جزئیات داوری مسابقه سفرنامه نویسی لست سکند

4.8
از 9 رای
آگهی لست سکند - مرجع قیمت - جایگاه K - دسکتاپ
از داوری مسابقه سفرنامه نویسی لست سکند چه خبر؟
27 مهر 1401 20:00
7

لست سکند سال‌هاست مسابقه سفرنامه برگزار می‌کند، زیرا سفرنامه‌ها اررشمندند و لازم است روزبه‌روز قوت بیشتری از قبل بگیرند. امّا از آنجا که هرسال سفرنامه‌ها بیشتر و باکیفیت‌تر می‌شوند، لازم است روند داوری ما هم حرفه‌ای‌تر و موشکافانه‌تر شود تا روزبه‌روز کیفیت سفرنامه‌های برنده، بهتر شود. 

در این متن از بلاگ لست سکند، اطلاعات بیشتری از روند داروی مسابقه سفرنامه نویسی در اختیارتان می‌گذاریم که در جریان قرار بگیرید با چه جزئیاتی سفرنامه هایی که در مسابقه شرکت می‌کنند، بررسی می‌شوند و داوران همه سفرنامه‌ها را با دقت می‌خوانند. توجه کنید که هر چه به تاریخ اعلام نتایج نزدیک می‌شویم، این متن هم به‌روز می‌شود تا شما در جریان جدیدترین اخبار داوری مسابقه سفرنامه نویسی لست سکند، قرار بگیرید.

روال داوری مسابقه سفرنامه نویسی لست سکند

 قرار است در این دوره از مسابقه سفرنامه نویسی لست سکند، داوری‌ها در دو مرحله انجام شود. داوری دو مرحله‌ای سبب می‌شود آثاری که استانداردتر هستند شانس این را داشته باشند که وارد مرحله داوری تخصصی شوند. بنابراین در مسابقه سفرنامه نویسی امسال لست سکند، داوری در دو سطح زیر انجام می‌شود:

 • داوری مرحله اول: در این مرحله، 5 داور همه آثار را با دقت مطالعه می‌کنند و بر اساس معیارهای مشخص شده به آنها امتیاز می‌دهند. از بین همه سفرنامه‌ها، 60 سفرنامه (از هر بخش 15 اثر) را برای ورود به مرحله داوری تخصصی مشخص می‌کنند.
 • داوری تخصصی: داورهای تخصصی که از افراد شاخص در حوزه گردشگری و سفر هستند، همگی 60 سفرنامه را بررسی می‌کنند و بر اساس معیارها و نظر تخصصی‌شان، به هر کدام از آثار امتیاز می‌دهند. در نهایت طی یک جلسه همفکری، برنده‌های نهایی هر بخش مشخص می‌شوند.

چگونگی شرکت در مسابقه سفرنامه نویسی لست سکند

معیارهای داوری مسابقه سفرنامه‌ نویسی لست سکند

 برای بررسی عادلانه سفرنامه ها، لازم است داوران به معیارهای یکسان و مشخصی توجه کنند و بر آن اساس سفرنامه‌ها را بررسی کنند. البته که هر کدام از داوران به صورت کلی نظرش را درباره سفرنامه‌ها هم خواهد گفت امّا مسئله این است که بر اساس معیارهایی، هر سفرنامه امتیازهایی دریافت کند.

بدون شک سفرنامه‌های حرفه‌ای و مبتدی، جداگانه بررسی می‌شوند و همینطور سفرنامه‌های داخلی و خارجی. در واقع علت اینکه بخش‌های مختلف سفرنامه از هم تفکیک شدند همین مسئله بود که هر بخش با سفرنامه‌هایی از جنس خودش مقایسه شود تا شانس کسانی که سفرنامه‌های استاندارد و خوب می‌نویسند، فارغ از اینکه در کدام بخش هستند، بیشتر شود.

با توجه به اینکه تعداد سفرنامه‌های مسابقه زیاد است، معیارهایی مشخص کرده‌ایم که عیار سفرنامه‌ها را بسنجد و کار را برای داورها آسان‌تر کند. معیارها هم شامل محتوای نوشتاری و هم بصری می‌شود؛ در واقع یک سفرنامه خوب سفرنامه‌ای است که هم از نظر نوشتاری غنی و کامل باشد و هم به فراخور متن، از عکس، فیلم یا حتّی صوت استفاده کند. البته وزن هر معیار فرق می‌کند و بیش از هر چیز مهم است سفرنامه‌ای که می‌نویسید برای مخاطبان مفید و باارزش باشد و از تجربیاتتان در سفر گفته باشید که دیگران با خواندن آن بتوانند برای سفرشان برنامه بهتری تدارک ببینند. امّا معیارهای داوری مرحله اول عبارتند از:

 1. ارائه اطلاعات مفید و ارزش محتوایی
 2. مدیای متنوع، با کیفیت و توزیع مناسب در متن (عکس، فیلم و صوت)
 3. نوشتار ساده و روان
 4. شروع و پایان مناسب و جذاب
 5. انتقال تجربه‌های نو و مبتکرانه
iStock-891573112.jpg
نوشتن سفرنامه

معرفی داورهای مسابقه سفرنامه نویسی لست سکند

 برای این دوره مسابقه سفرنامه نویسی لست سکند، سراغ داورهایی رفته‌ایم که هم با جنس سفر آشنا هستند و هم خودشان دستی به قلم دارند و سفرنامه را می‌شناسند. در این قسمت داوران هر بخش را معرفی می‌کنیم که با آنها آشنا شوید.

داوران مرحله اول از میان افرادی انتخاب شده‌اند که طی سال‌های مختلف، سفرنامه‌هایشان در مسابقات سفرنامه نویسی لست سکند جایزه گرفته و الان دیگر از حرفه‌ای‌های حوزه سفرنامه نویسی محسوب می‌شوند. 

juries-Cover (01-06-02).jpg
داوران مرحله اول مسابقه سفرنامه نویسی لست سکند

تاریخ‌های مهم مسابقه سفرنامه نویسی لست سکند

امّا به جز معرفی داورها و معیارهای داوری مسابقه سفرنامه نویسی، بد نیست دوباره تاریخ‌های مهم را اعلام کنیم که اگر می‌خواهید سفرنامه‌تان را بفرستید،  زمان را از دست ندهید. لازم است به این نکته هم توجه کنید که برای بررسی دقیق‌تر آثار، داوری مرحله اول همزمان با برگزاری مسابقه، در حال انجام است و آثاری که ارسال می‌شوند به مرور در صف داوری قرار می‌گیرند. پس هر چه زودتر سفرنامه را بفرستید، زودتر هم بررسی و داوری می‌شود.

 • شروع داوری مرحله اول: همزمان با برگزاری مسابقه
 • پایان مهلت ارسال سفرنامه: 30 آبان‌ماه
 • پایان داوری مرحله اول: آخر آذر
 • شروع داوری تخصصی: 1 دی
 • پایان داوری تخصصی: دهه سوم دی 1401
 • اعلام نتایج: دهه سوم دی 1401
traveling-for-work-tips-2.jpg
مسابقه سفرنامه نویسی لست سکند

سخن آخر

 در این متن سعی کردیم روال داوری مسابقه سفرنامه نویسی لست سکند را به صورت شفاف برای شما توضیح دهیم. بدون شک پس از سال‌ها تجربه در برگزاری مسابقه سفرنامه نویسی، سعی کردیم الگوی داوری را تا جای ممکن اصلاح کنیم که سفرنامه‌های قوی و ارزشمند بیشتر خودشان را نشان دهند. تردید نکنید که اگر سفرنامه را با استاندارهای سفرنامه نویسی جلو ببرید، جایزه مسابقه از آنِ شما خواهد شد.

 

تألیف: تیم نویسندگان لست سکند