Close

همه چیز درباره سوییس

4.6
از 21 رای
همه چیز درباره سوییس
  • 22
  • 63.7K

سوئیس با نام رسمی کنفدراسیون سوئیس، کشوری است در اروپای غربی که از شمال با آلمان، از شرق با اتریش و لیختنشتاین، از جنوب با ایتالیا و از غرب با فرانسه همسایه است. این کشور ۷٫۵ میلیون نفر جمعیت و مساحتی بالغ بر ۴۱٬۲۹۰ کیلومتر مربع دارد.

سوئیس کشوری است با سیاست جمهوری فدرال و از ۲۶ ایالت تشکیل شده‌است که «کانتون» خوانده می‌شوند. پایتخت سوئیس شهر برن است و قطب‌های اقتصادی این کشور دو شهر جهانی ژنو و زوریخ هستند. سوئیس یکی از ثروتمندترین کشورهای جهان است و درآمد سرانه در این کشور با ۳۹٬۰۰۰ دلار برای هر نفراز بالاترین‌ها در جهان است. سوئیس کشوری چندزبانی است و در آن چهار زبان آلمانی، فرانسوی، ایتالیایی و رومانش به رسمیت شناخته می‌شوند. سوئیس دارای سابقهٔ طولانی بی‌طرفی در مناسبات جهانی است به طوری که این کشور از سال ۱۸۱۵ تاکنون وارد هیچ جنگی نشده‌است.

این کشور مقر بسیاری از سازمان‌های بین‌المللی چون صلیب سرخ و سازمان تجارت جهانی است. یکی از دو دفتر اروپای سازمان ملل نیز در این کشور و در شهر ژنو قرار دارد. تاسیس کشور سوئیس در تاریخ ۱ اوت ۱۲۹۱ ذکر می‌شود و این روز در سوئیس تعطیل ملی می‌باشد.

سوییس

سوییس

سوییس

تاریخ

سلت‌ها اولین ساکنان سوییس بودند. تیره ای از این قوم که هلوتیا (Helvetia) نام دارند پیش از تسلط رومیان بر سوییس، در کوهستان‌های ژورا و آلپ ساکن شدند و آنجا را هلوتیا نامیدند. هلوتیا در سال ۵۸ پیش از میلاد به تصرف ژولیوس سزار امپراطور روم درآمد. در قرن پنجم میلادی، ژرمن‌ها به این سرزمین وارد و در ساحل غربی رود آر ساکن شدند. ژرمن‌ها و اقوام بورگون (Burgun) و فرانک جامعه‌ای مستقل تشکیل دادند. آنها در سال ۶۳۹ میلادی، دولتی را بنیان گذاشتند که بعدها فرانسه نامیده شد. در سدهٔ نهم بین سوابیا (Swabia)و بورگوندیها (Burgundians) تقسیم و در سال ۱۰۳۳ تحت نظارت امپراطوری مقدس روم وحدت پیدا کردند. حکومت منطقه در قرن سیزدهم بین کنت‌ها و خاندان هابسبورگ) و حکمرانان محلی تقسیم شد. در سال ۱۲۹۱، سه منطقهٔ اوری (سرزمین فعلی سوییس)و شوایتس (schweiz) و اولتروالدن (Ulterwalden) اتحادیه‌ای تشکیل دادند که اساس کنفدراسیون سوییس قرار گرفت.

سوییس

سوییس

سوییس

جغرافیا

سوئیس با مساحت ۴۱٬۲۸۵ کیلومتر مربع کشور نسبتاً کوچکی است و با جمعیت ۷٫۵ میلیونی دارای تراکم جمعیت متوسطی به اندازه ۱۸۲ نفر در هر کیلومتر مربع می‌باشد. این تراکم در مناطق جنوبی سوئیس که کوهستانی است کمتر از میانگین می‌باشد درحالی که قسمت‌های شمالی پرتراکم‌تر می‌باشند. سوئیس به‌طور کلی به سه منطقه جغرافیایی تقسیم می‌شود: کوه‌های آلپ سوئیس، ناحیه «میتلاند» یا فلات سوئیس و کوه‌های ژورا در ناحیه شمال‌غربی و حوالی مرز فرانسه.

سوییس

سوییس

سوییس

مردم

جمعیت کشور سوئیس بالغ بر هفت و نیم میلیون نفر می‌باشد . ۶۴٪ از این جمعیت زبان آلمانی زبان اولشان محسوب میگردد که این زبان در قسمتهای شمالی و مرکزی زبان اول است . ۱۹٪ زبان فرانسوی زبان اولشان است که اکثرا در غرب این کشور زندگی میکنند . ۸٪ به زبان ایتالیایی سخن میگویند که غالبا در جنوب سوئیس ساکن هستند و تنها حدود یک درصد از آنها به زبان رومانش صحبت میکنند که در قسمت جنوب شرقی این کشور هستند.

زبان آلمانی در سوئیس به عنوان زبان مادری مردم محسوب نمیشود بلکه زبانی که آنان صحبت میکنند زبان آلمانیش نامیده می‌شود که دستور زبان و نوشتار متفاوتی دارد و ممکن است خیلی از آلمان زبانان این زبان را متوجه نشوند، اما مردم سوئیس مخصوصا در شهرهای بزرگ زبان آلمانی را به خوبی میتوانند صحبت کنند . در حدود ۲۲٪ جمعیت سوییس را مهاجران تشکیل میدهند . اکثرا مهاجرین به خاطر شغل راهی این کشور میشوند . دین اکثر مردم این کشور مسیحیت است . ۴۳٪ از آنان کاتولیک ۳۵٪ آنها پروتستان و ۲٪ آنها ارتودوکس هستند . دین ۴٪ مردم نیز اسلام است . بقیه نیز پیرو سایر دینها و یا بدون دین هستند . سوییس را با شکلات، پنیر، سیستم بانکداری، ساعت سازی و کوهستانهایش میشناسند .

سوییس

سوییس

سوییس

فرهنگ

در گذشته، فرهنگ سوییس تحت تاثیر همسایگانش بوده است. اما در سالهای اخیر باوجوه تمایز، در آن رشد یافته است.به طور کلی، سوییس را از مراکز فرهنگی اروپا نمی دانند. خانواده‌ها در سوییس عموما کوچکند و والدین، اغلب یک یا دو فرزند دارند.حریم خانواده در این کشور بسیار مهم است. بیشتر مردم سوییس، هنگام احوالپرسی با همدیگر دست می دهند.و آداب سنتی را رعایت می کنند. کشور سوییس به خاطر ماهیت بشر دوستانه اش شناخته شده است.

سوییس

سوییس

سوییس

سوییس

سوییس

+منبع

مطالب مرتبط

نظرات کاربران (22 نظر)

× در حال پاسخ به:

ربابه 27 آذر 1398 ساعت 20:38

من در پاییز سال جاری به شهر زوریخ سفر کردم و از فروشگاه manor ساعتی خریداری کردم که متاسفانه هنگام بازدید از رودخانه لیمات ساعت به سرقت رفت و به اداره پلیس هم مراجعه کردیم که متاسفانه پیدا نشد و خاطره بسیار بدی در ذهن من موند

آذر 18 آذر 1398 ساعت 15:10

دیروز از سفر سوئیس و ایتالیا برگشتم خیلی طبیعت وآب وهوای عالی داشت سوئیس ویه خاطره خوب از ایتالیا ساعت ۹ شب بود که می خواستیم از مرکز شهر بطرف ماچکینی محل اقامتمون برگردیم که دیدیم مترو بسته شده و اعتصاب بود با پرس وجو سوار تراموا شدیم و راننده گفت به تراموای شماره ۴ میرسونمتون و ما همچنان منتظر بودیم که دیدیم بعد از چند ایستگاه به مسافران چیزی گفت و اونا با تعجب نگاهش کردن و پیاده شدن و فقط چند نفری ماندن و بعد از چندی امد و به ما گفت مادام بفرمایید ماچاکینی ??ما از خوشحالی ازش تشکر کردیم و کلی عکس گرفتیم .واقعا آدمهای خوبی هستن .

عاطفه 13 تیر 1398 ساعت 13:38

خدایا شکرت که من در سوییس زندگی میکنم و دارم عشق میکنم خدایا مرسی

Habib 29 فروردین 1398 ساعت 17:53

سوئیس بهترین کشور دنیاست از هر لحاظی
من از یونان باستان به رم ایتالیا پرواز غیر قانونی داشتم. از رم ایتالیا به میلان رفتم و از میلان قطار اشتباهی سوار شدم به سوئیس رفتم .وقتی به زوریخ سوئیس رسیدم متوجه شدم که اشتباه آمده ام. ساعت دوازده شب بود هوا به چنانی سرد بود که یخ میزد آدم را .ایستگاه آخر بود راننده قطار که یک بچه جوان بود گفت باید پیاده بشید آخرین ایستگاه است گفتم من از میلان قطار اشتباهی سوار شدم به سوئس آمدم و مقصدم فرایبرک آلمان بود .و هیچ پولی به همراه ندارم و کسی را نمیشناسم اگر به میلان برگردم به مشکل میخورم..باور کنید من را سوار قطار کرد به شهر پازل سوئیس رساند من را .باز فرداش من از پازل به آلمان رفتم .در طول عمر خود یک انسان دیدم اونم در سوئیس. زنده باد انسانیت درود بر معلم ادب چنان انسانهایی.

مریم 21 دی 1397 ساعت 20:45

سلام من ک نرفتم ن عازم سفرم فقط تو سایت ها تصاویر زیبا رو مبینم :-(

مهران احمدی 8 فروردین 1397 ساعت 11:06

سلام خسته نباشید سوییس بهترین کشور است از همه نظر از قیافه از طبیعت از اب و هوا و اخلاق و انسانیت حرف اول را میزند.

حمید 6 مرداد 1396 ساعت 15:38

سلام
لطفا شرایط مهاجرت و ادامه تحصیل در گشور سوییس را توضیح بدهید

رسول 5 خرداد 1396 ساعت 03:00

سلام .بنده یک هفته هست که از اقامت یک ماهه سوییس برگشتم. سوییس فوق العادست.

رزی 5 خرداد 1396 ساعت 02:55

سلام، لطفا شرایط مهاجرت و ادامه تحصیل در کشور سوییس را در صورت امکان توضیح دهید

رامین 5 خرداد 1396 ساعت 02:54

درود ، چطور میشه ویزای گردشگری برای سوییس گرفت؟

علیرضا 5 خرداد 1396 ساعت 02:50

سلام تصاویر خیلی قشنگی بود،انساالله ده روز دیگه عازم سفر هستم و یکی از آن کشورها سوییسه.

tanha 5 خرداد 1396 ساعت 02:50

سوئیس مهربان ترین آدم های جهان را دارد

محمدرضا 5 خرداد 1396 ساعت 02:49

سلام ممنون خیلی زیبا بود

omid 5 خرداد 1396 ساعت 02:44

ممنون .. خیلی عالیه ... موفق باشید