در آن می گذرانند.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • shahrzad
  نقدها:
  گزارش
  باغ شازده ماهان
  توصیه شده توسط کاربر

  یکی از باغ های تاریخی ایران بشمارمی آید که مانند نگین سبزی در دل کویری درخشد. این باغ درحدود 2کیلومتری شهرماهان درنزدیکی شهرکرمان است که در دامنه ی کوه های تیگران جای گرفته ومربوط به پایان دوره قاجاریه است. آب موجود دراین باغ بدلیل رودخانه تیگران وازبرف های ارتفاعات کوه جوپار سرچشمه می گیرد. این باغ بسیارزیبا وسرسبز وهوای دلپذیری دارد.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • Sareh soltanpour
  نقدها:
  گزارش
  باغ شاهزاده
  توصیه شده توسط کاربر

  باغ شازده ماهان یکی از باغ‌های تاریخی ایران به شمار می‌رود. این باغ در حدود ۲ کیلومتری شهر ماهان و در نزدیکی شهر کرمان، در مسیر جاده ابریشم و در دامنه کوه‌های تیگران جای گرفته و مربوط به پایان دوره قاجار است.کوشک یا همان عمارت‌های آن بسیار زیباست و در دو طبقه ساخته شده‌است. آب موجود در باغ شاهزاده از قنات و رودخانه تیگران که از برف های ارتفاعات کوه جوپار سرچشمه می گیرد، تامین می گردد. این آب از مرتفع‌ترین قسمت باغ ، وارد آن می شود و در سیستم توزیع و نظام آبیاری شگفت انگیزی جریان می یابد تا درختان باغ را سیراب کند.
  شیب تند زمین سبب می شود که آب در میان از بالا به پایین در قالب یک جوی جریان  یابد. در سمت راست و چپ این جوی پیاده راه هایی برای عبور و مرور قرار دارند و در حاشیه ی پیاده راه ها جویبارهایی دیده می شوند که همچون یک مرز، فضای رفت و آمد را از فضای سبز باغچه ها جدا می کنند
  در مسیر آب فواره‌هایی نیز وجود دارد که در طول باغ قرار دارند و از زیباترین فواره‌های باغ‌های ایرانی هستند.
  در این باغ درختان میوه متنوعی به چشم می‌خورد و در جلوی عمارت هم حوض‌ها و فواره‌ها و آبشارهای کوچک نمایی زیبا به وجود آورده اند.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • تینا گوهری
  نقدها:
  گزارش
  باغ رویایی شاهزاده
  توصیه شده توسط کاربر

  باغ شاهزاده یا شازده بزرگترین باغ تاریخی و از نظر من زیباترین و شگفت انگیز ترین باغی بود که تا به امروز دیدم، بعد از طی یک مسیر طولانی در جاده های کویری به این مکان رسیدیم که واقعا حیرت انگیز بود، سردر ورودی زیبا که ممکنه اونقدر مجذوبش بشید که به این راحتی نتونید ازش دل بکنید و وارد باغ بشید، در طبقه ی بالای سردر میشه منظره ی زیبا و فوق العاده ی باغ که هر گوشه اش شگفتیست رو تماشا کرد و از جهت دیگر از تماشای منظره کوه لذت برد که این از ویژگی های طراحی فوق العاده ی آن است که هیچ منظره ی دل انگیزی را از دست نمیدهد. وجود استخر هم که از ویژگی های باغ های ایرانیست دارای چندین فواره میباشد که باز هم به طرز شگفتی فقط بر اساس نیروی جاذبه ی زمین و اختلاف ارتفاع ساخته شده است به طراوت زیبایی باغ و صدای دل انگیز آن افزوده است، آب باغ شازده از قنات تیگران که از کوه جوپار سرچشمه می گیرد تامین میشود و این باغ در جاده ی کهن ابریشم قرار گرفته. ترکیب درختان میوه و گیاهان باطراوت ،حوضچه ها و آبشار های بی نظیر، فواره های هوشمند و منظره ی دل انگیز کوه ها و معماری هنرمندانه کوشک ها رو از دست ندهید.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • Amin
  نقدها:
  گزارش
  باغ شاهزاده کرمان
  توصیه شده توسط کاربر

  باغ شاهزاده کرمان در نزدیکی ماهان کرمان قرار دارد که یک باغ تاریخی میباشد و همانند در زیبایی در دل کویر میباشد و بسیار با صفا همراه با درختان میوه بسیاری است که در زمان قاجاریه ساخته شده است.و دارای آب بسیاری است که از رودخانه و قنات تیگران سرچشمه میگیرد.

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • ماه نو
  نقدها:
  گزارش
  باغ شازده
  توصیه شده توسط کاربر

  یکی از باغ های اشرافی و رویایی در شهر ماهان کرمان هست. معماری بسیار قشنگی داره و نکته مهم این که این باغ در مسیر جاده ابریشم قدیم ساخته شده. من خیلی از این فضا خوشم اومد به شدت خیره کننده و دل انگیز بود. تقریبا هرکس به کرمان سفری داشته این باغ رو جز بهترین ها میدونه مخصوصا اگه در فصل های خوب سال مثلا بهار و تابستان سفر کنید زیبایی باغ بهتر دیده میشه. البته برای همه باغ ها کلا این مساله صدق میکنه. #تایسیز

  با کیا اینجا بودید؟:
  تاریخ بازدید:
 • Yannar

  ارگ به معنای حاکم نشین است که این بخش از عمارت حکومتی اکنون سالم ترین قسمت ارگ بم است که...

 • Sareh soltanpour

  ارگ بم بزرگترین سازه خشتی جهان در سده پنجم پیش از میلاد در مسیر جاده ابریشم ساخته شده است. کل...

 • ناصر

  ارگ بم بزرگترین سازهٔ خشتی در جهان است که محل آن در نزدیکی شهر بم در استان کرمان در جنوب...

 • محمود رضایی

  ارگ بم رو متاسفانه قبل از زلزله من ندیدم .کل بنا یک دژ بزرگه که درون اون، ارگ واقع شده،...